UPDATE Un Ordin al Ministerului Sănătății semnat de Andreea Moldovan și publicat în Monitorul Oficial conține numerele de telefon ale câtorva sute de medici / Ordinul, modificat de Andrei Baciu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 13:00 Actualitate | Sanatate


Andreea Moldovan
Foto: Agerpres
Un ordin al Ministerului Sănătății semnat de fostul secretar de stat Andreea Moldovan și publicat în Monitorul Oficial pe 15 aprilie conține numerele de telefon ale câtorva sute de medici. Este vorba despre un Ordin privind modificarea anexei la Ordinul ministrului Sănătății nr. 1.344/2006, pentru aprobarea Listei naționale a experților medicali. "Ne vom uita pe toate documentele emise în ultima perioadă de Ministerul Sănătății, înțeleg că sunt documente publicate cu numere de telefon, ceea ce e o nebunie", a reacționat astăzi premierul Florin Cîțu. Ordinul a fost modificat de secretarul de stat Andrei Baciu în cursul zilei de luni.

De remarcat că o parte dintre aceste numere de telefon erau deja publice și pot fi găsite printr-o simplă căutare pe Google. Numerele de telefon ale unor medici sunt publice în CV-ul lor public pe internet sau pe site-ul Casei de Asigurări de Sănătate.

Andrei Baciu, secretar de stat în cadrul Ministerului Sănătății căruia ministrul interimar al Sănătății, Florin Cîțu, i-a delegat atribuțiile, a semnat astăzi ordinul de modificare a Ordinului Ministrului Sănătății nr. 513 privind modificarea anexei la Ordinul ministrului sănătății publice nr. 1.344/2006 pentru aprobarea Listei naționale a experților medicali, care a fost publicat în data de 15 aprilie 2021 în Monitorul Oficial nr. 393 bis.

"Menționăm că, în noul document, din cuprinsul Listei naționale a experților medicali au fost retrase informațiile care încălcau Regulamentul (UE) 2016/679 al Parlamentului și al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. În prezent, lista care cuprinde experții medicali naționali respectă toate prevederile legale în vigoare", precizează Ministerul Sănătății.

Practic, Ordinul semnat de Andreea Moldovan, la acel moment secretar de stat în Ministerul Sănătății, aprobă Lista națională a experților medicali, cuprinsă în anexa Ordinului.



Dacă în dreptul unora dintre medicii din această listă este trecută doar specialitatea medicală și spitalul/locul de muncă, în dreptul altora sunt trecute și numerele personale de telefon, în coloana din tabel în care ar fi trebuit să apară doar locul de muncă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















44848 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Prostie maxima (Luni, 19 aprilie 2021, 13:04)

    PrivireCritica [utilizator]

    Trebuia identificare cu numar de atestare sau de parafa. In SUA se foloseste NPI, unic, in Romania ar trebui probabil cel de la Colegiul Medicilor, cum sa publici doar un nume, asa orice Popescu Ion va spune ca e expert .... pafaristii la putere !
    • +5 (15 voturi)    
      pafarist esti tu (Luni, 19 aprilie 2021, 17:05)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Verifica pe site-ul Ministerului Justiti si vei gasi expertilor din orice domeniu, cu nume prenume si date de contact. Lista expertilor este publica de cel putin 15-20 de ani.

      Din lista publicata isi iau datele si instantele de judecata atunci cand numesc un expert judiciar si partile atunci cand cauta un expert parte.

      Ministerul Justitiei actualizeaza lista lor cu toti expertii dupa lista expertilor medicali stabilita de Ministerul Sanatatii.

      Expertii nu sunt niste simplii medici, ci cunt niste medici care doresc sa faca expertize, sens in care doresc sa fie inscrisi in lista expertilor si isi dau datele de contact unde pot fi gasiti de oricine are nevoie.

      La fel pe site-ul ANCPI gasiti lista cadastristilor, cu date de contact.

      Ce mare scofala? Ore chiar nu puteti gandi un pic, care este rostul acestei liste? Oare maturii de la PNL nu au cautat niciodata un expert pentru un domeniu? Sau ei nu apeleaza la liste publice?
      • -2 (4 voturi)    
        sectant (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:50)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui opinius

        incurabil. si daca exista, cec,inseamna ca e bine? Daca isi schimba numarul de telefon? daca-si schimba adresa, mergem la MO de fiecare data? eu cred ca nu, cred ca tu esti usr+- care orice ar fi facut narozii astia 2 le-ai fi dat dreptate. Problema nu e ca op nu mai gandeste, problema e ca tu nu mai gandesti ca ti-a luat secta lui vladut mintile
  • +12 (40 voturi)    
    mama ce au descoperit... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mama ce au descoperit... bai numere de telefon ale doctorilor... mama... dar ceva licitatii cu echipamente ultra-scumpe care omoara oameni deoarece nu functineaza ? ca TIR-urile alea ale lui Arafat ... sau achitiile de la diverse spitale din Romania, ca exemplu CT-ul de la spitalul Judetean Arges care a disparut , dar e pe inventar.
  • +11 (39 voturi)    
    Si nu trebuia sa contina numerele de telefon? (Luni, 19 aprilie 2021, 13:13)

    Gryphus [utilizator]

    lista a venit asa de la DSP dar fara sa se precizeze daca trebuie scoase numerele de telefon.

    erau cumva numere secrete sau numere unde ei trebuie contactati in caz de nevoie?
  • +11 (41 voturi)    
    Este incredibil (Luni, 19 aprilie 2021, 13:15)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    cata circoteca este produsa de Citu. Mahala curata !
  • -8 (34 voturi)    
    soc si groaza (Luni, 19 aprilie 2021, 13:26)

    comentacu [utilizator]

    Unde s-a mai pomenit ca lumea sa stie numerele de telefon ale medicilor?!?!?
    O fi Voiculescu petarda dar si Chiparosu nu se lasa mai prejos...Avea dreptate Teodorovici cand ii scuipa seminte-n cap.
  • +13 (27 voturi)    
    si daca sunt de serviciu? (Luni, 19 aprilie 2021, 13:28)

    carmen_i [utilizator]

    Am vazut site-uri de spitale unde medicii isi publica numerele de serviciu pentru a fi contatati de pacienti. Daca si-au dat acordul, nu e nicio problema.
    • +9 (15 voturi)    
      oricum (Luni, 19 aprilie 2021, 15:26)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      cine a facut lista respectiva este raspunzator. daca acolo erau numere private intr-o lista manipulata de functionari publici care puteau vedea informatia respectiva in clar, asta din start ar fi o problema a celor care au intocmit lista. dar altfel, da, lista medicilor ar trebui sa contina nu doar adresa dar si datele de contact (numere de telefon, dar si adresa de email la care pot fi contactati profesional, iar faptul ca au fost de acord sa o foloseasca pe cea personala este alegerea lor personala - dar suntem in mileniul 3 de vreo 2 decenii, adresa de email publica ar fi un minim de detaliu necesar).

      ce le mai place sa inventeze idei in loc sa se tina de munca.
  • +4 (20 voturi)    
    Pe ei cine ii amendeaza (Luni, 19 aprilie 2021, 13:30)

    dixiy [utilizator]

    La firme vin cu amenzi de pana la 500K euro, pe ei cine ii amendeaza?
  • +20 (20 voturi)    
    cine a gresit (Luni, 19 aprilie 2021, 13:42)

    AM1981 [utilizator]

    1. cei de la MO se pare ca nu au verificat ce contine (si nimeni nu s-a sesizat)
    2. cei de la MS nici ei se pare ca nu au verificat.
    3. cei ce au emis lista si anume Colegiul Medicilor, nici ei.
    Eu cred ca e mai vazrza la CM decat la MS, dar e doar o parere personala. Sunt mai interesati de sedii si incasarea taxelor si altele decat de medici, medicina, etc.
  • +8 (14 voturi)    
    Carantina face minuni! (Luni, 19 aprilie 2021, 13:45)

    Liros [utilizator]

    Cata competenta!
  • 0 (18 voturi)    
    Numere de telefon (Luni, 19 aprilie 2021, 13:46)

    nevada [utilizator]

    Hait! Pe cand si numerele de telefon ale USR-istilor, sau Liberalilor, poate, sa stie si capul nostru ceva! Asta pe linia transparentei- primesc!
  • +6 (38 voturi)    
    Si ce e rau in asta? Le gasesti pe google (Luni, 19 aprilie 2021, 13:47)

    Miky60 [utilizator]

    Si ce e rau ca apare si nuamrul de telefon? Nu e ca si cum nu le-am gasi simplu pe net. Acum cautati orice sa va legati de USR PLUS ca a distrus cuibul de vipere de la Minister!
  • -2 (20 voturi)    
    Transparentizare totala! (Luni, 19 aprilie 2021, 13:48)

    adi_69 [utilizator]

    ...in mintea unora.
  • +7 (19 voturi)    
    Numerele de telefon sunt publice (Luni, 19 aprilie 2021, 13:52)

    VasilePopescu [utilizator]

    http://www.cnas.ro/map/idCounty/28/idLocation/1230
  • +3 (17 voturi)    
    Numarul de telefon e inclus in GDPR ? (Luni, 19 aprilie 2021, 13:56)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca e expert recunoscut la nivel national, nu trebuie sa stim cum il putem contacta ?

    Hai, ca nu se uita toata populatia la Monitorul Oficial si incepe sa sune degeaba un medic de renume...


    Ce a facut Catu este un fel de "chelul isi pune mana in cap"!

    Acum stie mai multa lume care sunt numerele de telefon ale unor medici competenti, ca sa-i agaseze toti neavenitii...
    • +6 (10 voturi)    
      Numele si prenumele sunt incluse in GDPR (Luni, 19 aprilie 2021, 16:31)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Telefonul nu, ca poate fi schimbat.
      • 0 (0 voturi)    
        hihihihi (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:18)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        atunci sa fie trecute la secret numele si prenumele...

        Hihihihi mare nebunie cu GDPR
        pot sa imi schimb numele nu este asa???
  • +1 (25 voturi)    
    Actul normativ trebuie să aibă caracter IMPERSONAL (Luni, 19 aprilie 2021, 13:59)

    backtothedarkages [utilizator]

    Ceea ce înseamnă că nu au ce căuta în el numere de telefon. Este o chestiune elementară și necunoașterea ei arată încă odată adevărata "competență" a lui Vlad Voiculescu și a "echipei" sale.
    • +2 (2 voturi)    
      te doare mintea.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      E o lista cu nume. Cum poate fi impersonal?..

      Ai vrut sa spui ca nu trebuie sa contina date cu caracter personal? Deh, grea limba romana.
      Dar nici nu este cazul aici. Sunt numere de telefon de serviciu, care sunt deja publice pe site-ul CNAS. Adica plateste fraierul de contribuabil pentru ele, dar nu are voie sa le afle..
  • +8 (24 voturi)    
    curata nebunie,maitre. (Luni, 19 aprilie 2021, 14:12)

    persuasiv [utilizator]

    mie-mi spui???Cum sa suni un medic la telefon???Il contactezi urland de pe dealuri.Sau semnale cu fum.E o nebunie ce ai gasit,e groaznic,vorba lu' matale
  • +6 (16 voturi)    
    Tipic romanesc (Luni, 19 aprilie 2021, 14:20)

    galeo [utilizator]

    Scormonesc in rahat pentru a arata cu degetul către alții.
  • +10 (22 voturi)    
    Oau! au gasit masina de scris la penetzeu' (Luni, 19 aprilie 2021, 14:21)

    R.Stoian [utilizator]

    prost mai e catu asta
  • +3 (17 voturi)    
    Normal ca nu vor numere de telefon (Luni, 19 aprilie 2021, 14:33)

    comentacu [utilizator]

    Daca numerele de telefon sunt publice, creste responsabilitatea, nu mai poti sa zici ca suna la 112 sau la spital (unde eventual nu-ti raspunde nimeni) sau du-te la medicul de familie, etc.
    Scurtezi circuitul, e mai mult de munca.
    Bai tristilor, medicul de la stat e in folosul societatii si nu e deloc platit prost in ziua de azi.
    Medicul care profeseaza exclusiv la privat isi face public numarul ca sa stie lumea de el, sa vina la el.
    • +1 (11 voturi)    
      pe bune? (Luni, 19 aprilie 2021, 14:56)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      zici tu ca la privat numerele personale ale medicilor sunt publice? c-o fi al cabinetului, e alta poveste.
      • +1 (1 vot)    
        numere personale? (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        Cine a zis ca sunt numere "personale"?

        In plus, e vorba de o lista de experti medicali care ofera un serviciu public. Deci e normal ca lista sa contina date de contact.
  • +4 (12 voturi)    
    Bravo Citule (Luni, 19 aprilie 2021, 15:08)

    ACP [utilizator]

    asta cu numerle de telefon o bate pe aia cu centrele speciale de vaccinare pentru esentiali si familiile lor semnat de tine, prim esential.
  • -1 (7 voturi)    
    Ordinul MS - o capcana intinsa premierului ! (Luni, 19 aprilie 2021, 15:11)

    Dilematic [utilizator]

    Ordinul emis de Ministerul Sanatatii fixeaza criteriile care justifica instituitrea carantinarii unor zone sau localitati.

    Cu toate ca respectarea criteriilor este facultativa pentru autoritati, in situatiile in care datorita nerespectarii lor in unele zone ar fi crescut numarul infectarilor si victimele pandemiei Covid.19, ministrul VV putea arunca raspunderea pe seama decindentilor politici in frunte cu premierul Florin Catu.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu-i chiar asa ... (Luni, 19 aprilie 2021, 16:48)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      ... mergeti prea departe cu teoria conspiratiei. In Franta masura de carantinare (care nu-i usoara deloc) se ia intr-un fel de CSAT dupa analiza mai multor indicatori, dupa care se anunta la TV de catre Macron. La noi MS a revizuit acei indicatori. E ceva rau in asta ?
  • +9 (9 voturi)    
    alții puseră poze cu parole militare pe FB (Luni, 19 aprilie 2021, 15:59)

    di livio [utilizator]

    no problemo, s-a pus cașcheta pe țambal
    • +1 (1 vot)    
      Nu erau nici un fel de parole ''militare'' si (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      informatia nu continea absolut nimic secret !! A explicat omul pe larg, ca pentru ambuscati........... Basca ca nu a dat nimanui , nici o parola !!
  • -1 (7 voturi)    
    Eu nu văd (Luni, 19 aprilie 2021, 18:23)

    ploiesteanu [utilizator]

    nici un numar de telefon. Câțule, ai rămas un mincinos ordinar.
  • +5 (7 voturi)    
    Dancilezi ordinari ! (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:42)

    deval [utilizator]

    Nici macar fake news nu e asta ci, idiotie in stare pura !! Tembeliziunile care propaga asta, nu au cum sa nu stie ca asta nu are nimic comun cu Regulamentul si Directiva privind GDPR !! Sunt expert in fiscalitate si numarul meu de telefon este publicat pe site-ul ministerului justitiei si cel al profesiei , cu mentionarea specialitatii . Experrtii de orice specialitate relationeaza cu cetatenii si cu institutiile statului prin natura competentelor, cum sa fie ''date personale'', numarul de telefon ??!!
    Si de aici se poate vedea ca cat de prost poate fi pnl si cat de mult doreste sa continue alianta cu usr ....... Ma tem ca in psd , s-ar fi gasit un dancilez care sa spuna lui Baciu si Catu ca bat campii si ca nu e cazul sa-i concureze pe dancila si colacu....
    • 0 (0 voturi)    
      Expertii nostri... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 23:39)

      figurantu [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Mai expertul lui peste...in articol scrie clar ca in ordin erau publicate numere PERSONALE...