Bilanțul lui Vlad Voiculescu după 4 luni la Ministerul Sănătății: Am suplimentat numărul de paturi ATI până la 1.687. Am oprit în Guvern, în plină criză sanitară, cu cheltuieli fulminante, și banii pentru presă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 9:59 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Vlad Voiculescu, demis acum două zile din funcția de ministru al Sănătății, a vorbit vineri dimineață, într-o conferință de presă, despre proiectele la care echipa sa a lucrat în minister, în cele mai puțin de 4 luni de mandat. Vlad Voiculescu spune că în mandatul său de ministru al Sănătății, numărul de paturi ATI pentru pacienții COVID-19 a fost suplimentat până la 1.687. Ministrul demis mai spune că, în plină criză sanitară, cu cheltuieli fulminante, a oprit în Guvern banii pentru presă: "Nu cred că era oportun să mai prelungim ceva ce s-a întâmplat anul trecut."

De asemenea, în mandatul său de ministru al Sănătății s-au demarat proiecte pentru centre de arși, "am alocat bugete pentru dotarea clinicilor de arși, am asigurat resurse pentru testarea în școli și farmacii, am pregătit OUG pentru creșterea tarifului pentru vaccinarea în cabinetele medicilor de familie".

În plus, plafonul la norma de hrană din spitale a fost eliminat, "pentru ca pacienții să nu mai fie înfometați în spitale".

"Vaccinul antigripal l-am făcut disponibil pentru toată lumea, am reintrodus lista de medicamente esențiale, săptămâna aceasta trebuia aprobată", mai spune Vlad Voiculescu.

De asemenea, echipa sa a luat măsuri pentru ca medicamente precum Eutyrox - care lipsea de un an din România - să fie din nou disponibile.

Vlad Voiculescu a anunțat că va publica un raport detaliat al măsurilor și proiectelor la care s-a lucrat în Ministerul Sănătății în mandatul său, raport ce ar urma să fie public mai devreme de ziua de luni.

Vlad Voiculescu a vorbit și despre "politizare peste tot în sistem" și spune că "am avut acum două săptămâni evaluarea directorilor din DSP", afirmând că "nivelul profesional nu este un lucru cu care să ne mândrim".

"E nevoie de depolitizare și e nevoie de adevăr și asta a încercat Ministerul Sănătății. Nici pandemia, nici sănătatea nu pot fi gestionate doar în spitale, dar e responsabilitatea noastră să ne asigurăm că toți indicatorii reflectă realitatea.

"Avem acum un ministru interimar al Sănătății. O să îl rog pe domnul ministru interimar, care ocupă funcția de prim-ministru, să revadă metodologia făcută în guvernarea partidului domniei sale cu privire la raportarea deceselor din spitale COVID. Nu aș vrea să arunc cu numere, pentru că nu am reușit să documentăm. Investigația pe care am început-o arată diferențe fundamentale între ceea ce se raportează și datele reale", mai spune ministrul demis al Sănătății.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3141 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    e ca atunci.. (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cand angajatorul meu mi-a zis ca degeaba mi-am pus MS Office si Winamp in CV, ca nu conteaza.
  • +4 (10 voturi)    
    Asta e greseala lui Vlad, nu a comunicat destul (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:08)

    Gryphus [utilizator]

    trebuia sa iasa ca ARAFAT, la 2 zile si sa anunte ce a facut, unde e blocajul si ce proiecte pregateste.

    a dat ocazia PNL si propagandistilor PNL si PSD de la Digi24 si Antena3 sa minta si sa-l faca praf. el nu s-ai dat seama ca aceste lucruri vor conta in final
  • +7 (11 voturi)    
    opritul banilor pentru presa (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    si pentru partid sifonați prin CAS si directori de spital ti-au adus demiterea, nu trei morți în tirul lui Arafat donat de antena 1!
  • +5 (5 voturi)    
    E un pas inapoi, hai sa mergem inainte (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:12)

    relax4 [utilizator]

    Cine credea ca garda veche formata in anii '90 o sa renunte la apucaturi e naiv. Dar hai sa fim maturi, sa acceptam ca se putea si mai bine din toate partile si sa construim si mai mult.

    Tara asta merita efortul si chiar si palma primita! La treaba!
  • +2 (2 voturi)    
    eu as vrea sa vad niste acte cu paturile ATI (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:29)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca in cazul asta lucrurile sunt interesante pentru ca:
    Citu s-a laudat ca o sa CREASCA numarul de paturi ATI la 1600!
    • +1 (1 vot)    
      Cîțu s-ar putea să reușească (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:41)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .
    • -1 (1 vot)    
      de când Cîțu (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:58)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      e de luat în serios când e vb de cifre, date, fapte ? Știu, e jenant, omul e bancher, însă realmente este haotic, nu pot uita cum anunța pe FB, sub PSD, de 2 ori pe săpt. teorii ale conspirației cu aerul că deja face plângere la Parchet. Pe bune, omul e un pic inventiv
  • +1 (3 voturi)    
    Problema lui (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:13)

    yol [utilizator]

    e ca nu a stat ca mumia prin televiziuni. Iar televiziunile sunt, in mare parte pnliste acum.
    La noi asta inseamna ca nu ai comunicat, ca nu te-a luat somnul prin studiouri sau ca nu ai vb cu gadea sau ciutacu. Capitol la care trebuie sa recunoastem, pnl-ul este premiant. Uite Bode intra constant pe Romania tv sa explice nu stiu ce exact, ca telespectatori lor n-au nici 2 clase primare, dar comunica, e empatic.
    Daca s-ar face alegeri anticipate, pnl-ul n-ar mai castiga niciun oras. Nu ca ar fi castigat prea multe orase inainte, dar acum ar ramane doar taranetii sa-i voteze.
    Sa-l compari pe tataru cu vv iti trebuie decenii state in fata televizorului. De zeci de ori i-a atras atentia presa lui betivul de tatru ca euthyrox-ul nu se gaseste in romania. Un an de zile, zeci de mii de pacienti cu probleme cardiace, n-au primit niciun raspuns, dar nici unul. Numai vizite de lucru dupa ce venea de la frizerie si aceeasi duma de colectivist care mai prinde la stirbi doar.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa-l pui ani de zile (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:21)

    yol [utilizator]

    Pe Nicolaescu ministru, adica 0. Sa vii dupa cu alt specimen, Tataru. Iar cand ajunge unul cu buna credinta, naiv, dar totusi care a reusit sa faca cat primii doi impreuna, te apuci sa-i faci manevra cu televiziunile. Pai la fel a facut si psd-ul cu kovesi.
    Au acuzat o asa de mult la tv, incat adina a facut rechizitoriul de acolo.
    Asa si Catu. Lumea ii spunea ca am ajuns la peste 1600 de paturi ATI si ca Voiculescu a rezolvat treaba, el zicea ca nu e adevarat, ca a vazut altceva la tv.
  • 0 (0 voturi)    
    Povestea ATI (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:23)

    terkos [utilizator]

    Tataru, 28 noiembrie 2020 - Avem 1400 paturi ATI Covid, mai facem 280 in cateva zile
    Decembrie 2020 - se schimba guvernul
    Voiculescu, 16 martie 2020 - Avem 1400 paturi ATI Covid
    Ministerul Sanatatii, 19 martie 2020 - Avem 1428 paturi ATI
    Arafat, 13 aprilie 2020 - Avem 1532 paturi ATI covid, daca numaram cele pentru copii si gravide trecem de 1600, dar alea nu le numaram pentru ca nu le folosim
    Voiculescu, 14 aprilie - Avem 1687 paturi ATI covid

    Meandrele infinitului insipid ale povestii paturilor ATI in Romania.