Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj: Domnule Iohannis, domnule Cîțu, cel mai bun omagiu pentru Institutul Cantacuzino este sa dați 20 de milioane euro din PNRR pentru o fabrică de vaccinuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2021, 19:01 Actualitate | Sanatate


Dragos Damian
Foto: Arhiva personala
Dragoș Damian, CEO-ul Terapia Cluj, cel mai mare producător autohton de medicamente, și directorul executiv al Patronatului Producătorilor Industriali de Medicamente din România, le transmite un mesaj președintelui și primului ministru, la aniversarea de 100 de ani a Institutului Cantacuzino: "Domnule Iohannis, domnule Cîțu, cel mai bun omagiu pentru Institutul Cantacuzino este sa dati 20 milioane euro din PNRR pentru o fabrica de vaccinuri."

"Sincer, mă așteptam ca astăzi, la 100 de ani de Institut Cantacuzino, să avem un eveniment în care se pune piatra de temelie la o nouă fabrică de vaccinuri. În schimb, avem parte de o 'conferință știintifică medical-farmaceutică' în care vorbitori care nu au facut niciodată nimic pentru institut, mai ales când a fost închisă producția, își trag acum PR pe seama lui", afirmă Dragoș Damian.

Dragoș Damian acuză faptul că "de 10 ani semnalez faptul că politicieni și lideri de opinie din medicină, pe statele de plată ale importatorilor, fac tot ce pot să reducă competitivitatea fabricilor de medicamente din România. Toate acțiunile lor au culminat cu închiderea producției de vaccinuri de la Institutul Cantacuzino, fapt care, în 2021, privind acum, din pandemie, poate considerat act de sabotaj asupra intereselor României."

În pandemie, întreaga Europa s-a mobilizat pentru a crește capabilitatile de vaccinare, "și astfel am aflat că doar România a rămas fără o unitate care să poată produce produse biologice. La 100 de ani de la fondarea Institutului Cantacuzino, în loc să aruncam 3 miliarde de euro din PNRR în toate direcțiile inutile, cel mai bun act de recunoaștere a tradiției din industria farmaceutică din România este să se ducă mai departe moștenirea institutului, și să construiască o fabrică nouă de vaccinuri, care sa se numeasca 'Ion Cantacuzino' ", este propunerea lui Dragoș Damian.

"Pentru cei interesați de o călătorie epică prin istorie, profesorii Louis Pasteur (Franța), Nikolay Gamaleya (Rusia) și Ion Cantacuzino (România), contemporani, au lucrat împreună și au adus progrese enorme în cunoșterea microbiologiei și virusologiei. Toți trei au înființat institute de cercetarea care astăzi le poartă numele, însă doar două produc astăzi vaccinuri", încheie Dragoș Damian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9820 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 aprilie 2021, 19:40)

    [anonim]

    • -6 (8 voturi)    
      Pomanagiu. (Vineri, 2 aprilie 2021, 8:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Vrea pomană. De ce nu o face d-lui?Vaccinurile se caută și se vor căuta, deci își va scoate banii.Să cerri pomană de la Guvern , să ceri ca Guvernul să facă poate oricine. Nu trebuie să fii CEO la Terapia și să te dai mare, dovedind că ești mic.
      • 0 (2 voturi)    
        Fabrica [1/2] (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:08)

        Algo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Este un adevar in ce spuneti. Dl. de la Terapia Cluj, speculeaza momentul pentru a cere o bucata din "placinta".

        Terapia Cluj este detinuta din 2014-2015 de Sun Pharmaceutical Industries Limited, o companie din India. [1],[2]
        Nu mai este vorba despre o companie "romaneasca".
        Totusi Terapia Cluj produce medicamente in Romania.
        Avantajul este ca ANMDMR [3], care autorizeaza medicamentele de piata din RO, inclusiv vaccinuri si teste, poate oricand sa efectueze investigatii pe teren, sa verifice calitatea proceselor de productie.

        De cealalta parte si Dl. de la Terapia spune niste adevaruri.
        Sa fii dependent de importuri de vaccinuri, sau orice alte materiale strategice sau vitale, este foarte periculos.
        De ce? Desi nu o spune direct, este pentru ca nu ai nici un control asupra continutului si calitatii acestor materiale.

        Capacitatea de productie de vaccinuri si alte medicamente este un bun strategic.
        Desigur doar daca este vorba despre tot lantul de productie de la componente biologice, la Substanta Activa si Produsul Final.

        Totusi investitia intr-o fabrica dedicata este nesustenabila din punct de vedere economic si este intr-un sens imorala.
        Ca este nesustenabila o confirma chiar procesul de privatizare al Terapia, vezi [4].
        Ca este imorala rezulta din faptul ca pentru a fi rentabila, compania TREBUIE sa vanda produse.
        Pentru ca aceste produse sa se vanda TREBUIE sa existe cerere.
        Ca sa existe cerere, TREBUIE ca oamenii sa fie bolnavi.
        Este un cerc foarte vicios, foarte inclinat catre abuz.

        Desigur, consideratiile acestea sunt aplicabile unei lumi "normale", de dinainte de 2020.
        Dar dupa 2020 lumea in care traim s-a schimbat si pare ca exista certitudini crescute cu privire la numarul de bolnavi ce vor exista in viitor.
        In cazul acesta investitia intr-o asemenea fabrica poate sa devina sustenabila si rentabila.
        Terapia Cluj, sau compania ce detine controlul asupra ei, pot sa investeasca ei insisi in cazul acesta, cel mai probabil in parteneriat cu Statul.
      • -2 (2 voturi)    
        Fabrica [2/2] (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:08)

        Algo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pentru ca este un domeniu strategic si mai nou vital, mesajul acestui Domn, ii poate atentiona si motiva pe decidenti sa incurajeze dezvoltarea capacitatilor de productie la nivelul pe care acestia il vor considera necesar.
        Sigur, cu respectarea intelegerilor internationale la care decidentii au submis.

        [1] https://www.terapia.ro/bioechivalenta/index.html
        [2] https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_Pharma
        [3] https://www.anm.ro/
        [4] https://en.wikipedia.org/wiki/Terapia_Ranbaxy
        • +1 (1 vot)    
          Faci fabrica de vaccin. (Vineri, 2 aprilie 2021, 19:19)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Algo

          Și aduci specialiști din ......India. Fabrica o faci în 6 luni, chiar mai puțin. Specialiștii îi formezi în 5-6 ani și mai mult. Până formezi specialiștii se degradează fabrica. Dacă suntem așa acum, suntem datorită PSD.
  • +12 (22 voturi)    
    PNRR e o fantezie! (Joi, 1 aprilie 2021, 19:43)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Un amalgam fara proiecte!
    Propune românilor shoping de utilaje, sârmă si furnituri din Vest, China sau altundeva in lume!
    Puteau sa se gândească si sa înceapă o mica revoluția industrială în Romania si sa construim fabrici si uzine de la zero!

    Industria era motorul dezvoltării României!
    S chiar asa o fabrica de vaccinuri si una de medicamente.
    Sau combinat petrochimic pentru gazul de la Marea Neagra!

    Asa ca daca nu au avut proiecte au pus in miscare Autostrada Ploiesti -Pascani.
    In veci nu se gândeam la aceasta autostrada!

    Fabrica de vaccinuri era un proiect fezabil!
    N-ai cu cine!
    Niste bolnavi de cașcaval cu gand la furaciuni!
    • +2 (6 voturi)    
      Sunt multe de facut in PNRR (Joi, 1 aprilie 2021, 21:31)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      In primul rand trebuie sa fie clar cine face propuneri pentru PNRR si apoi trebuie sa fie tot clar cine le analizeaza si da lumina verde acestora, aici in Romania.
      Sunt enorm de multe propuneri ce pot reface, in modern, ceva din industria distrusa. Se pot enumera multe propuneri. Iata cateva: 1) Noi linii de antibiotice la Antibiotice Iasi, 2) Vacinuri la Cantacuzino, 3) Modernizarea sistemului de cai ferate, 4) Redeschiderea petrochimiei in Romania prin achizitionarea Arpechim pentru etilena si polietilena si alimentare Oltchim pentru partea de PVC, 5) Solutie integrata pentru ingrasaminte chimice cu gaz din Marea Neagra, 6) Accelerarea dezvoltarii si modernizarii sistemulkui rutier, 7) Un combinat siderurgic nou ...... si multe multa altele
    • +3 (11 voturi)    
      prietene tu nu ai idee ce vorbesti (Joi, 1 aprilie 2021, 21:39)

      Andiy [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Pai nu esti competitiv precum ala din China.
      Ala produce sarma sau furtun de 10 ori mai ieftin pt ca nu respecte norme de poluare, abia de acum China a inceput sa impuna anumite reguli si a creeat probleme pe lista de supply in intreaga lume marind pretul produsului finit si multi importatori s-au trezit ca CMO-ul lor dintr-o data nu mai poata sa produca conform normelor si tra sa faca investitii solide pentru a putea face fata.
      NU puti sa faci sarma si sa vinzi grau ca pe vremuri, remania produce audi, mercedes, BMW Porche VW iar tu vrei sa produci sarma... cu aia o sa ridici tu economia tarii?
      Noi suntem "granarul" europei pentruc a vinde grau si nu produse de panificatie cu valoare adaugata.
      Mai treminati cu aberatiile astea. Ca nu ai nici oameni nici bani sa produci altceva...
      • -3 (9 voturi)    
        gresesti (Joi, 1 aprilie 2021, 23:31)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Andiy

        cu 200 $ produc chinezii tona de otel sub oricare combinat,dar transportul de acolo nu-l pui!
        Ceausescu,ne-a lasat sidex pe carer trag indienii fara sa-l retehnologizeze de 15 ani!
        singurur mare patriot al romaniei,a facut ce nu va mai face nimeni in istorie,impreuna cu poporul roman si multe privatiunui,ca asa este cand vrei sa faci ceva ca familie nu faci Greci ,Turcia,iti iei bmv,ca ajungi cu credite pana in gat ca RO!
        petre roman ar trebui condamnat pt defaimare,Ciorbea pentru prostie(vinzi imgb cu un $ si norvegienii vand cantina cu un milion)!
        prostia s-a imbinat perfect cu incompetenta si hotia si am ajuns unde suntem in tara lucrului bine f...urat,!
        • +1 (7 voturi)    
          indienii? (Vineri, 2 aprilie 2021, 1:52)

          Andiy [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

          Ala e patron privat, mai lasati cu generalizarile.
          Tiriac detine turneul de la Madrid, nu inseamna ca l-au cumparat ROMANII, nu?
          Daca nu ii luau "indienii" aveam ce avem si din alte industrii, nu mai merge BAHHH cu munca la stat, la priva faci bani traiesti nu faci bani pui lacatu. Ceausescu a facut ca toate meseriile sa fie "valoroase sau lipsite de valoare" erau fabrici care produceau pe minus dar toti o duceam bine cand de fapt doar unii aduceau plus valoare.
          Iar "Indienii aia" l-au luat ca sa produca in UE, adica fara taxe. Ei nu vand in afara europei de acolo ca preturile in afara eruopei sunt foarte competitive. Vand in romanica si in regiunea UE iar daca nu erau ei nu mai era nimeni in romanica...
          NU e vorba ca ai vandut prietene, e vorba ca ai vandut-o pentru a fi distrusa, ca astica cand au privatizat au semnat contracte la misto.
          Dacia vinde de 1 miliard sau ceva de genu, masini din care mai putin de 10% e profit la care pui 16% taxe primite de stat. Daca faci socoteala profitul dacia impozitat pe un an e mai mic decat taxele platite de angajatii dacia intr-o luna.
          Voi asta trebuie sa intelegeti, locurile de munca aduc bani nu profitul. De aia vezi tari precum Olanda, Luxemburg, Malta, Irlanda ca nu impoziteaza mai de loc profitu ca vin de sute de ori mai multi bani daca incurajaza firmele sa vina la ei. Dar voi tot o tineti langa cu sarme si otel...
          • +1 (7 voturi)    
            Americanii si ardelenii... (Vineri, 2 aprilie 2021, 5:15)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Andiy

            Ce amalgam de ineptii poti sa scrii...oare ai inceput sa le crezi "BAHHH" !?!?!?!
            • -1 (1 vot)    
              Ce sa cred? (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:41)

              Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              Cifra de afaceri Dacia, salariul si taxele la stat?
              Pai nu trebuie sa cred ce zice cineva BAHH baiete, ma duce capu sa fac singur un calcul. Si am zis 10% ca sa nu sara mandri nationalisti, si ca strainii fac profit pe spatele romanasilor.
              Dar iti spune foarte clar internetu, ca de aia va laudati voi mandri DACI cu net de mare viteza, nu ca l-ar fi descoperit burebista, tot capitalisti occidentali l-au adus.
              Net income 663 million lei (2019), pe wiki, adica vre-o 22 de milioane de dolari a platit dacia pentru profitul facut in 2019.
              iIn acelasi timp are peste 15k angajati, daca astia castiga 1k Euro net per persoana, statul incaseaza mai peste 15milioane euro lunar.
              Ca nu te-ai prins de ce am batut apropoul asta, pai prietene nu poti sa bagi 5 lei in Cantacuzino, caci R&D costa sute de milioane de Euro anual si doar ceva sustenabil poate sa merite investitia.
              Nu mai merge ca pe vremea lu Ceasca sa faci de 3 lei, ca acum nu poti sa faci medicamente din apa si sapun, costa enorm de mult tehnologia de ultima generatie si ENORM DE MULT pregatirea OAMENILOR! Ori noi nu avem nici una si nici alta...
          • +1 (3 voturi)    
            la 830 eur+tva tona de tabla chiora (Vineri, 2 aprilie 2021, 8:54)

            credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Andiy

            in acest moment cu perspective spre 900-950 eur/to,fara nici o otelarie de pc functionala(importam pc din UA,BG,MO,TR)mai fa tu investitii!
            Ceausescu te -a lasat cu sidex(trag pe el de 30 de ani fara sa faca mai nimic),sistem de irigatiicare pt a fi facut partial necesita peste 40 miliarde eur,fabrici ingrasaminte,petrochimie,uita-te la ce explozie de preturi la produse petrochimice+40%,rafinarii,santiere navale,milioane de locuinte si FARA DATORII!
            daca toate erau falimentare,de unde aveai toate aceste lucruri si nu aveai datorii?
            Gandeste cand vorbesti,era totul ca un holding,o rotita producea mai putin,una mai mult,dar pe total rezultatul s-a vazut pe teren si in conturi!
            acum,Formidabilii intelepti au deficit de 1.5% pe 2 luni,adica FALIMENT,MARIA TA,lucru bine facut!
            • 0 (4 voturi)    
              Pretene s-a terminat cu comunismul (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:52)

              Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

              Nu poti sa ceri oamenilor in 2021 sa faca ce vrea partidul cu viata lor.
              Pe vremuri produceai cuie pana iti iesea pe nas si faceai schimb cu rusii care iti dadeau chibrituri, aia produceau radiouri si le dadeau la schimb pe suruburi la polonezi. Dar nimeni nu avea nevoie de ce producea.
              Chair nu intelegi ca toti aveam de lucru si nimeni nu muncea? Productivitate ZERO!
              Gaseai 2 oase in alimentara, curent era daca furai de la centrala, apa calda daca iesea soarele.
              Dar aveam toti de munca, asa-i?
              Produceam tot ce produceau occidentalii fara patent, noi nu inovasem nimic pur si simplu replicam ce faceau ei. Cam ce fac chinezii acum cu spionajul industrial. Si evident tot ce produceam era pentru consum propriu sau la troc cu astia din URSS.
              Ori asta e problema cu voi, nu intelegeti ca o economie de 2 lei, produci si consumi singur nu aduce +valoare.
              Ca aia de la tara de pun 2 rosii si le mananca, cum NAIBI vrei sa faca bani daca ce fac, e facut pentru consum intern.
              Dar ce vrei, cand linia orizontului iti e la 1m in fata nu ai cum sa stii ce se petrece la 10 mentri mai in fata!!!!
              • 0 (2 voturi)    
                cati ani ai? (Vineri, 2 aprilie 2021, 21:51)

                credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

                eu sunt ateu ca asa am ivatat la scoala si asta e adevarul ca daca nu te lupti tu si familia ta,nu te ajuta nimen,poti sa-ti tocesti genunchi in biserici!
                daca chiar gandesti asa,nu ai viziune!
                daca pui 2 rosii si le mananci,inseamna ca nu ai dat la supermarket o suma,care este sifonata in Franta,Germania si nu mai trebuie sa exporti neaparat ceva ca sa recuperezi banii care i-ai dat D sau F pe rosii sa echilibrezi balanta sa nu fii obligat la imprumut!
                si la ce industrie mai avem,sansa este sa vindem cherestea,carne ,grau etc!
  • +10 (14 voturi)    
    exact !!! (Joi, 1 aprilie 2021, 20:03)

    M2VW [utilizator]

    dar trebuie curaj si minim de grija fata de oameni sa iei o decizie din asta.
  • +10 (16 voturi)    
    Din pacate , ma indoiesc....... (Joi, 1 aprilie 2021, 20:06)

    gigiN [utilizator]

    .... ca acest apel de bun simt va fi auzit deniste
    ... surzi.
  • +4 (12 voturi)    
    ! (Joi, 1 aprilie 2021, 20:32)

    exis [utilizator]

    Dar pentru asta e nevoie de viziune si de un dram de drag de tara ta. Ambele lipsesc la domnii vizati.
  • +2 (12 voturi)    
    INCDMMC (Joi, 1 aprilie 2021, 20:52)

    di livio [utilizator]

    Institutu Național de Cercetare-Dezvoltare Medico Militară „Cantacuzino”, brr, medico-militară, mă spăriei un pic...amu ce zice domnu Damian? „Închiderea producției de vaccinuri de la Institutul Cantacuzino, fapt care, în 2021, privind acum, din pandemie, poate fi considerat act de sabotaj asupra intereselor României." Io nu mai zic nimic, mă spăriei, dacă aude tov. Cîțu iar zice că-s teroriști p-aici
  • +9 (17 voturi)    
    n-ai cu cine (Joi, 1 aprilie 2021, 20:52)

    comentacu [utilizator]

    Citu este un premier asemeni unui boxer in corzi, nu are timp sa loveasca pt ca incaseaza din toate partile iar Iohannis e un politician de provincie, un norocos al sortii, facut presedinte de PSD.
    Ministerul sanatatii este la un neavenit cu interese in zona farma, si nu a producatorilor locali, fara niciun impact concret de cand este ministru (doar niste share-uri pe Facebook intre membrii USR).
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo,ar fi un lucru minunat ca România sa reia producția de vaccinuri (Joi, 1 aprilie 2021, 22:37)

    Evian [utilizator]

    O investiție ca asta merita !
  • +4 (8 voturi)    
    Money laundering (Joi, 1 aprilie 2021, 22:39)

    John_Re [utilizator]

    S-au dat miliarde pt Covid in UE.

    Unde-s vaccinurile?

    Dar CEO la companiile alea cu siguranta sunt mai bogati
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo domnule Damian ! (Joi, 1 aprilie 2021, 23:12)

    Andra99 [utilizator]

    ar fi bine daca cuvintele Dv. ar fi auzite de catre cine trebuie! Eu as face o prioritate nationala din repunerea pe roate a acestui institut si readucerea lui la gloria binemeritata de alta data. Avem si noi oameni de stiinta de top, care in loc sa emigreze, ar putea sa lucreze la acest institut de top. Respect, domnule Damian !!!
  • +2 (4 voturi)    
    ne pricepem (Joi, 1 aprilie 2021, 23:26)

    zgubilitix [utilizator]

    Ne pricepem la discursuri si fanfaronada, mostenire din vremea comunistilor, ca deh, tot aia sunt in frunte si acum si avem asa ceva in gene cumva.

    Fapte, nu vorbe, asta trebuie!