DOCUMENT Testare și vaccinare împotriva COVID-19 și în farmacii - proiect de OUG

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 16:35 Actualitate | Sanatate


Testare coronavirus
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia
Testarea și vaccinarea împotriva COVID-19 ar urma să se facă și în farmacii, prevede un proiect de Ordonanță de Urgență aflat pe agenda ședinței de Guvern din această seară. Proiectul de OUG prevede modificarea Legii farmaciei în acest sens. Testarea și vaccinarea ar urma să se facă în farmacii în condițiile stabilite printr-un Ordin al ministrului Sănătății, ce urmează să fie emis ulterior adoptării acestei OUG.

Ce se modifică:

ART. 17 - La articolul 2, alineatul (1) din Legea farmaciei nr.266/2008, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 85 din 2 februarie 2015, cu modificările şi completările ulterioare, litera g) se modifică și va avea următorul cuprins:

"g) măsurarea unor parametri biologici, efectuarea de teste în scop de diagnostic și administrarea de vaccinuri, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului sănătății."

Textul proiectului de Ordonanță de Urgență poate fi consultat integral aici.

Proiectul de Ordonanță de Urgență privind stabilirea unor măsuri în contextul evoluției situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2 se află pe agenda ședinței de Guvern de astăzi. Ședința Executivului se desfășoară online, începând cu ora 18:00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4362 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    pentru informarea generală (Luni, 29 martie 2021, 17:02)

    hdd [utilizator]

    in Germania
    testele rapide sunt gratuite
    și se efectuează (și) în farmacii.

    s-au amenajat niște puncte de testare _în afara_ spațiilor de farmacie, nu în incintă.

    De obicei pe holuri sau sub un acoperiș sau în parcare, în adiacența farmaciilor.
    E ceva improvizat, nu e ideal, nu arată "german" dar funcționează.

    există un sistem de rezervare online, dar poți să faci test și dacă te prezinți fără rezervare.

    Îți trebuie totuși un motiv, să-l scrii pe formular.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 martie 2021, 19:36)

    [anonim]

  • +1 (9 voturi)    
    Alta gaselnita (Luni, 29 martie 2021, 19:59)

    gie [utilizator]

    Dar cand se vor pune in vanzare teste la liber, fara programare, fara comanda si precomanda si alte restrictii? Sa merg sa iau unul daca am nevoie si sa-l folosesc daca consider eu ca am nevoie? Sau ce? Acum suntem obligati sa facem test in farmacie? In baza a ce? Sanatosi fiind?
    Guvernul si guvernele in general mentin aceasta stare de confuzie fara sa faca nimic. Arunca totul in carca populatiei si a medicilor? Dar guvernul/ele ce au facut concret inafara de impunerea de restrictii si limitarea de libertati? Au gasit tratamente alternative? Au gasit sursa problemei? De unde a iesit acest virus? Cum de a fost posibil in mai putin de 1 an sa avem vaccin dar sa nu stim bine cum se raspandeste? De o tot bajbaim cu masca cu restrictii de noapte (oameni care au respectat toate restrictiile tot s-au imbolnavit)? Ce au facut fortele ce conduc Romania pentru sistemul de sanatate? Cand abia acum 2 ani le-au dat medicilor niste salarii cat de cat? Dupa ce au plecat zeci de medici dintre cei mai buni. Unde sunt marile universitati ale lumii? Ce au facut ele in acest interval? Au lucrat toti la vaccin? Si atunci de ce sunt doar cateva firme care au vaccinul? Sa licentieze producerea vaccinului liber la fiecare tara, daca tot is asa de tari sa stim si noi exact cum se produce. Sau ce e secret? La fel ca si sursa de aparatie a virusului?
    Statul pare ocupat cu generarea de noi restrictii si cu verificarea aplicarii lor. Purtarea mastii, luarea temperaturii, controlul declaratiilor. Astea sunt marile preocupari. Nu lichidarea pandemiei sau ce-o fi asta.
    Treaba e in ceata rau de tot...
    Sa dea Domnul sa scapam cu bine si cei ce fac rau sa se rusineze si sa se intoarca pe calea cea buna!
    Iar daca eu gresesc atunci iertare tuturor!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 29 martie 2021, 20:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui gie

      poti sa-ti cumperi teste rapide.
  • +9 (9 voturi)    
    Vaccinarea/testarea (Luni, 29 martie 2021, 20:13)

    FortApache [utilizator]

    Nu trebuiesc inghesuite in "centre de testare si vaccinare" cu cozi ca la pui inainte de 89 ca nu e molima, nu vine apocalipsa zombies....

    Spitalele, farmaciile si doctorii de familie trebuie sa faca aceste lucruri si Gratis, ajunge cati bani au "facut" unii, le ajungeeee...:)))
  • +3 (5 voturi)    
    vaccinare in farmacie? (Luni, 29 martie 2021, 22:46)

    Agapis [utilizator]

    Nu pot sa fiu de acord cu VACCINARE in FARMACIE. Farmacistul NU poate sa trateze si nici nu are conditiile si nici abilitatile sa trateze eventualele efecte adverse ale vaccinului. Ar fi CRIMINAL! Testare da,dar vaccinare in nici un caz.Ce poate sa faca un farmacist sa zicem in caz de soc anafilactic,ca de multe ori nici in spital nu se reuseste salvarea pacientului.
    • 0 (2 voturi)    
      Vaccinare/Farmacii (Marţi, 30 martie 2021, 0:52)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Nu este Criminal....in USA si Europa se vaccineaza in farmacii de ceva timp si n-a murit nimeni....

      Este chestie de evitare a cozilor idioate, a listelor de asteptare la fel de idioate si in general imbunatateste ritmul de imunizare a populatiei....ca asta este Scopul :))) Nu statul la cozi ....

      Farmacistul are cunostinte despre efectele adverse cel putin la fel ca cele ale unui medic, cu asta se ocupa, cu medicamente :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Vaccinarea să se poată face oriunde. (Marţi, 30 martie 2021, 10:39)

    asavreau [utilizator]

    Pentru accelerarea ritmului de vaccinare și testare pentru depistarea infecțiilor ori a existenței de anticorpi este corect să se facă vaccinarea și testarea în orice unitate cu profil sanitar-spital, medic de familie, cabinet particular medical, chiar și stomatologic, condiția ar fi ca aceștia să fie autorizați într-un fel pentru a putea emite certificate valabile. Așa s-ar putea ridica restricțiile, impunându-se obligația prezentării unui test valabil ori vaccinare. SE pot menține centre cu testare și vaccinare gratuite în limita posibilităților, dar să fie și cabinete autorizate cu plată, pentru cine se grăbește și își permite plătească. Se creează așa o oportunitate de eliminare a pandemiei utilizând mijloacele unei economii libere concurențiale. Sigur, așa ,se vor reduce și numărul nemulțumiților.