Vlad Voiculescu despre valul 3: Suntem într-o situaţie destul de critică. Nu avem motive să credem că lucrurile vor deveni mai uşoare în perioada următoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2021, 18:40 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: Guvernul Romaniei
Suntem în valul 3 al pandemiei de COVID-19, iar situația actuală în România este una ''destul de critică'' şi nu sunt motive să credem că lucrurile vor deveni ''mai uşoare'' în perioada imediat următoare, a afirmat astăzi ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, într-o videoconferinţă pe tema gestionării epidemiei.

"Suntem într-o situaţie destul de critică în acest moment şi nu avem motive să credem că lucrurile vor deveni mult mai uşoare pentru spitale, pentru medici şi, de fapt, pentru toată lumea în perioada imediat următoare, aşa încât avem nevoie să învăţăm şi avem nevoie să ne adaptăm rapid la ceea ce este deja bună practică şi bun tratament al pacienţilor şi protocoale şi respectarea unor reguli şi a unor lecţii învăţate", a declarat ministrul Sănătății.


Citește și:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5011 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    .... (Vineri, 26 martie 2021, 18:51)

    tirolez [utilizator]

    Ce destept esti. Tineti copiii la scoala, dar metrorex a anuntat ca va mari intervalul dintre trenuri=inghesuiala. Reducere program magazine=inghesuiala.
    Macar nu va mai plangeti ca cresc cazurile cand luati numai masuri aiurea.
  • +1 (13 voturi)    
    Pai normal (Vineri, 26 martie 2021, 19:18)

    n4c [utilizator]

    nu se arata alegeri in viitorul apropiat.
  • 0 (6 voturi)    
    da (Vineri, 26 martie 2021, 19:24)

    nikita11 [utilizator]

    stim si noi ca 4 saptamani vom fi 'pe val'. am vazut in noiembrie. dupa aia vin copiii la scoala si in urmatoarele saptamani incepem valul urmator.
    • +1 (1 vot)    
      Hai cu spus prostii. (Vineri, 26 martie 2021, 21:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Situația este, că orice ar fi spus Voiculescu ,se comenta contra. Dacă spunea că situația este sub control, se demonstra că nu-i. Dacă prevede pericol ,nu-i capabil să coordoneze. Am observat că cei care sunt Gică contra are grijă D-zeu și-i convinge. Le dă COVID să afle cum este. Dacă scapă depinde de ei, pentru-că tratament sigur nu există. Toate tratamentele sunt în faze de experiment și nici-unul nu a trecut această fază.
    • -1 (1 vot)    
      Martorii lu’ covid (Sâmbătă, 27 martie 2021, 7:44)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      De malluri nu ziceti nimic, ca au fost deschise permanent? Acolo nu se transmite? E mai important profitul stim noi cui, decat educatia si sanatatea mentala a copiilor romani? Aveti ceva cu copiii nostri , care s’au imbolnavit psihic de un an inchisi in casa? Sa salvam batranii, sacrificand tinerii. O idee foarte desteapta. Pe care niciun batran n-a recomandat-o sau cerut-o vreodata. E izbanda generatiei istetilor: jumatate din tinerii intre 12 si 24 de ani sunt cu nervii la pamant, cu depresie si anxietate - arata un studiu pe 49.000 de persoane din mai multe tari. Cum o s-o mai duca micutii cativa ani, cat e planificata treaba?

      https://www.telegraph.co.uk/global-health/climate-and-people/almost-half-young-adults-clinical-risk-mental-health-problems/
  • -1 (5 voturi)    
    Băiatul ăsta (Vineri, 26 martie 2021, 22:41)

    SiktirMukles [utilizator]

    ori n-are termenii la el, ori n-are termenii la el. „Destul de critică”? Bă, băiatule, critică înseamnă „foarte periculoasă”. E destul de foarte periculoasă situația?
  • -2 (2 voturi)    
    Cum ar putea (Sâmbătă, 27 martie 2021, 8:10)

    Ibit [utilizator]

    Sa nu fie critica situatia cu un asemenea incompetent la conducerea ministerului sanatatii ?
  • -2 (2 voturi)    
    "destul de critaca"? (Sâmbătă, 27 martie 2021, 8:46)

    codrean [utilizator]

    Pai daca ditai ministrul se exprima asa ... Poful lui de romana de la Pucioasa se jeneaza !?
  • +1 (3 voturi)    
    mai avem putin!!! (Sâmbătă, 27 martie 2021, 9:00)

    Paul_ [utilizator]

    Hai ca mai avem putin!

    Probabil am ajuns la 30%-35% (vaccinati + infectati). La 50%-60% pantemia se stinge incet!

    Fiecare alege ca vrea. Sa se infecteze sau sa se vaccineze. Orice solutie ar alege ne va ajuta sa revenim la normal.