Vlad Mixich: De ce ai ține mii de doze de vaccin anti COVID-19 pe stocuri în comuna Talpa, când cererea masiv nesatisfăcută este în orașul aflat la 150 de kilometri distanță? O ineficiență uluitoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2021, 9:19 Actualitate | Sanatate


Vlad Mixich
Foto: AGERPRES
Tot mai mulți români sunt nevoiți să se programeze la vaccinarea împotriva COVID-19 în afara localității lor, unde locurile se epuizează rapid, iar această problemă se menține și după deschiderea înscrierilor pentru cea de-a treia etapă a vaccinării, care se adresează populației generale. Vlad Mixich, expert în politici de sănătate, se întreabă "De ce ai ține mii și mii de doze de vaccin anti COVID-19 pe stocuri în comuna Talpa (de exemplu), când cererea masiv nesatisfăcută este altundeva, în marele oraș aflat la 100-150 km distanță, unde sunt zero stocuri?".

Vlad Mixich povestește că "am deja foarte mulți cunoscuți care s-au programat la vaccinare în afara orașului în care locuiesc. Chiar muuult în afara orașului în care locuiesc pentru că vor să se vaccineze cât mai repede și au găsit doar acolo locuri libere."

"E ceva ce nu înțeleg aici, poate altcineva înțelege? De ce ai ține mii și mii de doze de vaccin anti COVID-19 pe stocuri în comuna Talpa (de exemplu), când cererea masiv nesatisfăcută este altundeva, în marele oraș aflat la 100-150 km distanță, unde sunt 0 (zero!) stocuri? O explicație posibilă, să zicem, este ca să asiguri o vaccinare echitabilă și în rural, nu doar în urban. Dar atunci de ce permiți orășenilor să vină și să se vaccineze în comuna Talpa?", continuă Vlad Mixich.

Concluzia sa este că "singurul rezultat obținut prin această abordare este o ineficiență uluitoare: nu doar că obligi mii de oameni să facă drumuri lungi total inutil, dar și transporți acele mii de doze total inutil în diferite comune. Rezultă mult timp pierdut, mulți bani pierduți pentru beneficii minime. Ai zice că organizarea distribuției stocurilor de vaccinuri în România e făcută de un nene undeva într-un excel banal, fără ca omul să fi auzit că există de mulți ani softuri inteligente care îți permit să programezi până în cel mai mic detaliu lanțurile de distribuție în așa fel încât să fie flexibile și să se ducă vaccinul după om, nu să alerge omul sute de kilometri după vaccin."

Și un sfat de la Vlad Mixich: încercați să dormiți bine în noapte de dinainte și de după vaccinare. "Oricât de ciudat ar suna, sistemul nostru imunitar funcționează sincronizat cu ritmul nostru circadian și se pare că atât momentul vaccinării (preferabil dimineața), cât și calitatea somnului poate ajuta protecția oferită de vaccinare. Deocamdată doar se pare, mai e nevoie de multe date ca să fim siguri, dar un somn bun face întotdeauna minuni, inclusiv ne poate ajuta să înțelegem lucruri..."









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18968 vizualizari

  • +14 (40 voturi)    
    Si inca ceva... (Luni, 15 martie 2021, 9:27)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...de ce nu putem cunoaste marca vaccinului cand ne programam? Parca suntem la aprozar...
    • +26 (30 voturi)    
      Exact (Luni, 15 martie 2021, 9:30)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Eu unul m-as vaccina si cu AZ. De ce trebuie sa astept daca tu nu il vrei?
    • +16 (22 voturi)    
      Poti sa afli marca vaccinului, pe site (Luni, 15 martie 2021, 9:31)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Downlodeaza fisierul vaccinare-covid19-grupe-risc.xlsx de pe site

      https://data.gov.ro/dataset/transparenta-covid?fbclid=IwAR1LmG_kMPhFMgJ00HMEgsVsWQBbJezr3t58-lcOROq5e_YIWIp04NZoCvw

      si doamne-ajuta.
    • +26 (26 voturi)    
      O poti cunoaste (Luni, 15 martie 2021, 9:35)

      emilm [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      daca te uiti la perioada de rapel.
    • +5 (25 voturi)    
      Pentru ca (Luni, 15 martie 2021, 9:40)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Daca toti am astepta dupa vaccinul Pfizer atunci nu s-ar mai vaccina nimeni, Moderna si chiar Astra Zeneca ofera protectie la fel de buna, Marea Britanie a vaccinat doar cu Zeneca.
      • +3 (5 voturi)    
        Ba da (Luni, 15 martie 2021, 10:50)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Eu. Si ca mine multi.
    • +13 (15 voturi)    
      Comparația nu-i bună. (Luni, 15 martie 2021, 9:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      La Aprozar iei ce vrei, ce-ți place.Cred-0că ai auzit de Aprozar, dar nu-i cunoști specificul.
    • +13 (13 voturi)    
      Marca vaccin (Luni, 15 martie 2021, 9:50)

      CocoS. [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Poti afla destul de usor!
      1. Daca iti faci tu programarea online, poti calcula diferenta de zile intre vaccin si rapel. 20zile = Pfizer, 28 zile = Moderna, 56zile = AstraZeneca;
      2. Intri pe https://www.vaccin.live/ alegi localitatea si vezi ce vaccin se foloseste, avand in vedere ca se foloseste un singur fel de vaccin in fiecare centru!
      • +3 (3 voturi)    
        Nup (Luni, 15 martie 2021, 14:46)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui CocoS.

        Sunt si centre cu mai multe tipuri de vaccin.
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 martie 2021, 9:59)

      [anonim] i-a raspuns lui Andreas1256

    • +6 (12 voturi)    
      Poti afla ce vaccin (Luni, 15 martie 2021, 10:05)

      utilizatorhotnews [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Poti afla, te uiti la perioada de rapel si deduci singur.
      Sau, cauti pe net, nu-ti dau link-ul direct ca m-ai enervat, si gasesti inclusiv site-uri cu aceasta informatie, ce vaccin disponibil este la fiecare centru care are disponibilitati.
    • 0 (0 voturi)    
      dar si la aprozar (Luni, 15 martie 2021, 15:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      iti spune ca sunt ... de unde sunt ... - ca nu ii crezi asta este o alta poveste.

      Aici, ca sa nu mai ai nici un dubiu nu iti spune nimic - mergi cu ochii inchisi de parca esti o oaie la tuns
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Luni, 15 martie 2021, 16:05)

      ciubaca [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      accesati satul vaccin.live
    • 0 (0 voturi)    
      Uite aici (Luni, 15 martie 2021, 17:36)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      vaccin.live
  • +3 (27 voturi)    
    Explicatie (Luni, 15 martie 2021, 9:28)

    Calin123 [utilizator]

    Va explic eu domnule Vlad Mixich. Fiecare centru de vaccinare are o capacitate de a vaccina 3 persoane pe ora. Degeaba ai doze de vaccin disponibile daca nu ai suficiente centre de vaccinare.
    In concluzie, trebuie mai multe centre de vaccinare in orase.
    • +1 (1 vot)    
      Poate 30 pe ora (Luni, 15 martie 2021, 20:55)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

      3 pe ora este aberant de putin. In 10 minute s-au vaccinat 5 persoane.
  • +3 (33 voturi)    
    USR vs PNL (Luni, 15 martie 2021, 9:42)

    Mazeta [utilizator]

    Mixich era pregătit pentru postul lui Gheorghita. N-a fost să fie. Ghinion.
  • +7 (15 voturi)    
    Incurajeaza turismul intern (Luni, 15 martie 2021, 9:52)

    subcultura [utilizator]

    De ce sa fie mai usor cand poate fi mai greu?

    De ce in jud Constanta nu e nici un centru cu AstraZeneca, ci numai Pfizer si Moderna? De ce ieri au aparut locuri la Moderna in jud Constanta, Tulcea, Vrancea, Neamt etc. si nimic in Buc?
  • +9 (13 voturi)    
    poti sa sti dupa data rapelului (Luni, 15 martie 2021, 9:55)

    marcone [utilizator]

    Cand te programezi automat iti da si programarea pentru rapel. Daca e dupa 21 zile atunci e pfizer, daca e dupa 28 zile e moderna iar daca e dupa 8 saptamani e zeneca. In plus poti gasi pe net ce vaccin e folosit in fiecare centru de vaccinare
  • +4 (8 voturi)    
    Degeaba mărești numărul de doze (Luni, 15 martie 2021, 10:13)

    Con_stan_tin [utilizator]

    dacă in orașe capacitatea de vaccinare este deja la maxim. Normal sunt programați 5 pe oră la un cabinet, pot fi vaccinați cam 15 pe oră dar e periculos datorită reacțiilor adverse.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai asta face domnul Mixich... (Luni, 15 martie 2021, 11:34)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ... bate saua sa priceapa iapa: deschiderea de centre de vaccinare in functie de cerere. 3 persoane vaccinate/ora - o prostie. In Franta: o persoana la fiecare 10 minute si se discuta sa creasca cadenta la 5 minute. Orice medic de famile poate sa vaccineze in cabinet (acum - 10 doze/saptamana, dar va mai creste). Se prevede curand vaccinare in farmacii. Problema este ca nu sunt disponibile doze cate ar putea fi administrate.
      • -1 (7 voturi)    
        prostii (Luni, 15 martie 2021, 12:30)

        alt_anonim_de_pe_net [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

        ce farmacie are dotarile de stocare a acestor vaccinuri? (mai ales conditiile de temperatura)
  • -3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 martie 2021, 10:28)

    [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    Asa se fac combinatiile ... (Luni, 15 martie 2021, 10:53)

    htbrain22 [utilizator]

    As fi curios sa vad cine se vaccineaza in aceste comune. Cumva persoane din grupa 3-a chemate ''pe ultima suta''? Pentru ca acum, daca s-a spart buba cu centrele de vaccinare ''strategice'' ale Armatei si Ministerului de Interne, cumva trebuie sa existe niste centre pentru oamenii descurareti!
  • +7 (9 voturi)    
    Evident (Luni, 15 martie 2021, 11:27)

    ACP [utilizator]

    trebuie ca aglomerarile urbane sa aiba prioritate. Acolo e densitatea de populatie mai mare iar sansele de infectare cresc.
  • +1 (1 vot)    
    treaba facuta cu fundul (Luni, 15 martie 2021, 15:54)

    ..13 [utilizator]

    1. intr-adevar am observati si eu ca sunt centre la cuca macacii care au mii de doze disponibile si orase mari care sunt lipsite de doze - mare campanie de vaccinare, mari sunt carmacii ei....

    2. In pana mea de ce oare nu afiseaza tipul de vaccin pe care il administreaza - nu pe liste de asteptare - pentru ca in felul asta lumea are dreptul sa aleaga intre si intre...Again si iarasi - mare campanie de vaccinare si mareti sunt conducatorii ei.


    Zic ca nenea Chereches ar mai trebui sa livreze raspunsuri pe aceste chestiuni - hai cu anpeloa de iarna tu-i mama ei de anvelopa....Marele expert e chestiuni de sanatate publica - el cel care nu iti da dreptul, spune sus si tare asta, sa stii cu ce sa te vaccinezi... Mare mizerie - urat mirositoare.