Colegiul Medicilor, după informațiile despre pacienți sedați și legați de pat: Sedarea în secțiile ATI este imperativă în unele cazuri / Pentru ca pacientul să nu se autoaccidenteze, medicii recomandă uneori fixarea mâinilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2021, 18:59 Actualitate | Sanatate


Spital coronavirus
Foto: Heidi Levine / Sipa Press / Profimedia
​Sedarea în secțiile ATI este bine să fie cea minim necesară, dar este "imperativă în unele cazuri pentru a facilita suportarea plămânului artificial/ventilatorului mecanic și pentru ca pacientul să nu își autopericliteze starea de sănătate, în cazul în care este agitat sau are mișcări necontrolate", arată Colegiul Medicilor, după ce în presă au apărut, în ultimele zile, informații referitoare la pacienți sedați și legați de paturi în secțiile de Terapie Intensivă ale unor spitale. De asemenea, Colegiul Medicilor spune că "în unele cazuri, pentru ca pacientul să nu se autoaccidenteze, dar și ca dispozitivele medicale, precum cateterele, să poată fi utilizate corect și eficient, medicii ATI recomandă fixarea mâinilor pacientului cu sisteme special destinate acestui scop."

Potrivit Colegiului Medicilor, medicul ATI "este cel calificat să identifice și să stabilească balanța între sedarea minim necesară și contenție, în funcție de starea și particularitățile fiecărui caz în parte."

"Medicina se face minut cu minut, la patul bolnavului, având ca bază dovezile științifice și educația medicală continuă, iar evoluția stării pacientului, precum și specificul fiecărui caz în parte determină deciziile și conduita terapeutică, bineînțeles în conformitate cu ghidurile și protocoalele aplicabile. Pentru ca rezultatele să fie optime, este nevoie de personal medical în număr suficient și bine pregătit, dotare corespunzătoare și infrastructură în conformitate cu Medicina anului 2021. Pentru cel mai bun rezultat, medicul trebuie să fie ajutat de o echipă medicală corespunzătoare și bine pregătită, echipamente și să își desfășoare activitate într-un spațiu adecvat. De altfel, acesta este un apel lansat în repetate rânduri în ultima perioadă de Colegiul Medicilor din România”, afirmă prof. dr. Daniel Coriu, președintele Colegiului Medicilor.

Colegiul Medicilor amintește, de asemenea, faptul că în România există 304 medici la 100.000 de locuitori, ceea ce clasează țara noastră pe penultimul loc în Uniunea Europeană, potrivit datelor Eurostat.

În cazul secțiilor de Terapie Intensivă, în România sunt 5 medici la 100.000 de locuitori, în timp ce media europeană este de 20 – 25 de medici.

Colegiul Medicilor mai spune, referitor la cazul secției de Terapie Intensivă de la Spitalul Județean din Sibiu, prezentat în presă, că nu se poate pronunța, în condițiile în care autoritățile și reprezentanții unității medicale desfășoară anchete și verificări.

  • Ministerul Sănătății a trimis Corpul de Control la spitalul din Sibiu
Ministerul Sănătății a decis luni să trimită Corpul de Control și Inspecția Sanitară de Stat la Spitalul Județean din Sibiu, unde un cadru medical a declarat pentru presa locală, sub protecția anonimatului, că pacienții COVID-19 internați la Terapie Intensivă ar fi fost omorâți cu zile, "sedați cu sedative extrem de puternice și legați de paturi".

Cadrul medical a declarat sub protecția anonimatului, pentru publicația locală Turnul Sfatului, că pacienții au fost omorâți cu zile la secția ATI "din cauza ignoranței, a lipsei de profesionalism și empatie, a neștiinței, fiind vorba despre crimă pur și simplu".

Ministerul Sănătății a anunțat luni că, în urma relatărilor apărute în spațiul public privind nereguli în tratamentul pacienților internați în cadrul Secției ATI a Spitalului Clinic Județean de Urgenţă Sibiu, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a solicitat demararea unei anchete de către o echipă formată din reprezentanți ai Corpului de Control al ministrului și Inspecției Sanitare de Stat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37431 vizualizari

  • +10 (32 voturi)    
    bla, bla, la latitudinea medicului ... (Joi, 11 martie 2021, 19:08)

    clencix [utilizator]

    Nimeni nu compară numarul de ore sedare pe bolnav ATI la noi și în țările cu spitale normale?
    • -9 (11 voturi)    
      hehe (Joi, 11 martie 2021, 21:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Te-au reactivat postacule rus?
      N-ai reusit nimic cu carnatii de cifre si minciunile despre rata de infectare si crede putler ca te poti prezenta specislist in protocoale?
      Pasol na turbinca trolule!
    • +6 (8 voturi)    
      problema (Vineri, 12 martie 2021, 11:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      e pusa in mod fals in raspunsul autoritatilor spitalicesti la sesizarea facuta de asistentul din Sibiu.
      El nu a contestat neaparat sedarea si legarea pacientilor din ATI ca principiu. Asistentul respectiv a sesizat faptul ca nu era cazul sa fie sedati si implicit legati foarte multi din pacientii ATI cu covid-19. A sesizat faptul ca pentru a scapa de grija pacientilor, in loc ca acestia sa fie intubati doar cu oxigen pt. a fi ajutati la respiratie, pacientii erau sedati direct, desi tocmai lipsa de oxigen inducea panica si agitatia pacientilor respectivi. Doctorii tratau efectul lipsei de oxigen, ceea ce crea panica, prin sedare si legarea pacientilor, in loc sa trateze cauza prin oxigenare, ceea ce ar fi dus la disparitia starilor de panica care ii faceau pe pacienti agitati.
      • -3 (3 voturi)    
        tu de fapt nu ai inteles nimic (Vineri, 12 martie 2021, 16:26)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        din declaratia asistentei, ca domnul S e o "ea", cea care stie mai bine ca doctorul
  • +14 (32 voturi)    
    Asta ar trebui sa fie solutie de ultima instanta (Joi, 11 martie 2021, 19:09)

    Kivek [utilizator]

    ceea ce s-a acuzat e ca aceatsa metoda s-a folosit ABUZIV pt pacienti care nu vor sa isi faca rau.

    cine decide ca pacientii vor sa isi faca rau, o asistenta sua medicul?
  • +20 (34 voturi)    
    UNEORI (Joi, 11 martie 2021, 19:15)

    aniod [utilizator]

    inseamna rareori NU deseori.
    Faptul ca ne omorati cu zile in spitale ne determinia sa facem orice si sa nu ajungem pe mana voastra. Sper sa auda si dna Mahler de la TBC: nu de "rusine" nu declalara lumea boala , ci pentru ca vor sa evite mai raul care li se poate intampla la spital.
    • -9 (27 voturi)    
      nu inteleg (Joi, 11 martie 2021, 21:12)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      te obliga cineva sa te duci la medic? cum adica sa "ajungem pe mana voastra"? poti sa mergi la vrajitoare sau sa te tratezi singur, ca doar exista faceb, nu? esti liber sa alegi
      • +8 (16 voturi)    
        Spune (Joi, 11 martie 2021, 21:39)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        tu asta si supravietuitorilor din colectiv, sau parintilor, fratilor sau partenerilor mortilor.

        In Romania se moare in spitale. Se da spaga in spitale, De la 5 lei la portar pana la mii de euro la dom' doctor sau dom' professor. Si chiar si asa te alegi cu o atitudine sfidatoare si in multe cazuri cu tot felul de suprainfectii. Daca nu dai, esti mort de cum ai trecut pragul.

        Daca vreti sa imi raspundeti, va rog sa va argumentati raspunsul folosing exemplul de mai jos:
        https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24305089-supravietuitoare-incendiului-din-clubul-colectiv-prizonieri-aceste-lagare-petreceam-zilele-devorati-microbi-consumati-febra-care-nu-mai-scadea-martorii-neputuinciosi-propriei-descompuneri-tot-mereu-sp.htm
        • -6 (12 voturi)    
          pai exact (Joi, 11 martie 2021, 22:58)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          spitalele sunt naspa, sunt lagare, ce cautati mai oameni buni in ele? exact asta zic si eu! sunteti liberi sa alegeti! vrajitoarele nu va leaga de maini, nu va dau tratamente "experimentale", nu? deci, e usor de ales, nu?
          • +7 (11 voturi)    
            auzi (Vineri, 12 martie 2021, 0:53)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui rmos

            populatia plateste pentru "serviciile" medicale si pentru facultatile gratuite de medicina.

            nu crezi ca aceeasi oameni au dreptul sa ceara socoteala celor platiti de ei?
            • 0 (8 voturi)    
              pai (Vineri, 12 martie 2021, 11:39)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              populatia plateste si pentru altele, de exemplu, cei mai multi bani se duc pe sistemul de pensii falimentar. ti se pare tie ca le cere cineva "socoteala"? dar sunt de acord cu tine, lumea sa fie libera sa aleaga daca vrea sau nu servicii medicale, ca de asta sunt servicii.
              dar, daca platesti ceva, ca asta e, nu ai ce face, te obliga cineva sa-l si folosesti, stiind ca e profund nociv? asta nu inteleg eu. de ce va duceti oameni buni in spitale?
              • +1 (7 voturi)    
                simplu (Vineri, 12 martie 2021, 12:41)

                John_Re [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                pentru ca populatia a platit deja pentru acele "servicii" si e normal sa le foloseasca.

                altfel dati-le banii inapoi si puneti medicii sa-si plateasca studiile ca in US sau alte tari bananiere.
                • 0 (6 voturi)    
                  deci (Vineri, 12 martie 2021, 14:23)

                  rmos [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

                  daca tu ai cumparat un aliment si cand ajungi acasa constati ca e stricat, il mananci, nu? mi-e mila de tine :)))) si de ce-mi zici mie "dati-le banii inapoi"? eu lucrez in privat si eu platesc si asigurari de sanatate si de stat si private si pensie pentru smecheri. asa ca ai gresit persoana caruia sa te adresezi mister! canta la alta masa
      • +1 (23 voturi)    
        anu trecut erau obligați asimptomaticii (Joi, 11 martie 2021, 21:48)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        erau obligați oameni sănătoși să se interneze în spital, erau obligați de esperții arafați și cenesui, erau duși cu mascații la spitalele pline de nosocomiale...alioo, oameni sănătoși, cică „depistați” cu teste că-s bolnavi, erau internați cu forța, caz unic în Europa...așe că avem deplină încredere în medici, arafați, cenesui, gecesei și alte organe ale statului de drepți...cînd îi vorba de minimă transparență văzuși ce se întîmplă, intră în fibrilații tătă cașchetărimea seku-apevistă
        • +1 (11 voturi)    
          exact (Joi, 11 martie 2021, 23:00)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          total de acord. ma bucur ca gasesc pe cineva care intelege acest lucru si nu a fost niciodata in spital si nici nu o sa calce in vreunul! si nici medicamente nu a folosit si nu o sa foloseasca. pentru ca sunt inventate de acesti medici rauvoitori :)))
        • +6 (10 voturi)    
          Avem si medici ... (Vineri, 12 martie 2021, 7:33)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          La inceput m-am contrat pe FB cu niste medici de prin spitale renumite din Bucuresti pe tema internarii fortate a asimptomaticilor. Argumentul lor era ca daca ii lasi acasa pe asimptomatici, acestia vor raspandi boala pentru ca sigur nu vor respecta carantina! Cred ca si cei de la guvernare gandeau la fel pana i-a mai temperat CCR. Asta da argument medical! Ii durea in 14 cand le spuneam ca oamenii respectivi ar putea lua boli mortale de la spital, pur si simplu nu le pasa de pacientii lor! Cred ca majoritatea sunt indivizi si individe complet desensitivizati, complet dezumanizati! Si e vorba de medici tineri, nu dinozauri.
      • +1 (9 voturi)    
        Uite (Vineri, 12 martie 2021, 10:36)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Uite un exemplu de medic nesimtit!
        Pai ajungem pe mana voastra si involuntar! Pt ca da unul peste tine pe sosea si ajungi inconstient la upu!
        Pt ce te-ai facut medic? Pt ca sunt salariile mari si raspunderea practic zero?!
        Cat timp esti platit pentru munca aia, trebuie sa ti-o faci, oricare ar fi ea!
        Noi platim taxa salariala obligatorie de sanatate, si nu e mica, si pentru asta vrem sa mergem la un medic, nu la un Dorel care are cam aceleasi competente cu vrajitoarele, mai des de cat ar fi acceptabil!
        De cele mai multe ori cand am mers eu sau o cunostinta, la un medic in sistemul de stat, rezultatul era unul din doua: ori "n-ai nimic domle, esti sanatos", ori "da, pentru afectiunea asta nu va putem trata"!
        Sa nu mai vorbesc de spagi si atitudinea asistentelor si infirmierelor!
        • -3 (7 voturi)    
          stai putin (Vineri, 12 martie 2021, 11:47)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          mister, cum ai tras tu concluzia ca sunt medic? nu sunt! in rest, ce sa-ti zic, ghinion :))) pai nu stiu, vorbeste si tu cu un avocat, poate se rezolva ceva legal, sa dai o declaratie ca in cazul in care ai un accident nu vrei sa ajungi in spital.
  • +12 (24 voturi)    
    CM si INML, doua institutii complice la genocid (Joi, 11 martie 2021, 19:22)

    MTG [utilizator]

    Colegiul Medicilor si Institutul National de Medicina legala, in frunte cu directorul Curca, doua institutii complice la genocidul din sanatate. CM spala medicii cand pacientii (victimele) scapa cu viata, INML ii spala cand pacientii sunt de vina ( au decedat). Ca si dovada - apropo de raportarile de 0 infectii nosocomiale din primavara trecuta, cand a fost nevoie si KWI sa intervina...
  • +9 (25 voturi)    
    Corb la corb (Joi, 11 martie 2021, 19:42)

    unins [utilizator]

    nu-si scoate ochii! CM este complicele abuzatorilor. Nu poate fi impartial. Urgent, justitia trebuie sa creeze propriul departament medical specializat.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e neaparat necesar (Joi, 11 martie 2021, 21:24)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui unins

      La cererea partilor din proces, ar trebui sa se cheme medici impartiali, cu care sa fie de acord partile, sa nu-i refuze cu o buna motivatie. Nu neaparat din CNM, pot sa fie si din alta tara.
      • +5 (5 voturi)    
        Asa credeam si eu (Vineri, 12 martie 2021, 12:24)

        MTG [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Asa credeam si eu. De 4 ani am depus plangere penala pentru omor din culpa pentru moartea sotiei dupa o dislipidemie din sarcina ignorata de ginecolog, anestezist de la una din cele mai mari clinici private din RO, nu-i dam numele din motive de cenzura (plateste publicitatate peste tot). INML spune ca ignorarea analizelor (cu email si sms intre medic si sotie, cu 1866 trigliceride - sunt ok), diagnosticarea pancreatitei dupa 11 h de la internare, efectuarea operatiei intr-o clinica de ginecologie, fara dotarea necesara si bolii pancreatice, klebsiela rezistenta la antibiotice luata apoi la floreasca, etc sunt perfect normale. Doar medicii legisti aflati pe o mica lista avizata de Curca - INML pot fi intrebati de procuror. Orice altceva, prin lege, nu e considerat proba! Poti iesi cu ele in presa, apoi e proces de defaimare, unde vine INML care e singurul, legal in masura. De aceea sunt doar cateva cazuri dovedite de malpraxis in ro. Sistemul e facut sa protejeze mafia medicala.
  • +7 (31 voturi)    
    Va spun eu (Joi, 11 martie 2021, 20:46)

    2304 [utilizator]

    Cum sta treaba. Am stat 20 zile pe ATI la Tg Mures. Nu doresc nimanui aceasta experienta. Am fost sedat cred ca 14 zile din cele 20 pentru ca aveam niste dureri groaznice. Am avut mainile legate de pat (o perioada) pentru ca eram semiconstient si mi-am smuls de doua ori sonda care intra in stomac prin nas. Am auzit oameni care faceau un scandal teribil din cauza sedativelor fiind, cred, pe jumatate inconstienti. Cred 100% ca tot ce s-a facut a fost spre binele meu, sunt in viata si sanatos. Sunt vesnic recunoscator doctorilor care m-au tratat in special doamnei doctor careia nu-i voi scrie numele din motive lesne de inteles. ATI este un domeniu de elita al medicinei, dupa umila mea parere. Deciziile pentru a mentine viata sunt luate in fractiuni de secunda.Celor in necunostinta de cauza le este usor sa judece. Oameni buni, nu va grabiti sa judecati,
    • +4 (16 voturi)    
      e nevoie de responsabilitate (Joi, 11 martie 2021, 21:44)

      Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Daca articolul din Turnul Sfatului era scris cu responsabilitate, ar fi continut si raspunsul spitalului la acuzele de crima. Din pacate, a fost nevoie de un al doilea articol, scris de alt jurnalist, care sa contina opinia personalului medical.

      "Ora de Sibiu" si "Turnul Sfatului" sunt cunoscute ca tabloide in abordare, prin comparatie cu "Tribuna", asa ca restul presei ar fi trebui sa nu propage o stire bombastica in plina pandemie! Este pacat ca munca grea a medicilor in plina pandemie e discreditata de articole tabloid. E iresponsabil!!! Populatia e deja la limita rabdarii, resursele sunt limitate in spitale, rudele celor morti in ATI nu stiu ce sa creada, articolele tabloid ar trebui cenzurate, nu promovate!!!

      Romania are destule probleme cu actul medical, nu e nevoie sa mai punem gaz pe foc prin articole iresponsabile din presa tabloid!!!
      • +4 (6 voturi)    
        Atunci (Vineri, 12 martie 2021, 10:44)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

        sa vedem o investigatie transparenta cu un raport final public si integral! Eventual si condamnari in cazul in care s-a constatat neglijenta sau infractiuni voite!
  • -3 (21 voturi)    
    Astia-s dementi!!! (Joi, 11 martie 2021, 21:04)

    Parzivall [utilizator]

    Bai tataie bah, Romania e Korea de Nord? Nu, dar asa a ajuns? Rusine, tara UE!!!
  • +4 (10 voturi)    
    drepturile omului (Vineri, 12 martie 2021, 0:07)

    cmariusalin [utilizator]

    drepturile omului sunt o gluma acum...
    se instituie treptat o dictatura in toata regula

    cum sa privezi o persoana de libertate pentru
    ca tuseste ?!
    • 0 (4 voturi)