VIDEO Valeriu Gheorghiță: Aproape 60.000 de persoane s-au programat la vaccinul AstraZeneca după ridicarea restricției de vârstă / 1,2 milioane de români s-au vaccinat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2021, 14:05 Actualitate | Sanatate


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Aproape 60.000 de români s-au programat la vaccinare cu vaccinul produs de AstraZeneca după ce ieri a fost ridicată restricția de vârstă pentru acest vaccin, a anunțat astăzi medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19. Autoritățile au renunțat, ieri, la restricția de vârstă pentru vaccinul AstraZeneca - ce putea fi administrat inițial doar persoanelor sub 55 de ani - în acord cu recomandările științifice internaționale, spune Valeriu Gheorghiță.

Începând cu data de 15 martie, toți românii care își doresc să se vaccineze se vor putea înscrie pe o listă de așteptare în platforma de vaccinare, inclusiv cei eligibili în etapa a treia, care începe în luna aprilie.

Persoanele care intră pe lista de așteptare începând din 15 martie se vor putea vaccina fie peste câteva zile, fie după o lună, în funcție de numărul locurilor libere din respectivul centru de vaccinare, spune Valeriu Gheorghiță. Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare a precizat că, în centrele unde sunt locuri libere, persoanele eligibile în etapa a treia s-ar putea vaccina înaintea startului oficial al acestei etape.


Valeriu Gheorghiță mai spune că Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea își dorește să poată interveni în localitățile unde rata de transmitere a virusului depășește 4,5 la mie și să vaccineze mai multe persoane, astfel încât să împiedice continuarea creșterii ratei de transmitere, în aceste localități. Din acest motiv, în 8 localități cu rata de transmitere mare, campania de vaccinare pentru persoanele eligibile în etapa a treia va începe mai devreme.

În centrele regionale de depozitare din România există în acest moment un stoc de peste 600.000 de doze de vaccin. În centrele de vaccinare din România au fost distribuite în total, până acum, peste 2 milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19.

0,23% din totalul dozelor utilizate - peste 4.000 de doze - au fost risipite până în acest moment.

Peste 1.212.000 de români au fost vaccinați până acum, aproximativ jumătate dintre ei cu o doză, iar restul cu ambele doze.

6.151 de reacții adverse, majoritatea reacții minore, au fost raportate până acum la persoanele vaccinate în România.

Peste 400 de persoane fără adăpost s-au vaccinat, jumătate dintre ei cu ambele doze.

Procentul persoanelor vulnerabile vaccinate este de aproximativ 75% din totalul persoanelor vaccinate în etapa a doua.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4154 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 9 martie 2021, 14:09)

    Elfu [utilizator]

    si cand vor mai fi incarcate in platforma doze disponibile din cele 3 vaccinuri ?
    sau sunt tot pt centrele de vaccinare cu circuit inchis - nepublice ?
  • -2 (24 voturi)    
    sunt 5 milioane de romani peste 55 de ani (Marţi, 9 martie 2021, 14:20)

    Kivek [utilizator]

    cati dintre ei au fost programati pana acum???

    din cei 1 milion de romani vaccinati pana acum cati sunt sub 55 de ani si cati sunt BUGETARI???

    intrebari la care acest individ nu va raspunde niciodata
    • +2 (8 voturi)    
      ia intra (Marţi, 9 martie 2021, 14:50)

      mamalustefancelmare [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      pe harta sa vezi cate locuri sunt. dar daca unii considera ca nu sunt necesare vaccinurile pt ca asa stiu ei mai bine, asta e treaba lor. nu mai vorbi aiurea

      https://vaccinare-covid.gov.ro/platforma-programare/
    • +1 (7 voturi)    
      Este informatie... (Marţi, 9 martie 2021, 15:06)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ...semnificativa pentru ca....? Dat fiind ca au fost programati si persoane cu diverse afectiuni, indiferent de varsta lor sau persoane care nu lucreaza la stat dar prin natura meseriei sunt mai expusi (exemplu farmacisti). Oricum tu nu doresti sa fii vaccinat, deci nu te poti plange ca iti ia cineva inainte. Sau brusc te-ai decis ca vrei daca iti livreza Sputnik V?
  • +1 (9 voturi)    
    sa vedem cat o sa tina (Marţi, 9 martie 2021, 14:56)

    jescu [utilizator]

    Din ce am auzit au fost profesori de 40-50 ani care au stat cateva zile la pat cu temperatura dupa vaccin. In urmatoarele 3 saptamani o sa aflam daca chiar se poate folosi la peste 65 de ani, care au mai multe boli, inclusiv de inima sau de care nu stiu. Sper doar sa se publice si numarul de eventuale decese dupa vaccinare.

    Cei peste 65 de ani nu se puteau programa deloc pana ieri(cel putin de cateva saptamani). De ieri se putea apasa butonul de programare pentru cei in varsta dar nu scria nicaieri in platforma ca va fi vaccinare cu AstraZeneca.
    • +1 (7 voturi)    
      Era logic (Marţi, 9 martie 2021, 15:56)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Cei peste 65 de ani se puteau programa doar pt Pfizer sau Moderna. Nefiind doze disponibile, e clar ca nu aveau unde sa se inscrie.

      In acelasi timp s-au acumulat stocuri de AstraZeneca. Eliminandu-se restrictiile de varsta de la AstraZeneca, acum tot acel stoc este disponibil SI PENTRU persoanele peste 55 de ani.

      Cat despre decese si alte balarii, intreaba-i pe britanici, care vaccineaza de multe saptamani batrani cu AstraZeneca. Dar na, cand vrei sa faci "concern trolling", detaliile astea nu prea te intereseaza, nu-i asa?
      • 0 (2 voturi)    
        "concern" exista destul :) (Marţi, 9 martie 2021, 20:16)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui cineva123

        De unde stii tu ca britaniicii vaccineaza cu AstraZeneca ? Pana acum pe net(la nivelul stiri martie) nu exista disponibile rezultate la varstnici decat din niste trialuri reduse, deci concluzia logica e ca nu s-au vaccinat varstnici cu AstraZeneca.

        De unde stii ca alte tari care au aprobat vaccinarea la varstnici cu AstraZeneca chiar vaccineaza varstnici ? Vezi aici: https://www.cbc.ca/news/canada/astrazeneca-covid-vaccine-seniors-different-countries-1.5934032
        "The National Advisory Committee on Immunizations (NACI) on Monday recommended against using the vaccine in that age group, even though Health Canada has authorized it to be used in adults of all ages."

        "concern trolling" ? Nu e cazul, stai linistit :) In acest moment statul ascunde foarte date(cica trebuie aprobare de la nu stiu cati ca sa spuna adevarul). Cat timp nu exista transparenta va fi "concern".
    • +3 (3 voturi)    
      Reactia Astra Zeneca (Marţi, 9 martie 2021, 19:04)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Au stat bolnavi ca reactie la vaccin si la 30 de ani, nu numai la 40-50
  • -2 (10 voturi)    
    am verificat (Marţi, 9 martie 2021, 15:08)

    DSS [utilizator]

    sunt din Brasov, mi-am facut cont, sunt etapa 3 si nu sunt eligibil.
    Domnule colonel, nu mai bine lasati pe cineva mai competent?
    • +2 (8 voturi)    
      Din cate vad... (Marţi, 9 martie 2021, 15:50)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      ...a spus ca se va activa etapa a treia pentru Brasov nu a spus ca este activa. La fel a spus ca se va activa etapa a treia pentru toata lumea pe 15 martie. Nu tine de competenta lui faptul ca tu esti analfabet functional.
    • +6 (6 voturi)    
      info (Marţi, 9 martie 2021, 16:15)

      mamalustefancelmare [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      te-ai gandit ca nu se pot programa inca ?
  • +6 (6 voturi)    
    4000? (Marţi, 9 martie 2021, 15:08)

    Alexinio [utilizator]

    Si nu mai bine faceai tu Maestre o lista de asteptare si nu le risipeam si pe alea 4000 de doze aruncate la gunoi? Sau poate nu le-am aruncat si le-am dat pe sub mana..
    • 0 (0 voturi)    
      S-au mai spart, s-au mai uitat afara din frigider (Marţi, 9 martie 2021, 23:18)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Alexinio

      Probabil ca unele din cele 4000 s-au pierdut din cauza ca a ramas o doza sau doua la sfarsitul zilei, dar nu cred ca au fost multe. Chiar si vaccinul de la Pfizer sta 5 zile in frigider:

      https://www.ohsu.edu/sites/default/files/2020-12/Vaccine%20Prep%20and%20Reconstitution%20%28Pfizer%29.pdf

      Dozele diluate trebuie folosite in 6 ore, dar sunt convins ca nu a diluat nimeni o sticluta de 6 doze cand stiau ca mai au programat un singur pacient.

      Poate unele doze au fost "pe sub mana", fara sa fie inregistrate in sistem, dar iarasi au fost putine, pentru ca cine s-a bagat in fata sigur a vrut si adeverinta de vaccinare: odata ca sa poata face mai usor rapelul, apoi ca sa mearga cu ea in concediu la vara.
  • +3 (3 voturi)    
    Vaccinarea are multe secrete. (Marţi, 9 martie 2021, 17:53)

    asavreau [utilizator]

    Programat la vaccinare pe 7 martie ora 18 găsesc Centrul de vaccinare închis. Paznicul mi-a spus că erau plecați de 30 minute(!).Încerc să intru pe programare vaccinare și-mi spune//credențiale introduse greșit//. Deci sunt blocat, nu pot face nici o reprogramare, pentru-că datele mele introduse în platformă cineva le-a denaturat. Menționez că m-am programat înainte de a începe etapa 2, la care mă încadrez( 74 ani) și m rămas nevaccinat și fără nici-o explicație.
    • -2 (2 voturi)    
      Norocosule! (Marţi, 9 martie 2021, 20:15)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      te-ai gindit ca poate cineva sus (nu vecina) te iubeste?
  • -1 (1 vot)    
    Austria a oprit vaccinarea cu un lot de AZ (Marţi, 9 martie 2021, 20:14)

    mike123 [utilizator]

    Austria a fost una dintre 17 ţări care au primit doze de vaccin anti-COVID-19 AstraZeneca din lotul oprit de la administrare ”ca măsură de precauție” de autorităţile austriece în timp ce anchetează decesul unei asistente și îmbolnăvirea alteia după imunizare
    Daca un lot de vaccin AZ este suspect si anchetat, tot lotul respecytiv trebuie "retras" de pe piata pina la incheierea anchetei - asta este practica standar in ind farmaceutica!
    Se pare ca "standardele" farmaceutice de siguranta (safety) sint scurtcircuitate, ca si decizia de punerea pe piata a unor vaccinuri ne-testate (in curs de testare la nivel global pe populatie - ceva inimaginabil si ilegal cu citiva ani in urma!)