Medicii care vaccineaza împotriva COVID-19 persoane neprogramate nu vor primi amenzi de 20.000 de lei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2021, 12:29 Actualitate | Sanatate


Vaccinare anti-Covid
Foto: David Talukdar / Shutterstock Editorial / Profimedia
Ministerul Sănătății anunță că nu ia în considerare introducerea de amenzi de 20.000 de lei pentru medicii care vaccineaza împotriva COVID-19 persoane neprogramate, după ce în spațiul public a fost vehiculată această informație.

"Ministerul Sănătății monitorizează campania de vaccinare anti COVID-19 și face verificări, în baza reglementărilor în vigoare, acolo unde sunt semnalate abuzuri. Prioritatea Ministerului Sănătății este protejarea prin imunizare a persoanelor la risc: adulții peste 65 de ani, cei care suferă de boli cronice, sunt încadrați într-un grad de handicap, imobilizați, imunodeprimați sau fără adăpost", arată instituția condusă de Vlad Voiculescu.

Ministerul Sănătății informează că nu ia în considerare introducerea unui nou regim de sancțiuni, dar recomandă ferm ca vaccinarea să respecte etapele așa cum sunt stabilite de legislația în vigoare, respectiv HG 1031/2020 privind aprobarea Strategiei de vaccinare împotriva COVID-19 în România cu modificările și completările ulterioare și OMS nr. 2171/2020 privind stabilirea Normelor privind autorizarea, organizarea și funcționarea centrelor de vaccinare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13044 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Liber la sarit peste rand (Luni, 8 februarie 2021, 12:38)

    LicuriciulMare [utilizator]

    Asta e practic mesajul. Mai bine taceau.
  • +1 (11 voturi)    
    Cata incompetenta la conducere si comunicare! (Luni, 8 februarie 2021, 12:48)

    Marionette [utilizator]

    1. Protocolul spunea sa arunce vaccinurile ramase.
    2. Medicii care nu le aruncau sa nu le iroseasca au fost controlati de MS.
    3. Atunci MS a iesit frumos din capcana de imagine, si a zis ca toate actele sunt ok si deci nu avea ce sa sanctioneze, si mai mult, MS a recomandat sa nu se arunce dozele ci sa se faca vaccinul oricui.
    4. Dupa ce a recomandat sa se faca vaccinurile ramase oricui MS a venit in control si l-a amendat pe medicul acela.
    5. Dupa ce l-a amendat ca a facut oricui, MS declara ca nu va amenda pe cine face vaccinul oricui.

    Sunteti intregi la cap?
  • 0 (8 voturi)    
    Să fie un hint? (Luni, 8 februarie 2021, 12:49)

    BEDE [utilizator]

    Să fie un hint că trebuie să dai 20.000RON pentru ca să te vaccineze mai curând? Sau?
    Ministerul recomandă... Și dacă cineva nu ține cont de recomandare, atunci ce? Știam că există ordine ministeriale. Adică, nu este vreun ordin în această privință? Și chiar nici un fel de sancțiuni? Care sunt, de fapt, regulile jocului?
    Știu pe cineva care se grozăvea pe Facebook că s-a vaccinat deși nu era în categorie de risc, nici nu avea o funcție deosebită în aparatul de stat (ceva gen ministru sau parlamentar), și, deși este din București, s-a vaccinat în alt oraș pe bază de ceva relațiii... În schimb, o rufă a respectivei persoane, la 86 de ani nici măcar nu este programată pentru vaccinare. Grozav, nu!
  • +1 (9 voturi)    
    Cum te vaccinezi fara programare, sa stim si noi (Luni, 8 februarie 2021, 12:55)

    Kivek [utilizator]

    cine si cum se vaccineaza FARA PROGRAMARE?

    ii ia de pe doridoarele spitalului sau isi suna prietenii?
  • +3 (11 voturi)    
    Ah, perfect... (Luni, 8 februarie 2021, 12:55)

    taro [utilizator]

    putem sa mergem in continuare "pe pile"?
  • +6 (8 voturi)    
    Eu zic sa-i premieze, (Luni, 8 februarie 2021, 13:16)

    xrogo [utilizator]

    au crescut rara de vaccinare, chit ca si-au bagat in fata cunostintele si alte persoane neprogramate!
    • +1 (1 vot)    
      Deh,cunoastem,corb ...... (Marţi, 9 februarie 2021, 6:45)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ....la corb.....!
  • +3 (7 voturi)    
    evident (Luni, 8 februarie 2021, 13:52)

    IpseAnton [utilizator]

    Nu le da amenzi, le da prime!
  • +1 (5 voturi)    
    Absurdistan (Luni, 8 februarie 2021, 13:57)

    HerrMess [utilizator]

    Cunosc personal cazuri in care s-a vaccinat "peste rand", insa...
    Problema a fost ca foarte multe persoane nu s-au prezentat la vaccinare cu toate ca au confirmat. Avand in vedere situatia, cei care se ocupau de vaccinare au chemat pe oricine s-a nimerit ca sa nu se piarda dozele.
    Care era solutia buna in astfel de cazuri? Sa se arunce dozele? Hai sa fim seriosi.


    BTW: chestia asta se intampla la valul 1 de vaccinare, adica vorbim de personal medical care nu s-a prezentat la vaccinare. Fiecare interpreteaza chestia asta cum vrea.
    • +2 (2 voturi)    
      cum adica au chemat 'pe cine au nimerit'? (Luni, 8 februarie 2021, 16:26)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui HerrMess

      de ce sa cheme 'pe cine au nimerit' si nu pe cei deja programarti ???
  • +4 (8 voturi)    
    coruptia in halat alb nepedepsita (Luni, 8 februarie 2021, 14:39)

    more [utilizator]

    faptul ca unii se vaccineaza "peste rand" este coruptie. nu poate fi definita altcumva.
    STOPATI acesata mizerie! Medici au transformat si actiunea care trebuia sa fie gratuita si pentru cat mai multa lume, dar intr-o anumita ordine si dupa niste reguli , intro actiune mizera, corupta si netransparenta. trebuie sa existe pedepse si pentru acesti oamenei care nu au reguli si nici constiinta. Cum este posibil sa se spuna ca tot vin vaccinuri dar de peste doua saptamani pe platforma nu poti sa faci programari in majoritatea judetelor ? Unde se duc acele vaccinuri ??? centrele care nu sunt pe platforma sunt destinate doctorilor nu ar trebuii sa vaccineze alte persoane !!!