Încă un deces în rândul pacienților transferați de la Institutul Matei Balș după incendiu: bilanțul urcă la 11 morți

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2021, 11:12 Actualitate | Sanatate


Incendiu la Bals
Foto: AGERPRES
​Încă o pacientă transferată vinerea trecută după incendiul de la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș a murit astăzi. Este vorba despre o femeie în vârstă de 84 de ani, transferată după incendiu la Spitalul Universitar de Urgență Elias din București. Pacienta fusese diagnosticată cu o formă severă de infecție cu SARS Cov-2 și prezenta multiple comorbidități.

Pacienta de 84 de ani fusese diagnosticată cu o formă severă SARS Cov-2 și prezenta multiple comorbidități.

Ancheta medico-legală va stabili cauzele decesului, precizează Ministerul Sănătății.

Este al 11-lea înregistrat după incendiul de la Matei Balș. Cinci persoane au murit în ziua incendiului, iar alte șase decese s-au înregistrat în rândul pacienților transferați.

  • Starea pacienților transferați după incendiu: 39 sunt în continuare internați, 6 dintre ei în stare gravă

39 dintre cei 53 de pacienți COVID-19 transferați la alte spitale din București după incendiul produs vineri dimineață la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș sunt în continuare internați. 6 dintre ei sunt în stare gravă.

Starea de sănătate a pacienților afectați de incendiul care a avut loc la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș din București și care au fost transferați în alte unități sanitare - informații centralizate de Centrul Operativ pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Sănătății:
  • Spitalul Clinic de Urgență Sfântul Ioan din București: 10 pacienți în stare stabilă (1 pacient externat în 2 februarie 2021).
  • Spitalul Universitar de Urgență din București: 3 pacienți. 1 pacient intubat pe ATI, 2 pacienți stabili.
  • Spitalul Universitar de Urgență Elias din București: 4 pacienți în stare stabilă.
  • Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale Victor Babeș din București: 6 pacienți. 2 pacienți în stare gravă (ATI), 4 pacienți în stare stabilă.
  • Spitalul Clinic de Urgență Sfântul Pantelimon din București: 3 pacienți în stare stabilă (ATI).
  • Spitalul Militar Central din București: 2 pacienți. SMC: 2 pacienți în secția ATI, ambii în stare gravă, intubați. ROL2: toți pacienții au fost externați.
  • Spitalul Witting din București: 2 pacienți, stare stabilă.
  • Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta din București: 4 pacienți. 3 pacienți în stare stabilă, 1 pacient în secția ATI, intubat.
  • Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București: 2 pacienți stare stabilă. 1 pacient va fi externat în cursul zilei de astăzi.
  • Spitalul Monza din București: 3 pacienți în stare stabilă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7138 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Cercel ar trebui arestat pt ucidere din culpa (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:21)

    Kivek [utilizator]

    a angajat o firma privata, un SRL, sa se ocupe de instalatiile anti incendiu ale spitalului Bals FARA CONCURS (adica cu spaga) si acea firma NU E AUTORIZATA pt asa ceva
    • +1 (3 voturi)    
      De ce n-a schimbat (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:11)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      firma noul manager de cum a venit? Acum după această tragedie, e schimbată firma? Nu, așa că shut the f up!
      • +1 (1 vot)    
        Nu ca as tine cu noul manager (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:45)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        dar...
        Cand crezi tu "iubaretule" ca a vut timp sa ia la mana toate contractele topvasrasului?
        Ia gandeste-te cate alte bombe plasate mai are nenea carcel?
        • +1 (1 vot)    
          da de ce sa le ia la mana, sa le lase pt (Miercuri, 3 februarie 2021, 14:33)

          hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          viitorul manager. Ca doar poate sa faca alte afaceri acum cand e in pozitie de manager.
      • +2 (2 voturi)    
        incerci sa spui ca e usor sa combati (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        in loc sa actionezi preventiv...numai tu potzi scrie asta
      • +2 (2 voturi)    
        Noul manager a fost pus de Cercel !!! (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:52)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Cercel inainte sa plece a pus noul manager adica mana lui dreapta inainte sa plece

        de fapt tot el conduce dar doamna respectiva (care si preda la Univ de Medicina) e acolo asa doar de forma

        deci tot PSD conduce Bals.
        astept de la ministrul Sanatatii (daca nu reusesc PSD si Digi24 sa-l demita) sa faca curatenie in acel spital
  • +23 (31 voturi)    
    :)) (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:33)

    bcsb [utilizator]

    O sa ii adaugati aici pe toti cei 100 transferati, chiar daca mor peste 10 ani in accident de masina?
    • +8 (14 voturi)    
      asa este (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:00)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      unii pacienti transferati au murit ulterior din cauze de covid sau comorbiditati si nu din cauza incendiului.
      Este total aiurea cum se socotesc numarul victimelor.
    • +11 (13 voturi)    
      scandal -> audienta crescuta (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:05)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      niste hiene
    • +13 (15 voturi)    
      sunt penibili (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:09)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      5 sau 6 au murit din cauza incendiului, dar ei tot adauga la "bilant" cum mai moare un om in varsta care suferea de Covid, era pe acel etaj si ar fi decedat si fara acel incendiu. E total lipsa de profesionalism sa faci asta.
  • -9 (17 voturi)    
    Suntem mai oameni de cand cu Usr (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:50)

    exis [utilizator]

    Nici nu vreau sa ma gandesc cam care ar fi fost reactia presei/social mediei, in cazul in care ministrul sau guvernul ar fi fost Psd. Asa.....parca am redescoperit, dintr-o data, omenia, intelegerea si rabdarea. Ce vina are bietul tinerel? E abia de cateva luni acolo. Abia se dezmeticeste.
    • +1 (13 voturi)    
      nu e vorba ca e usr (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui exis

      e vorba ca omu e ministru de nici 2 luni!

      asa ca mai usor cu aparatu psdului si injuratu usr da?!
      o sa vina si vremea sa injuram usr, dar intai sa amba simt sa si faca (sau sa nu faca) ceva!
    • 0 (10 voturi)    
      sa porti fes (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:13)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui exis

      sa nu iti inghete si ultimul neuron!
  • +10 (12 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:07)

    liviu_ [utilizator]

    a murit din cauza incendiului?! pentru ca daca nu a murit din cauza incendiului, nu are ce cauta in aceasta statistica!

    hai sa incercam sa fim corecti totusi...
  • -3 (7 voturi)    
    nr.12 sa fie Cercelusuu (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:14)

    un domn [utilizator]

    ce bine ar fi !
  • +6 (8 voturi)    
    rude care sa fi murit in perioada asta? (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu au ? ca le putem baga si pe ele la "inima rea" , ce rusine mi-ar fi sa scriu asa "stiri"!
  • +3 (3 voturi)    
    Romania are cam 90% morti ATI pe oxigen (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:24)

    PrivireCritica [utilizator]

    Deci articolul e aiurea, in timp oricum mureau, fara legatura cu incendiul. Problema e procentajul mult peste media europeana al mortilor din terapie intensiva . Probabil una din explicatii este infectia intraspitaliceasca, dar la noi se baga totul sub pres, sub umbrela Covid