Încă un pacient transferat în urma incendiului de la Matei Balș a murit. Bilanțul urcă la 10 morți

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2021, 12:20 Actualitate | Sanatate


Incendiu la spitalul Matei Bals
Foto: Agerpres
Încă un pacient transferat în urma incendiului de la Matei Balș a murit marți: este vorba despre un bărbat în vârstă de 80 de ani, transferat la Spitalul Universitar de Urgență din București. Bărbatul fusese diagnosticat cu o forma severă SARS Cov-2, prezenta multiple comorbidități și era internat în secția de Terapie Intensivă a unității medicale, intubat.

Este al doilea deces înregistrat astăzi și al 10-lea înregistrat după incendiul de la Matei Balș. Cinci persoane au murit în ziua incendiului, iar alte cinci decese s-au înregistrat în rândul pacienților transferați.

Ministerul Sănătății precizează că ancheta medico-legală va stabili cauzele decesului bărbatului de 80 de ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1403 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Hahaha! (Marţi, 2 februarie 2021, 12:28)

    MatzuCatzu [utilizator]

    Mai fratilor, la stilul asta veti avea de numarat ani in sir situatia celor evacuati din acel pavilion! Nu poti sa contabilizezi ca fiind victima a incendiului un decedat de covid, care la momentul sinistrului era doar cazat in pavilion si neafectat direct de incendiu!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MatzuCatzu

      din pacate multi (vezi minusurile) sunt de acord ca daca mori de covid, poti sa te bge la victima din cauza incendiului...
  • 0 (2 voturi)    
    inca (Marţi, 2 februarie 2021, 16:28)

    nash pandelica [utilizator]

    nu's suficienti pt. demisii...:-(
    • 0 (0 voturi)    
      demisiile cui?! (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca cercel e deja plecat in parlament pe multe beneficii

      ca sper ca totusi ai mai mult de 2 neuroni functionali sa-ti dau seama ca nu poti demite unul care d-abia si-a inceput munca
  • 0 (4 voturi)    
    Acum ce facem? (Marţi, 2 februarie 2021, 17:24)

    1anonim [utilizator]

    Ii punem pe toti morti din cauza de incendiu?
    • 0 (0 voturi)    
      oricum (Marţi, 2 februarie 2021, 19:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      toti intra la statistica de victime covid ...
  • +1 (3 voturi)    
    Spitalele raman veritabile bombe cu ceas (Marţi, 2 februarie 2021, 21:00)

    Dilematic [utilizator]

    atata timp, cat incintele medicale in care se administreaza oxigen in scop terapeutic nu vor fi dotate cu senzori de monitorizare a concentratiei de oxigen in aerul ambiental si cu sisteme de ventilatie centralizate care sa permita improspatarea controlata si permanenta a aerului.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i de ajuns (Marţi, 2 februarie 2021, 23:27)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      mai trebuie..