Spitalele, încotro? Actul medical vs. infrastructură / Vlad Voiculescu: Nu o să vă prezint promisiuni grosolane, de genul mâine vom avea spitale noi în România

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 18:49 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
​"Nu o să vă prezint promisiuni grosolane, de genul mâine vom avea spitale noi în România. Sunt obiective de investiții complexe, care necesită timp. Dar vă voi informa care este stadiul în fiecare zi. Ce vă pot spune este că proiectele celor 3 spitale regionale vor fi accelerate", a declarat luni ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, în deschiderea dezbaterii "Spitalele din România, încotro? Actul medical vs. infrastructură", organizate de Colegiul Medicilor. Ministrul Sănătății mai spune că spitalele vechi au nevoie de investiții "cu cap și coadă".

Vlad Voiculescu își dorește, de asemenea, o "revizuire" a regulilor din spitale. "Doar a ne uita înapoi și a găsi vinovați nu ne ajută foarte mult, nici pe pacienți, nici pe cei care îi îngrijesc", a adăugat ministrul Sănătății.




"Un act medical de calitate în absența unei infrastructuri adecvate nu se poate asigura. Aceste lucruri merg mână în mână. Responsabilitatea asupra infrastructurii revine în primul rând autorităților, iar responsabilitatea asupra actului medical le revine în primul rând profesioniștilor din spitale", a afirmat Sorin Ungureanu, președintele Autorităţii Naţionale de Management al Calităţii în Sănătate.

"Până la sfârșitul acestei săptămâni vom ieși cu un set de propuneri pentru unitățile sanitare", mai spune președintele ANMCS.

Colegiul Medicilor din România (CMR) a organizat luni conferința-dezbatere "Spitalele din România, încotro? Actul medical vs. infrastructură".

"Într-un moment de cumpănă pentru sistemul medical românesc, pentru a crea un cadru de discuții care să ducă și la identificarea unor soluții ce trebuie adoptate în cel mai scurt timp, Colegiul Medicilor organizează conferința-dezbatere Spitalele din România, încotro? Actul medical vs. infrastructură. Agenda conferinței va urma direcțiile de discuție: Unde suntem? Ce trebuie făcut? Cum protejăm pacienții și personalul din spital?", arată organizatorii.

Invitații la dezbaterea "Spitalele din România, încotro? Actul medical vs. infrastructură":

• Prof. dr. Daniel Coriu – președintele Colegiului Medicilor din România

• Prof.dr. Șerban Bubenek – Președinte Societatea Română de Anestezie și Terapie Intensivă

• Prof. dr. Dorel Săndesc – Vicepreședinte Societatea Română de Anestezie și Terapie Intensivă

• Conf. univ. dr. Simin Aysel Florescu – Spitalul de Boli Infecțioase ”Victor Babeș”

• Dr. Cătălin Apostolescu – Institutul Național de Boli Infecțioase ”Matei Balș”

• Șef. lucr. dr. Beatrice Mahler – Institutul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta”

• Prof. dr. Cristian Oancea – Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie ”Victor Babeș” Timișoara

• Dr. Bogdan Tănase – Director medical Institutul Oncologic București

• Ec. Gabriel Lazany – Spitalul Județean de Urgență Bistrița

• Dr. Gheorghe Borcean – Vicepreședinte Colegiul Medicilor din România

• Carmen Uscatu – Asociația ”Dăruiește viață”

• Oana Gheorghiu – Asociația ”Dăruiește viață”

• Raluca Șoaita - Arhitect, Asociația ”Dăruiește viață”

• Vasile Tudor - Inginer de gaze medicinale, Asociația ”Dăruiește Viață”

• Vasile Barbu – reprezentant pacienți

• Prof. dr. Cătălina Poiană – președintele Colegiului Medicilor din Municipiul București










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4088 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 1 februarie 2021, 19:02)

    Shaolin [utilizator]

    Că doar s-au terminat alegerile.
    • -6 (12 voturi)    
      asa zic si io. (Luni, 1 februarie 2021, 19:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      balmajea ceva de 24 si de fundatia spitalelor regionale urlau hastagurile si pressa pro despre pesede si cele zece spitale regionale,,,,mai bine ar face dispensare un doctor si cu cateva paturi prin toate satele. sa nu mai mearga omul la zeci de km pt un paracetamol. ca asa le'a dat leac de covid.
    • 0 (0 voturi)    
      Paturi de spital noi/modernizate in 2021 (Luni, 1 februarie 2021, 21:35)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Asa cum la Transporturi se raporteaza anual numarul de km de autostrada construiti sau numarul de km de drumuri modernizate, asa ar trebui in fiecare an si Ministerul Sanatatii sa raporteze cate paturi de spital noi a dat in functiune, si cate paturi de spital a modernizat... La acestea s-ar putea adauga si cabinete din clinici noi/modernizate.

      In rest, "Reforma Sistemului de Sanatate", Mega Spitale Regionale, astea sunt replici de campanie, care in 4 ani pana se schimba puterea nu se vor putea realiza niciodata, pentru ca noua putere vine cu alte proiecte mai "marete" sa dea bine in campanie....

      Asa cu unitati de masura mici e mai sigur... Si cateva luni daca apuci sa stai ministru poti sa spui ca ai modernizat de exemplu un salon cu 10 locuri, deci 10 paturi/unitati de masura in Sanatate...

      Doar sa incepem noi sa cerem de la Ministerul Sanatatii raportul anual ca la Transporturi...
  • +4 (6 voturi)    
    Inainte de (Luni, 1 februarie 2021, 19:14)

    ipolitic [utilizator]

    investitii complexe, obiective, planuri, strategii si revizuiri-cat costa in total cate un sensor/avertizor de depasire de concentratie de oxigen pentru fiecare ATI? Pretul de piata max.300 de euro, pretul firmelor de casa max. 3000 de euro, hai sa zicem un milion de euro in total. Am inteles, fara un plan de reforma nu se poate. Asta e...
    • +5 (5 voturi)    
      Un plan de reforma exista la presedintie. Exista (Luni, 1 februarie 2021, 19:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      si o noua lege a santatii depusa in parlament de un fost partid parlamentar - PMP.
      Planul poate fi revizuit iar legea poate fi amendata in parlament. Este cea mai scurta procedura pentru a avea un plan de reforma si o noua lege a sanatatii.
      Trebuie sa invete si politicieni nostri ca o munca odata depusa pentru atingerea unui obiectiv nu are nici un rost sa o reia de la inceput. Ea poate fi continuata. Este drept doar de politicieni inteligenti si de buna credinta. Asta-i cam rar pe la noi . . .
    • 0 (2 voturi)    
      Exact! (Luni, 1 februarie 2021, 19:53)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      De ce nu se iau masurile simple si ieftine (alarme de incendiu sa trezeasca un cartier intreg) decat sa visam la ce ar fi putut sa fie si nu exista, adica spitale regionale.
  • +4 (8 voturi)    
    cica "doctorii vor in primul rand respect.." (Luni, 1 februarie 2021, 19:16)

    sorvas [utilizator]

    cica "doctorii vor in primul rand respect de la comunitate", ca asta ar fi printre primele motive pentru care pleaca din tara. doamne!! auzi, respect?

    prin toate spitalele pe unde am auzit discutii intre pacient si doctor/asistente cele mai multe discutii mi se par umilitoare pentru pacient. majoritate ii abordeaza cu discursuri de genul "domnul doctor, nu va suparati, va deranejz cu o rugaminte, daca se poate, va rog ma doare cutare cutarescul", imi creaza impresia ca pacientul mai are putin si se milogeste ca sa fie tratat cu empatie, cu grija. de cele mai multe ori pacientii care se roaga asa sunt cei mai in nevoie de ajutor sau cei cu putine posibilitati. iar ca sa te bage in seama si sa te trateze, de multe ori, trebuie sa faci scandal sau sa te apuci sa ii ameninti.

    desigur, nu generalizez, dar asemena cazuri nu reprezinta exceptii.
  • +3 (7 voturi)    
    Vad Poiana, vad tot felul de 'somitati' (Luni, 1 februarie 2021, 19:22)

    Kivek [utilizator]

    nu inteleg de ce e o dezbatere in care participa Poiana si alte somitati mai mici sau mai mari din Romania cand se vorbeste despre INFRASTRUCTURA

    astia nu au ce sa caute in discutia aia, aici dezbaterea trebuie sa fie intre cei care decid investitiitle nu intre medici. Medicii vb despre faptul ca NU au tehnicieni pt aparatura, nu au ingineri, arhitecti angajati in sistem

    cine ii angajeaza, ei sau ministerul ?
  • -2 (6 voturi)    
    dormiti linistiti (Luni, 1 februarie 2021, 19:47)

    mmmircea [utilizator]

    Hexipharma vegheaza, pardon Secu va vegheaza.
  • -7 (9 voturi)    
    Vlad Voiculescu (Luni, 1 februarie 2021, 19:48)

    Ibit [utilizator]

    Sa-si lamureasca mai intai problemele legate de diploma de studii .
    • +4 (8 voturi)    
      Nu ne spui si nou care problema cu diploma ??? (Luni, 1 februarie 2021, 19:55)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Observ ca in ultimele zile atat PSD cand si PNL prin Digi24 si Antena il ataca pe Vlad VOiculescu

      asta inseamna ca omul ala face ceva bine si MAFIA vrea sa scape de el.
      uitati ce scrie Digi24 in seara asta ca titlul serii: OUG lăsată de Tătaru pentru modernizarea spitalelor, uitată de Voiculescu'

      Cu alte cuvinte Vlad Voiculescu NU a modernbizat spitalele din Romania in cele 35 de zile de cand e ministru
      • +1 (1 vot)    
        cre că Vlad Voiculescu deranjează somitățili (Luni, 1 februarie 2021, 23:39)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        somități gen dr. Lucan...sau poate Beuran, tot incontestabilă somitate
  • +1 (1 vot)    
    Baaa (Luni, 1 februarie 2021, 22:42)

    Costi888 [utilizator]

    Romani ii vor la putere paia care le spun ca maresc salariile si pensiile si care spun ca vor construi 7 spitale regionale, in cativa ani, asta in conditiile in care nu sunt in stare sa faca un wc la o scoala.
    • +1 (1 vot)    
      Asta nu este un om gospodar! (Marţi, 2 februarie 2021, 8:39)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Asta nu este un om gospodar, cred ca nu stie sa bata un cui in casa. Trebuie pus pe cineva care ii place munca si are pricepere. Ce tot ii trage cu spitale noi ca paraca ar fi bani sa le inlocuiasaca pe toate din tara.? Daca ar fi un bun gospodar totul se rezolva in toate spitalele in 2-3 saptamini. Trebuie organizat totul pe alte coordonate, schimbarea legilor si raspundere individuala. Mai, mai , ce putursi si buni de palavre?
      Nu va dati seama ca vorbeste in dodii acest.... nimic!