Cîțu, întrebat dacă este mulțumit de reacția lui Voiculescu după tragedia de la "Balș": După ce o să am toate concluziile analizei, voi veni şi vom discuta despre asta

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 11:13 Actualitate | Sanatate


Incendiu la Bals
Foto: AGERPRES
Premierul Florin Cîțu spune că analizează mai multe rapoarte pentru a vedea ce măsuri au fost implementate în spitale după tragedia de la spitalul din Piatra Neamț din luna noiembrie. Întrebat dacă este mulțumit de reacția lui Voiculescu după incendiul de vineri de la Institutul "Matei Balș", în care au murit 7 oameni, premierul nu a dat un răspuns clar: "După ce o să am toate concluziile analizei, voi veni şi vom discuta despre asta".

Premierul a spus că raportul făcut după incendiul de la Spitalul Piatra Neamţ a fost furnizat Ministerului Sănătăţii, arătând că există şi un plan de măsuri care este actualizat frecvent şi că va vedea dacă acele măsuri au fost implementate sau nu.
  • "Primim rapoarte în fiecare zi. Vorbeam cu domnul Tătaru (n.r. - Nelu Tătaru, fostul ministru al Sănătății), sunt câteva rapoarte care deja existau și trebuie să mă uit peste ele. Au fost trimise la Ministerul Sănătății. Aș vrea să știu ce măsuri s-au implementat din acele rapoarte până acum. Situația este încă sub analiză și atunci când vom avea o concluzie vom veni cu ea.
  • Am spus foarte clar că nimeni nu este mai presus de lege și dacă găsim că cineva este vinovat, va trebui să răspundă”, a afirmat Cîțu.
Întrebat de jurnaliști dacă este mulțumit de reacția ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, după tragedia de la "Balș", premierul nu a oferit un răspuns clar: "După ce o să am toate concluziile analizei voi vei și voi discuta despre asta. În acest moment este prea rapid să putem veni cu concluzii”.

Legat de situația căldurii în spital, Florin Cîțu a spus că a cerut informații pentru a vedea ce s-a întâmplat în acea perioadă: "Știm foarte bine că au fost probleme cu furnizarea agentului termic pentru acea zonă la începutul anului. Nu știu dacă s-a rezolvat. Vom vedea exact care au fost parametrii în care a fost furnizat agentul termic. Este o anchetă în curs de desfășurare. Pe mine mă interesează cel mai mult să vedem ce s-a făcut după tragedia de la Piatra Neamț, pentru că a existat o anchetă, au existat mai multe rapoarte, a existat un plan de măsuri și vreau să văd dacă au fost implementate. Pentru ceea ce s-a întâmplat la Matei Balș vom avea niște concluzii și vom putea lua și alte măsuri”.

Incendiul de la "Matei Balş" a izbucnit vineri, în jurul orei 5,00, la parterul unui pavilion unde erau internaţi bolnavi cu COVID-19. Trei pacienţi au murit carbonizaţi şi o a patra victimă a decedat după ce manevrele de resuscitare au eşuat. La câteva ore de la stingerea incendiului, într-o baie a fost găsită o altă persoană carbonizată. Alți doi pacienți - un bărbat de 70 de ani, care fusese transferat la Spitalul Universitar și o femeie de 67 de ani, transferată într-o secţie ATI de la Institutul Balș - au murit sâmbătă și duminică.


Datele reies din raportele controalelor făcute de IGSU la spitalele din România în ultimii doi ani. Deși deficiențele au fost semnalate în 2019, în 2020 nu au fost remediate. Documentele au fost publicate de Ministerul Sănătății.

În 2019 au fot efectuate controale la 527 de unități sanitare cu paturi, fiind identificate 3.769 de încălcări ale legislației privind apărarea împotriva incendiilor. În 2020 au fost făcute, după incendiul de la Piatra Neamț, controale în 292 de secții de Terapie Intensivă, fiind constatate 1921 deficiențe.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3555 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Un jurnalist a bagat o fenta (Luni, 1 februarie 2021, 11:45)

    t4v1 [utilizator]

    Si Hotnews s-a dus dupa ea.

    Streinu Cercel aplauda din tribune.
    • +2 (2 voturi)    
      Vlad Voiculescu e ministru de 35 de zile (Luni, 1 februarie 2021, 12:28)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Incendiul de la Piatra neamt a fost in 15 Noiembrie iar Vlad Voiculescu e ministru din 24 Decembrie.

      Din 15 Noiembrie pana in 24 Decembrie ministru a fost un membru PNL
    • +3 (3 voturi)    
      iti dai seama (Luni, 1 februarie 2021, 12:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      ca psd joace politic (cu vietile oamenilor)
      - cand firutza arunca vina pe pnl si (mai ales) usr, desi a fost primaritza pana acu 3 luni
      - cand cercel nu e considerat vinovat desi a fost sefu spitalului pana acu putine luni

      dar vinovat e ministrul de nici 2 luni
  • +13 (15 voturi)    
    Vlad Voiculescu vinovatul de serviciu:)) (Luni, 1 februarie 2021, 11:46)

    BIM15 [utilizator]

    Vad ca atentia presei este pe Vlad Voiculescu, vinovatul de serviciu.

    Dar cum este posibil sa ai un decedat uitat intr-o baie cateva ore? Pompierii aceia care au actionat "ca la carte de data aceasta" ce au facut? Ma gandesc ca odata ce incendiul e lichidat (nu mai arde cu flacara deschisa), e datoria pompierilor sa intre echipati corespunzator (masca de oxigen) si sa verifice toata cladirea, in speranta ca poate mai e cineva care poate fi salvat. In acea baie putea fi o persoana inconstienta care nu putea striga dupa ajutor. Ma rog, aici din pacate nu a fost cazul...dar asta arata cat de bine sunt respectate procedurile de manual.

    Amanuntul acesta a scapat presei, nu-l discuta nimeni, dar e mai importanta reactia lui VV.

    "La câteva ore de la stingerea incendiului, într-o baie a fost găsită o altă persoană carbonizată."
    • 0 (0 voturi)    
      Eh ash a scapat! (Luni, 1 februarie 2021, 12:11)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Nu e dezirabil sa aduci aminte ca poate lasa impresia ca Prea Sfintitul Arafat % Co. nu si-ar face treaba.
      Chiar te rog sa las treaba in pace!
    • +3 (3 voturi)    
      Bineînţeles (Luni, 1 februarie 2021, 12:16)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      că se doreşte mătrăşirea lui pt că deranjează mafia din sistemul medical, legată ombilical de politicieni şi de patronii de mass media. S-a văzut asta din momentul în care l-a scuipat afară din post pe şeful spitalului de urgenţă din Cluj.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu presa il vrea demis pe Voiculescu ci SECU (Luni, 1 februarie 2021, 12:16)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      secu care e infiltrat in presa

      Voiculescu a zis ca in Februarie ar trebui vaccinati doar cei peste 65 de ani

      secu vrea ca PRIORITATEA la vaccinare sa o aiba tinerii din Politie, Jandarmerie, Puscari etc
    • +3 (3 voturi)    
      mai mult (Luni, 1 februarie 2021, 12:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      ignoram sefii pana acum putin timp: firea si cercel...
      si dam vina pe ministrul sanatatii de mai putin de 2 luni!

      nici cand mor oameni hienele din partide nu se pot opri din a ataca alt partid, chiar daca nu are nici un sens dpdv profesional
  • 0 (10 voturi)    
    Mda (Luni, 1 februarie 2021, 11:50)

    TheFaime [utilizator]

    Domnu Citu, cum facem sa nu mai platesc impozit pe venit? Nu de alta, dar Statul nu-mi ofera absolut nimic, sincer. Nici macar un sistem de sanatate minim minimorum. Sunt furat de 30 ani, is chiar prost ca mai accept chestia asta..si nimeni nu raspunde pentru porcariile pe care le faceti.. 10 August, Colectiv, Giulesti, Matei Bals, OUG 13, etc..NU SE UITA !!!
    • 0 (2 voturi)    
      ai un minus de la mine (Luni, 1 februarie 2021, 12:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      ideea e buna, dar textul e scris de parca PMu de mai putin de 2 luni e vinovat pentru chestii care s-au intamplat acum cativa ani!


      also... guvernu e de vina?! imi place cum romanii dau vina doar pe guvern, cand parlamentul sta linistiti, distruge lesi si fura in voie si tot timpul guvernul si presedintele ies vinovati, parlamentul nici o data!

      a nu se intelege ca ii consider mai competenti pe pnl, dar daca tot dam vina, hai sa dam vina pe cine e vinovat!
      • +1 (1 vot)    
        Asa suntem invatati de la Colectiv incoace. (Luni, 1 februarie 2021, 13:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Guvernu e de vina ca niste privati au pus privat spuma intr-o incinta privata si au ales in privat sa arunce cu artificii pirotehnice si au incendiat niste privati care foarte privat si-au cumparat bilete.
        Acum ca ard niste bolnavi intr-un spital de stat ce erau acolo din starea de urgenta impusa de stat si suspusi conditiilor din sistemul medical de stat, e de vina... cetateanul care dorea niste caldura.
        Hai sa ne sincronizam cu chestiile astea ca de nu ajungem prost.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Luni, 1 februarie 2021, 14:14)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Unde am zis ca PM-ul Citu e vinovat? IHai ca ii dau un hit: '' de 30 de ani''!!!
  • +1 (1 vot)    
    Planuri de aerisire continua in saloane si sectii (Luni, 1 februarie 2021, 12:46)

    D-or [utilizator]

    Altfel, orice salon in care exista tub de oxigen devine o bomba.

    Prima solutie ar fi dezetanseizarea geamurilor termopan.

    Daca nu se dispune asta, autoritatile pot fi acuzate de crima cu premeditare.
  • +1 (1 vot)    
    problema este simpla (Luni, 1 februarie 2021, 12:56)

    wweesstt [utilizator]

    problema este ca banii(atatia cat sunt si atatia cat imprumutam) nu merg unde trebuie(in investitii) si merg in slarii si bonusuri ale angajatilor de la stat si in pensii speciale si nu in investitii, astfel serviciile si conditiile oferite cetatenilor contribuabili sunt din ce in ce mai
    proaste, iar salariile bugetarilor si pensiile speciale au crescut la un nivel obscen fata de contribuabil. Pana nu se schimba aceassta politica fanariota a guvernantilor, romania se va depopula masiv an de an! pana cand cetateanul contribuabil nu va fi pus pe primul loc, lucrurile se vor inrautati si mai mult. parca noua majoritate spunea in campanie ca vor face reforme! daca guvernantii ar avea grija si le ar pasa si de cetatenii din spitale la fel de mult cum au avut grija de bugetari si de speciali sa nu sufere financiar in aceasta criza ar fi perfect! dar se pare ca si acum tot speciali isi bugetarii vor fi pe primul loc! vindeti tot si plecati!