Ce trebuie să faci în ziua în care mergi la vaccinare? Ce mănânci, ce activități sunt permise și cum se împacă vaccinul cu un pahar de alcool?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 18:28 Actualitate | Sanatate


Campania de vaccinare in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
În ziua în care mergi la vaccinarea împotriva COVID-19 este nevoie de pregătiri speciale sau îți poți vedea de activitățile din orice zi obișnuită? HotNews.ro a stat de vorbă cu medicul Gindrovel Dumitra, coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societății Naționale de Medicina Familiei, care a explicat că în ziua vaccinării "nu este necesară niciun fel de pregătire anterioară".

"Nu este necesară niciun fel de pregătire anterioară. În cazul vaccinurilor disponibile în acest moment în România - cele produse de Pfizer-BioNTech și Moderna - nu avem o conduită sau o limitare a unor obiceiuri", dă asigurări medicul.

"Vaccinul acesta este ca orice activitate pe care o prestează o persoană în cursul zilei, adică ceva de rutină. Nu avem nevoie de nimic suplimentar. Persoana care merge la vaccinare poate să mănânce ce își dorește, poate să aibă activități zilnice obișnuite, nu este absolut niciun fel de problemă", explică medicul Gindrovel Dumitra.

Întrebat dacă în seara de după ce s-a vaccinat o persoană poate consuma un pahar de alcool - vin, bere sau o altă băutură - medicul Gindrovel Dumitra răspunde "categoric da."

Singurul caz în care vaccinul este contraindicat, dar numai temporar, este acela în care suferim de o boală infecto-contagioasă febrilă, situație în care vaccinarea trebuie amânată, potrivit medicului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


42811 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    La vaccinare? (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:48)

    Zapateado [utilizator]

    Dar despre ce vaccinare e vorba? Ce, mai sunt locuri? Le-au luat jmekerii pe toate.

    Cu multi ani in urma Romina Power, sotia lui Al Bano Carisi, a fost intrebata cum reuseste sa-si mentina vocea. Cu mult umor ea a raspuns:

    " VOCEA? DAR CARE VOCE?"
    • +3 (13 voturi)    
      foarte important (Vineri, 29 ianuarie 2021, 2:50)

      el_mishu [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      este sa ai telefonul incarcat si pregatit pentru selfie-uri ca sa poti rememora peste ani si ani - "uite, aici am facut primul vaccin, tin minte ca ieri, era intr-o marti seara - al doilea a fost intr-un week-end - apoi, dupa alte cateva zeci de vaccinari nu am mai facut poze, ca nu ni s-a mai parut ceva deosebit - pe atunci era ceva nou, acum e deja rutina, ni le facem singuri acasa la fiecare 5-6 luni"
  • -8 (26 voturi)    
    Da (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:04)

    muitopolithical [utilizator]

    Intradevar, este un vaccin divin.
    Eu de cand l-am facut, am renuntet la cafea, tigari si alcool.
  • -9 (17 voturi)    
    Imunitate (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:28)

    Dan1990 [utilizator]

    Dar, in zilele de dupa vaccin, ai vrea sa nu faci chestii care iti scard imunitatea.
    Pentru mari sansele ca sistemul imunitar sa invete din vaccin.

    Adica "vin, bere sau o alta bautura" as bea dupa 10 zile de la rapel : - )

    https://www.healthline.com/health-news/how-alcohol-may-affect-your-response-to-the-covid-19-vaccine#Why-you-should-avoid-excessive-alcohol-use-near-the-time-of-vaccination
    • +2 (10 voturi)    
      Nu alcoolism! (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:01)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Dan1990

      "Consuming 15 or more drinks a week for men and eight or more drinks a week for women is considered heavy drinking.

      “Especially with heavy alcohol consumption, the immune system does not work as well as it should,” Thompson said. “We see functional dysregulation of many immune cells while also seeing an increase in inflammation and pro-inflammatory molecules throughout the whole body.”"
    • -3 (7 voturi)    
      E periculos daca respiri dupa vaccin (Vineri, 29 ianuarie 2021, 6:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dan1990

      E periculos daca respiri dupa vaccin. Poti inhala virusi care sa descalifice lupta organismului pentru imunitate. Am vazut recomandari sa nu respiri 3 zile dupa vaccin, desi unii zic ca 24 de ore sunt OK.
      • -1 (1 vot)    
        vaccin (Vineri, 29 ianuarie 2021, 15:12)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Curaj! Exista viata si dupa!
  • -3 (19 voturi)    
    Omisiune (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-a omis faptul ca trebuie sa iei trenul si sa mergi la 100 km de orasul unde locuiesti, pentu ca nu mai sunt locuri, dat fiind haosul perfect crat de gruparea Voiculescu-Gheorghita, Articol de propaganda care cautioneaza haosul si coruptia din sistem.
    • -1 (13 voturi)    
      ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:16)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nenea, daca nu sunt vaccinuri de unde sa ti le aduca? Sa spunem merci si pentru astea! Sunt sigur ca voi bucurestenii considerati ca le meritati pe toate, dar s-au impartit echitabil in toata tara, atatea doze cate au fost! Daca nu esti multumit, sa apelezi la vraci, bor, sau alte puteri supranaturale!
      • -1 (1 vot)    
        vraci, etc. (Vineri, 29 ianuarie 2021, 15:14)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Corect! Dar o trebui sa-i si platim pentru efort( la vraci ma refeream)?
    • +5 (11 voturi)    
      ....... (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:49)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acolo sunt locuri disponibile din pacate - pentru ca nu se vaccineaza lumea din zona. Mai e o problema ca nu sunt destule doze pentru toți la nivel mondial.

      Va mai amintiți de începutul pandemiei cand nu se mai gasea dezinfectant, masti, etc.iar acum sunt din belsug, asa e si acum in cazul vaccinului.
      Peste un timp sunt sigur ca vor fi mai multe centre de vaccinare si sa speram ca si vaccinuri, daca nu le cumpăra Israelul si SUA pe toate.
      Da nu e totul lapte si miere dar sa nu aruncam cu rahat unde nu e nevoie.
    • -4 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 29 ianuarie 2021, 4:29)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E un haos general si mare mirare daca pana la toamna vor fi vaccinati 60% dintre romani.''Sa spunem merci si pentru asta'' este atitudinea de sclav pe plantatie a romanului giugiuc.Parca a mai fost o criza a aparatelor de oxigen pentru reanimare...Cand te gandesti ce armata de oameni este in ministerele responsabile ,abia atunci iti dai seama de nivelul incompetentei.Incompetenta platita cu bani multi.
  • +8 (10 voturi)    
    sarbatoare mare (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:35)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Adica, in ziua cand reusesc sa ma vaccinez - daca reusesc - sigur e sarbatoare, si, de sarbatoare se bea. Asa-i la noi.
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 29 ianuarie 2021, 11:59)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Sarbatoare e la 1-2 sapt DUPA rapel, pana atunci stai chill o vreme!
  • -2 (2 voturi)    
    vaccinare (Vineri, 29 ianuarie 2021, 15:18)

    atc [utilizator]

    Primul lucru pe care sa-l faci: verifica prizele,!