VIDEO Valeriu Gheorghiță: România are contractate suficiente doze de vaccin. Din trimestrul al doilea, numărul de doze livrate va crește semnificativ / Cum se pot programa bolnavii cronici care nu apar pe platformă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:36 Actualitate | Sanatate


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
299 de centre de vaccinare cu 487 de puncte de vaccinare au fost deschise în România în a doua etapă a campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, a anunțat marți Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei, într-o conferință de presă. Valeriu Gheorghiță a explicat și cum se pot programa la vaccinare bolnavii cronici cărora nu li se permite înscrierea prin platforma online, deoarece, în mod inexplicabil, nu figurează în baza de date: prin medicul de familie sau medicul curant care validează direct acea persoană, fără să mai fie nevoie de interogarea bazei de date a Casei de Asigurări de Sănătate, sau prin serviciul de call center.


Peste 233 de mii de români s-au vaccinat până acum împotriva COVID-19, de la startul campaniei, iar până în acest moment s-au întregistrat 803 reacții adverse comune și minore, a amintit coordonatorul campaniei naționale de vaccinare. Dintre acestea, 75% sunt persoane din categoriile la risc, iar 25% reprezintă personal din domenii esențiale.

De asemenea, 340.573 de persoane s-au programat până acum pentru vaccinare. Cele mai multe sunt persoane peste 65 de ani - 51%, urmate de personalul din domenii esențiale - 26% și de persoane cu boli cronice cu vârsta sub 65 de ani - 23%.

"Nu suntem cu siguranță primii din Europa, dar nu suntem nici ultimii. Intenționăm să creștem accesul la vaccinare și să creștem numărul de centre, în concordanță și cu cantitatea de vaccinuri pe care o avem la dispoziție", spune Valeriu Gheorghiță.

Autoritățile încearcă să îmbunătățească funcționarea platformei de programări și să regleze din mers disfuncționalitățiile, mai spune Valeriu Gheorghiță, mai ales că ea ar putea fi folosită și pentru vaccinarea de alte tipuri. Valeriu Gheorghiță a adăugat că "Este foarte dificil să intervii cu modificări asupra platformei, se va încerca să se facă servicii de mentenanță noaptea. Disfuncționalități s-au înregistrat și în alte țări, inclusiv în Germania."

România are contractate suficiente doze de vaccin, iar începând cu trimestrul al doilea al acestui an, numărul de doze livrate va crește semnificativ, a dat asigurări Valeriu Gheorghiță.

Până în luna septembrie, România are contractate doze de vaccin astfel încât să vaccineze peste 10 milioane de persoane, a precizat Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății și vicepreședintele Comitetului Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.

România are contractate până la finalul acestui an peste 23 de milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19, de la cele două companii care livrează vaccin în țările Uniunii Europene - Pfizer-BioNTech și Moderna, a anunțat marți Andrei Baciu.

În ceea ce privește primul trimestru al anului 2021, Andrei Baciu spune că România va primi puțin peste 400 de mii de doze de la Moderna, cu livrări la două săptămâni, iar dozele de la Pfizer vor continua să vină săptămânal, "într-o cifră care crește de la o săptămâna la alta. Până la finalul lunii martie vom avea peste 2,5 milioane de doze de la Pfizer-BioNTech."









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7922 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Nr centrelor e irelevant,cati oameni vaccinati/zi? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:39)

    Gryphus [utilizator]

    nu ma intereseaza cate centre s-au deschis, e irelevant

    - conteaza cati oameni vaccinati zilnic
    - conteaza ca platforma sa functioneaza pt ca oamenii sa se poata inscrie
    • -3 (9 voturi)    
      Nu-l mai criticați (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:24)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nici el nu stie , cum spunea Pătraru , cine l-a pus ? Aaaa Cîrcel !!!!
    • +2 (10 voturi)    
      Clar (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:50)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dacă zicea câte persoane se vaccinează zilnic te’ar fi interesat numărul centrelor de vaccinare, doar să fii contra...
    • +1 (1 vot)    
      pai asta e public (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      https://vaccinare-covid.gov.ro/comunicate-oficiale/

      Acu, ca tu nu stii sa cauti sau sa te informezi, asta e altceva...
  • 0 (6 voturi)    
    numarul de doze (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:58)

    pseudo_nim [utilizator]

    Ar trebui crescut si numarul de doze aflate la dispozitie.
    Adica nu mai asteptati doar dupa pomana europeana ci contractati doze de vaccin suplimentare.
    Banii cheltuiti suplimentar se vor intoarce prin deblocarea economiei mai devreme si avand mai putini pacienti de tratat.
    Israelienii au inteles ca boala lunga e moarte curata.
    Pana si Ungaria face ce poate ca sa mareasca ritmul , acceptand vaccin chinezesc. Mai bune decat nimic.
    Hai cu Moderna, Astrazeneca! Se poate.
    • +2 (2 voturi)    
      pai tu crezi ca e asha usor? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      Tu ai impresia ca daca s-ar putea creste numarul de doze, nu ar face toate tarile bogate licitatie?!? Plus ca suparam UE-ul si riscam sa ne taie ratia. A incercat ceva Germania suplimentar si s-a razgandit. Si ideea e sa nu se faca licitatie, ca sa fie accesibile si pentru cei mai saraci. Si deocamdata asta e capacitatea de productie a Pfizer. tocmai ce-a fost dublata. Deci se lucreaza la cresterea capacitatii de productie, dar atat se poate. Pfizer si Moderna au tot interesul sa vanda cat de mult acum repede, ca dupa ce apar alea ieftine, gen AstraZeneca, de 2-3 lire si depozitabile in frigider, mARN-urile la 20-30 de euro si depizitabile la -80 sau -20 de grade vor deveni neviabile economic.
  • +3 (9 voturi)    
    ah,platforma! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:14)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Chiar aseara s-a primit un email dela rectorul univ. Bucuresti.
    Da, se incriu colegii in platforma, dar cei care si-au facut un cont deja in platforma si au fost mai harnici ....nu pot fi inscrisi de angajoator....se asteapta o rezolvare de la autoritati!
    Rectorul s-a inscris si dimineta pe B1 zicea ca nu poate sa se programeze, celebra platforma i-a spus ca nu e selctionat pentru etapa 2.

    Domnilor generali si colonei cu pensii speciale aduceti niste studenti de la automatica ,de la electronica din anul 2 care au bursa de cateva sute de lei pe luna ca sa rezolve problemele, ca nu sunteti in stare!
    La informatica nu se pot da ordine! E nevoie de altceva ...
    • -2 (4 voturi)    
      Meteahna de rector (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:49)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Profesorii astia se cred desteptii si nu asculta de nimeni.
      S-a repetat de atata ori ca pana si un copil stie , programarea pentru lucratori se face exclusiv de catre angajator.
      Deci de ce s-a inscris in platforma ? Presupun ca nu e analfabet functional si nu intelege ce i se comunica...
      • +3 (3 voturi)    
        pai de ce sa nu te inregistrezi ? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:40)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

        Cand te intregistrezi in platforma nu scrie nicaieri pe site ca nu ai voie, ca te inregisteaza angatorul , sau x sau y.
        Ei , am senzatia ca dumneata esti analfabet functional....fiindca prima componenta a analfabetisnului functional nu e nu e neintelegerea unui text citit ,ci neintelegerea a ceea ce inseamna libertatea de aici blocajul mintal.
        Si fiindca ma procep la programare, si dumneata nu,
        problema cu cei inregistrai pe platforma care pot fi inregistrati de altii se rezolva cu 5 linii de program pe care le poate scrie si un student din anul 1.Clar?
        Daca doreste cineva le scriu ca sa le preia si STS.
        • 0 (0 voturi)    
          Gandesti inainte sa scrii ? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:49)

          DanCris [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

          Daca fiecare ar putea sa se inscrie singur in etapa 2 cum s-ar putea face verificarile ca respectiva persoana se incadreaza in grupa respectiva ? Ar trebui sa depuna si adeverinta de la angajator.
          Altfel toata lumea ar decalara ca e personal esential...
          In varianta actuala un reprezentant al entitatii, cu semnatura electronica, face inscrierea. Avem deci si responsabilizarea.
          Iti recomand un curs de logica.
    • +3 (3 voturi)    
      se poate (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:58)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      cei care si-au facut deja cont se pot inrola la un angajator. Angajatorul trebuie sa comunice un cod.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred asta (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:48)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Mi’am făcut cont personal și am programat trei persoane din familie, apoi angajatorul m’a programat prin cont făcut ulterior, deci se poate.
  • +3 (5 voturi)    
    mda... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:56)

    ..13 [utilizator]

    daca eu stiu oameni care nu s-au putut vaccina in etapa 2 desi isi doreau ce sa fac domnule Gheorghitza???

    sa stai sa astepti dupa medicul de familie care are cu siguranta alte treburi decat sa bage in sistem pacientii cronici nu mi se pare prea OK treaba asta.

    Nu are importanta ca acestia, pacientii cronici, trebuiau sa fie in baza de date - irelevant in aceasta situatie cand se cere ca numarul de vaccinati si numarul de vaccinuri sa fie in crestere.

    sa continui sa spui ca pana in septembrie 2021 numarul... - iarasi irelevant pentru ca exista campionatul european de fotbal cand o sa vina de peste tot in Bucuresti si in imprejurimile Bucuresti-iului si numarul persoanelor impunizate nu o sa fie cel asteptat. Vaccinul asigura imunizarea deocamdata si la alte tulpini derivate din cele initiale deci vaccinul ne0ar ajuta pe foarte multi bucuresteni. Ne-am cumpara vaccinul dar nu putem dar sa stam in spital putem si sa ne ruinam sanatatea daca accidental preluam virusul - asta se poate.

    Sa dau guvernul in judecata ca imi ruineaza prin proasta organizare posibilitatea de a merge in concediu acolo unde imi doresc si ca imi creste artificial costurile cu carantina cand ma deplasez in alta tara????

    raspunsul dat de col. e de 3 ori traiasca si infloreasca!

    sanatate!
  • 0 (2 voturi)    
    tragicomedia liberala!!! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:01)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Citim intr-un ziar ca "Deputatul PNL Alexandru Muraru, vicepreşedinte al Comisiei pentru învăţământ din Camera Deputaţilor, susţine că numărul mare de profesori care refuză vaccinarea afectează imaginea acestora în societate, el cerând inspectoratelor şcolare şi universităţilor să iniţieze ample campanii de informare în rândul dascălilor."

    Tati, si profesorii aia care vor sa fie vaccinati nu pot s-o faca datorita platfomei. Hotnews a scris ce cred rectorii marilor universitati despre platforma: o catastrofa...si se verifica in practica.
    Nea Muraru ai ajuns in Parlament fiindca i-ai dus cafele lui KWI, nu te mai da mare...esti un mare nimeni....
  • +2 (2 voturi)    
    rovaccinare (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:04)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Multa vorba saracie! M-am chinuit 2 zile pana cand telefonic am ajuns la programare... degeaba: Oradea nu are locuri!
  • +4 (4 voturi)    
    MINCIUNI !!! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:45)

    marcelp55 [utilizator]

    MINCIUNI !!! În țara asta minunată (am fost criticat când am zis că e de căcat) am reușit să dau telefon să încerc pro-gramare la vaccinare anticovid (pentru București). Nu mai sunt locuri cel puțin până în martie. Mulțu-mesc minunatului Guvern și minunatului Minister al Sănătății pentru grija față de cei bolnavi și de pen-sionari. Până atunci putem muri de trei ori.
    • -2 (4 voturi)    
      Mulțumește-le și celor de la Pfizer (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:36)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Care fac profituri obscene din vânzarea vaccinurilor și nici măcar nu au pus la punct liniile de producție pentru a asigura necesarul de vaccinuri.

      Ar fi trebuit să procedăm ca Ungaria și să importăm și vaccin Sinovac din R.P.Chineză, cu sau fără aprobare din partea Porții de la Bruxelles.
      • -1 (1 vot)    
        ar fi totusi o problema (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:02)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Vaccinul chinezesc are o eficienta de doar 50%, de aia nu prea se inghesuie nimeni sa il cumpere .
  • +1 (3 voturi)    
    Putini (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:58)

    Xxxxx_Xxxxx [utilizator]

    Aproximativ 2% din populatie, egal cu 0.
  • +2 (2 voturi)    
    organizare dubioasa (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:12)

    sorin3 [utilizator]

    Acum in judetul Timis nu mai sint locuri disponibile pentru programare, dar sint multi doritori si incidenta e si ea cea mai mare din tara, in schimb la Oravita sint 900 de locuri si la Moldova Noua 2000. nu ar fi normal sa se redistribuie, daca in Caras-Severin nu sint doritori?