Poți face COVID-19 de la vaccin? Vaccinarea modifică ADN-ul? - Răspunsuri la cele mai frecvente întrebări despre vaccinul anti-COVID

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 14:11 Actualitate | Sanatate


Poti face COVID-19 de la vaccin?
Foto: Observatorul Roman de Sanatate
Vaccinurile împotriva COVID-19 folosite în România și în Uniunea Europeană, produse de Pfizer-BioNTech și Moderna, nu conţin virusul SARS-CoV-2. Prin urmare, vaccinarea nu poate determina infectarea cu noul coronavirus și apariția COVID-19, arată Observatorul Român de Sănătate și Misreport, care desfășoară o campanie de informare încurajată de Ministerul Sănătății.



Observatorul Român de Sănătate și Misreport își propun să răspundă, pe înțelesul tuturor, la câteva dintre cele mai frecvente întrebări despre vaccinarea împotriva COVID-19.

Spre exemplu, mulți români se întreabă dacă vaccinurile pe bază de ARN mesager conțin substanțe care au capacitatea de a modifica ADN-ul. "Vaccinurile pe bază de ARN mesager împotriva COVID-19 dezvoltate de Pfizer-BioNTech și Moderna nu conțin substanțe care au capacitatea de a modifica ADN-ul. ARN-ul mesager din vaccin este o copie a unei mici părți din ARN-ul virusului SARS-CoV-2. Această moleculă are rolul de a oferi celulelor noastre instrucțiunile necesare pentru a produce proteina Spike, proteină la care sistemul imun va reacționa prin producerea de anticorpi specifici. ARN-ul mesager este o moleculă neinfecțioasă, care nu se poate integra în ADN-ul uman și care este repede înlăturată odată ce și-a îndeplinit scopul, acela de a produce proteina Spike."



O altă întrebare frecventă este dacă poți dona sânge după vaccinarea împotriva COVID-19. "Vaccinurile împotriva COVID-19 disponibile în România în acest moment, Pfizer BioNTech și Moderna, permit donarea de sânge imediat după vaccinare, fără o perioadă de așteptare. În momentul de față, România dispune de vaccinurile împotriva COVID-19 bazate pe tehnologia ARN-ului mesager. Molecula de ARN mesager nu prezintă potențial infecțios și este înlăturată din organism odată ce și-a îndeplinit scopul, acela de a produce proteina Spike care declanșează răspunsul imun. Chiar dacă suntem în mijlocul unei pandemii, nevoia de sânge a spitalelor rămâne constantă, și de aceea este bine să donăm sânge dacă îndeplinim condițiile obișnuite pentru a deveni donatori. Există posibilitatea programării de la distanță pentru donarea de sânge, telefonic, prin email sau prin intermediul unor aplicații mobile precum Donorium. Donează sânge! Generozitatea ta poate salva viețile altor oameni", arată Observatorul Român de Sănătate și Misreport.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6997 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Poti face programare fara vaccin? (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:18)

    Luk [utilizator]

    Poti, dar doar daca traiesti in Romania. :))
    • -2 (2 voturi)    
      Da (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:58)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      La fel cum poți comenta orice, oricând, doar ca să te afli’n treabă. Doar în România.
  • +1 (3 voturi)    
    Probabil nu modifica ADN-ul (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:28)

    VOX. [utilizator]

    Dar daca l-ar modifica, ne-ati spune?!
  • +1 (1 vot)    
    Aș vrea un vaccin care-mi modifică ADN-ul (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:33)

    Con_stan_tin [utilizator]

    astfel încât sistemul meu imunitar să producă anticorpi in maxim 24 de ore de la infectarea cu orice virus. Este posibil?
  • +4 (4 voturi)    
    Lol (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:44)

    HP [utilizator]

    Hai sa raspundem si la intrebarile reale:

    Protejeaza vaccinul si contra infectiei sau doar contra imbolnavirii ?

    Dupa vaccinare, mai poti transmite virusul mai departe ?

    Va fi necesara revaccinarea anuala ?
  • +3 (3 voturi)    
    Poți câștiga bani făcând propagandă vaccinurilor? (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:04)

    marc.andre [utilizator]

    Da.
    Nu este fake-news.
  • +1 (3 voturi)    
    Poti muri de la vaccinul anti covid? (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:10)

    TrickyWicky [utilizator]

    DA
  • 0 (0 voturi)    
    Alta întrebare (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:18)

    Manu89 [utilizator]

    Dacă ești vaccinat poți contacta virusul fără sa te îmbolnăvești și sa dai la alți nevaccinați?
  • 0 (4 voturi)    
    mda (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    cel mai rau lucru care ti se poate intampla daca faci vaccinu` este sa faci totusi covidu` pt ca te afli in acei 5% care nu dezvolta anticorpii necesari...

    fiind un vaccin cu eficienta de 95% precum multe alte vaccinuri...

    dar na.. romanul are nevoie de muuuulta munca de convingere..
    ca romanul e destept foc, nimeni nu`i mai destept ca el :DDDDD
    • +3 (3 voturi)    
      . (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:23)

      stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu roman, ci geto dac verde.
      Eu unul ma mir cum de asemenea virus ii poate afecta pe urmasii lui Decebal???
      Ceva nu se leaga...
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 14:38)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui stoenec1

        ca bine zici :DD
  • 0 (4 voturi)    
    Poți ajunge milionar de la Covid-19? (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:41)

    Mazeta [utilizator]

    Da, conform lui Bulai, 40 milioane de Euro a dat Guvernul Orban presei doar în primele 7 luni de pandemie.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar chip-ul de 5G e inclus sau e separat? (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:33)

    Milka Man [utilizator]

    ca eu am doar 4G =))