Surse: Ordonanța care i-a întărâtat pe Voiculescu și Boc, amânată pentru moment / Sunt încă discuții pe împărțirea cheltuielilor pentru centrele de vaccinare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:32 Actualitate | Sanatate


Centru de vaccinare
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24
Adoptarea Ordonanței de Urgență care vizează înființarea centrelor de vaccinare împotriva COVID-19 și sursa de finanțare a acestora a fost amânată pentru moment, deși OUG urma, inițial, să fie adoptată în ședința de Guvern de astăzi, au declarat surse guvernamentale pentru HotNews.ro. Potrivit surselor citate, adoptarea Ordonanței a picat după ce în Guvern nu s-a reușit să se cadă de acord asupra împărțirii cheltuielilor pentru înființarea acestor centre. Înființarea centrelor de vaccinare este necesară în etapa a doua a vaccinării împotriva COVID-19, care începe peste doua zile, pe 15 ianuarie.

Ordonanța de Urgență ar urma să fie aprobată zilele următoare, într-o ședință de Guvern separată.

În calitate de președinte al Asociației Municipiilor din România, primarul Clujului, Emil Boc, s-a declarat nemulțumit de proiectul de OUG ce prevede că administrațiile locale trebuie să înființeze și să doteze centrele de vaccinare anti-COVID-19. Cheltuielile ar urma să fie împărțite între Ministerul Sănătății și administrația locală, ceea ce a stârnit nemulțumirea primarului Clujului, Emil Boc. Ordonanța de Urgență este la stadiul de proiect și a fost trimisă Asociației Municipiilor din România tocmai pentru un punct de vedere, înainte de a fi adoptată.

"Orice ministru ar trebui să știe că nu poți să stabilești sarcini fără să dai bani. Sarcini suplimentare se dau dacă ai alocată resursă suplimentară. Asta nici măcar nu într-un proiect de OUG, nici într-un extemporal la dirigenție la clasele I-IV nu se face", a răbufnit Emil Boc sâmbătă, la Digi 24.

De cealaltă parte, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, consideră că atacul lansat la adresa sa este unul "politic": "Sunt declarații politice care au de-a face cu politica internă de partid și nu vreau eu să comentez."

Costurile pentru personalul din centrele de vaccinare, care sunt mai costisitoare, vor fi suportate de Ministerul Sănătății, iar pentru amenajarea centrelor, cheltuiala s-ar putea împărți cu primăriile: "Costurile de amenajre și operare a centrelor de vaccinare nu presupun mare lucru. E vorba despre frigidere, paravane, chiuvete, nimic spectaculos. Nu am cerut nimănui să construiască săli de sport sau cămine culturale pentru vaccinare. Plus că o parte din costurile de amenajare pot fi cerute de la nivel central, prin Ministerul Dezvoltării sau alte entități ale Guvernului", a declarat ministrul Sănătății, la Antena 3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3770 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Festina lente (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:38)

    Mazeta [utilizator]

    Foarte bine. De ce să te grăbești să faci lucrurile repede și prost, când poți să le faci încet și prost?
  • -5 (13 voturi)    
    Dacă scrie „bugetul local” este asigurată sursa. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:40)

    Tayen [utilizator]

    Păi nu? Că toate primăriile încasează bani.
    DECI EXISTĂ BANI! Rămâne doar ca primarii să arate că sunt gospodari și că țin la oameni!
    • 0 (12 voturi)    
      Se dau unii cu fundul de astfalt, iar alții de păm (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:04)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      A adus Boc, ca un adevărat manipulator, în fața noastră chichiță cu sursa.
      Așa că nu se mai vede firescul alegerii ca autoritățile locale să se ocupe de chestiunea spațiilor că sunt ale lor și că le cunosc ei cel mai bine, nu vreo autoritate centrală. Cine a perceput alte mesaje înainte de a picta Boc cu maro pe tabloul asta?
  • +3 (19 voturi)    
    Boc e suparat (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:52)

    mihaipricop [utilizator]

    pt ca voiculescu i-a indepartat omul de la sefia spitalului judetean, tot judetul cluj e baronizat de mafia locala nas-fin boc-tise care face toate numirile din judet.
    • -4 (18 voturi)    
      nedumerire (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:29)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Mi-e din ce in ce mai greu sa deosebesc un useristoplusist de un pesedist. OK, la IQ sunt cam la fel, sunt la fel de ilogici si de isterici,asta e stiut, dar de ceva vreme au fix acelasi discurs.
      Acum de pilda Boc a devenit un baron local in propaganda ambelor partide de antiromani, PSD si USR+.
      • -8 (14 voturi)    
        De când a fost furat de Barna (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:46)

        backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        și mai apoi parazitat și de Cioloș, unica țintă a USR-PLUS a fost să lovească în PNL. Niciodată nu au atacat PSD. Explicația este simplă. Atât Barna cât și Cioloș, reprezintă brațul înarmat al PSD - serviciile.
      • 0 (0 voturi)    
        daca ti-e greu sa deosebesti PSD de USR (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Inseamna ca ori ai o problema cu IQ-ul, ori esti postac PNL (a caror numar vad ca a crescut exponential pe aici), ori esti direct interesat de pastrarea sistemului de cumetrii existent...
  • +3 (9 voturi)    
    „La scăldat” (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    de Ion Creangă. Ediție revăzută e ministru Vlad Voiculescu
  • -2 (16 voturi)    
    Acum se vede ca Boc a procedat bine (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:31)

    Akarui [utilizator]

    Vlad Voiculescu il critica pe Boc ca de ce nu a dat telefoane private, in loc sa mearga la presa. Iata insa ca si sub presiunea presei si tot nu vrea inca guvernul sa aloce toti banii pentru campanie. E clar ca niste telefoane private ar fi fost apa de ploaie.
    • +5 (13 voturi)    
      Incepe sa se vadă care a fost miza (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:58)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Akarui

      A procedat bine pentru gașca.
      Mi se pare penibil să faci scandal în presă pentru un lucru care nu poate fi decât în sarcina ta. Oricine bine intenționat și cu scopul de a reuși campania asta ar fi lăsat în sarcina autorităților locale chestiunea spațiilor. Nu înghite nimeni minciuna că l-ar fi pus VV pe Boc sa plătească personalul medical, ba din contra e cunoscuta pozitia ministrului că va da și stimulente pentru personal. Și mizeria de aseară cu chivernisirea celor 20.000 euro pentru municipiul Cluj e penibilă. În timp ce îl aplaudăm pe Boc că are grija de banii clujenilor "până la ultimul leu", ne uitam consternați cu cât cinism tratează primarul chestiunea vaccinării.
  • -1 (7 voturi)    
    Adică ce "împărțire a cheltuielilor" ? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:37)

    backtothedarkages [utilizator]

    Trebuie să fii prea nesimțit ca să încerci să îi impui altuia ce să facă cu banii lui. Dacă vrei să faci ceva, faci cu banii tăi. Iar dacă nu ai bani, spui că nu ai bani și nu mai faci nimic. Nu încerci să îți faci tu imagine pe pielea altora.
    • -1 (7 voturi)    
      gândire de stăpân pe moșie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:18)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Gândirea asta am tot văzut-o pe la firea. Banii ei, imaginea ei.
      Sunt bani publici, nu faci economii pentru a plăti servicii la concerte în cazul ăsta.
      Și dacă unii încă nu știu, clujenii, ca mai toți în țara asta, plătesc o grămadă de servicii pentru cei mai săraci de lângă ei, vecini din alte județe. Pe principiul solidarității sociale. Si asta e normal.
    • +1 (3 voturi)    
      Poftim???? CE-AI ZIS??????????? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:13)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Banii cui? AI LUI BOC?????? DAR CINE-I EL???
      Banii sunt ai cetățenilor, nu ai lui Boc, Chirica sau mai știu eu care!!!
  • +1 (1 vot)    
    Incompetenta si nepasare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:38)

    tontu [utilizator]

    Peste 2 zile ar trebui sa inceapa etapa a 2 a a vaaccinarii, doar ca nu-s centre. Nea Florine pune-i la treaba ca altfel n--o sa ai viata lunga in post...
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:41)

    tudorr [utilizator]

    Vrajeala, miza se pare ca e cap de porc ala de director de spital dat jos...
  • -1 (1 vot)    
    avem strategie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:54)

    vodatepes [utilizator]

    Avem strategie pentru implementarea campaniei de vaccinare dar baieti astia se tin de scandaluri. Astia vor se reformeze Romania? Vai de noi.
  • 0 (2 voturi)    
    Furtuna intr-un pahar cu apa (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:09)

    iCalin [utilizator]

    Hotnews, chiar ati putea explica ca e vorba de un proiect nu de o ordonanta, ca era pusa in dezbatere pentru observatii, ca valoarea efortului financiar al autoritatilor locale este aproape zero si ca tara are un prim-ministru care vad ca tace pe subiect. PNL si UDMR si-au dat din nou mana si se vede ca USR-Plus e din alt film si ii deranjeaza.
    • -1 (3 voturi)    
      da, din alt film (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:49)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      Din filmele cu prosti ipocriti care pacalesc alti prosti, dar mai fraieri. Filmele la care te duci tu.