Un medic de familie din Călărași anunță că scoate din lista persoanele care refuză vaccinarea

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:36 Actualitate | Sanatate


Catalin Petrencic
Foto: Facebook
Un medic de familie din județul Călărași anunță, într-o postare pe Facebook, că va scoate din lista sa persoanele care refuză vacccinarea, invocând un articol de lege care arată că asigurații au obligația să respecte cu strictețe tratamentul și indicațiile medicului, potrivit Mediafax.

„Asiguratii, conform art 231, alin e), din Legea 95/2006, au obligatia "să respecte cu strictețe tratamentul și indicațiile medicului". Conform acestui acrticol de lege, ANUNT PUBLIC de acum ca TOATE PERSOANELE INSCRISE LA MINE CARE REFUZA VACCINAREA ANTI-COVID 19, VOR FI SCOASE DE PE LISTA MEA DE MEDIC DE FAMILIE.

Este de neacceptat sa continui colaborarea cu pacientii care nu cred in recomandarile pe care le fac. Persoanele care refuza vaccinarea, dreptul lor, fac dovada ca nu au incredere in mine, in ceea ce spun, in ceea ce le recomand sa faca. In cei 33 de ani de practica am vaccinat mii de persoane, am facut zeci de mii de inoculari si nu am avut reactii adverse decat foarte putine si minore. Cred in vaccinuri, chiar si in cele nou aparute sau schimbate in acesti ani. Vaccinarea a reprezentat pentru mine partea cea mai importanta a activitatii de preventie. In toti acesti ani am avut o singura persoana care a refuzat vaccinarea celui de-al doilea copil si i-am cerut sa-i ia fisa si sa se mute la alt medic. Ceea ce a si facut.”, a postat medicul Cătălin Petrencic.

Conform paginii de Facebook, medicul Cătălin Petrencic este din Pitești și trăiește în comuna Mânăstirea din jud. Călărași.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11073 vizualizari

  • -18 (40 voturi)    
    e ilegal, ce idiot (Marţi, 12 ianuarie 2021, 23:49)

    Kivek [utilizator]

    DNA?
    • +8 (28 voturi)    
      Păi (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:33)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Medicul chiar a arătat că nu e deloc ilegal, tu pe ce te bazezi când zici că e ilegal? Bilgheițsoroș, cincige, paraleli ceva?!?
      • +1 (11 voturi)    
        poate nu e chiar asa (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 1:43)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        articolul spune ca pacientii trebuie sa-si ia cuminti pastilele prescrise de nenea doctorul. dar nu am cautat la lege sa vad ce se intampla in caz contrar si nenea nu ne spune. fireste, la bunul simt asa e sa poate rupe contractul
    • +2 (14 voturi)    
      Recomandare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 5:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Inainte sa faci pe altul idiot, gen doctorul, poate citesti articolul, nu doar titlul, ca nu cumva sa pari tu la final ... un, iar aici te citez, nu insult, idiot. In sens sa nu te faci de rusine.
      • -1 (1 vot)    
        Da si nu ... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:19)

        Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ce face e treaba lui, ce zice ma supara ... chiar daca le face un bine.
        Dar nici dupa legi nu poate, exista si drepturi nu numai obigatii
        1 nu femeile ... ca feministele
        2 nu maghiarii si rromii ... ca discriminare
        Daca mai are pacienti si de culoare o sa fie interesant.
        Acum care lege e mai tare?! Cea mai lunga sau cea mai groasa?
        De atata inteligenta ... poate moare virusu!
  • -14 (36 voturi)    
    Medic de factura comunista (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:01)

    Fu Leng [utilizator]

    Pai mai domnu doktor, daca eu nu am nevoie de vaccin, pt ca am sistemul imunitar de asa natura, de ce sa ma vaccinez?
    • +8 (24 voturi)    
      Păi (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:34)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Un medic poate confirma dacă ai sau nu nevoie...
      Sau ți’a zis farmacista că nu ai nevoie?!?
    • +5 (15 voturi)    
      Tu esti exceptat (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 5:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Nu toti avem capabilitatea extrasenzoriala sa ne auto-detectam anti-corpii sau experienta ta medicala. Noi astia mai "de la tara" si fara IQ de 200 ne luam dupa doctori, ca e domeniul lor si nu ne bagam peste ei, asa cum ne asteptam si noi ca doctorii sa nu isi dea cu parerea in domeniile noastre de activitate.

      ... Desigur se mai pune problema si daca in cazul tau mai ai la activ un domeniu de activitate, dar aia e alta poveste.
    • 0 (12 voturi)    
      Cine garanteaza? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:47)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Serios? Ai imunitate din aia de-ti garanteaza ca nu te inectezi? De unde ai asa ceva? Luata de la piatza? :)))
  • +4 (26 voturi)    
    Si asta e doar inceputul! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 1:34)

    buncrestin [utilizator]

    Cand vor incepe restrictiile impotriva luptatorilor in ismene anti-covid - pentru ca nicio profesie, nicio afacere, nicio tara intreaga la cap nu-i va putea accepta pe antisocialii care ii pun in pericol pe ceilalti cand exista un vaccin accesibil - atunci sa-i vezi cum vor uita de printzipuri si vor da buzna la centrele de vaccinare pentru a nu fi arsi la buzunar. Ba peste un an-doi vor poza in eroi care s-au vaccinat si au rapus balaurul covid.
  • +1 (17 voturi)    
    Deci (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:45)

    vasile-roaita [utilizator]

    daca vine la medic cu alte probleme care nu au de-a face cu covid-ul nu-l va primi ca nu este vaccinat? Ce fel de medic este asta? Ar trebui sa i se ia imediat licenta.
    • 0 (14 voturi)    
      Peste 1 an nu mai iesi din tara nevaccinat (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:08)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Daca ai alte probleme, prima masura de preventie (ca sa nu ai probleme mai mari) este sa te vaccinezi. Altfel, stai acasa.

      A propos... Pe brate nu aveti niste semne de la vaccinarile din copilarie (BCG, DTP, variola etc.) ?

      Faptul ca traim in medie peste 70 de ani se datoreaza vaccinurilor, altfel eram decimati demult...
      • 0 (2 voturi)    
        Cind (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:54)

        vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        am facut eu vaccinurile alea in anii 60 erau vaccinuri adevarate nu astea care le face acum BigPharma.
      • 0 (0 voturi)    
        peshte un an... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:18)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        (editat de moderator. ultimul avertisment pt jigniri repetate)
    • +2 (10 voturi)    
      bai asta ... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:09)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      ...responsabil cu sirena poate faci o cererela la PSD sa iti acorde tie licenta medicului in calitatea ta de tractorist fruntas in bransa !!!
  • +2 (16 voturi)    
    Au obligatia (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:49)

    User9000 [utilizator]

    Au obligatia sa respecte tratamentul si indicatiile medicului cand au o boala si au venit la consultatie pentru tratament. Daca ei sunt sanatosi si nu li s-a schimbat starea de sanatate n-au nici o obligatie sa te informeze de ceva, nici sa urmeze vreun tratament sau indicatie, de fapt, in perioada aia nici nu comunica cu tine. Pe tine te viziteaza doar cand sunt bolnavi.
    Iar vaccinul nu e tratament pentru boala.
  • +5 (19 voturi)    
    vaccinare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:49)

    tot-eu [utilizator]

    Covid19 nu exista, covid nu omoara, doar cei bolnavi cronici care se imbolnavesc mor, cipuri, PROSTIE RARA IN TARA ASTA !!!
    Bravo dr doctor, asa ar trebui sa faca toti !
    Stima .
  • +2 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:13)

    Nu_stiu [utilizator]

    Mie personal mi-a zis medicul (care-mi cunoaste istoricul) sa NU ma vaccinez. Asa ca si eu ma voi lua dupa ce-mi spune medicul. In rest am toate vaccinurile obligatorii si sunt de acord ca ele sa fie facute.

    In legatura cu ce zicea alt comentator, ca cei care nu se vaccineaza ii pun in pericol pe ceilalti - astept sa-mi spuna CUM anume i-ar pune in pericol pe ceilalti o persoana care umbla numai cu masca si manusi in afara locuintei, locuieste singura si e cu testele la zi.
    De asemenea, astept sa se finalizeze anchetele legate de persoanele care s-au vaccinat in diferite tari si au murit imediat, a doua zi, desi nu aveau contraindicatii la vaccinare sau boli cunoscute. Unul a murit chiar in Romania, a facut infarct desi nu era batran (era asistent medical cred).
  • +4 (6 voturi)    
    Colegiul medicilor trebuie sa ii ia dreptul de pra (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:03)

    D-or [utilizator]

    Medicii pot da doar "RECOMANDARI" . Conform constitutiei, care e mai presus de orice artcol de lege pe care l-ar invoca pretinsul doctor (pretins, pentru ca nu merita sa mai practice meseria), doar noi singuri decidem asupra corpului nostru.

    Asa si incepe fiecare reteta cu RC, adica, recomand.

    Cind incepe cu SV, (sic volio), inseamna ca medicul nu a urmat un protol prestabilit.
  • +3 (5 voturi)    
    Avocatul Poporului sa invoce neconstitutionalitate (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:37)

    D-or [utilizator]

    Avocatul Poporului sa invoce neconstitutionalitatea ART 231 alin. e din legea 95/2006.

    Constitutia garanteaza dreptul la sanatate, precum si dreptul de a dispune de propriul corp.

    In conditiile in care doctorul de familie poate fi schimbat doar o data la 6 luni, Asiguratul (adica platitorul de CAS), conform articolului aberant, trebuie, fie sa respecte indicatiile doctorului (care poate fi incompetent sau criminal, ca in cazul mamei mele, de exemplu), fie sa nu aiba drept la servicii medicale timp de 6 luni, desi a platit si plateste in continuare pentru sanatate.
  • +2 (2 voturi)    
    abuz de pozitie dominanta (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:46)

    srpc [utilizator]

    asta face, pentru ca e singurul medic din sat