Va fi Vlad Voiculescu ministrul de care avem nevoie în pandemie? Ce a reușit în primul mandat omul de la care avem așteptări uriașe în 2021

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 21:55 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
​Exact 7 luni și jumătate. Atât a avut la dispoziție Vlad Voiculescu în primul său mandat de ministru al Sănătății. 4 ani mai târziu, el revine în funcția pe care a părăsit-o lăsând în urmă proiecte bune începute, reforme promise și proiecte neterminate - cel mai probabil din cauza timpului scurt sau a lipsei de susținere politică. Fondatorul Rețelei citostaticelor și al taberei pentru copii bolnavi de cancer MagiCamp, Vlad Voiculescu a fost o vedetă incontestabilă a Guvernului Cioloș încă din secunda în care a fost desemnat ministru, la nici 33 de ani.

Ajuns, în mai 2016, la conducerea Ministerului Sănătății într-un moment delicat, la câteva luni după incendiul din clubul Colectiv, a fost de departe unul dintre cei mai mediatizați miniștri ai acelei perioade - răsfățatul și marea speranță a unei părți a publicului și a presei, dar extrem de contestat și de criticat de cealaltă parte.

Indiferent de care parte am fi, un lucru este cert: primul mandat al lui Vlad Voiculescu nu a fost deloc unul ușor, iar al doilea va fi, foarte probabil, și mai greu decât primul - așteptările de la el sunt imense, iar provocările și criza de sănătate publică pe care o traversăm sunt fără precedent.

În 2016, în spațiul public circulau informații că tânărul ministru al Sănătății dormea, adesea, doar 3-4 ore pe noapte, chiar în sediul ministerului.

Dincolo de asta, ce a reușit concret Vlad Voiculescu în primul său mandat de ministru al Sănătății și ce a lăsat neterminat?

  • 1. Depolitizarea managementului spitalelor
De departe cea mai importantă reformă pe care a încercat să o facă Vlad Voiculescu în scurtul său prim mandat de ministru și care l-a transformat în ținta multor atacuri dure venite din sistem.

Vlad Voiculescu și echipa sa au reușit să elaboreze și să promoveze în 2016 în Guvern o Ordonanță de Urgență (OUG 79) care aducea două prevederi-cheie: deschiderea funcțiilor de manageri de spitale pentru toți cei care au competențe în acest sens și interdicția ca managerii de spitale să dețină funcții de conducere în partide politice.

Ordonanța de Urgență a fost adoptată de Guvernul Cioloș, însă legea de aprobare a OUG 79 avea să fie respinsă de Senat și adoptată în cele din urmă de Camera Deputaților, dar într-o formă golită complet de conținut, în primele luni ale anului 2017.

  • 2. Epidemia de rujeolă
Vlad Voiculescu nu se află în fața primei epidemii pe care o are de gestionat. Păstrând proporțiile, el s-a confruntat cu o epidemie și în primul său mandat - în septembrie 2016 a fost declarată în România epidemie de rujeolă. România avea în acel moment aproape 700 de cazuri de rujeolă și câțiva copii morți din cauza bolii.

În perioada epidemiei, țara noastră a avut și probleme majore în privința aprovizionării cu vaccinul împotriva rujeolei - vaccinul ROR. Cum producția și comenzile pentru vaccinuri durează luni de zile, criza vaccinului ROR avea să se rezolve abia în 2017, la câteva luni după plecarea lui Vlad Voiculescu de la conducerea Ministerului Sănătății.

  • 3. Mecanismul de feedback pentru pacienții care se externează din spital
Pacienții care se externează din spitalele românești au la dispoziție, în acest moment, un mecanism de feedback prin SMS sau formular web, prin care își pot exprima mulțumirile sau nemulțumirile față de experiența din spital. Răspunsurile pacienților la întrebările din acest chestionar ajung direct la Ministerul Sănătății.

Întrebările cuprinse în chestionar se referă la gradul de mulțumire al pacientului față de serviciile medicale oferite de spital, față de activitatea și implicarea personalului medical sau față de curațenia din spital. Pacienții sunt întrebați inclusiv dacă au fost nevoiți să cumpare medicamente sau alte materiale sanitare sau dacă au fost nevoiți să ofere "atenții" pe durata internării.

Mecanismul care măsoară satisfacția pacienților români a fost introdus în 2016, în mandatul de ministru al lui Vlad Voiculescu. La acea vreme, Colegiul Medicilor a contestat vehement introducerea măsurii.

4 ani mai târziu, un raport al Observatorului Român de Sănătate a arătat că interesul spitalelor pentru satisfacția pacienților este în general scăzut: 3 din 5 spitale au sub 5% chestionare de feedback completate raportat la numărul de externări, iar unul din 5 spitale are zero chestionare completate.

  • 4. Proiectul Legii vaccinării
Ca ministru al Sănătății în 2021, Vlad Voiculescu va avea de gestionat cea mai amplă campanie de vaccinare din istoria recentă - vaccinarea împotriva COVID-19.

Ca ministru al Sănătății în 2016, Vlad Voiculescu și echipa sau au lucrat la elaborarea proiectului Legii vaccinării, în condițiile în care draft-ul circula în minister încă din mandatele predecesorilor săi - Nicolae Bănicioiu și Patriciu Achimaș Cadariu.

Potrivit surselor HotNews.ro, proiectul Legii vaccinării era ca și finalizat în mandatul lui Vlad Voiculescu, însă nu a ajuns în Parlament, unde avea să fie trimis abia de viitorul ministru, Florian Bodog, în vara anului 2017.

3 ani și jumătate mai târziu, proiectul Legii vaccinării, adoptat de Senat încă din toamna anului 2017, zace în continuare în sertarele Camerei Deputaților.

  • 5. Primul ministru al Sănătății care a vorbit deschis despre șpaga din spitale
Foarte contestat de unele voci din sistem pe motiv că nu este medic, ci economist, Vlad Voiculescu a fost primul ministru al Sănătății care a vorbit deschis despre șpaga oferită de pacienții români în spitale și i-a îndemnat pe aceștia să nu o mai ofere.

"E greu să vorbești unui pacient atunci când el este într-una din cele mai vulnerabile situații. M-as feri să dau sfaturi. Aș reaminti că orice condiționare a unui act medical de primirea unui plic este o crimă", afirma Vlad Voiculescu, în 2016.

Declarațiile lui Vlad Voiculescu pe această temă i-au atras antipatia unei părți a personalului medical. 3 ani mai târziu, același lucru avea să se întâmple și cu Sorina Pintea, al doilea ministru al Sănătății care a vorbit public despre șpaga din spitale și și-a anunțat intenția de a trimite "pacienți sub acoperire" în spitale pentru a identifica angajații care condiționează actul medical de mită.

Un raport al Observatorului Român de Sănătate, publicat în iulie 2020 și care are la bază chestionarele de feedback completate electronic de pacienți după externare, arăta ca peste 6.000 de români spun că li s-au solicitat bani sau atenții de către medici sau asistente în anul 2019, iar unul din 5 pacienți internat într-un spital românesc a fost nevoit să își cumpere cu bani din buzunar materiale sau medicamente pe parcursul internării.


"Sper să am la Ministerul Sănătății timp să fac reformele și proiectele de care avem cu toții atât de mare nevoie. Am deja o echipă fabuloasă, știu ce este de făcut și am credința că alături de oamenii din sistem care își doresc o schimbare profundă vom putea face rapid pași în direcția asta: cu suportul colegilor din USR PLUS, PNL și UDMR, putem face ceea ce trebuie.

Pe termen scurt și mediu, de prestația Ministerului Sănătății depind, în mod direct, viețile a zeci de mii de români în această criză sanitară, economică și de încredere. N-aș fi putut să îmi iert decizia de a sta deoparte și de a critica doar de pe margine. Sunt atât de multe lucruri în sistemul de sănătate care trebuie corectate și trebuie corectate acum. Nu peste 1 an, nu la următoarele alegeri. Acum.

Sper să fiți alături de mine. Dacă nu acum, atunci în următorii 2-3 ani (pentru că nu vă promit miracole peste noapte)."
- Vlad Voiculescu, pe 21 decembrie 2020, după ce a fost propus pentru al doilea mandat de ministru al Sănătății.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15627 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    USR (Marţi, 22 decembrie 2020, 21:59)

    sentenced [utilizator]

    Ce trebuie sa inteleaga baietii si fetele din USR este ca aceasta carte pe care au mizat totul poate fi jucata o singura data. Daca in 4 ani nu demonstreaza prin fapte ca sunt diferiti de vechea clasa politica, in 2024 nu mai trec pragul de 5%.
    • +14 (16 voturi)    
      Asha e (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Si sper din tot sufletul sa arate ca pot mai mult. daca e sa ne gandim nici nu e foarte complicat. Doar trebuie renuntat la nepotisom si pilaraie si deja esti cu 5 clase peste ceilalti.
    • +6 (16 voturi)    
      Votul meu conteaza. (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:27)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      USR lucreaza.

      Dar lucrez si eu. Sunt ochiul si urechile lor din mijlocul comunitatii. Folosesc tehnologia ca sa tin legatura cu ei.
      • +2 (8 voturi)    
        Esti naiv (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:14)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Dar o sa te trezesti si tu peste cativa ani, asa cum ne-am trezit si noi cei care credeam in precedentul mit de dreapta pus in spatiul public de abilul reformator Basescu.

        Fiecare generatie cu momeala ei.
        • +3 (7 voturi)    
          si inainte de asta au fost unii care (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:13)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          au dezamagit si mai multi: PNTCD. I-am votat inca din 1990, mi se pareau corecti, reformisti, stilati. Si cand colo, s-au dovedit niste bosorogi hoti si impotenti.
          Basescu macar a facut ceva in primul mandat si a furat in al doilea, dar taranistii nu au facut nimic in niciun mandat.
          • +7 (7 voturi)    
            Si CDR a avut rolul sau (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:50)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            CDR, cu toate relele lui, a luat o economie total inchisa si centralizata si a facut niste reforme dureroase, care au pus bazele cresterii economice din 200-2008. Doar daca ne gandim ca Sidex galati avea pierderi nete de 1 mil de dolari pe an, iar minele erau atat de neperformante incat era mai rentabil sa platesti minerii sa stea degeaba acasa si sa cumperi carbune de pe piata libera, ne putem imagina cu ce pierderi functiona economia Romaniei in 1996. Ca sa nu mai spunem ca nu aveam piata valutara, cursul fiind decis de BNR discretionar, nu aveam piata de capital, inflatia era de peste 50% de nu se putea apropia nimeni de un credit, a-ti lua un apartament sau a inchiria unul era doar un vis.
        • +2 (8 voturi)    
          Naiv esti tu (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:45)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Basescu are tootusi niste merite...
          Basescu e cel care a luat justitia de la nivelul in care se discuta in sedinta de guvern la care dosar se da drumul si la care nu, si a dus-o, cu bune si cu rele, la nivelul pe care il aparam in strada in 2017. Si Monica Macovei si Kovesi, si modificarile legislatiei penale si civile au fost modificate in mandatele lui.
          Ca in momentul in care justitia s-a luat si de el s-a metamorfozat intr-un vajnic dusman al justitiei, asta e altceva. Dar fara el castigand alegerile in 2004... eram si acum sub o inteleapta conducere a urmasilor lui Aditsa Nastase...
    • +9 (9 voturi)    
      ai zis bine, ,,sa inteleaga" (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Din pacate la noi e cam greu cu intelesul la clasa politica. Votantii PSD nu au mari asteptari de la Ciolacu si cei pe care ii voteaza, au pus stampila pe ei doar ptr ca le mai arunca o ciozvarta din cand in cand.
      Dar electoratul de dreapta e mai citit, mai umblat, mai spalat, mai curatat si are pretentii de la cei pe care i-a votat.
      Daca USR nu face nimic, va ajunge un al doilea PNTcd, trimis la groapa istoriei de electoratul nemultumit.
  • -5 (35 voturi)    
    voi cititi lista aia de mari realizari? (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:05)

    Je__ [utilizator]

    epidemie de rujeola....pai cine era de vina ca nu au mai cumparat vaccinul? bunica?

    care era marea rezolvare.....sa plateasca si sa le cumpere

    plus ca vlad voiculescu a ingropat parca institutul transplantului in romania. Ajunsesem sa trimitem plamanii la AKH si sa ne rugam sa ne includa in listele lor de asteptare

    hai baieti...mai aveti de vandut un pic din sanatate...si gata....cine are bani se va trata in strainatate...cine cat de cat la privati....si sarakii la cimitir unde-i va trata BOR
  • -3 (25 voturi)    
    Uita sa spuna de 1375/2016 (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:22)

    Kornell [utilizator]

    ordin dat in ultimele 2-3 zile de mandat, care a nenorocit practic MEDICII din Romania - atat timp cat sunt putini si nu voteaza USR, ce conteaza? A dat nas in schimb tuturor reclamantilor reali sau nu. Prin acel ordin introducea garzile medicilor ca un AL DOILEA CONTRACT cu acelasi angajator (spital), voluntar/obligatoriu, platit in prezent doar la 40% din leafa normala, fara ca sa fie considerate vechime in munca. In plus introducea liberul dupa garda (ca mai tot UE) dar cu recuperare obligatorie !!!! ceea ce nu exista afara. Medicii sunt astfel obligati sa faca garzi, sa lucreze si dupa din lipsa de personal, dar fara a fi acoperiti de malpraxis dupa garda. Era obligat de UE sa dea acel ordin pana la 1 ianuarie 2017 (cand se implineau 10 ani de la integrare). Rog toti idiotii care fac doc-bullying pe internet fara a avea studiile lor de Bac+11-18 ani sa taca din gura
    • +5 (15 voturi)    
      nea kornell (Miercuri, 23 decembrie 2020, 0:29)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      n-are nimeni treaba doctorilor seriosi. ma doare la 15m in fata de bac+11 ai tai (banuiesc ca esti recent revenit din franta). ce ma intereseaza e sa nu mai cereti sau acceptati spaga, sa nu mai inchideti ochii la neregulile facute de colegi/sefi, sa nu mai acceptati medicamente
      sau alte resurse tinute sub cheie, sa acceptati ca pacientii au drepturi si trebuie tratati umani, nu din pozitia de zeu, sa va asigurati ca toata lumea isi face treaba conform procedurilor, nu cum ii taie capul.

      daca se intampla asta, se termina si doc-bullying de care vorbesti. pana atunci, din pacate pentru cei putini care indeplinesc conditiile de mai sus, ramaneti niste spagari cu drept de viata asupra unor sarmani.
      • +1 (13 voturi)    
        tocmai de asta (Miercuri, 23 decembrie 2020, 9:17)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui justin

        o sa aveti medicii pe care ii MERITATI !!! Cat timp de la bac+18 ai mei incerc sa explic cu referire exacta CE si CUM s-a gresit, CE a alungat si va alunga in continuare medicii, cat timp am bunavointa sa vin de la leafa de PH, tripla fata de Romania, nu mai vorbesc de conditii, respect si curatenie(inclusiv a populatiei de culoare) - si vin natarai care au acces la net si doar 2 neuroni functionali si imi arunca de spaga/cerut (doar 3% dintre doctori dupa statistici MS), dau minusuri pt ca ii depaseste gandirea....Ramaneti voi cu numerosii medici facuti la gramada in ultimele 2-3 rezidentiate, fara nici o selectie si cu pretentiile voastre. Au vrut multi sa vina dar le-a fost greata de primirea populatiei care nu intelege ca medicina COSTA bani, si nu cele 2 PET de bere pe care le platiti voi din ajutorul social. O zi de internare afara costa 900-1200 euro, ca sa ofere conditiile pe care le tot reclamati
        • -2 (12 voturi)    
          Ignora-l... (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:18)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

          Face parte dintr-o minoritate inca naiva care gandeste liniar si crede tot ce scrie in bula lui de pe social media.

          Ai perfecta dreptate, dar, totusi, nu, noi astialalti, majoritari, nu meritam mizeriile pe care noii smecheri "de dreapta" le planuiesc.
        • +4 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:09)

          [anonim] i-a raspuns lui Kornell

        • +8 (12 voturi)    
          Auzi, (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:21)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

          nu iti e rusine?? Am salariul mare si eu si sotia, si amandoi platim la sanatate 10% din salariul brut (dam peste 3000 lei amandoi pe luna). Nu poti sa spui despre mine ca platesc 2 peturi de bere din ajutorul social. Si sunt altii care platesc si mai mult, ptr ca au salarii si mai mari. In peste 25 de ani de munca nu s-a intamplat o data sa nu platesc CASS-ul. Ba mai mult, mai am si o asigurare prvata de sanatate la Medlife. Bani sunt la sanatate, dar sunt prost gestionati, asta nu mai e din vina cotribuabilului.
          • +3 (5 voturi)    
            nea kornell (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:49)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            E departe de a fi rusinat. El are bac+18 si crede ca asta il face un fel de mic dumnezeu care nu se poate cobora la nivelul muritorilor de rand.

            Cica el scrie despre ce e gresit in sistem, cand de fapt se plange doar ca nu primeste nu stiu ce bani de garzi, si ignora toate celelalte probleme majore din sistem.

            Ce ti-e cu nosocomialele, mizeria, spaga, lipsa de empatie, heirupismul din sistem. Bani sa fie tata! Asta desi salariile au crescut enorm iar conditiile pentru pacient sunt identice, spaga e neatinsa iar medicii racoleaza in continuare clienti pentru clinicile lor private, in scurtul timp in care se fac ca lucreaza la spital "numai cu programare cu 4 saptamani inainte"

            Dupa cum ziceam si in alte comentarii, in principal medicii sunt cei care sunt impotriva lui Vlad. Dar nu toti, ci aceia care capuseaza intr-un fel sau altul acest sistem bolnav. Sper sa plecati cat mai repede! Cu voi ramanem cu acelasi sistem bolnav pe viata. Mergeti de cereti spaga in franta!
  • -4 (16 voturi)    
    Vlad Voiculescu (Marţi, 22 decembrie 2020, 23:00)

    Sutekh [utilizator]

    Vlad Voiculescu nu va fi decat un alt gropar al sanatatii ca toti predecesorii sai. Mult succes maestre !!!
  • -4 (8 voturi)    
    Avand in vedere... (Miercuri, 23 decembrie 2020, 10:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Avand in vedere ca orice masura care contribuie la distrugerea completa si definitiva a sistemului public de sanatate din Romania este bine venita nu am cum sa nu il sustin pe dl. Voiculescu! Succesuri!
  • +4 (4 voturi)    
    Un domeniu deosebit de dificil ! (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:40)

    Cugetator [utilizator]

    Domeniul sanitar-medical a fost extrem de dificil mereu, dar mai ales acum in timpul pandemiei nesfarsite , pe cand vaccinurile sunt deocamdata doar o speranta cu siguranta necunoscuta . Trebuie reformat integral domeniul, deoarece se constata ca afilierea spitalelor la autoritatile locale este foarte discutabila. Asistentii universitari , care actualmente lucreaza in spitale si au o contributie medicala de circa 90% , iar activitatea universitara este in functie de necesitate , trebuiesc salarizati integral in spital si nu 50% ca acum, dat fiind ca salarizarea asistentilor universitari este foarte redusa, fata de restul universitarilor adica profesori si conferentiari . Pe de alta parte noul ministru va avea in mod cert o activitate reformatoare , dar trebuie sa nu uite ca urmeaza dupa un ministru foarte muncitor, ca dr. Nelu Tataru !
  • 0 (6 voturi)    
    .nici noi.. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 12:56)

    mgexpert [utilizator]

    "N-aș fi putut să îmi iert decizia de a sta deoparte și de a critica doar de pe margine.", spune noul ministru

    Este exact motivul pentru care nu am mai votat USR-PLUS..

    Sper să nu se ia după Rafila(o mare dezamăgire..) și să-i dea cu greaua moștenire lăsată de Nelu Tătaru.

    Fostul ministru al sănătății(din guvernul Orban) merită mai mult decât zeflemeaua ieftină a unor așa-ziși colegi de breaslă, sau a poetului tingirilor unsuroase(Mircea Dinescu).

    Fie și numai pentru reorganizarea rapidă a unor spitale care o luaseră razna în plină pandemie.

    Cifrele de campanie electorală la care jinduia PSD au apărut de-abia după decizia CCR cu refuzul carantinei sau izolării, la care s-au adăugat chemările la praznice sau pelerinaje și nu în ultimul rând, presiunea HORECA care a dus la dezmățul din vară, de pe litoral.
  • +3 (3 voturi)    
    noul ministru al sanatatii trebuie sa (Miercuri, 23 decembrie 2020, 14:20)

    nea-nea [utilizator]

    semneze decizia medicilor specialiști care așteaptă de 3 luni să fie semnata. Daca este serios va trebui inca de pe 1 Ianuarie 2021 sa o facă. Atunci vom sti ce sa ne asteptam de la el.