​VIDEO. 25 întrebări despre vaccinul anti-COVID19 (5): Dacă am avut COVID-19 mai trebuie să-mi fac vaccin?

de Gabriel Bejan, Adi Iacob     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2020, 8:37 Actualitate | Sanatate


25 intrebari despre vaccinul anti-COVID-19
Foto: Daniel Černovský/CNC/ Profimedia
​În contextul în care românii sunt printre cei mai reticenți europeni în ceea ce privește vaccinarea anti-COVID-19, HotNews.ro a stat de vorbă cu experți în domeniu și încercăm să răspundem la toate întrebările esențiale referitoare la acest subiect. În cadrul seriei video „25 de întrebări despre vaccinul anti-COVID-19”, publicăm un răspuns pe zi, atât referitor la modul de funcționare a vaccinurilor, cât și la procesul prin care vaccinurile vor ajunge la populație.

Românii sunt printre cei mai reticenți europeni în ceea ce privește vaccinarea anti-COVID-19, după cum arată un sondaj realizat luna trecută. Asta în condițiile în care, potrivit experților, nu există alte soluții mai eficiente pentru a opri pandemia COVID-19 și pentru a ne putea relua astfel viața dinainte.



Pentru a lămuri toate aspectele referitoare la vaccinare, HotNews.ro a adresat mai multe întrebări unor specialiști, iar răspunsurile acestora vor fi prezentate în seria video „25 de întrebări despre vaccinul anti-COVID-19”. În fiecare zi, publicăm un răspuns de un minut la întrebări esențiale despre acest subiect. Clipurile video vor putea fi vizionate pe site-ul HotNews.ro și pe conturile noastre de Facebook și Instagram.

Întrebarea de astăzi: Dacă am avut COVID-19 mai trebuie să-mi fac vaccin?

Emilian Popovici, vicepreședintele Societatea Română de Epidemiologie:

„Ca să luăm ca exemplu cazul hepatitei virale de tip B sau altă patologie virală cu o altă vaccinare, până la un anumit moment se considera că vaccinarea nu este recomandată la cei care au suferit boala, pentru că ar apărea conflicte imune. De ani de zile s-a stabilit însă că a vaccina o persoană pentru hepatita B nu reprezintă o problemă, deci, prin analogie, nici a vaccina o persoană care a trecut prin infecția covid nu reprezintă o problemă. Deci nu ar fi o problemă din acest punct de vedere, doar că dacă ai imunitate post-infecțioasă atunci nu mai ai de ce să te vaccinezi pentru că nu mai ai nevoie și de adaosul de imunitate post-vaccinală.”

Citește și:

Care este diferența dintre vaccinul produs de Pfizer și cel produs de AstraZeneca? Dacă aș putea să aleg, cu care ar trebui să mă vaccinez?

Am 20 de ani și nu am fost niciodată bolnav, de ce ar trebui să mă vaccinez?

Ce procent din populație ar trebui să se vaccineze pentru ca pandemia să se încheie?

Ce înseamnă că vaccinul este eficient în proporție de 95%?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15087 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    "Prin analogie" (Joi, 3 decembrie 2020, 9:53)

    marc.andre [utilizator]

    Bravo!
    • +2 (4 voturi)    
      Analogie (Joi, 3 decembrie 2020, 21:05)

      LordNelson [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Da, este genială asta cu analogia. Dacă 50 de indivizi se aruncă în apă și nici unul nu se îneacă, este sigur să te arunci în apă.
  • -14 (22 voturi)    
    Nu trebuie nimeni sa faca nici un vaccin (Joi, 3 decembrie 2020, 10:31)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Si nu e numai parerea mea: https://www.gandul.ro/actualitate/nu-este-nevoie-de-vaccin-pandemia-s-a-incheiat-fostul-sef-stiintific-al-pfizer-acuza-ca-al-doilea-val-a-fost-falsificat-cu-ajutorul-testelor-covid-19544483?utm_source=Prosport+Home&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee
    • +5 (11 voturi)    
      da, s-a incheiat pandemia? (Joi, 3 decembrie 2020, 13:50)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Dar atunci de ce sunt zilnic mii de cazuri la noi si aici si in Europa si gem ATI-urile de bolnavi in stare grava?
      Aud ca deja se baga pile la vaccinul de covid....ca si la cel de gripa care aici se gaseste numai pe sub mana?
      • -7 (11 voturi)    
        Iti raspund eu: (Joi, 3 decembrie 2020, 16:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        "Dar atunci de ce sunt zilnic mii de cazuri la noi si aici si in Europa ...?

        ============================

        Pentru asta SE FINANTEAZA, sa fie cazuri noi, sa fie panica, sa fie pandemie.

        In China, unde NU se finanteaza, la 1,4 miliarde oameni, mai mult decta Europa si America de nord la un loc, ieri, 2 decembrie, au fost 16 cazuri noi....tot in China, NU s-a mai murit de COVID din aprilie?

        Pentru ca acolo se raporteaza corect: cine moare de cancer e raportat ca atare, nu ca a luat Covid in ultima saptamana...etc. Asa cum se faceau si inainte raportarile in Romania.

        Deci, pandemia/isteria e indusa. Scopurile incep sa se desluseasca, dar deja te anunt ca se cumpara deja hoteluri la pret de apartamente in Centrul Civic. O sa fii tu ala care ajunge la asa chilipiruri? Ma indoiesc.
        • +3 (3 voturi)    
          Da Rusia ? (Joi, 3 decembrie 2020, 16:56)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          550 morti alesi pe spranceana nu sunt cam jalnci fata de aia 0 din China si 3000 in US indiferent cum ai lua-o ? Zic si eu poate v-a scapat aspectul asta din vedere ...
        • -4 (8 voturi)    
          e nevoie sa faci un vaccin de urgenta! (Joi, 3 decembrie 2020, 17:51)

          mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          E nevoie sa faci un vaccin de urgenta impotriva prostiei si suficientei de gandire de care dai dovada,daca asa ceva ar exista.

          Adica a sosit o pandemie a prostiei si nemtii,francezii, americanii ,italienii i-a apucat brusc pandalia si baga mii si mii de oameni in spitale, si altii mor mii si mii de boala asta nenorocita. Toata lumea isi trange un glont in picior si economia se duce in jos de tot....

          In China nu a existat virusul nici acum un an, nici acum....de aceea dupa modul in care gandesti poti sa locuiesti in China si nu in UE.
          Acolo e locul tau. Nu mai raspunde, fiindca deja mi s-a facut greata de prostie. Mars in China, tati!
  • -5 (15 voturi)    
    Vaccinarea dupa Covid trebuie incriminata. (Joi, 3 decembrie 2020, 10:34)

    Lok [utilizator]

    Adica sa smulgi doza de sanatate sterila din mana unuia ce nu are imunitate la boala asta cu supravietuire de peste 99%. Ar fi crima impotriva celor la un pas de moarte si trebuie pedepsita ca atare.
    • +4 (14 voturi)    
      neuronul liber.. (Joi, 3 decembrie 2020, 11:45)

      mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ..trebuie să ai neuronii gripați(a se citi înțepeniți..), ca să afirmi că "al-doilea-val-a-fost-falsificat". Cum rămâne cu victimele(135 în România și 11.400 pe glob în ultimele 24 de ore). Și oameni ăștia, bieții, au fost falsificați?
      • -5 (13 voturi)    
        Shobo e mai sus. (Joi, 3 decembrie 2020, 13:28)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

        Dar cu drag iti amintesc ca mortii nu sunt destui. Nu cei de Covid ci asa mai in general in surplus. Plus ca varsta decedatilor era nitzelush cam inalta, suspect de aproape de speranta de viata in tara in care traiesti.
        • 0 (6 voturi)    
          Vezi INSSE (Joi, 3 decembrie 2020, 16:26)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Ultimul raport din septembrie arata +3000 morti fata de sept 2019 si nu e un caz singular :
          "Efectele crizei sanitare asupra fenomenelor demografice sunt vizibile, în cazul deceselor, în special în lunile aprilie, iunie, iulie, august şi septembrie 2020, când s-au înregistrat creșteri față de lunile aprilie, iunie, iulie,august şi septembrie 2019 "
          Prin septembrie aveam cam 30-40 morti zilnic cu cov .
          https://insse.ro/cms/ro/content/mi%C8%99carea-natural%C4%83-popula%C8%9Biei-67
          • -1 (7 voturi)    
            e exact, dar EXACT invers! (Joi, 3 decembrie 2020, 22:37)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            e exact, dar EXACT invers!

            https://m.hotnews.ro/stire/24381053

            Numarul total al mortilor din Romania, dat de INS, pe 8 luni, este MAI MIC in 2020 (cu COVID) decat in 2019 (fara COVID). Invers de cum spui tu.
            • +4 (4 voturi)    
              primele 8 nu sunt primele 9 (Vineri, 4 decembrie 2020, 9:38)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Iar eu vorbeam de luna a 9 a in care cu o cifra masiva 2991 s-a inversat povestea (diferenta dintre primele 8 luni era doar de 383 oameni pt 2019)

              https://www.viata-medicala.ro/stiri/ins-numarul-deceselor-a-fost-mai-mare-cu-2991-in-septembrie-2020-fata-de-anul-trecut-19209
          • -1 (5 voturi)    
            Covizi decedati acasa sau lipsa sistemului medical (Vineri, 4 decembrie 2020, 8:14)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Oricare ar fi, masurile nu functioneaza si boala nu pare a fi mai crunta decat o gripa.
            • +2 (4 voturi)    
              Ba e Sfantul Duh (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:21)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Orice in afara de Cov , nu-i asa ?
              Eu zic ca e lupul , ala pe care italienii l-au vazut in Bergamo si americanii la NY
  • +5 (11 voturi)    
    DEPINDE (Joi, 3 decembrie 2020, 11:50)

    Vladf555 [utilizator]

    Vaccinurile contin substante adjuvante care determina organismul sa produca un raspuns imun mult mai robust decat daca ai face boala, deci e posibil sa fi trecut prin boala si sa te reimbolnavesti si sa faci o forma grava dupa 6 luni.

    Vaccinul Pfizer/Moderna a avut eficacitate 100% impotriva formelor grave ale bolii (previne boala in 90% din cazuri si previne formele grave ale bolii in 100% din cazuri).

    Ei, imunitatea dobandita in mod natural nu e la fel de performanta, in cazul coronavirusurilor.
    • +1 (3 voturi)    
      E posibil sa fie adevarat ce spuneti (Vineri, 4 decembrie 2020, 9:26)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

      Doar sa ne aratati un pic, vorba lui Moromete, cam pe ce va bazati cand afirmati "imunitatea dobandita in mod natural nu e la fel de performanta"?
      • 0 (2 voturi)    
        cred ca raspunsul este dat de medicul EP (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Nu zice domnia sa ca prin analogie covid-19 cu hepatita b??? cica geaba ai avut ca o intepatura de vaccin este recomandata... Oare am inteles corect/

        Acusi nu am date la indemana dar o amica din Belgia care a avut virusul mi-a spus ca imuniatate ei era una fff mare fata de a altor persoane cica i-ar fi spus medicii, desi a avut o forma usoara si de unde pp mea ca unii genereaza intern o imunitate mai puternica sau mai slaba si este de pp ca on timp se reduce cantitatea de anticorpi.

        tot prin analogie: sunt etape in viata unui om cand se cer rapeluri la anumite vaccinuri tot pentru a creste imunitatea si deci pp ca imunitatea nu este forever si scade natural...

        Puteti observa ca pp si nu am alte argumente decat analogiile care ajuta dar pot sa fie usor contrazise daca mecanismele sunt mai atent studiate si intelese.

        astept si alte intrebari si pp ca medicii vor raspunde la ele.

        Dar problema ramane cu numarul relativ mare de romani care nu prea vor sa se vaccineze anti-covid
        • +1 (1 vot)    
          Am inteles (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:25)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          E doar o presupunere, nimic altceva. Nu facem analogii intre hepatita B si SARS COV, nu facem presupuneri pentru ca n-are niciun rost.
          Ce pot sa va spun e ca eu am facut Covid in primavara, anume in aprilie si ca acum (in noiembrie) a facut fiul meu si n-am mai luat. Amandoi am facut forme usoare, dar am fost simptomatici (febra mare doua-trei zile, tuse etc). Deci imunitatea naturala e de cel putin 8 luni, evaluata empiric din perspectiva experientei mele personale.
          Imunitatea naturala e la fel de utila ca si cea dobandita prin vaccin. E de preferat sa faci vaccinul, daca alternativa e sa pui in pericol persoane in situatii de risc sau daca nu te-ai imunizat natural. Imunitatea aia de 70% o sa fie realizata atunci cand cei care au facut Covid si cei care s-au vaccinat o sa depaseasca 70%.
  • +8 (22 voturi)    
    Olimpici versus chiulangiii din WC-ul scolii (Joi, 3 decembrie 2020, 11:50)

    IncaUnFraier [utilizator]

    Sa nu va vaccinati fratilor! Sa nu credeti in cercetare! Ii mai stiti pe tocilarii carora le dadeati suturi in fund pe culoarele scolii? Cei care castigau olimpiade internationale de chimie pe cand voi fumati in WC-ul scolii? Ei bine, ratatii aia tocilari fac astazi medicamente, masini, sateliti.... Dati-ii in ma-sa, inchinati-va la Catarama si la Olivia Steer, un securist si o nebuna. Doar pentru ca unul are bani (furati) iar cealalta e frumoasa, pentru voi inseamna totul. Pastrati-va creierul odihnit, lasati-o pe Steer sa aiba grija de sanatatea voastra, pentru ca, nu-i asa, apare la TV.
    • -2 (14 voturi)    
      De ce strigi? (Joi, 3 decembrie 2020, 14:40)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui IncaUnFraier

      Fiecare cu alegerea lui in viata. Cu sau fara credinta in stiinta. Problema aici nu e credinta in stiinta ci in autoritati. Ele se ocupa de vaccin, de distributie, de ce vrei. Ori cand e vorba de autoritati cred ca avem dreptul sa fim sceptici. Autoritate este si cea de validare a medicamentului de exemplu. Acolo sunt niste functionari care cauta prin hartoage. Nimic mai mult. Tot acolo ei pun bete in roate cu zecile de ani la zeci de medicamente. Nimeni nu ii intreaba nimic...ei zic ca e "procedura". Numai ca da cu virgula acum, cand procedura asta e data peste cap fara justificare.
      • 0 (4 voturi)    
        Omul striga ca... (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:23)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        este disperat de atata prostie - daca era unul ici si inca unul ceva mai departe era mai OK dar sa ii vezi gramada si sa nu ai loc de ei este chiar OK??? intreb si eu asa...

        Astia mai asa-asa cum i-a descris mai sus - astia sunt majoritari si ei ar putea ipune cutuma - iti place nene???

        Statul si oamenii care populeaza institutiile publice nu sunt decat vecinii nostri si daca majoritatea sunt asa de ingladati cum sa nu te apuce nabadaia???

        Criza de incredere vine de la lipsa competentelor ira lipsa competentelor de la coruptie si incorectudine/lipsa moralitatii - este o problema sistemica care nu iese prea usor din Ro.

        Increderea este un rezultat/efect - cauzele sunt precizate:

        coruptie+incompetenta+lipsa moralitatii = Ro scufundata in mocirla.

        practic lipsa moralitatii prabuseste tot sistemul

        daca nu esti chiar competent dar moral stai in banca ta indiferern cat de mare este prajutirica oferita.

        daca esti corupt un sistem juridic moral te pune la punct - asta daca tu nu intelegi de unul singur ca ai gresit si faci tu singur pasul inapoi - si ar trebui sa te lase si fara haine si fara job si fara... - bine proportional cu cauza coruptiei
        • 0 (0 voturi)    
          omul striga de frica (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:46)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Daca striga din cauza prostiei l-am fi auzit pana acum, nu?
          Bullshit.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:13)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui IncaUnFraier

      Olimpicii pe care ii stiu eu fac foxpro la primarie daca-s in tara, sau se joaca de-a ofiterii de credit pe dincolo dupa ce au vazut ca zecele la olimpiada de aici nu e chiar asa impresionant dincolo (poate 2-3 sa fi ajuns chiar sa faca research).
      Si apropo, eu am fost si olimpic si fumam si-n WC-ul scolii (si nu-s singurul, mare parte din cetatenii cu mai mult de doi neuroni erau fumatori cind am facut eu liceul), nu spune nimeni ca nu poti fi fumator si sa mai si inveti cite ceva prin scoala. Daca nu, alternativa e Olivia Steer. Cred ca ne confunzi cu electoratul PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    durata protectie (Joi, 3 decembrie 2020, 12:12)

    daniela.trifu [utilizator]

    Cat timp te protejeaza acest vaccin de Covid19?
    • +2 (4 voturi)    
      Aia inca nimeni nu stie (Joi, 3 decembrie 2020, 14:31)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui daniela.trifu

      Boala e inca prea noua ca sa se fi putut aduna date in privinta asta.

      In principiu insa, cine-a avut o forma cat de cat serioasa a bolii, cu simptome semnificative, ar trebui sa aibe imunitate cam tot atat timp cat ar avea de la vaccin - la forme foarte usoare ale bolii exista sanse sa nu se formeze celule de memorie B si T suficiente cat sa ai protectie solida la reinfectie.

      Mai e o chestie: orice vaccin are efecte diferite la oameni diferiti. Si la orice vaccin exista un procent mai mare sau mai redus de oameni care nu reactioneaza in nici un fel, adica nu dobandesc imunitate. Asa ca si imunitatea aia nu va fi la fel la toata lumea.

      Oricum, orice vaccin, dupa ce trece de studiile clinice de faza 3, si ajunge sa fie pus in piata si injectat, trece automat in studiu clinic de faza 4 - observational, in care cei vaccinati sunt supravegheati, poate nu la nivel individual, dar macar statistic, adica se numara cate din cazurile intrate in spital au fost vaccinate, si la cat timp. In plus, se observa cu atentie si varii manifestari care au sanse sa fie efecte secundare ale vaccinului. Pe masura ce trece vremea si se aduna date, ajunge sa se stabileasca si durata tipica de eficienta (adica cati ani dureaza imunitatea la majoritatea oamenilor), si care-s efectele secundare mai rare. Daca cumva se constata efecte secundare serioase, chiar daca procentul de oameni la care se manifesta e mic, vaccinul e retras de pe piata.

      Nu prea ai cum sa masori altfel decat prin observare pe termen lung durata pe care vaccinul ofera protectie.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu fi simplu. (Vineri, 4 decembrie 2020, 8:15)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Dupa 10 luni vrei sa imi spui ca stiinta nu poate determina daca ramane ceva imunitate? Ar fi idiotic sa credem asta.
        • +2 (2 voturi)    
          La mine a durat 8 luni (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:27)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Am facut Covid in aprilie si n-am mai luat in noiembrie. Vorbesc de imunitate dobandita natural. Nu stiu nimic despre vaccin.
      • 0 (0 voturi)    
        dintr-o prezzentare facuta de americani (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:29)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Am inteles ca facc teste stres de logistica acum si sunt pregatiti sa monitorizeze extrem de atent reactiile.

        la fiecare loc de vaccinare au un coordonator care are printre alte rolul de a informa rapid despre oricce chestiune care excede asteptarilor - tot coordonatorul este mai atent pregatit si va fi mereu informat despre orice chestiune el/ea avand obligatia de a da mai departe semnale care cei care lucreaza cu cei ce se vaccineaza.

        Au echipe multidisciplinare la nivel de stat dar, daca am inteles corect, la nivel de fiecare centru de vaccinare... neicusorule o pregatire...
    • 0 (0 voturi)    
      sa demonstrat intr-un caz (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui daniela.trifu

      cca cel putin 3 luni.

      Studiul este in actualizare - chestiune de bun simt afalta in fundamentare stiintifica.

      buna intrebare.
  • -3 (17 voturi)    
    NIMENI NIMIC. media:'25 întrebări despre vaccinul' (Joi, 3 decembrie 2020, 13:00)

    Gryphus [utilizator]

    eu va-m zis ca urmeaza o perioda de cateva luni in care se va face propaganda gen CNN / Antena 3 pentru vaccin

    vor fi vedete media platite sa spuna ca se vaccineaza si altele
  • +7 (9 voturi)    
    as glumi ,dar nu pot.. (Joi, 3 decembrie 2020, 13:45)

    richter [utilizator]

    mi-au murit 2 buni prieteni si mama unui bun prieten deja; totul parea spre bine,pana...gata, au plecat. Alti cunoscuti/prieteni/rude au facut boala aproape fara simtome..dar ceilalti...si unul chiar tanar s-a dus...E derept, o cunostinta buna, la 60+ cu multe comorbiditati (inima, diabet ridicat si inca ..) s-a externat si e acasa, bine, lucreaza..Taina mare cu virusu asta.nimeni nu este in siguranta. Despre vaccin nu cred ca este mai toxic decat toate chimicalele pe care le mancam aproape zilnic, si, pana la urma, e cam singura solutie, afara de imunitate prin contaminare, care spun ei, tot nu e definitiva, tine o vreme; o sa mai aflam asa cu timpul mai multe.
    • -7 (13 voturi)    
      Ai zis bine... (Joi, 3 decembrie 2020, 14:42)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui richter

      "nu crezi ca e mai toxic decat". Adik nu crezsi tu. Poate tu manaci tampenii, altii nu le mananca. Sia tunci nu accepta nici ceva "mai putin toxic" decat ce mananca bizonii...
      • +5 (5 voturi)    
        daca ai gradina,solar, pamnt arabil, livezi.. (Joi, 3 decembrie 2020, 17:54)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        pui, curcani, smd. bio 99% etc.stam de vorba- deci, eu nu mananc tampenii- te invit la mine sa vezi (si sa sevesti) - caprioarele si mistretii trec prin gradina. si fazanii..nu te iau prea tare ca poate accepti invitatia.. si cartile de chimie, biochimie, de medicina...Am scris acolo ceva la modul general de comportament si abordare, eu sunt asimtomatic, n-am probleme in graba, DAR , cand se gata zilele PLECI ! cu sau fara covid,cum zicea un amic teolog (neoprotestant) nimic nu e mai sigur ca moartea, esti pregatit sa pleci/cand ceasul va suna/esti pregatit sau nu/cand El te va chema ?
        • +2 (2 voturi)    
          Bun comentariul, asa este. (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:59)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui richter

          Esti sau nu esti pregatit, ala-i cuiul. De murit, oricum murim.
  • -4 (14 voturi)    
    de ce ai face vaccun (Joi, 3 decembrie 2020, 15:56)

    TrickyWicky [utilizator]

    Cand rata de vindecare depaseste 99%. Nici macar nu se poate numi pa demie.
    Discutia ar trebuie indreptata spre fondurile publice care sunt sifonate
    • -2 (6 voturi)    
      N-ai sa vezi (Joi, 3 decembrie 2020, 20:35)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Tema "fonduri publice sifonate" nicaieri in presa sau mass-media RO. De ce? Presa platita de Guvern, si nu au cum sa spuna asa ceva ca le taie G banii.
    • +1 (5 voturi)    
      Rata... (Joi, 3 decembrie 2020, 21:02)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      de vindecare e sub 95% in tara noastra , dar rata de contaminare e mult mai mare , o persoana poate imbolnavi aprox 100 de persoane in 14 zile (daca nu respecta regulile )-perioada de evolutie a bolii-deci cazurile se inmultesc , in loc sa scada . Singura solutie viabila in timp e vaccinarea, ca lockdown-ul are efect limitat in timp si mai produce si daune economice .
      Deci pandemie exista , ca e la nivel global , virusul n-are ceva special cu Ro .
      • +1 (1 vot)    
        Lol (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Cred ca nu intelegi cum functioneaza un vaccin.

        Vaccinul nu previne contractarea virusului sau transmiterea lui, ci imbolnavirea.

        Deci de luat tot il iei, o sa il luam toti si o sa il dam mai departe, cu sau fara vaccin.

        Ideea e sa se vaccineze cei din grupele de risc, ca sa nu mai moara pe capete dupa ce se infecteaza.

        De fapt, habar n-am de ce se vor vaccina lucratorii din spitale, si nu se vor vaccina exclusiv cei din grupele de risc, mai ales ca nu vor fi decat cateva milioane de doze initial.
    • -2 (2 voturi)    
      rata (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:09)

      yx579 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      conform https://www.worldometers.info/coronavirus/ , rata de vindecare este de 96,78 la ora actuala, caluland numarul de vindecati supra numarul celor care au terminat intr-un fel sau altul u boala(morti si vindecati) esti sigur ca nu esti printre cei 3,22 la suta care nu au sfarsit prin vindecare?
  • +2 (10 voturi)    
    Intrebari inutile (Joi, 3 decembrie 2020, 17:43)

    AMDATi [utilizator]

    deoarece se stie dinainte raspunsul: trebuie sa ne vaccinam, toti, si apoi trebuie sa pastram botnita, toti, si sa stam izolati, toti. Pana cand? Pana moare ultimul virus. Ne vor anunta ei cand se va intampla asta, daca nu uita.