​VIDEO/FOTOGALERIE Cum va arăta spitalul pentru copii bolnavi de cancer construit din donațiile a peste 350 de mii de români. Primele imagini din saloane

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 11:06 Actualitate | Sanatate


Salon spital
Foto: Daruieste viata
​​V-ați întrebat vreodată cum va arăta spitalul pentru copii bolnavi de cancer construit din donațiile a peste 350 de mii de români și sponsorizările a peste 4.000 de companii, în curtea spitalului de copii Marie Curie din București? Asociația Dăruiește Viață a amenajat primele saloane de probă, dar și spații dedicate pentru copii și părinți. În noul spital, copiii își vor continua copilăria, iar părinții lor nu vor mai fi nevoiți să doarmă pe un scaun, lângă pat, este promisiunea Asociației Dăruiește Viață.


"V-ați gândit vreodată cum va arăta spitalul la care contribuie atât de mulți oameni? Spitalul la construcția căruia fiecare dintre noi a pus o cărămidă, fie donând prin SMS, fie online, fie, pur și simplu, ducând mai departe vestea despre acest proiect care arată că în România #sepoate? Cum vor arăta camerele pacienților și spațiile dedicate pentru copii și părinți? Avem primele imagini dintr-un salon și, chiar dacă suntem puțin subiectivi, putem spune că arată mi-nu-nat", este mesajul Asociației Dăruiește Viață.



Imaginile sunt din cele două camere de probă deja amenajate în interiorul șantierului, pe baza proiectului realizat de echipa de arhitecți, condusă de Raluca Șoaită. Sunt camere de mock-up, așa cum le numește echipa de lucru, adică spații în care sunt implementate cele mai mici detalii, de la mobilier până la prize, cabluri, conectori etc., exact așa cum Asociația Dăruiește Viață își propune ca acestea să arate în varianta finală.

Copiii își vor continua copilăria, iar părinții lor nu vor mai fi nevoiți să doarmă pe un scaun, lângă pat


"Unul din obiectivele noastre cu acest Spital este să creăm spații care să deservească atât pacientul și familia sa, cât și personalul medical. Spații în care cei mici să-și poată continua copilăria, iar părinții lor să nu mai fie nevoiți să doarmă pe un scaun, lângă pat. Spații care să fie gândite astfel încât să ușureze sarcinile zilnice ale personalului medical pentru ca aceștia să se concentreze pe tratarea micuțului pacient. În această etapă, camerele de probă ne ajută să facem ajustările necesare pentru a ne asigura că totul este la locul lui și că este gândit pentru a fi utilizat la potențial maxim. Că fiecare echipament are o priză corespunzătoare, că mobilierul este executat perfect pentru a acomoda nevoilor celor care îl folosesc, că producția elementelor poate fi eficientizată etc".", arată Asociația Dăruiește Viață.



"Rolul camerelor de probă este acela de a ne ajuta să ajustăm din timp și să ne asigurăm că Spitalul construit de peste 350.000 de oameni și peste 4.000 de companii (până în acest moment) este construit la standardele de excelență către care aspirăm cu toții. Pentru că, împreună, #NoiFacemUnSpital european pentru ca toți copiii din România să aibă acces la cele mai bune condiții de tratament", este mesajul Asociației Dăruiește Viață.













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7345 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    zau ca de nu iti vine sa plangi (Marţi, 11 august 2020, 11:16)

    cristi_an [utilizator]

    cand realizezi pentru ce e construit acest spital...si totusi cate mici piedici si insulte din partea unor autoritati...
    • +4 (6 voturi)    
      ma intreb ce berbeci au dat minus (Marţi, 11 august 2020, 14:09)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      chiar ma intreb cat de imbecil poti fi ca sa sa dai minus la acest comentariu
  • -12 (20 voturi)    
    cat vor fi spagile aici? (Marţi, 11 august 2020, 11:55)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... asta ne intereseaza.
    • +2 (6 voturi)    
      lasa, nu te ma interesa (Marţi, 11 august 2020, 14:10)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      mai bine ti-ai vedea de ale tale cele marunte si nesemnificative
      • +1 (3 voturi)    
        de ce? (Marţi, 11 august 2020, 15:18)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        .. sau ce, esti atat de naiv sa insinuezi ca aici nu se ia spaga?
  • +11 (15 voturi)    
    hehe (Marţi, 11 august 2020, 12:02)

    transpenibilus [utilizator]

    Firea, Budeanca: rece #submustata
    Sugus, sugus, miam miam
  • -5 (15 voturi)    
    Si in timpul asta medici emigreaza in masa ... (Marţi, 11 august 2020, 12:28)

    mmagic [utilizator]

    Acusi iar o sa spuna ministerul sanatatii ca degeaba facem spitale ca el oricum nu are cum sa aloce personal medical, pentru ca nu exista.

    In timpul asta insa emigratia medicilor este puternic incurajata catre toate colturile lumii, mai putin sa ramana la noi in Romania.

    Si dupa ce ca ne tot chinuim sa formam medici timp de 6 ani de zile tot altii sa se bucure de ei?

    Rog si eu, hai sa nu ii mai lasam sa plece asa usor, adica daca facultatea si scolarizarea lor gratis este platita din banul nostru de catre noi care platim ca fraierii tot felul de dari catre stat ... vreau si eu siguranta ca banul meu este nu zboara peste hotare.

    Rog o minima protectie prin lege ca minim medicii sa fie obligati sa lucreze macar 6 ani la noi ca sa ne scoatem si noi ceva din investitia in scolarizarea lor.
    • +8 (12 voturi)    
      Ne chinuim, platim?!?!? (Marţi, 11 august 2020, 13:25)

      EduM [anonim] i-a raspuns lui mmagic

      Doar costurile scolarizarii sunt undeva intre 9000 de lei si 6000 euro pe an!! Platite de studenti, nu de tine. Mai bine te rogi la imbunatatirea conditiilor din spitale care provoaca acest exod nu la constrangerea unor tineri care prefera sa lucreze cu aparate performante in loc sa dea liste pacientilor cu medicamentele care lipsesc de pe stoc.
    • +3 (7 voturi)    
      Ai un orizont foarte limitat (Marţi, 11 august 2020, 13:37)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Vorbind in cunostinta de cauza, tin sa te informez ca multi din cei care pleaca o fac pentru ca nu pot sa profeseze in spitalele mari si nu sunt apreciati aici.
      De multe ori nu vor putea macar indrazni sa se inscrie la concursurile de posturi pentru ca ele sunt deja pregatite pentru cine trebuie (copii, nurori sau ginerii actualilor dinozauri medicali / politici).

      In atare situatie, mai bine vezi-ti de treaba ta... Daca taceai, filosof(a) ramaneai.
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Marţi, 11 august 2020, 14:17)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

        Adevarul e ca numai in spitalele mari este nevoie de medici..... Si de ce n-ar indrazni daca stiu ca sunt bine pregatiti?!
    • +2 (4 voturi)    
      cszk (Marţi, 11 august 2020, 14:01)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Pai isi platesc scolarizarea. Timp de 6 ani fac 3-4 garzi pe luna, neplatite.

      Si cum zicea cineva mai sus, pleaca pentru ca nu sunt lasati sa profeseze (post doar daca ai pile sau dai spaga)/ nu au cu ce sa profeseze (la spitalul judetean din Craiova, sectia Cardiologie, au doar glucoza).
      • +1 (5 voturi)    
        care neplatite? (Marţi, 11 august 2020, 15:19)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

        .. spagile nu se pun?
    • -1 (3 voturi)    
      vezi-ti de treaba (Marţi, 11 august 2020, 14:11)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      nu te mai gandi ca te o sa te doara