​VIDEO Imagini din Clinica de Neurologie a Spitalului Județean din Cluj, publicate de Emanuel Ungureanu: În subsol colcăie șobolanii, gunoiul și mucegaiul au peste 100 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 august 2020, 20:41 Actualitate | Sanatate


Clinica de Neurologie Cluj
Foto: Captura video
​Imagini din Clinica de Neurologie a Spitalului Județean din Cluj-Napoca au fost făcute publice astăzi de deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților. "La intrare, un câine vagabond, în subsolul infect colcăie șobolanii. Acele saltele mizere, infectate, sunt acolo de ani de zile, gunoiul și mucegaiul au peste 100 de ani", spune Emanuel Ungureanu.

"În niciun stat din lume managerul unui spital nu ar rezista un minut după difuzarea acestor imagini", subliniază deputatul USR.

"Clinica de Neurologie a Spitalului Județean Cluj-Napoca, 5 august, ora 17:30. La intrare, un câine vagabond, în subsolul infect colcăie șobolanii. Tot acolo, a primit spațiu de depozitare o firmă de curățenie care are grijă inclusiv de secția de Neurochirurgie a celebrului medic Ștefan Florian. Vă imaginați ce curățenie se face în pavilioanele 1, 5 și 7 cu instrumente de curățenie care sunt depozitate în subsolul cu șobolani? Am primit sesizarea acum câteva zile, angajatele de la curățenie văzuseră un șobolan, au anunțat conducerea Spitalului Județean Cluj, pe omul lui Boc, Daniel Buda și al lui Ioan Rus, numele lui este Petrică Șușca. Șușca le-a ignorat. Vă rog să o ascultați pe angajata de la curățenie, în glasul ei se citește disperarea și greața, infinita greață!", este mesajul lui Emanuel Ungureanu.




"Petrică Șușca știe că are spate politic, nu poate fi schimbat deși a refuzat deratizarea și nu a vrut să elimine gunoiul de la subsolul clinicii de Neurologie care invită șobolanii la ospăț. Din punctul de vedere al lui Șușca, oamenii pot trăi împreună cu șobolanii. Așa procedează și cu angajații secției de anatomopatologie care sunt ținuți tot într-un beci plin de mucegai. Acele saltele mizere, infectate, sunt acolo de ani de zile, gunoiul și mucegaiul au peste 100 de ani... Șușca va rezista în funcție însă pentru că orașul Cluj-Napoca, Clujul medical, este condus de 30 de ani de mafia politică PNL-PSD, Boc, Rus și prietenii lor. Da, acesta este adevărul pe care îl șoptește lumea pe la colțuri în Cluj-Napoca și doar eu îl pronunț răspicat! Boc îl menține în funcție pe Șușca în ciuda opoziției Universității de Medicină", adaugă deputatul USR.

"Ce s-a întâmplat de ieri, de la difuzarea acestor imagini? Administratorul Spitalului Județean Cluj, o slugă perfectă pe nume Călin Câmpean, a venit să urle la cele 3 angajate de la subsolul cocinei reproșându-le că mi-au permis să intru și să filmez! Am intrat în politică să lupt împotriva mizeriei din spitale, cea umană și cea fizică, azi au început să se miște lucrurile, se scoate gunoiul din curtea Spitalului Județean Cluj, zona Victor Babeș. Fac ce am promis, strig cu toată puterea că orașul meu merită mai mult, merită spitale construite de la zero și manageri de spitale profesioniști care să nu aibă legături cu mafia PNL-PSD care domină Clujul medical. Puteți privi adevărul, puteți să îmi fiți alături în lupta mea, sau puteți să vă mințiți că la Cluj este totul minunat și să tolerați în continuare mizeria incredibilă! Eu am ales să iubesc Clujul cu ochii deschiși și să lupt cu mafia din sistemul sanitar!", încheie deputatul USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9588 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    Sunt convinsa ca... (Joi, 6 august 2020, 20:54)

    Cataleya [utilizator]

    ...Ungureanu nu minte, iar pozele sunt cat se poate de reale si explicite.
    Dar sa nu uitam ca Emanuel Ungureanu candideaza la Primaria Clujului.
    Cred ca s-a inteles mesajul.

    Daca Boc s-ar duce cu lupa si lanterna acasa la Ungureanu, pun pariu ca ar gasi prin anumite locuri niste mucegai, praf, gandaci si alte mici lighioasne (pe dupa WC, pe sub chiuvete, in pivnita, la canalizare, pe sub si dupa dulapuri, pe sub masina de spalat...eh, stim cu totii cum e ) :)
    • +16 (28 voturi)    
      Chiar de candideaza (Joi, 6 august 2020, 22:16)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      El posteaza de mult timp astfel de lucruri. Si le posteaza chiar periodic. Deci nu face o exceptie acum, nu face nimic special, asa este de obicei Ungureanu.

      In legatura cu ceea ce ai scris mai sus, ca poti gasi nereguli la cineva acasa: poate ca mici nereguli, dar nu ca in pozele de mai sus.

      Si pana la urma, una e sa fie nereguli la o locuinta privata, si alta intr-o institutie publica. Deci nu ar trebui sa aiba autorizatie de functionare!
      Sa nu mai vorbim de faptul ca oamenii nu se prezinta aici ca sa plece si mai bolnavi sau cu alte boli. Vor sa plece mai sanatosi sau chiar vindecati complet, ceea ce e cam greu in conditiile astea :)
      Daca mai aduc in discutie ca statul iti opreste din salariu o parte care, cel putin teoretic, ar trebui sa ajunga la spitale (nu stiu ce se intampla cu banii, dar sant sigur ca statul imi baga mana in buzunar si mi-i ia, luna de luna).
    • +11 (17 voturi)    
      Poate asa o fi la tine... cum zici... (Joi, 6 august 2020, 22:21)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dar cum explici ca susca chiar se mandreste cu usa din spatele sau?

      https://www.ziardecluj.ro/sites/default/files/styles/medium/public/media/image/2015/05/petru-susca-gazeta_0.jpg?
    • +7 (11 voturi)    
      Esti cam prea convins (Joi, 6 august 2020, 23:43)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Prea multe certitudini. Tu nu ai vazut inca o casa curata, pristine I mean, nu poti concepe asa ceva?!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Si eu sunt convins ca... (Vineri, 7 august 2020, 8:14)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ..atunci cand vei ajunge tu, sau cineva din familia ta, intr-un spital din Romania, si vei avea parte de "anumite locuri" asa cum le zici tu, cu "mucegai, praf, si gandaci", sper sa-ti aduci aminte cand ai scris pe HotNews incercand sa minimalizezi mizeria din spitale.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai nu... (Vineri, 7 august 2020, 12:31)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

        pai nu o sa isi aminteasca! Atunci va fi revoltata si atat! Asa e clujanul cand vine vorba sa isi apere imaginea orasului si a lui Boc! E in stare sa ignore mucegai, sobolani, caini vagabonzi... din locurile in care ar trebui sa fie vorba aia: "curat ca in farmacie"! Unde sa nu fie microbi si bacterii, daramite grozaviile alea!
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarul trist (Vineri, 7 august 2020, 14:37)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

        e ca daca ajunge intr-un spital mizerabil cineva care e ok cu asta, sau cineva care nu e ok cu asta, in ambele cazuri mizeria tot acolo va fi.
        Si Ungureanu in afara de poze nu pare sa faca (sau macar sa incerce sa faca) mare lucru.

        Sobolanii aia n-or sa plece nici daca li se fac poze, nici daca cineva pe-un forum ii sprijina sau ii condamna ...
  • +10 (14 voturi)    
    Normal (Joi, 6 august 2020, 21:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    30 de ani de "nu ma intereseaza politica, toti sunt la fel, nu votez, nu stiu, oricum tot aia e".
  • +8 (14 voturi)    
    Huh!...nimic nou sub Soare (Joi, 6 august 2020, 21:41)

    Stropuleanu [utilizator]

    acelasi jeg, aceeasi cloaca indolenta!
  • +12 (14 voturi)    
    admin peste mucegai? dar sa fie numai al lui (Joi, 6 august 2020, 21:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    cred ca acesti oameni trebuiesc nu numai inlaturati dar trasi la raspundere. in plus faptul ca se practica politica pumnului in gura denota ca ramasitele triste ale comunismului nu expira niciodata.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa mearga cineva si la Iasi (Joi, 6 august 2020, 23:44)

    Savitar [utilizator]

    Nu stiu cum o fi in redtul tarii dar la Iasi la Neurologie e Serparie!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Ungureanu vorbește și nu face. (Vineri, 7 august 2020, 12:13)

    asavreau [utilizator]

    Ca parlamentar,Emanuel Ungureanu poate propune o lege care să sancționeze drastic asemenea abateri,lege care ar fi folositoare tuturor.Acum pare o răfuială a d-lui cu conducerea Spitalului.
    • 0 (2 voturi)    
      ma gandeam la acelasi lucru (Vineri, 7 august 2020, 14:31)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      E foarte bine ca cineva trage semnale de alarma.
      Dar in afara de asta Ungureanu pare la fel de util ca oamenii care posteaza pe-aici.
      E foarte usor sa spui "gata, oamenii aia trebuie trasi la raspundere", motiv pentru care o si face toata lumea, partea practica se dovedeste mai dificila.
      Adica okay, stim ca e mizerie, stiam oricum si fara pozele lui, dar a miscat cineva vreun deget incercand sa indrepte lucrurile? Nu mai bine ii bate la cap cu solutii, propuneri, idei, etc... pe cei ce pot schimba starea de fapt in loc sa fie Ungureanu Photography in media?