Ludovic Orban: Trebuie să avem campanii inteligente prin care să contracarăm toate aberațiile mișcării antivaccin, pe care nu știu cine o finanțează, dar cred că își are izvorul undeva mai spre est

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 16:45 Actualitate | Sanatate


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Premierul Ludovic Orban se declară un "susținător al vaccinurilor" și afirmă că în România sunt necesare "campanii inteligente prin care să contracarăm toate aberațiile pe care le auzim, pe care nu știu cine le finanțează". Despre campaniile anti-vaccinare, primul ministru spune că acestea reprezintă "un mecanism de dezinformare care în mare parte cred că își are izvorul în afara Europei, undeva mai spre est".

Ludovic Orban a amintit și faptul că Ministerul Sănătății va cumpăra anul acesta 3-4 milioane de doze de vaccin împotriva gripei, dublu față de anul trecut, context în care este nevoie de o campanie eficientă de vaccinare.

Primul ministru a făcut aceste afirmații marți, în cadrul dezbaterii "Resetarea sistemului de sănătate: de la experiența din criza Covid, la reformă și modernizare", organizată de Curs de guvernare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2766 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    Nush ce sa zic (Marţi, 2 iunie 2020, 16:52)

    Mazeta [utilizator]

    Nici cele 40 de meleoane nu au fost date cum s-a promis. Se pare că numai o parte a presei are parte de „campanii inteligente”, ceilalți să rabde de foame.
  • -1 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 iunie 2020, 17:00)

    [anonim]

  • -3 (9 voturi)    
    nu știi cine o finanțează? (Marţi, 2 iunie 2020, 17:30)

    di livio [utilizator]

    întreabă sri-u, nici ei nu știu?...oare ce fac ei secu în pandemie?...se bat pe burtă cu fikusz în xat, 9 ghenirali sri făcuți de fikusz anu trecut, se calcă pe bătături gheniralii...în timpu ăsta sînt sute de mii de măști neconforme puse în vînzare, zise ANPC...cine le pune în vînzare, Lucovid?...nu știi, da îs viețile românilor în pericol, cu măști neconforme...treze sri-u că dorm gheniralii pe ei
    • -1 (7 voturi)    
      Masca (Marţi, 2 iunie 2020, 19:32)

      MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Cred că sunt neconforme deoarece a văzut ANCP-ul că unii mai respiră prin ele şi continuă să trăiască, iar alea conforme sunt cele care îţi vine toată căldura din expiraţia de CO2 direct în ochi, sau sunt conforme numai alea care îţi aburesc ochelarii .
  • +2 (6 voturi)    
    Cautati ceva ce nu exista (Marţi, 2 iunie 2020, 17:37)

    Iudaroz [utilizator]

    Stim noi cine finanteaza celelalte campanii si e suficient!!
  • -2 (10 voturi)    
    poate (Marţi, 2 iunie 2020, 17:37)

    martel55 [utilizator]

    cu ocazia asta ma lamureste si pe mine de ce cei nevaccinati sunt un pericol pentru cei vaccinati, asa cum ni se sapune aproape in fiecare zi pe sticla, din moment ce vaccinul te protejeaza....daca cei vaccinatis unt protejati, de ce vor sa ii oblige pe altii sa se mai vaccienze impotriva vointei lor?
    • -1 (9 voturi)    
      mda (Marţi, 2 iunie 2020, 19:10)

      uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Cei nevaccinati sunt un pericol pentru cei care nu au apucat sa se vaccineze.
    • +2 (12 voturi)    
      Nimeni nu te obliga la nimic (Marţi, 2 iunie 2020, 19:21)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Te vaccinezi sau nu, e alegerea ta... dar daca refuzi sa o faci si ulterior te imbolnavesti esti de acord sa nu folosesti spitalele de stat in caz ca ai nevoie?
      La asta se reduce totul... Nu esti un pericol pentru cei vaccinati, ci un pericol pentru sistemul medical si bugetul acestuia.
      Ar trebui sa semnati declaratii pe proprie raspundere in acest sens de fiecare data cand refuzati un vaccin gratuit.
      In rest...numai bine si multa sanatate.
      • 0 (0 voturi)    
        Da ok, (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 20:20)

        MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Atunci să nu mai îmi ia statul bani pentru sănătate din salariu, dacă tot nu oferă nimic!
        De la 1 ianuarie 2018 Statul ia o cotă de 25% datorată de salariat din salariul brut şi plătită de angajator, de la toate persoanele fizice care au calitatea de angajați şi pentru care există obligația plății CAS-ului.
        Şi de 10% CASS (asigurări sociale de sănătate) datorată de salariat din salariul brut şi plătită de angajator.
        Să reducă CAM (asigurarea pentru muncă) de la 2,25% datorată de salariat din salariul brut şi plătită de angajator, pentru că concedii medicale nu cred că îţi mai acordă statul, dacă tot semnăm declaraţii şi dacă suntem un pericol pentru sistemul medical şi bugetul acestuia.
  • 0 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 iunie 2020, 17:46)

    [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    Rușii și chinezii sunt de vină! (Marţi, 2 iunie 2020, 17:51)

    Tayen [utilizator]

    PNL-ul este priceput, reformat, harnic, cinstit și onest! Ei luptă, veghează și muncesc mereu pentru țară!
  • 0 (6 voturi)    
    O finanteaza cei care trateaza bolile care (Marţi, 2 iunie 2020, 17:55)

    ilex2013 [utilizator]

    prin vaccinare nu ar mai avea nevoie de alta medicatie, ce mare mister aici!! Daca produc medicamente pe care nu mai am cui sa le vand fiindca oameni sunt vaccinati si mare parte din ei nu mai fac o boala companiile farmaceutice ies in paguba asa isi asigura cumparatori ...creaza cererea car prin vaccinare ar disparea...
  • -1 (9 voturi)    
    El (Marţi, 2 iunie 2020, 17:55)

    sysrq [utilizator]

    Să le facă pe toate el, familia lui și toți haștagstauacasă. Vor fi extrem de bine protejați împotriva gripei deci n-au de ce să-și facă griji pentru noi cei nevaccinați...
  • 0 (14 voturi)    
    Altă opinie în RO = RU (Marţi, 2 iunie 2020, 18:05)

    MIKI@ [utilizator]

    Deci, dacă am altă opinie faţă de cea oficială în Ro. înseamnă că sunt cu ruşii sau "cu cei mai spre est" ?!!. Culmea că pe medicii din est nu i-am auzit să fie împotriva vaccinării obligatorii! Lor probabil li se spune că sunt cu cei din vest cu occidentalii sau cu globaliştii, iar occidentalilor li se spune că sunt cu extremişti sau sunt pro chinezii!
    E o gravă încălcare a libertăţilor omului, să ţi se spună în mod oficial prin vocea primului-ministru, că dreptul la o altă opinie este prohibit şi trebuie să fi catalogat ca rusofil. Culmea că părerile contra vaccinării obligatorii sunt argumentate pe baze ştiinţifice de mulţi oameni de ştiinţă din întreaga lume, majoritatea din Vest sau de peste ocean U.S.A.! Până şi fiul lui Donald Trump a fost afectat de un vaccin, de aceea el este împotriva vaccinării obligatorii! Eu sunt pro american! Cine vrea şi trebuie să se vaccineze din diverse motive, liber tati! Nu se opune nimeni vaccinării!
  • +4 (10 voturi)    
    sa se vaccineze, dar (Marţi, 2 iunie 2020, 18:14)

    MBA [utilizator]

    sa ne lase libertatea sa dispunem de corpurile proprii
    • -2 (6 voturi)    
      Daca va izolati de comunitate (Marţi, 2 iunie 2020, 20:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      puteti dispune liber. Dar daca puneti in pericol sanatatea sau viata altora printr-o atitudine tembela de refuz a stiintei nu se poate sa fiti acceptati in societate. E simplu chiar si pentru IQ-ul unui antivaccinist
  • 0 (12 voturi)    
    Orban / antivaccinisti (Marţi, 2 iunie 2020, 18:37)

    Ibit [utilizator]

    Trebuie sa ne asteptam acum Romania sa declare razboi unora " mai din est " ?
    Fost somer , actual primministrul LUI , prost de profesie !
  • +2 (4 voturi)    
    Orban si cuvantul "inteligent" in aceeasi (Marţi, 2 iunie 2020, 22:45)

    __alex__ [utilizator]

    propozitie denota ironie voita.