Noul manager de la spitalul Piatra Neamț, patron de pompe funebre: „Mă recomandă experienţa mea de business”

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 21:19 Actualitate | Sanatate


Spitalul din Piatra Neamt
Foto: Google Street View
Noul manager al Spitalului Județean de Urgenţă din Piatra Neamţ, Marius Ghineț, este proprietar al unei firme de pompe funebre,. El a fost numit șef la spitalul din Piatra Neamț pe 15 mai de către ministrul Sănătății și crede că experiența de business de 20 de ani l-a recomandat pentru a ocupa această funcție. Un contestatar vehement este chiar preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Ionel Arsene (PSD).

Numirea lui Marius Ghineţ la conducerea Spitalului de Urgenţă din Piatra Neamț a stârnit un val de reacţii pe reţelele de socializare. Un contestatar vehement este chiar preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Ionel Arsene, transmite Mediafax.

„Sunt absolut şocat cum într-o situaţie de criză pandemică PNL Neamţ a numit un patron al unei firme de pompe funebre, manager la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ. Dintotdeauna am avut bănuiala că liberalii nemţeni vor să îngroape sistemul de sănătate dar nu mă aşteptam să găsească chiar pe cineva cu experienţă în domeniu”, a scris Arsene pe facebook.

Marius Ghineţ, noul manager al spitalului, spune că este economist și că are 20 de ani experiență ca manager al propriilor firme.

„Pe mine nu m-a întrebat nimeni nimic, deţin o societate de pompe funebre de vreo 15-20 de ani, când a fost înfiinţată această societate nu eram în politică, nu eram în administraţia publică, este o afacere de familie care va merge în continuare, nici nu cred că ar fi trebuit luată în calcul această treabă. Eu sunt economist de 11 ani, ca şi abilităţi mi-am manageriat propriile firme de 20 şi ceva de ani, am avut şi alte societăţi, niciuna nu a dat faliment. Firma de pompe funebre pe care o am nu are contract cu spitalul, este o firmă de pompe funebre cum sunt 11 în Piatra Neamţ”, a spus Ghineț.

El crede că tocmai experiența l-a recomandat pentru această funcție.

„Din experienţa mea de business de 20 de ani, unii au considerat că sunt potrivit pentru a ajunge la conducerea acestui spital, vin cu o echipă puternică lângă mine şi cu oameni cu foarte multă experienţă. Vom fi cel puţin 10 oameni care vom lua decizii împreună”, a declarat Marius Ghineț.

Spitalul din Piatra Neamţ este focar de coronavirus, la fel ca cele din Suceava şi Deva.

„Prima dată să evaluăm situaţia reală, de la faţa locului împreună cu colegii din spital, să îmbunătăţim măsurile pe care le-a luat fosta conducere, şi pacienţii sunt pe locul 1, noi suntem numiţi pentru a sta la dispoziţia pacienţilor şi a cadrelor medicale. Celor care contestă această numire le voi prezenta rezultatele în curând, oamenii nu înţeleg că nu mă contestă doar pe mine, contestă o întreagă echipă”, a mai precizat noul manager al Spitalului din Piatra Neamț.

Ministrul Sănătăţii este cel care a semnat numirea lui Marius Ghineţ în funcţia de manager al spitalului în data de 15 mai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9870 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    daca nu era de la PNL era altu de la PSD (Duminică, 17 mai 2020, 21:27)

    Kivek [utilizator]

    de fapt asta e problema, politizarea oricare i functii publice
  • +11 (11 voturi)    
    si la Focsani ? (Duminică, 17 mai 2020, 21:33)

    Laura21 [utilizator]

    La Spitalul Judetean Focsani cica a fost numita manager general verișoara prefectului liberal de Vrancea. Prefectul acesta este personaj pitoresc, cu un cv interesant in alimentatia publica si pe post de consilier al ministrului ”Grindă”.
  • +13 (13 voturi)    
    o alegere... (Duminică, 17 mai 2020, 21:37)

    exilatul [utilizator]

    potrivita avind in vedere ca din spitalele romanesti sunt mai mari sansele de a te duce la ...pomple funebre decit de a te intoarce sanatos acasa...
    • +4 (4 voturi)    
      omul o sa traga pentru business-ul lui (Luni, 18 mai 2020, 10:56)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      are sansa sa-si listeze firma la bursa acum.
  • +8 (8 voturi)    
    E conflict de interese (Duminică, 17 mai 2020, 21:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e conflict de interese (Luni, 18 mai 2020, 14:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Spitalul va furniza producții crescute la firma lui.
      De ce în curtea fiecărui spital e acum câte o bisericuța? Conflict de intetese? Nu. Merg în aceeași direcție.
      • -1 (1 vot)    
        Evident conflict de interese si cu biserica (Luni, 18 mai 2020, 16:08)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        ...
  • +7 (13 voturi)    
    Patron de 20 de ani și „economist” de 11 ani. (Duminică, 17 mai 2020, 21:45)

    Tayen [utilizator]

    Și asta spune tot.
    Oricum, să mă mai contrazică vreunul că peneleaua nu-i ca pizideaua. Poate chiar mai răi.
    Cît despre „studii”, dacă avea bani mai mulți, era și el „doctor”, ca Pontache sau Kioveși.
  • +9 (9 voturi)    
    Integrare a firmelor (Duminică, 17 mai 2020, 21:45)

    BEDE [utilizator]

    Deci, va inegra bine spitalul cu firma de pompe funebre. Cei care mor în spital vor furniza materia primă pentru firma de pompe funebre.
    Să mai zici că nu se aranjează lucrurile cu funcțiile astea la stat ca să le fie cât mai bine unor anumte persoane în dauna contribuabililor!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu e vreun conflict de interese aici? (Duminică, 17 mai 2020, 22:02)

    Nyk1 [utilizator]

    Domnul poate că este motivat ca spitalul să nu funcționeze prea bine, tocmai pentru ca cealaltă afacere a sa să aibă mai mulți clienți.
  • +7 (7 voturi)    
    Resursele de cadre ale PNL (Duminică, 17 mai 2020, 22:10)

    cucuveauamov [utilizator]

    vin de jos, din Hades, si ne vor duce in sus, în Olimp.
  • +8 (8 voturi)    
    Si care e problema? (Duminică, 17 mai 2020, 22:13)

    ipolitic [utilizator]

    O femeie a ajuns Papa, un zugrav cancelar, un cizmar presedinte si o casnica prim-ministru. Un showtime clown a ajuns expert in virusi, un expert in virusi a ajuns cercel in urechea lui Gadea. Nu conteaza cine esti, conteaza cat primesti.
    • +6 (6 voturi)    
      gresesti !!!! (Luni, 18 mai 2020, 2:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      conteaza cine esti si cit...dai....ca in filmul ala cu "BD la munte si la mare" cind d.radulescu , j.constantin si p.calinescu , la concursul de preselectie , o intreaba pe una : "cine va recomanda?..la care fata raspunde : un frate al meu mai mare...! "... si da plicul cu bani....asa si cu asta de la pompele funebre : l a recomandat... "familia de hoti" din politica si administratia romaneasca...
  • +6 (6 voturi)    
    Acum e propriul furnizor (Duminică, 17 mai 2020, 22:20)

    Conrad_QS [utilizator]

    Lucrează cu publicul, viu sau in alte condiții... :) Orice s-ar întâmpla, este o afacere de familie care va merge în continuare, exact vorbele omului. Acum e si furnizor si client, lantul trofic ideal de business.
  • +4 (4 voturi)    
    A început... (Duminică, 17 mai 2020, 22:23)

    mopsu [utilizator]

    și pnl face ce-a facut si pezedeau... Oare Orban ce face ? Deci, soferi, patroni, mecanici, beizadele , amante ? Băi , ce faceți ?
  • +4 (8 voturi)    
    Dai in mine, dai in fabrici si uzine (Duminică, 17 mai 2020, 22:36)

    Fides [utilizator]

    PNL. PNL peste tot.
  • +7 (7 voturi)    
    Ha ha ha (Duminică, 17 mai 2020, 23:34)

    CuNume [utilizator]

    Lupul paznic la oi
  • +5 (5 voturi)    
    Conflict clar de interese ! (Luni, 18 mai 2020, 0:03)

    gmb72 [utilizator]

    Oare nu vede nimeni că omul e in grav conflict de interese ?.... Căci fiecare pacient tratat cu succes la spitalul condus de el, înseamnă un client in minus la firma condusă tot de el....
    Iar fiecare insucces al spitalului, e un "client" al firmei lui....
  • +6 (6 voturi)    
    ci waaa (Luni, 18 mai 2020, 0:07)

    AnderT [utilizator]

    nu ie conflict di interesi !!! ie jemcherie sarakilor !!!
  • +1 (1 vot)    
    hehe (Luni, 18 mai 2020, 11:13)

    danzigk [utilizator]

    atâta timp cât baronul local rosu e ferm împotrivă, înseamnă ca alegerea a fost inspirata :)
  • 0 (0 voturi)    
    Conflict de interese foarte evident (Luni, 18 mai 2020, 16:07)

    mmagic [utilizator]

    Adica, pompele funebre se bucura daca mor oamenii, crescand astfel cifra de afaceri, iar un contract cu un spital le poate face foarte bine.

    Spitalele se bucura daca salveaza oamenii, adica le creste reputatia si asta e rolul lor, adica invers de ce vrea industria pompelor funebre.

    Managerul de spital Incalca vadit un principiu al concurentei nedrepte privind accesul la pacientii morti ai spitalului al firmei dumnealui fata de alte firme.

    Este un vadit conflict de interese intre cele doua domenii.

    Ar trebui interzis accesul acestui patron de pompe funebre accesul la conducerea spitalului. Pentru ca are tot interesul in principal sa-i mearga bine businessul. Se gasesc suficienti manageri buni sa-i ia locul.

    Plus ca managementul se vorbeste ca poate fii facut foarte bine de o inteligenta artificiala, doamne sper sa se implementeze asta o data si o data. Un manager AI nu poate fi nici politic, nici partinitor, nici incompetent, nici lenes, nici corupt.
  • 0 (0 voturi)    
    il recomanda vocea si talentul de borfas (Luni, 18 mai 2020, 18:56)

    BernierC [utilizator]

    Punandu-l in functie pe acest nou Sorici de Piatra-Neamt, clasa politica psihopata a ales drumul cel mai scurt al bizonilor, pe traseul spital-morga-cimitir. Mdhea, "spitalele sunt ultima halta pe ultimul drum."