Numărul pacienților cu urgențe cardiovasculare, inclusiv infarct, care ajung la medic a scăzut cu 50-70%. Bolile cardiovasculare sunt principala cauză de mortalitate în România

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 12:01 Actualitate | Sanatate


Infarct
Foto: PhotoExpress
Numărul pacienților cu urgențe cardiovasculare, inclusiv infarct miocardic acut, care ajung la medic și la unitățile de primiri urgențe a scăzut dramatic în perioada pandemiei de coronavirus, atrage atenția Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România, subliniind că sunt "consecințe deosebit de grave pentru starea de sănătate a acestor pacienți". Potrivit datelor Societății Europene de Cardiologie, în zonele afectate de pandemie s-au înregistrat cu 50-70% mai puține prezentări de cardiologie comparativ cu perioada de dinaintea pandemiei.
Bolile cardiovasculare sunt principala cauză de mortalitate în România, provocând de 3 ori mai multe decese decât cancerul.

Acest lucru se poate explica prin reticența pacienților de a se prezenta la spital de teama infecției COVID-19.

"Dacă în Europa bolile cardiovasculare omoară cam jumătate dintre cetăţeni, în România lucrurile stau mult mai rău, omorând două treimi, de trei ori mai mult decât mortalitatea de 19% prin cancer. Bolile cardiovasculare reprezintă prioritatea numărul 1 a sistemului de sănătate din România", declara anul trecut medicul Dragoş Vinereanu, preşedintele Societăţii Române de Cardiologie.

Pacienții cu infarct miocardic acut sunt o categorie afectată în mod deosebit în actualul context epidemiologic, pentru care în România s-au depus eforturi semnificative, în ultimii ani, în vederea îmbunătățirii accesului în timp util la îngrijirile și tratamentul de care au nevoie pentru a le salva viața.

Coaliția Pacienților cu Afecțiuni Cronice face un apel la pacienți să nu ignore simptomele care pot fi asociate infarctului și să se adreseze imediat medicului de familie sau să apeleze la numărul de urgență 112:
  • dureri în piept persistente, care se înrăutățesc cu trecerea timpului
  • palpitații
  • respirație îngreunată
  • leșin.

"Trebuie găsite urgent soluții pentru pacienții cu urgențe cardiovasculare cum sunt pacienții cu infarct, pentru care orice oră cu asistență medicală specializată face diferența dintre viață și moarte. Solicităm pacienților să acceseze sistemul de sănătate, să nu aștepte o agravare a simptomelor, iar autoritățile statului să înțeleagă că pacienții cu urgențe cardiovasculare nu au timp de pierdut. Infarctul nu așteaptă trecerea stării de urgență"
, declară Radu Gănescu, președintele Coaliției Pacieților cu Afecțiuni Cronice.

De asemenea, Coaliția Pacienților cu Afecțiuni Cronice solicită autorităților identificarea unor soluții pentru pacienții cu afecțiuni cardiovasculare care să nu le pună viața în pericol în perioada stării de urgență.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4565 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Pentru ca ... (Joi, 30 aprilie 2020, 12:08)

    gugurila [utilizator]

    ... le e frica sa se duca la spital.
    • +1 (5 voturi)    
      asta e genocid (Joi, 30 aprilie 2020, 14:50)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      inchizi spitalele si le tii goale pentru asa zisi infectati cu covid in timp ce pacientii "pe bune" sunt lasati sa moara.
    • -3 (3 voturi)    
      Sau (Joi, 30 aprilie 2020, 15:43)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      pentru ca multi pensionari aveau-nu aveau treaba, fuguta la doctor? Intreb si eu, nu afirm ca asta e cauza! Si doar medicii cardiologi au ramas fara obiectul muncii? Ceilalti nu? Aaa, astora li s-a subtiat cel mai mul banul, am inteles..
  • -6 (20 voturi)    
    Curios....? (Joi, 30 aprilie 2020, 12:08)

    ggiiggii [utilizator]

    Cati din acestia erau pacienti adevarati...si nu "inventati" de doctori pentru a-si vinde deconta cheltuieli, retete, etc.
  • +3 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 12:19)

    [anonim]

  • +10 (18 voturi)    
    Fantastic! (Joi, 30 aprilie 2020, 12:22)

    justin puscasu [utilizator]

    Coronavirusul reduce incidenta bolilor cardiovasculare!
    Cred ca si celelate boli au facut cativa pasi inapoi.
    Nu mai indrazneste nimeni sa se apropie de spitale.
    • +5 (9 voturi)    
      Și mortalitatea a scăzut la cardiovasculare (Joi, 30 aprilie 2020, 13:01)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      concluzie: unii doctori și unele medicamente prescrise anapoda, omoară pacienții!
      Să nu uităm de preductal/ moduxin prescris DE TOȚI DOCTORII, pt toți pacienții de peste 50 de ani, care s-a dovedit că nu făcea bine, dincontră era extrem de dăunător. A fost intetzis!
  • +5 (7 voturi)    
    Mor de inima acasa (Joi, 30 aprilie 2020, 12:44)

    VMuntean [utilizator]

    Cauza este boala de inima sau supararea dar statisticienii ii considera virusati.
  • -6 (10 voturi)    
    Vedeti ca se poate?? (Joi, 30 aprilie 2020, 12:48)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Concluzia este foarte clara: dupa ce inceteaza pandemia si lucrurile revin la normal, circa 70% din cei ce se prezina la doctor pentru "urgente cardiovasculare" trebuie respinsi fara a fi consultati - pe perioada pandemiei, cum au putut sa supravietuiasca fara tratament medical?!
    • +3 (7 voturi)    
      Vor muri pe capete (Joi, 30 aprilie 2020, 13:56)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      in lunile urmatoare.
      • 0 (2 voturi)    
        cu cauza declarata.. covid (Joi, 30 aprilie 2020, 15:12)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        si nici nu sunt departe de adevar: din cauza covid nu s-au mai putut duce la spital.
  • +2 (8 voturi)    
    Mda (Joi, 30 aprilie 2020, 12:53)

    Luk [utilizator]

    Oamenii astia care nu mai ajung la spital chiar sunt ucisi de covid 19. E mult mai directa legatura decat pentru o parte din cei declarati ca decedand din cauza covid 19.
  • -4 (10 voturi)    
    E bun lockdown-ul (Joi, 30 aprilie 2020, 12:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Reduce nivelurile de stres ale populației active, de aici mai puține probleme cardiovasculare.

    Specia noastră nu este făcută să stea țintuită în scaunul de birou 8 ore sau chiar mai multe pe zi, 5-6 zile pe săptămână.
  • -1 (5 voturi)    
    As dori (Joi, 30 aprilie 2020, 12:58)

    Casargoz [utilizator]

    As dori mai multi oameni ca Vinereanu in Romania.
  • +5 (9 voturi)    
    Lăsați-i să moară (Joi, 30 aprilie 2020, 13:13)

    gebica [utilizator]

    Liniștiți. Important nu mai e nimic pentru autoritățile noastre criminale decît să nu moară de coronavirus. Ne îngrozesc de cîte 5-10 decese noi în fiecare zi. De restul de 700-800 de oameni care mor zilnic în România și al căror număr va crește drastic, nu avem a ne îngrijora. Să moară sănătoși, dar nu de coronavirus, ca să iasă statisticile cum tebuie.
  • +2 (4 voturi)    
    Daca 13% din infectati sunt cadre medicale... (Joi, 30 aprilie 2020, 13:17)

    danduta [utilizator]

    Apar niste intrebari:
    1 - Nu e mai bine sa eviti asa "cadre"?!
    2 - Mai bine la casa ta bolnav, decat la spital mort?
    3 - Ce ne spune noua 13% despre higiena din spital si in particular despre modul cum au inteles-o "cadrele" medicale??
    4 - Nu e mai higienic acasa la tine decat la spital?
    5 - Dar ar trebui sa fie prima:
    E un fapt ca acest 13% da infectiilor nosocomiale o explicatie stiintifica?
    Data studiului:
    13 aprilie 2020. (812 cazuri de "cadre" infectate din 6300 totale).