Ministerul Sănătății: Spirtul este util în special pentru dezinfectarea suprafețelor. Pentru dezinfectarea mâinilor este recomandat dezinfectant sub formă de gel cu 70% alcool

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 17:20 Actualitate | Sanatate


Dezinfectant
Foto: Pixabay
Folosirea alcoolului sanitar (spirt medicinal) cu 70% concentrație de alcool poate ajuta în prevenirea infecției cu noul coronavirus, dar în special dacă este folosit pentru dezinfectarea suprafețelor, a precizat vineri Ministerul Sănătății. Pentru dezinfectarea mâinilor se recomandă spălarea pe mâini cu săpun timp de minimum 30 de secunde ("cam cât durează să cântăm primele 3 versuri din 'Deșteaptă-te române!' ") sau folosirea de dezinfectant sub formă de gel (cu etanol 70%).

Motivul pentru care spirtul este mai puțin recomandat pentru dezinfectarea mâinilor este că se evaporă foarte rapid de pe piele și are mai puțin timp să acționeze / să distrugă virusul. De aceea, spirtul este eficient în special pe suprafețe, unde se evaporă mai lent, în timp ce pe mâini este recomandată folosirea dezinfectantului sub formă de gel care conține 70% alcool.

Precizările Ministerului Sănătății despre spirtul medicinal:
  • Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă folosirea alcoolului sanitar (spirt medicinal) ca măsură de prevenire a infecției cu coronavirus.
  • Alcoolul sanitar (etanol 70%) poate fi folosit pentru dezinfectarea suprafeţelor atinse frecvent.
  • Pentru dezinfectarea mâinilor este recomandată spălarea pe mâini cu săpun timp de minimum 30 de secunde ("cam cât durează să cântăm primele 3 versuri din 'Deșteaptă-te române!' ") sau folosirea de dezinfectant sub formă de gel (cu etanol 70%).
  • Alcoolul sanitar este inclus în registrul național al produselor biocide din România, actualizat în ianuarie 2020.
Spirtul medicinal nu are efect biocid și nu distruge coronavirusul, este doar "un mit", chiar dacă românii au golit, în ultima perioadă, rafturile cu spirt din farmacii și supermarketuri, iar acesta este momentan de negăsit, declara ieri Adrian Marinescu, medic primar la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș din București, într-un interviu acordat HotNews.ro.

La rândul său, Adrian Streinu Cercel, directorul Institutului de Boli Infecțioase Matei Balș, declarase, miercuri seară, că spirtul medicinal nu este bun ca dezinfectant pentru coronavirus, ci trebuie folosite substanțe pe bază de alcool care sunt biocide. De asemenea, substanțele pe bază de clor sunt active pentru COVID-19, a precizat el.








Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22531 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    mda... (Vineri, 13 martie 2020, 17:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dementul ala de Cercel ce manca rahat ? ... toti psdistii sunt idioti pamant.
    • -2 (6 voturi)    
      Unde se gaseste spirt? (Vineri, 13 martie 2020, 20:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Intreb ca vreau sa cumpr. As lua si ceva clor? De unde? Masti sunt pe undeva de cumparat?
      • +4 (4 voturi)    
        este in hypermarketuri alccol de 95 grade (Vineri, 13 martie 2020, 21:07)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        asa ca ai ucis toti toti microbii

        sticla de 1 litru cca 80 lei si 1/2 litri cca 40 lei
  • +15 (17 voturi)    
    Prin asta ministerul recunoaste (Vineri, 13 martie 2020, 18:05)

    kokos [utilizator]

    ca cercel e un dobitoc incompetent.Habar n-avea ca alcoolul sanitar era trecut in registrul national al substantelor biocide , el sustinea sus si tare ca nu e biocid!
    • +8 (8 voturi)    
      Si Marinescu la fel (Vineri, 13 martie 2020, 20:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Stau si ma intreb cum ii trateaza pe bolnavi la Matei Bals atunci. Ca vad ca medicina nu stiu. Te pomenesti ca au angajat vreun shaman sa faca vraji si incantatii. Poate pe Daniel.

      Oricum, inca o dovada de ce profesionisti avem in institutii.
      • +7 (7 voturi)    
        De asta n-am mai zis , (Vineri, 13 martie 2020, 22:07)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ca doar ii canta in struna sefului , nu putea sa-l contrazica.
      • 0 (0 voturi)    
        confirm (Sâmbătă, 14 martie 2020, 15:49)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ca pacient al Ins. MB, pot sa spun ca o buna parte din aceste persoane publice sunt iresponsabile si nu deloc profesioniste...
  • -8 (12 voturi)    
    Daca spune Ministerul (Vineri, 13 martie 2020, 18:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    atunci sigur nu e asa. In aceasta institutie CRIMINALA sunt adunati toti incompetentii, toti ratatii, toate putorile bugetare, carieristi politici, ex-securisti etc etc - fauna care e complice la miile de oameni care mor in bombele numite spitale, in cabinetele medicale devenite birocratii sanitare sau nu pot avea medicamente VITAL ca sistemul de kkt informatic nu functioneaza.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 13 martie 2020, 18:36)

    cartograful [utilizator]

    O varianta pe langa "desteapta-te romane" e numaratul de la 1000 la 1030 in ritm normal. Chiar si daca te grabesti, iese in jur de 25 secunde.
    In plus trebuia sa fie pana acum in loc de horoscoape si alte balarii scurte clipur care sa arate clar:
    1. cum se spala mainile (nu se freaca in dorul lelii doar palmele ci se spala si dosul manii si mai ales se insista intre degete si in jurul unghiilor)
    https://www.youtube.com/watch?v=IisgnbMfKvI
    2. cum se igienizeaza fatza pt ca e usor sa spui sa nu atingi fatza dar in practica nimeni nu reuseste asta. Fatza este atinsa in mod reflex, de cele mai multe ori fara sa ne dam seama.
  • -2 (6 voturi)    
    COVID 19 va afecta 1200 de romani si vor muri 50 (Vineri, 13 martie 2020, 19:56)

    Klaus_ [utilizator]

    China are 1.4 miliarde locuitori, Romania are 20 milioane, adica de 70 de ori mai putini. China are 80,000 de cazuri de Coronavirus dintre care au murit 3200 (4%). In China situatia s-a stabilizat. Romania va avea 1150 de cazuri si 46 morti. Iar totul se va termina dupa doua luni, adica in 15 mai. In timpul asta, in cele doua luni, vor muri 300 de romani in accidente pe sosele, 8000 de romani vor muri de cancer in Romania in cele doua luni, 25,000 de oameni vor muri de boli cardiace in cele doua luni. Ia ganditi-va: 46 vs. 8000 sau 46 vs. 25,000. De 500 de ori ar trebui sa va cacati mai mult pe voi ca muriti de infarct sau atac cerebral! Spalati-va draqului pe maini, lamuriti-va parintii si bunicii sa stea acasa (faceti-le voi aprovizionarea), nu va mai scobiti in nas cu mainile nespalate si stati draqului acasa daca tusiti, aveti febra sau ari fost in Italia sau in contact cu cineva confirmat. Dar nu va isterizati! Trece! COVID-19 nu inseamna nici macar a cinsutea parte din adevaratele probleme medicale pe care le puteti avea in viata asta.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 13 martie 2020, 21:40)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      @klaus, nu e aici problema. Sistemul medical romanesc e la pamant, doctorii si asistentele nu au protectie adecvata. Statul e slab organizat. Se importa din Serbia costume de protectie si banalele masti chirurgicale. Masti chirurgicale care sunt o bucata de hartie de filtru si 2 elastice de prins peste urechi. Kktul de autointitulata cercetare romaneasca nu e in stare sa produca rapid si eficient niste retete de biocide care sa fie produse local, rapid si eficient, din stocurile existente de substante la nivel national: alcool, agenti de gelificare, emolienti, samd. Pt. ca in momentele astea nu iti mai da nimeni. Idem pentru banalele masti chirurgicale sau standard N95. O linie automata de productie incape in dublul unei sufragerii de bloc. Dar evident ca universitatile si cercetarea romanesti sunt capabile sa produca doar titluri. Sa mai zic ceva de celebrele "isolete" din care exista una pe judet? O nenorocita de targa invelita cu folie de plastic.
      Deci ca sa revin...boala se va propaga in sistemul sanitar si-l va bloca, va imbolnavi personalul medical slab protejat si epuizat si vor fi destule morti indirecte pe langa cele din cauza coronavirusului.
      Nu sunt vremurile potrivite dar in mod normal ar fi bune niste masuri staliniste contra celor care erau responsabili sa asigure stocurile de medicamente si echipamente de protectie sau pentru trantorii care nu-s in stare sa organizeze rapid masurile imediate: reluarea urgenta (1-2 saptamani) a biocidelor si a echipamentelor de protectie de baza, asigurarea de spatii suficiente de carantina, ratii alimentare pt. carantinati, samd.
    • +1 (3 voturi)    
      mai baga o fisa (Sâmbătă, 14 martie 2020, 7:25)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Italia, populatie 60 milioane, au 17660 confirmati, 1266 decese.

      Deci cu calculul tau, inlocuind China cu Italia, vom avea 5887 cazuri si 422 de morti. Si in Italia inca nu s-a terminat.

      Dar hai sa inlocuim China cu Hubei, tot 60 milioane populatie, 67790 confirmati, 3075 decese. Rezulta pentru Romania 22596 confirmati, 1025 decese.

      Cum mai e comparativ cu accidentele auto?

      Ce nu pricepi tu e ca in China in ansamblu procentele sunt mici pentru ca au vazut dezastrul din Wuhan/Hubei unde nu s-au luat la timp masurile necesare, si au luat masuri draconice in toata tara. Italia s-a trezit prea tarziu la realitate.

      Da, nu trebuie sa ne isterizam, dar lucrurile nu sunt inca sub control, si daca autoritatile isi bat joc se poate ajunge foarte usor mai rau ca in Hubei si la noi.

      Si aberatiile lui Cercel, ca spirtul medicinal nu e bun ca dezinfectant pentru coronavirus, intra in categoria "bataie de joc". Cred merita si o vizita la procuratura pentru comunicare de informatii false si/sau zadarnicirea combaterii bolilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Publicati raspunsul original (Vineri, 13 martie 2020, 20:01)

    nero61 [utilizator]

    Va rog sa puneti in facsimil acest document, raspuns sau ce este de la Ministerul Sanatatii. Este inadmisibil ca persoane care raspund de sanatatea noastra, cu functii de raspundere, sa dea indicatii total opuse.
  • +2 (2 voturi)    
    doar (Vineri, 13 martie 2020, 20:05)

    Anonym [utilizator]

    ca nu se gaseste pe nicaieri, in rest totul bine
    mare tehnologie iti trebuie pt dezinfectant, probabil o echipa de premiul Nobel, ceva laser.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 13 martie 2020, 21:49)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      @anonym...cum ziceam si mai sus, acum se dovedeste si utilitatea "cercetarii" si "universitatilor" (da, ghilimelele isi au locul) romanesti. Nu-s in stare sa puna la punct reluarea productiei pt. substante extrem de simple (biocizi pe baza de alcool/clor) respectiv echipamente de protectie de baza (masti chirurgicale sau N95). Chiar si ultranecesarele N95 sunt facute din materiale extrem de usor de procurat, existente in cantitati f. mari inclusiv in Ro, mai exact pasla de microfibra. Trebuie doar cineva sa faca masti din ea. In spitalele romanesti, chiar in momentul asta, se folosesc in disperare de cauza "masti" facute din prosoape de hartie, masti antipraf pentru zidari, samd. Sunt sigur ca in momentul asta aia din "universitatile" si "institutele" cu profil tehnic/chimic isi vad de treaba lor prin gradina vilei sau prin fatza televizorului in loc sa fie in laborator sau in fatza calculatorului proiectand ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        lol? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:44)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Ce treaba au cercetarea si univesitatea cu productia mastilor si a subst. dezinfectante? Cu asta crezi tu ca se ocupa un cercetator sau un profesor universitar?
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Duminică, 15 martie 2020, 9:17)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui cvi

          Normal ca cecetatorii trebuie sa se ocupe cu muzica sferelor sa se planga si sa ceara bani. Da cine ma rog trebuie sa realizeze formula unui dezinfectant din produse locale (alcool, agenti de gelificare, emolienti, samd) respectiv sa proiecteze o linie tehnologica pentru producerea de pasla filtranta N95 din microfibra de polipropilena electrizata permanent? Sau a unei incinte de decontaminare? Gica de la scularie, nenea politaiul de la colt, ala care vinde flori? Uite ca aia de la WHO au inceput sa-si ia treaba in serios:
          https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf?ua=1
          Dar de buna seama, cercetatorii romani sunt peste chestiile astea. Mai exact nu exista. Exista doar niste scheme de personal incarcate, care iau salarii.
          • 0 (0 voturi)    
            :)))) (Duminică, 15 martie 2020, 12:44)

            cvi [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            Activitatea comerciala de producere si comercializare a dezinfectantilor si a mastilor de protectie este atributul agentilor economici. Nu e nevoie sa inventeze nimeni nimic, masti si dezinfectanti s-au produs, importat si vandut la noi de zeci de ani. Acum nu mai avem pentru ca a inceput lumea sa le cumpere in cantitati mult mai mari decat de obicei. Intr-o astfel de situatie nu strangem cercetatorii si profesorii universitari pentru a proiecta linii noi de productie sau pentru a inventa noi formule. :))))
  • +2 (2 voturi)    
    Mai sunt 2 variante (Vineri, 13 martie 2020, 20:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Americanii folosesc Mississippi (gen 1 mississisipi, 2 mississisipi...). Eu prefer crocodili sau aligatori :)
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 14 martie 2020, 1:34)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    daca spirtu' e bun pentru suprafete ... pielea de pe maini nu e tot o suprafata ...??? ce-i lipseste s-o dezinfecteze ...??? cu ranile, juliturile,taieturile nu facem la fel, tot cu spirt ...???
    • +3 (3 voturi)    
      ca sa nu-l contrazica complet pe Cercel probabil (Sâmbătă, 14 martie 2020, 7:53)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      De fapt spirtul dezinfecteaza foarte bine mainile. Problema e ca usuca pielea. In cazuri extreme se poate si crapa pielea de la folosire excesiva. Dar in lipsa de altceva e bun.

      Gelurile cu alcool pentru maini contin substante care protejeaza pielea de efectele alcoolului, asta e diferenta principala, nu ca se evapora mai greu.

      Oricum, fata de aberatiile lui Cercel, e un progres comunicatul ministerului.
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Marţi, 17 martie 2020, 0:53)

    srpc [utilizator]

    si de unde iau biocid pe baza de etanol?