VIDEO Streinu Cercel, despre dezinfectanții pentru coronavirus: Spirtul medicinal nu e bun, ci substanțele pe bază de alcool care sunt biocide

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 8:51 Actualitate | Sanatate


Adrian Streinu Cercel
Foto: AGERPRES
Adrian Streinu Cercel, șeful Spitalului Matei Balș, a declarat că spirtul medicinal nu este bun ca dezinfectant pentru coronavirus, ci substanțele pe bază de alcool care sunt biocide. De asemenea, substanțele pe bază de clor sunt active pentru COVID-19, a precizat el.

„Alcoolul sanitar nu este bun, nu foloseşte la nimic. Spirtul medicinal nu e bun. Substanţele care sunt pe bază de alcool, dar sunt speciale, care să fie biocide. Spirtul nu este biocid. Sunt bune şi substanţele pe bază de clor, dar nu clorhexidina pentru că s-a demostrat că nu este activă pe coronavirus. Este lucru cert în documentele oficiale ale OMS. Cele din bucătărie care au clor sunt foarte bune, numai că alea şi ard. Atunci, trebuie avută foarte mare grijă pentru că structura pielii mâinii este foarte importantă pentru viaţa de zi cu zi”, a declarat Adrian Streinu-Cercel, miercuri, la Antena 3.




Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















54223 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Intre timp OMS UK US spune altceva. (Joi, 12 martie 2020, 9:04)

    Marionette [utilizator]

    Ca structura capsulara virala este coagulata de alcool peste 60%, de aceea este recomandata folosirea acestuia.
    • +5 (7 voturi)    
      Explicatie simpla: (Joi, 12 martie 2020, 14:45)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Acest incapabil nu este sponsorizat de producatorii de alcool, ci de cei care produc vaccinuri.
  • +11 (17 voturi)    
    Neadevarat (Joi, 12 martie 2020, 9:13)

    litp [utilizator]

    Total neadevarat: https://www.factcheck.org/2020/03/contrary-to-false-posts-sanitizer-helpful-against-coronavirus/
    Dezamagitor ca un asa-zis expert nu exte la curent cu cercetarile din domeniu.
  • +3 (7 voturi)    
    sursa buna de profit (Joi, 12 martie 2020, 9:16)

    codyrocco [utilizator]

    Pretul sticlei de juma' de litru de 'Mona' era ieri 10 lei, de la 7 - iar lumea cumpara in draci. Da' e pacat sa-i lasi sa-si pastreze banii...
  • 0 (8 voturi)    
    asa o fi, dar alcoolul de 96 grade rade tot (Joi, 12 martie 2020, 9:23)

    linarel [utilizator]

    nu scapa nici atom de virus dupa ce a inhalat alcoolul de 96 de grade
  • +10 (12 voturi)    
    hopa... (Joi, 12 martie 2020, 9:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... mi-am luat teapa cu Mona.. las' ca o beau indoita cu apa si filtrata prin paine.
  • +3 (3 voturi)    
    instructiuni WHO pentru producerea de dezinfectant (Joi, 12 martie 2020, 9:45)

    Pepi [utilizator]

    https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/infection-prevention-and-control
    https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf
  • +3 (7 voturi)    
    si daca nu se probeaza (Joi, 12 martie 2020, 10:02)

    Captain Obvious [utilizator]

    i-ar conveni sa fie condamnat de genocid ?
  • +8 (14 voturi)    
    Sa ne scuze somitatea dumnealui... (Joi, 12 martie 2020, 10:03)

    ivasile [utilizator]

    ...dar alcoolul peste 70% este recomandat de Centrul pentru Prevenirea si Controlul Bolilor din USA. Ma rog, poate ei nu or fi aflat de la regele sponsorizarilor ca alcoolul nu este biocid...

    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/prevention.html
    • +7 (9 voturi)    
      este psdist... (Joi, 12 martie 2020, 10:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      este psdist... este invitat la antene... wtf you dont see !
  • +4 (10 voturi)    
    pai da (Joi, 12 martie 2020, 10:38)

    Toni_Romania [utilizator]

    Covid rezista la alcool pentru ca nu este "din natura".
  • +8 (12 voturi)    
    concediati-l (Joi, 12 martie 2020, 10:38)

    Kosmos [utilizator]

    Alt politruc care nu poate gandi cu propriul cap si nu poate discertne ce se intampla. In schimb este la butoane
  • +9 (11 voturi)    
    NU, zau!!! (Joi, 12 martie 2020, 10:41)

    florian3619 [utilizator]

    Dl ayatolah al bolilor infectioase cred ca uita ce a invatat la istoria medicinei - cred ca deoarece o fi facut acest curs in primiii ani de facultate - ca in marile epidemii alcoolicii scapau mai ieftin, iar in timpul si dupa primul mere razboi, la tifos si gripa spanilola, alcoolul a fost salvator. Deh....... memoria este scurtata progresiv prin avansarea in functie. Cine nu are biocid, mai ales in zonele rurale, sa-l intrebe pe Beuran de unde si cum se procura, respectiv cum se autoaprinde iin sala de operatie.
  • +14 (18 voturi)    
    O nulitate! (Joi, 12 martie 2020, 10:58)

    independentu [utilizator]

    Sa fii sef la infectioase la Colentina/Bals de 23 de ani si sa nu stii ca spirtul aka ethanol 70% este biocid inseamna ca esti o nulitate!
    Ethanolul de 70% ocupa cele mai multe pozitii din registrul biocidelor aprobate de Ministerul sanatatii.
    Pana si pe spatele lui Mona scrie ca e biocid!
  • +12 (12 voturi)    
    dezamagitor, omu ... :( (Joi, 12 martie 2020, 13:22)

    ipsilon [utilizator]

    http://www.ms.ro/2017/01/17/registrul-national-al-produselor-biocide/
  • +7 (7 voturi)    
    Biocid (Joi, 12 martie 2020, 20:57)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    Unul din voi mint cu nerusinare.
    Pe caracteristicile de pe sticla de spirt scrie raspicat- BIOCID !!!

    Ori explicati dracu care este realitatea, sunt mai multe
    BIOCIDU-RI , aia spun alcool , poate o fi tuica sau votca ruseasca ?
  • +3 (3 voturi)    
    Un habarnist (Vineri, 13 martie 2020, 20:34)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Cre...inul zice că nu-i bun de nimic alcoolul sanitar, că nu e biocid. Deși spirtul medicinal din farmacii este pe lista biocidelor de la ministerul sănătății. Și ăsta (Cercel) e mare director de spital și mare profesor universitar la facultatea de medicină... Câtă incompetență în țara asta....!