VIDEO

Raed Arafat: Exportul de medicamente anti-coronavirus, suspendat 6 luni / Programul de lucru, decalat / Evenimentele cu peste 100 de persoane în spații închise, interzise

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 10:56 Actualitate | Sanatate


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Distribuirea în afara țării a medicamentelor și materialelor sanitare folosite pentru combaterea coronavirus a fost suspendată pentru următoarele 6 luni, iar evenimentele culturale și de divertisment cu participarea a peste 100 de persoane, în spații închise, au fost suspendate până pe data de 31 martie, cu posibilitatea de prelugire, a anunțat miercuri șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, într-o conferință de presă comună cu Neu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății. De asemenea, programul de lucru al angajaților va fi decalat.




Anunțuri făcute de Raed Arafat:

  • Distribuirea în afara țării a medicamentelor și materialelor sanitare folosite pentru combaterea coronavirus, suspendată 6 luni.
  • Evenimentele culturale și de divertisment cu participarea a peste 100 de persoane, în spații închise, suspendată până pe 31 martie.
  • Recomandarea decalării programului angajaților entităților private: unii angajați să înceapă programul la ora 8:00, alții la ora 9:00, iar alții la ora 10:00.
  • Pentru instituțiile de stat, decalarea programului angajaților este obligatorie.
  • Activitatea muzeelor, suspedată până pe 31 martie.
  • Recomandarea ca universitățile să suspende cursurile.
  • Poliția de frontieră urmărește toate cursele aeriene și traseul pasagerilor, cineva care vine din Italia nu poate păcăli.
  • Au fost ieri persoane care nu au vrut să accepte măsura carantinei. Îi rugăm pe cei care vin din Italia în această perioadă că nu putem face nicio excepție.
  • Unii dintre ei trimit alte persoane să depună plângeri. Îi rugăm să nu aglomereze instituțiile în această perioadă, să facă plângerile online.
  • Există tentative de a se organiza cluburi de vacanță pentru copii. Facem apel a părinți să nu trimită copiii în comunitate cu alți copii, este ca și cum școala nu ar fi fost închisă.


Nelu Tătaru:

  • Am făcut 1.200 de teste și avem 31 de cazuri confirmate.
  • Nu ducem lipsă nici de kituri de testare, nici de profesioniști.
  • Țin să mulțumesc colegilor noștri, care fac o muncă titanică - cei care testează și cei care fac anchete epidemiologice.
  • S-au dat amenzi de 300.000 de lei celor care nu au respectat regulile de izolare.
  • Am suplimentat numărul epidemiologilor în București și la frontiere.
  • Cei care vin din zonele roșii vor fi introduși în carantină, cei care vin din zonele galbene în izolare la domiciliu. Zona roșie a fost extinsă și la nordul Franței și Madrid.
  • Suntem în scenariul 2, în scenariul 3 (de la 100 de cazuri confirmate în sus - n.red.) toate clinicile de boli infecțioase vor deveni strict de coronavirus (2.500 de paturi).
  • Prevenția este regula de bază, dincolo de ce putem face noi, autoritățile. 14 zile din viața lor poate însemna sănătatea acestui popor.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















44927 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    Cand? (Miercuri, 11 martie 2020, 11:19)

    Joe@Black [utilizator]

    Intrebarea la care se impune un raspuns clar si urgent:

    Cand se sisteaza circulatia, si autoizolarea la domiciliu a tuturor cetatenilor pentru a stopa raspandirea virusului?!

    Fara masuri drastice si hotarate vom avea un numar enorm de imbolnaviri si decedati in aceasta tara...
    • +5 (9 voturi)    
      chestia cu 100 persoane (Miercuri, 11 martie 2020, 12:30)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Joe@Black

      este discutabila. Pai ce te faci cu moll-urile sau supermarketurile unde permanent sunt mult mai mult de 100 persoane?
      • -5 (11 voturi)    
        Fac si ei ce pot (Miercuri, 11 martie 2020, 12:49)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Planuri pe hârtie, in stil pompieristic Arra*at, inutile, inaplicabile și tembele. Ca sa spuna ca fac ceva, in vreme ce sint PRINICIPALII COMPLICI ai miilor de morti din spitale datorita dezastrului pe care il gestioneaza.
      • +1 (1 vot)    
        le inchizi (Miercuri, 11 martie 2020, 23:48)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        si faci vanzre doar prin magazine mici, unde omul cumpara si pleaca, nu o lalaie ca sa-si omoare timpul
  • +17 (23 voturi)    
    Parere (Miercuri, 11 martie 2020, 11:36)

    Cetatean_Onest [utilizator]

    Mi se pare iresponsabil sa pui in pericol sanatatea intregii populatii pe baza unei declaratii semnate pe proprie raspundere..
    • +8 (20 voturi)    
      Cam acum ne loveste dur educatia (Miercuri, 11 martie 2020, 12:01)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean_Onest

      De la rev nu se mai face scoala. Am devenit o tara needucata cu oameni fara moralitate si nu sintem in stare sa actionam unitar, colectiv. Romania nu are ale variante ori dictatura or separare in 3 provincii. Cei de la care asteptam decizii au clacat neputinciosi din cauza sistemului din care fac parte. De ce nu sint arestati indivizii, parca e lege cu pina la 2ani In caz ca intentionat raspindesc virusul?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu-ti imagina... (Miercuri, 11 martie 2020, 12:48)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        ...ca inainte de "rev" sa facea scoala.Erau fara discutie cativa elevi exceptionali care castigau olimpiade,la fel ca azi.Majoritatea din pacate treceau clasa pentru ca nu era voie ca profesorii sa lase repetenti,nu dadea bine la bilantul de sfarsit de cincinal tovarasi ! E gogorita cu invatamantul de mare calitate de pe vremuri,la fel precum cea cu faptul ca "toti aveau locuinta"...
      • +3 (7 voturi)    
        dictatura? (Miercuri, 11 martie 2020, 12:55)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        pai am avut dictatura si problemele de moralitate pe care le avem sunt mostenite din acea dictatura care le-a amplificat cum nu au existat niciodata? Separarea in 3 provincii, cu ce iti rezolva asta problema? Stramosii nostrii s-au unit ca sa fim mai puternici si noi vrem sa fim si mai slabi decat acum, separandu-ne? Zici ca nu semai face scoala dupa revolutie? Si inainte de 89 ce scoala se facea, nu aceea bazata apropae 100% pe memorare, fara dezvoltarea spiritului critic si logic? Problema educatiei din scoli, de azi, este tocmai ca s-a perpetuat acel tip de invatare existent inainte de 89, neadaptat la generatiile , societatea si tehnologiile de azi. Daca invatamantul era mai bun inainte de 89, cum explici modul cum voteaza cei care au invatat atunci, adica cei care au peste 50 de ani azi?
  • +4 (8 voturi)    
    Necar (Miercuri, 11 martie 2020, 11:50)

    Tizzy [utilizator]

    Nu este clar daca te-ai intors saptamana trecuta din Franta, Spania sau Germania atunci trebuie sa intrii in auroizolare sau doar cei care revin de azi inxolo din aceste tari.
  • +16 (18 voturi)    
    Lucrul in Open Office (Miercuri, 11 martie 2020, 11:54)

    Carcalete [utilizator]

    La noi in firma lucreaza 150 de pers in sistem open office.
    Ce facem? Se considera "eveniment cu mai mult de 99 de persoane in incinta inchisa" ??

    Intreb pentru un prieten... :-)
    • +5 (7 voturi)    
      ar trebui sa reclamati la HR. (Miercuri, 11 martie 2020, 12:09)

      sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Si daca nu raspund la solicitare, atunci politie
    • -11 (13 voturi)    
      măi carcalete (Miercuri, 11 martie 2020, 12:26)

      oldman_boy [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      E vorba de evenimente culturale sau divertisment
    • +3 (7 voturi)    
      se ocupa HR-ul (Miercuri, 11 martie 2020, 12:29)

      AndreeaMate [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      pai nu ati primit j de mailuri pe tema asta? Si noi lucram intr-un open space, dar avem mailuri pe tema asta .... la greu. Dezinfectantul pe masa, ne dezinfecteaza lifturile :)
      • +6 (6 voturi)    
        glumesti? (Miercuri, 11 martie 2020, 13:09)

        datornicu [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaMate

        Deci birourile open-space au for o idee proasta pentru angajati dintotdeauna. Una din caracteristici e ca se transmit foarte usor bolile normale (sunt studii in directia asta nu pareri personale).
        In cazul coronavirus singurul birou open-space care e sigur e ala in care fiecare angajat e la 5 m de altul si nu se misca (sau daca se misca curata tot cu desinfectant). Din pacate nu prea exista . La mine la firma (de unde am plecat in viteza maxima sa lucrez de acasa era cam 1m). Deci HR-ul ar trebui urgent sa trimita lumea in WFH daca le pasa de sanatatea angajatilor (mai degraba ii intereseaza optimizarea costurilor dar si asta e o consecinta)
        • 0 (0 voturi)    
          Cam 3 m! (Joi, 12 martie 2020, 10:43)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui datornicu

          Distanta este de circa trei-patru metri, categoric nu "minim cinci", si desigur ca ne miscam!
          Partea buna este ca pina cum nimeni nu este suspect sau nu avenit dintr-o zona galbena ...

          Oldman_boy are drepate strict vorbind, prevederea legala se refera la "evenimente culturale sau divertisment", dar cum facem noi sa ii explicam lui Covid-19 ca nu suntem la distractie, ci la servici, sa ne lase in pace??
    • 0 (0 voturi)    
      Bine spus! (Joi, 12 martie 2020, 10:39)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Corect sesizat problema!
      Cei de la Administrativ au vre-o 5 birouri, mai sunt trei camere de servere cu acces strict controlat, sapte sali de conferinte si doua birouri de proiectanti care au usa, in rest, toti ceilalti 100-140 suntem, cum zice si Carcalete, in Open Space!!
      Birourile nu sunt lipute unul de altul, insa da, pe ansamblu clar avem "mai mult de 100 de persoane in incinta inchisa"!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Toți care vin în România ar trebui carantinați! (Miercuri, 11 martie 2020, 11:54)

    Alin Clamba [anonim]

    Mai nou, românii vin cu escală acasă, așa că odată ajunși în România, declară că vin din Austria, de exemplu, și scapă de carantină.

    Înțeleg că nu se pot închide granițele, însă atunci ar trebui procedat ca în Israel— indiferent din ce țară vi, intri obligatoriu în carantină.

    Alfel, nu facem nimic.
    • +8 (10 voturi)    
      Ca in Israel e cea mai buna solutie! (Miercuri, 11 martie 2020, 12:10)

      sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui Alin Clamba

      E usor de inteles, unitara si clara. Toata lumea in carantina sau izolare la domiciuliu, cu amenzi enorme
    • -3 (7 voturi)    
      Mai bine sa nu vii (Miercuri, 11 martie 2020, 12:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alin Clamba

      Poate va amintiti ca arsii de la Colectiv nu au fost primiti in alte tari... Oare de ce?
    • -1 (3 voturi)    
      E prea tarziu deja. (Miercuri, 11 martie 2020, 13:18)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Alin Clamba

      pentru ce spune-ti dumneavostra. In momentul asta si daca ai inchide granitele ar fi inutil. Si nu nu se pot inchide fara sa inchizi economia. Ceea ce este imposibil.Treci in varianta unde mori de foame sigur, sau poate te imbolnavesti de gripa.
  • +7 (7 voturi)    
    ati gresit numarul de teste, dragii mei (Miercuri, 11 martie 2020, 12:15)

    mihaipme [utilizator]

    1200 de teste, hotnews, nu 12.000
  • -6 (22 voturi)    
    Jos palaria, Raed Arafat! (Miercuri, 11 martie 2020, 12:16)

    Metec [utilizator]

    Acum se vede cat de important este sa avem un om valoros si capabil, in fruntea sistemului de urgenta romanesc.
    Sper ca toti desteptii neamului sa-si vada de treaba si sa nu mai manance ..., sau sa preia ei problema si s-o rezolve mai bine!
    • +1 (9 voturi)    
      Atat intelegi? (Miercuri, 11 martie 2020, 12:55)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Omul a facut multe lucruri bune pentru Romania, infiintarea SMURD-ului fiind cel mai important.
      Dar in ultimul timp s-a vazut o lipsa integritate la el. Acoperea incompetenta, nepotismul, pentru a-si pastra functia inalta.
      Ce face in prezent sunt lucruri de bun simt, pe care deja le copiem de la altii, si e bine ca incercam sa prevenim pentru ca ar fi un dezastru cu spitalele noastre sa avem mii de bolnavi.
      Arafat al tau e un fel de purtator de cuvant la bransei si nu ia singur deciziile, dar e bine cum e implicat. Greselile trecutului sunt acolo (platite cu vieti omenesti), o sa vedem la final cat de bine va gestiona criza asta, sper sa nu moara nimeni in Romania si sa avem cat mai putini infectati.
      • +2 (2 voturi)    
        cum sa nu moara? (Miercuri, 11 martie 2020, 23:50)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        cei cu imunitate scazuta vor muri, la fel ca la gripa sezoniera
    • -1 (9 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 martie 2020, 12:59)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ai putintica rabdare,,,mai vorbim de arahatul tau peste maxim 10 zile. Trebuia instituita carantina pentru orice intrare in Romania. Daca vrei sa faci ceva.
  • +5 (9 voturi)    
    Tonul indivizilor (Miercuri, 11 martie 2020, 12:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ca si a celor care pun intrebarile e un dezastru. Oamenii astia nu ar trebui pusi in prima linie. Rusine ptr cum va adresati, incercati mai bine, cu pasiune, umilinta si scurtati frazele. 90% se vorbeste de dragul mentalitatii.
  • +7 (11 voturi)    
    Până în o sută (Miercuri, 11 martie 2020, 12:30)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    virusul e inofensiv? :))
  • -5 (15 voturi)    
    uraaaaaaaaaaaaaa (Miercuri, 11 martie 2020, 12:34)

    costelo999 [utilizator]

    se suspenda parlamentul , nu se mai tin sedinte, nu mai iau parlamentarii salarii si alte venituri, ficusul este multumit , uraaaaaaa
  • +4 (8 voturi)    
    Medicamente anti-coronavirus (Miercuri, 11 martie 2020, 12:41)

    CalinP [utilizator]

    S-au descoperit medicamente anti-coronavirus în România? Incredibil! Mai bine păstrăm secretul. Nu vrem să afle restul planetei care încă nu au descoperit antidotul.
  • -4 (6 voturi)    
    bucuria (Miercuri, 11 martie 2020, 12:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Bucuria guvernelor. Gata cu protestele anti-guvern, Bastanii pot dormi linistiti.
  • -2 (8 voturi)    
    Gargara (Miercuri, 11 martie 2020, 12:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar ca nu sunt locuri in spitale, n=locuri de carantina amenajate corespunzător, ca lipsesc medicamente, ca spitalele sunt mai periculoase decât coronavirusul, ca personalul e indolent și șpăgar, despre toate astea POLITRUCUL nu are de spus nimic? Acest gunoi politic nu a fost inlaturat de guvernul „liberal” - semn ca e din aceeasi plamadă uslașă ca și el.
  • -1 (7 voturi)    
    tot arafat (Miercuri, 11 martie 2020, 13:04)

    tenere [utilizator]

    era si la Colectiv, e probabil normal pentru p$d si pnl sa tina monstruletul asta in functie
    • 0 (6 voturi)    
      este (Miercuri, 11 martie 2020, 14:52)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      monstruletzu asta e chiar bun, daca nu era el la colectiv era mult mai rau, asa ca il tin si psd si pnl si usr si plus, asa ca sa moara in chinuri unii ca tine
  • -6 (10 voturi)    
    ce bun e Arafat acum... (Miercuri, 11 martie 2020, 13:11)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    unde sunt curajosii care il sapau si injurau? Unde e presedintele....?
  • -2 (8 voturi)    
    ce e aia (Miercuri, 11 martie 2020, 13:31)

    nash pandelica [utilizator]

    medicament anti coronavirus ?!
    au nume, sa stie tot boboru' !
  • +6 (10 voturi)    
    romanu le stie pe toate (Miercuri, 11 martie 2020, 13:45)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    s-a umplut netu si la mine la serviciu sunt tot felul de atotstiutori de-astia care critica toate masurile astea ca nu stiu ce fac ca sunt depasiti ca e haos ca...Natie ca a noastra nu mai e nicaieri...Asa or face si elvetienii? Sau nemtii? Pai ce iesea la noi in media daca zicea Iohannis ca se vor infecta 70% dintre romani cum a zis Merkel. Nimeni nu mai reactioneaza la crize ca noi. Le-a zis Arafat nu veniti acasa faceti o pauza de sarmale si cozonac si oua si s-a facut coada la Nadlac. Si pe urma tipete si urlete si vaicareli ca statu nu face nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    Coronavirusul provoacă separare, (Miercuri, 11 martie 2020, 14:03)

    Con_stan_tin [utilizator]

    și la nivel de stat și la nivel de individ. Fiecare stat își păzește resursele medicale, nu vrea să le împartă cu celelalte. Separați vom stopa virusul. Iar dacă vom fi uniți, cum îndeamnă unii, îl vom propaga.
  • +2 (4 voturi)    
    OH. (Miercuri, 11 martie 2020, 17:11)

    letsoc [utilizator]

    Cei cu dare de mana vor sta linistiti in case pentru ca stiu ca totdeauna au existat sclavi care-i vor servi . Moartea in randul sclavilor nu conteaza .