Șefa DSP Timiș, demisă pentru modul cum a gestionat situația privind coronavirusul

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 7:23 Actualitate | Sanatate


Cornelia Malac
Foto: Captura Facebook
Cornelia Malac, ​Șefa Direcției de Sănătate Publică Timiș a fost eliberată din funcție. Malac este cea care, recent, în timpul unei conferințe de presă despre coronavirus, nu a reușit să ducă la sfârșit o frază coerentă.

În Timiș sunt 5 cazuri confirmate de coronavirus - cele mai multe după București - și peste 400 de persoane izolate.

Demiterea ei a venit după ce la Timișoara a fost trimis corpul de control al Ministrului Sănătății, scrie Opinia Timișoarei. I s-a reprosat modul în care a gestionat situația în această perioadă și a fost înlocuită la conducerea Direcției de Sănătate Publică Timiș.

Joia trecută Cornelia Malac, a părut că nu se simte bine și a cerut un pahar cu apă într-o conferință de presă susținută alături de prefectul județului. Malac a încercat de mai multe ori să termine o frază. Ea s-a blocat, neputând să își ducă fraza la final, iar la un moment dat prefectul de Timiş s-a oferit să le furnizeze ea jurnaliștilor informațiile.

"Astăzi, în jurul orei 14.00, Direcția de Sănătate Publică a luat cunoștință de pozitivarea testului pentru o persoană cu... pentru o persoană de sex feminin, de 38 de ani, căruia i s-a ...reco... iertați-mă. Deci, astăzi, Direcția de Sănătate Publică a luat cunoștință de pozitivarea unui test..., nu, iertați-mă vă rog, un pahar cu apă dacă se poate...”, a spus Cornelia Malac.


Ea a cerut un pahar de apă, iar după o pauză lungă a susținut că o derajează luminile camerelor de filmat. Incidentul a fost pus de Malac pe seama oboselii. Imaginile din conferința de presă au devenit virale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10679 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 martie 2020, 7:28)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    omg... (Miercuri, 11 martie 2020, 7:45)

    cepreudonim [utilizator]

    ...prostia chiar nu cunoaste margini?
    dilema virus-gazda :)
  • +8 (10 voturi)    
    Tanti (Miercuri, 11 martie 2020, 8:14)

    Calinul [utilizator]

    milfa asta care a fost pusa pe post,deoarece este foarte capabila.Anal,fabetaaaaaaa.Doamne cine este la putere,conducere.
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 martie 2020, 8:20)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    problema ar trebui sa se puna pana la capat:

    cine a decis angajarea acestei individe?

    exista astfel retzele de trafic de influentza in Romania care sa puna in pericol sigurantza natzionala? ( in afara de unii parlamentari) daca da, cand vor fi arestati?
    • +4 (4 voturi)    
      Corect . (Miercuri, 11 martie 2020, 14:54)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Cine a semnat numirea acesteia trebuie priponit cu catuse .Contabila nu poate tine loc de medic ,de ce a fost numita ? La fel la Gorj ,la Constanta si alte 7 DSP-uri.Asta se numeste distrugere planificata a sanatatii a sute de mii de oameni .Puscarie...clar .Cand te gandesti ca aceste analfabete au in subordine medici si asistente .Este incredibil
  • +7 (9 voturi)    
    Nu intelegeti (Miercuri, 11 martie 2020, 9:14)

    DevNull [utilizator]

    Nu o intelegeti, ea se poate exprima ok, dar doar in anumite circumstante si pe un anumit limbaj, nu cum vreti voi, spre exemplu:
    ”Te bag în Comisia de disciplină și te dau afară ca, de altfel, pe toți idioții din instituția noastră”
  • +7 (9 voturi)    
    Nu mai minţiţi !!! A fost doar schimbată. (Miercuri, 11 martie 2020, 9:14)

    Amad [utilizator]

    Nu a fost demisă, nu a fost concediată. Lucrează tot acolo dar pe altă funcţie.
    In aparatul de stat nu există concediere. Acolo intri şi ieşi la pensie.
  • +7 (9 voturi)    
    oricum e perioada de stat acasa (Miercuri, 11 martie 2020, 9:20)

    comentacu [utilizator]

    Are Grindeanu grija de ea. D
  • +2 (2 voturi)    
    Ce discuție fascinantă (Miercuri, 11 martie 2020, 14:20)

    fdaniel [utilizator]

    Trebuie să fi fost între aceasta distinsă imbecilă și campioana absolută în domeniu, fostul prim minustru (!!) d-na VVD..... Cred că se înțelegeau de minune!
  • +3 (3 voturi)    
    nu-i singurul caz .. (Miercuri, 11 martie 2020, 15:04)

    sareta [utilizator]

    La Constanta ,contabila ce conduce DSP-ul (sanatatea publica) a spus ieri ca nu-i sta in putere sa opreasca nebunia ptr.ca ...spatiile sunt mari ! Adica ea sta si numara ...victimele.Inadmisibil ca DSP-urile sa nu fie conduse de catre medici .Vinovat este nemernicul care a facut posibil numirea ei pe acest post.Ea nu ramane decat un analfabet functional