Actualizat - Miercuri, 9:47

TABLOU INTERACTIV Coronavirus în România: Situația la moment din fiecare județ din țară. Unde sunt cei infectați, câți sunt în carantină și câți sunt monitorizați

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2020, 14:42 Actualitate | Sanatate


Coronavirus in Romania - Harta - situatia pe judete
Foto: INSP
Până miercuri dimineața în România au fost confirmate 30 cazuri de pacienți infectați cu coronavirus (COVID 19), din care trei cazuri în Capitală, iar restul în țară. Nu mai puțin de 11.000 de persoane sunt monitorizate și în izolare, iar aproape 500 de persoane sunt în carantină. Un tablou informativ realizat de către Institutul Național de Sănătate Publică arată situația la zi, actualizată constant.

Instrucțiuni de folosire / vizualizare:

>> Click pe bulinele de pe fiecare județ pentru informații suplimentare.

>> Folosește săgețile de pe bara de sub hartă "<" sau ">" pentru a schimba datele: Cazuri confirmate, Persoane izolate, persoane în carantină

>> Pentru a mări o fereastră din interiorul tabloului (ex. harta), click pe simbolul din colțul dreapta-sus pentru expansiune.

>> Folosește mouse-ul pentru zoom pe hartă (sau pinch-to-zoom pe mobil)

>> Vrei să vezi tabloul interactiv într-un tab separat, mai mare? Dă click aici pentru tabloul interactiv realizat de către Institutul Național de Sănătate Publică din România.


NOTĂ: Din cauza numărului ridicat de accesări, tabloul interactiv poate să nu se încarce sau să dea eroare. Dați un refresh la pagină
---



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















139718 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Voua va merge? (Marţi, 10 martie 2020, 15:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Din 30 de refresh-uri la unul sau doua merge cand e embedded la Hotnews. Daca ma duc direct pe link https://inspire.insp.gov.ro/portal/apps/opsdashboard/index.html#/24358ced63854ac4a99c1aa0f7767906 da timeout sau connection failed aproape la fiecare incercare.

    Iar si-a mutat activitatile statul pe un 486 cu dial-up? Sau 99% din resursele site-ului lor sunt folosite la minat criptomonede te pomenesti... ca au mai fost cazuri.
    • +3 (3 voturi)    
      Tehnologie avansata si experti tehnici (Marţi, 10 martie 2020, 15:52)

      Radu21 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      274 requests
      13.53 MB / 10.66 MB transferred
      Finish: 26.64 s

      Pentru cerculete pe o harta!

      ESRI Romania :) atat sa putut!
    • +3 (3 voturi)    
      merge, dar e inutil (Marţi, 10 martie 2020, 17:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Arata 17 cazuri, desi toata presa stie de cateva ore ca sunt 25 de cazuri. Daca nu se actualizeaza corect acum, cand sunt cateva cazuri pe zi, sigur nu va face fata cand vor fi sute sau mii.
  • +7 (9 voturi)    
    Italia este in carantina! (Marţi, 10 martie 2020, 15:28)

    paonipao [utilizator]

    Și italienii au luat în bășcălie avertismentele medicilor. Ce trebuie să învăţăm din drama Italiei dacă nu vrem să alegem între cine are drept la viaţă şi cine va fi lăsat să moară ...

    „În timp ce italienii continuau să se bucure de viaţă cu inconştienţă mediteraneeană, medicii din Lombardia erau la capătul puterii. Interviul luat medicului ATI de la Spitalul Papa Giovanni XXIII din Bergamo, Christian Salaroli, publicat în dimineaţa de luni de către Corriere della sera venea ca un duş rece: „Trierea bolnavilor se face ca în vreme de război. Se decide în funcţie de vârstă şi de condiţiile de sănătate!” Obiectiv, medicul explică de ce nu mai pot fi trataţi corespunzător toţi pacienţii: fiindcă resursele nu o mai permit, adică vor primi de urgenţă îngrijiri aceia care au şanse de supravieţuire.”
  • +1 (3 voturi)    
    se zice (Marţi, 10 martie 2020, 17:34)

    Cetateanu [utilizator]

    Ca sunt 40mii de diasporeni din italia care au revenit in fuga in tara. Nu se stie unde au ajuns in tara. Inconsytienta si/sau imbcilitate!? Si nu numai a lor. Viitorii pensionari speciali cu lefuri rasmarite si ciubucariti la greu, n-au catadicsit sa ia masuri!!!
    • +1 (7 voturi)    
      diaspora e buna (Miercuri, 11 martie 2020, 10:22)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      nu te lega de diaspora, ca e buna a venit la 10 august si a facut bine, acu face rau ? l-a pus pe base, pe iohanis, deci diaspora e buna cu sau fara virus.
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred ca este cazul sa dam in ei. (Miercuri, 11 martie 2020, 12:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Pentru ca poate unii care au revenit in tara nici macar nu au fost in zonele afectate si atunci???

      Cred ca este bine ca oamenii circula liberi - au probleme de rezolvat, aici nu cred ca vin numai ca sa stea in tara. Nu cred ca este nevoie sa ne isterizam. La intrarea in tara ar trebui sa li se inmaneze o masca si o pereche de manusi dar sa circule...

      Ca o masura asiguratorie minimala ar trebui sa poarte o masca si manusi de latex cat sunt in spatiul public - dar sa isi faca treaba. Plus splarea frecventa a mainilor si nu numai

      cam asa ar fi trebuit sa se faca treaba si in alte institutii .

      Masurile minime necesare
      1. masca - poate sa fie si un batic, o esarfa, un tifon, un fular mai subtire -
      2. manusi - de unica folosinta sau orice alt fel de manusi
      3. dezinfectant la purtator - pentru uz extern ...
      4. masuri de igiena firesti...

      Si o sa trecem si peste asta - se poate si fara isterie.
  • +1 (1 vot)    
    ! (Marţi, 10 martie 2020, 21:19)

    tudorr [utilizator]

    Scrieti oameni buni nr de bolnavi la ora ACTUALA, numarul total de 1 luna incoace ca nu ma ajuta la nimic!
  • +1 (1 vot)    
    bai baiete... (Miercuri, 11 martie 2020, 11:53)

    ..13 [utilizator]

    la 31 de cazuri avem de 350 de ori mai multe persoane izolate???

    fratica astia cum numara persoanele izolate???

    In carantina sunt de 13 ori mai multi decat imbolnavitii - atat s-a putut???
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 20 martie 2020, 11:58)

    Misha Artunic [anonim]

    Care e diferenta intre persoane "izolate" si persoane"carantinate"?