Coronavirus: Comanda de măști de protecție, blocată din cauza interdicțiilor din Germania / Probleme mari și în aprovizionarea cu dezinfectanți

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 22:20 Actualitate | Sanatate


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, susține că marți sau miercuri ar putea sosi în România prima parte a comenzii de combinezoane necesare personalului medical care se ocupă de cazurile de infecție cu coronavirus. El a spus că sunt probleme mari legate de achizițiile de materiale - comanda de măști de protecție, de exemplu, a fost blocată din cauza interdicțiilor din Germania.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență și premierul Ludovic Orban au anunțat luni seară, la finalul ședinței Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență, că autoritățile au probleme mari legat de achiziția de materiale de protecție.

"E o perioadă dificilă în care trebuie căutat prin toată lumea să găsim producători cu care să semnăm contracte", a spus Orban.

Raed Arafat a afirmat că urmează să fie achiziționate aproape un sfert din numărul necesar de combinezoane, iar prima parte a comenzii va sosi marți sau miercuri din Serbia.

În ceea ce privește comanda de măști de protecție, aceasta a fost blocată din cauza unei interdicții de transport apărute în Germania. "A apărut o interdicție de transport din Germania, am luat legătura cu firma, probabil mâine (marți n.red.) obținem acordul și vor fi livrate măștile (...) Am avut un plan de achiziții, va trebui să continuăm căutarea de oferte, sa nu rămânem în penurie. E o perioadă extrem de dificilă în care trebuie să căutăm în toată lumea produsele. Am căutat pe toate canalele posibile”, a declarat Orban.

De asemenea, există o problemă în aprovizionarea cu dezinfectanți.

Raed Arafat a precizat că duminică era disponibilă la furnizori o cantitate mare de dezinfectanți, iar în cursul nopții, până când autoritățile române să dea răspunsul pentru comandă, a dispărut toată cantitatea, zeci de tone.

Există probleme și în ceea ce privește izoletele cu care sunt transportați suspecții de coronavirus. Raed Arafat a precizat că fiecare judeţ dispune de câte o singură izoletă. "După fiecare caz se dezinfectează izoleta. Dacă apar 2-3 cazuri în același timp, persoana respectivă așteaptăVrem să dublăm sau chiar să triplăm numărul izoletelor", a adăugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15331 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    nu (Luni, 9 martie 2020, 22:38)

    buteflix [utilizator]

    nu avem si noi o fabricuta mica de masti chirugicale sau de combinezoane? macar una singura, cat de mica, umila si la locul ei si care sa nu supere pe nimeni si sa nu faca concurenta nimanui. va rog, daca se poate.
    • +5 (7 voturi)    
      Lol (Marţi, 10 martie 2020, 0:54)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      Aveam una de ultima generatie la Arad parca, produceau tot, de la masti la fesi sterile si seringi. Acum e in paragina.
      • 0 (0 voturi)    
        De pomana ai (Marţi, 10 martie 2020, 9:21)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        daca e prost gestionata
  • -1 (13 voturi)    
    Arafat, poate te retzinem! (Luni, 9 martie 2020, 23:35)

    transalpinarum [utilizator]

    "Raed Arafat a precizat că duminică era disponibilă la furnizori o cantitate mare de dezinfectanți, iar în cursul nopții, până când autoritățile române să dea răspunsul pentru comandă, a dispărut toată cantitatea, zeci de tone."

    Un motiv bun de demisie, nu? Deci autoritatzile, adica Arafat et comp, trebuie sa se gandeasca sa dea raspunsul. Ce faceau? gratar? la Bere?
    • -4 (8 voturi)    
      Decizia de achizitie nu era sarcina lui (Marţi, 10 martie 2020, 6:05)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Arafat a gasit de unde pot fi cumparate produsele, stocul s-a evaporat repede cel mai probabil pt ca Min. Finantelor ori chiar premierul frecau menta pe undeva si nu au luat deblocat banii la timp.Poate erau la o prajitura cu presedintele si discutau despre alegeri anticipate.
      In zilele ce vor veni, vom avea nevoie mai mult ca oricand de Rafael Arafat.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti traduc minusurile pe care le-ai primit? (Marţi, 10 martie 2020, 9:23)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Prost
  • +3 (9 voturi)    
    Adică (Luni, 9 martie 2020, 23:41)

    martino12 [utilizator]

    o țară cu cca 16-17 milioane de locuitori nu mai este în stare să producă niște amărâte de măști de protecție, nu mai vorbesc de combinezoane. Mereu trebuie să așteptăm să ne dea alții, să ne vândă alții ceva ce putem produce și noi...Am ajuns ca leneșul din povestea lui Creangă, nu ne dezmeticim nici în fața morții.
    • -3 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 10 martie 2020, 0:57)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      Vad ca aveti initiativa, e timpul sa deveniti un mic patron al unei astfel de fabrici. Banuiesc ca e foarte simpla tehnologia de productie. Asa am vazut eu pe Youtube... Succesuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai da (Marţi, 10 martie 2020, 9:31)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      N-ai inteles nimic, da nimic , din economia de piata: nu e de ajuns doar sa produci, mai trebuie indeplinite si alte conditii dupa aceea..
  • +3 (9 voturi)    
    Hehe! (Luni, 9 martie 2020, 23:48)

    Marionette [utilizator]

    Sa faci o masca de protectie nu este rocket science! Dar deh in republica rromanistan daca iti faci o firma deja devii sclavul statului. Ai un milion de obligatii la stat. Esti obligat sa, sa, sa si sa! Asa ca romanii care inca nu s-au dus dracului din tara nu fac nimic. Nici masti. O sa murim sufocati nu doar de coronavirus ci si de coruptia aparatului de stat cu mentalitate ca investitorul in aceasta shithole este sluga birocratilor.
    Asa ca sfatul meu pentru cineva care ar putea face masti si scoate tara din criza: NU LE FACE! NU MERITA! In rromanistan nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 10 martie 2020, 1:07)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Probabil ca ai dreptate, ca de aia nu avem noi aici o fabrica de masti de protectie, ca doar sunt foarte simplu de facut, doar asa, ca sa nu devenim sclavii statului.
      Dar sa ma anunti si pe mine cand o sa fii patriot si o sa cumperi doar produse "made in Romania".
  • +7 (9 voturi)    
    Durează (Marţi, 10 martie 2020, 2:34)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Pt că și nemții așteaptă stocul de la chinezi