Vlad Mixich: „Spitalele românești nu sunt pregătite pentru o eventuală creștere a numărului de pacienți cu coronavirus” / Ce măsuri propune

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2020, 17:10 Actualitate | Sanatate


Vlad Mixich
Foto: AGERPRES
Spitalele românești nu sunt în acest moment pregătite să facă față unei creșteri a numărului de pacienți cu Covid-19, similară celei din Italia, și e necesară urgent o creștere a capacității de terapie intensivă, afirmă Vlad Mixich, expert în politici de sănătate.

Într-o postare pe Facebook, Vlad Mixich, fost vicepreședinte al Agenției Naționale a Medicamentului și în prezent membru în board-ul Agenției Europene pentru Sănătate, scrie că „tot mai mulți medici vorbesc despre o nevoie urgentă pentru România în vederea epidemiei de coronavirus: trebuie crescută capacitatea de terapie intensivă”.

„Spitalele românești NU sunt în acest moment pregătite pentru a face față unei creșteri a numărului de pacienți cu Covid19, similară celei din Italia”, spune el, propunând patru măsuri urgente:

1. Pregătiri și planuri concrete (ready-to-go) pentru asamblarea rapidă a câtorva spitale modulare speciale pentru pacienții cu coronavirus.

2. Cursuri cu personalul medical din fiecare spital județean pentru procedurile speciale de echipare și dezechipare cu echipamentul personal de protecție specific acestor situații (Organizația Mondială a Sănătății are publicate materiale foarte bune pe subiect).

3. Fiecare spital județean trebuie să definească clar protocoale de triere specifice cazurilor de coronavirus, inclusiv fluxuri separate pentru pacienți.

4. Totodată, trebuie stabilite procedurile pentru re-alimentarea stocurilor de echipamente medicale, dar și alternative clare pentru situațiile în care aceste stocuri se epuizează.

„Răspunderea pentru punctele 1 și 2 revine Ministerului Sănătății și DSU. Răspunderea pentru punctele 3 și 4 revine fiecărui manager de spital județean, asistat de direcția de sănătate publică respectivă”, explică el.

Vlad Mixich subliniază că aceste pregătiri „trebuie demarate acum, astăzi!” și că ele sunt „toate recomandări ale medicilor și specialiștilor care au lucrat/lucrează în zone deja intens afectate de coronavirus”.

„Nu avem de toate! Asta nu e adevărat. Dar avem încă o fereastră de timp în care ne putem pregăti pentru a nu fi prinși pe picior greșit dacă numărul de cazuri va crește mult și la noi, un scenariu posibil astăzi și în România. Și avem medicii pregătiți să facă față unei posibile crize, dacă li se asigură condițiile necesare. Panica dăunează grav sănătății. Organizarea și prevederea nu!”, mai afirmă el.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16357 vizualizari

  • +5 (35 voturi)    
    încă una (Duminică, 8 martie 2020, 17:15)

    Mazeta [utilizator]

    5. Spitalele private să trateze pro bono pacienții. Acum mai mult ca niciodată este nevoie de solidaritate!
    • +2 (22 voturi)    
      cand vor posta mazetele pro-bono! (Duminică, 8 martie 2020, 18:23)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
    • +6 (12 voturi)    
      haha (Duminică, 8 martie 2020, 21:02)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      te doare in gat? tusesti? nu-i bai, gasim repede o alta coada de topor...
    • 0 (2 voturi)    
      e pufoaica stricata ... (Luni, 9 martie 2020, 9:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e pufoaica stricata ... si ai inceput sa aberezi.
  • +9 (25 voturi)    
    nimic nou (Duminică, 8 martie 2020, 17:20)

    Zentrix [utilizator]

    Domnul Vlad Mixich are si chestii noi si de interes public de comunicat ?
    Ca sistemul medical e praf si pulbere cunoastem cu totii de ceva zeci de ani (stie chiar si Sorina)
    • -1 (33 voturi)    
      Expert, din pix (Duminică, 8 martie 2020, 18:05)

      BDlamunte [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Alt expert din pix, fara experienta in medicina, jurnalist pe ici, loby-ist pe dincolo. Ma asteptam sa fie deja prin minister. Pare a fi pregatit de a prelua portofoliul de ministru la cum vorbeste.. cata autoritate... cata pricepere. Doar zero la experienta
    • +8 (14 voturi)    
      Minunat (Duminică, 8 martie 2020, 18:28)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Si ce masuri s-au luat? De mers la vot nu se merge, cand merge lumea la vot voteaza PSD ...

      Cat despre perioada de 30 ani, inclusiv cu PNL, s-a imbunatatit ceva?

      Bun, toti stiu, dar nimeni nu ia masuri. Despre asta e vorba, nu daca are ceva Mixich de spus.
  • +8 (14 voturi)    
    Prevenirea face diferenta intre viata si moarte (Duminică, 8 martie 2020, 17:37)

    animatron [utilizator]

    Italia la inceput si apoi Franta si Germania nu au luat foarte in serios nevoile de prevenire a contaminarii, sub pretext ca Europa nu e China si nici nu trebuie indusa panica in populatie.

    Rezultatul e ca au circa 300 de decese care puteau fi in parte evitate si mii de contaminari, fiind oricum obligate aceste state la masuri de tip chinez (blocarea unor regiuni, interdictii de adunari publice, suspendarea cursurilor scolare, etc).

    Masurile propuse sunt de bun simt, e cat se poate de normal (si urgent) sa fie pregatite spitale si personal medical, potrivit experientei tarilor care sunt deja in stare critica cu pandemia.
  • -6 (20 voturi)    
    Sistemul medical e praf. (Duminică, 8 martie 2020, 18:16)

    Marionette [utilizator]

    Dar nu atat de praf ca Vlad Mixich. El propune la o situatie la care este nevoie de actiune:
    1.plan pentru asamblare ... bla bla bla - o hartoaga
    2. Curs cu personalul bla bla bla - hartoage
    3. Spitalele sa faca protocoale bla bla bla - hartoage
    4. Procedura pentru realimentare bla bla bla - hartoaga.
    Deci de ce e praf medicina in fata coronavirusului? Nu sunt suficiente hartoage!
    Sa ia exemplu de la Singapore ,China si sa lase hartoagele care chiar semnate nu inseamna NIMIC!!!
    • -4 (4 voturi)    
      praf (Luni, 9 martie 2020, 8:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Praf... si cu spitale pline de CLOSTRIDIUM, de care nimeni nu mai vorbeste,
  • +8 (14 voturi)    
    Spitalele românști (Duminică, 8 martie 2020, 18:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricum, sunt niste bombe bologice ale unui sistem de Sanatate CRIMINAL
  • +10 (14 voturi)    
    nu i bai (Duminică, 8 martie 2020, 19:03)

    Mariamoto [utilizator]

    mergem la catedrala. nu i asa dna Firea?
    • +9 (9 voturi)    
      Nu bre (Duminică, 8 martie 2020, 20:29)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Mariamoto

      dedesubt.
      Si in terenul aferent.
    • +3 (3 voturi)    
      Consacrat. (Duminică, 8 martie 2020, 20:29)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Mariamoto

      si cu costurile de rigoare.
  • +9 (19 voturi)    
    Spitalele”românești” (Duminică, 8 martie 2020, 19:09)

    fdaniel [utilizator]

    Nici o țară din lume nu este și nu poate fi pregătită pentru milioane de cazuri simultan.
    Sfaturile profesioniste, măsurile de mare finețe, etc sunt o picătură în ocean în caz de pandemie când o să scape cine are zile!
    • +7 (7 voturi)    
      Totusi, ... (Luni, 9 martie 2020, 0:17)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ... e o diferenta intre 2000 de morti si 10000 de morti. Cam la aia se rezuma a lua masuri sau a nu lua masuri.
    • -3 (7 voturi)    
      toate postarile tale (Luni, 9 martie 2020, 1:07)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      au urmatoarele caracteristici:
      1. Descurajarea (Demoralizarea)
      2. Destabilizarea
      3. Provocarea unei crize
      potrivit procedurii demantelate de Yuri Bezmenov!
  • +1 (5 voturi)    
    scoli (Duminică, 8 martie 2020, 19:37)

    dara761448312101530 [utilizator]

    Tocmai pentru ca nu avem sistem medical ca in alte tari ar trebui sa inchidem scolile mai devreme, cu concediu pentru 1 parinte care are copii pana la clasa a 4-a, ca altfel se duc la aftere private sau ii plimba bunicii.
  • +10 (14 voturi)    
    de fapt pentrtu NIMIC (Duminică, 8 martie 2020, 19:47)

    BlueX [utilizator]

    spitalele romanesti NU SUNT PREGATITE PENTRU NIMIC

    mentalitatea retarda, profesionalismul inapoiat, ciubucareala .... rezolvarea unor probleme ca acum 50 de ani... cozile interminabile... managentul inapoiat...declaratiile pompoase... sunt toatre elemente care na fac sa traim cu 100 de ani in urma

    sa dea domnu, sa nu fie vreo catastrofa sau ceva la nivel mai mare ca suntem buni la simulari de incendii...la gargara... o sa fie ca la COLECTIV
  • +2 (12 voturi)    
    In municipiul din vest in care stau vremelnic (Duminică, 8 martie 2020, 20:26)

    ruskimushki [utilizator]

    n-au nici macar pneumolog, desi fumeaza 3/4 din popor. Vrei sa-i faci copilului clisma - faci 70 km, ca n-au doctor. Au in schimb pretentii de oras european, tupeu, dragoste de bani si averi funciare, si spitale de sec al XIX-lea, facute si alea cu sprijin Rotary.
    Vai maiculita lor in caz de ciuma sau chiar de lepra.
    Se vor trata cu palinca, ca de obicei.
  • -2 (22 voturi)    
    mey Vlad (Duminică, 8 martie 2020, 20:33)

    John_Re [utilizator]

    tu chiar nu stii ca nu exista tratament pentru virusul asta?

    deci internarea in spital e fix pix aka nu rezolva nimic.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu exista medicamente, ... (Luni, 9 martie 2020, 0:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      ... da' aia nu inseamna ca nu exista tratament.

      Virusul fiind nou, inca se aduna date despre el. Da' de exemplu au constatat medici din China si din Germania ca injectarea de plasma de la pacienti vindecati ajuta. De asemenea, facut miscare (in casa, nu la sala sau in parc, unde dai de alti oameni), mancat multe chestii proaspete, odihna suficienta, aerisit bine, s-a stabilit ca-s masuri care chiar daca nu-s tratament formal, medical, sunt de natura sa reduca drastic gravitatea infectiei.

      In cazul unei forme mai grave a bolii insa, trebuie sa fii internat. Si internat fiind, e util ca spitalul sa fie dotat cu ce trebuie si ca personalul sa stie ce are de facut pentru a face carantina eficienta si a nu raspandi chiar din spital infectia. N-avem noi bani de aparatura scumpa si de investitii masive pe termen scurt, da' una e sa ai o rata a fatalitatii bolii de pana-n 4% si alta e s-o impingi pana dincolo de 6% din cauza ca nu stii sa aplici corect masurile de carantina sau n-ai pus alocat suficiente saloane pentru carantina sau pt. ca ti s-au terminat mastile si n-ai comandat altele la timp.
  • 0 (4 voturi)    
    de fapt (Luni, 9 martie 2020, 8:34)

    Toni_Romania [utilizator]

    Virusul Corona va fugi din spitale alungat de bacteria CLOSTRIDIUM, care colcaie pe acolo. Si de care gata, nimeni nu mai zice nimic.