Victor Costache despre Sorina Pintea: Nu putem încătușa persoane bolnave, care nu prezintă risc. Am să discut cu ministrul de Interne, trebuie adaptate procedurile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2020, 15:04 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea, dusa inapoi in arest
Foto: Captura video Mediafax
Ministrul Sănătății, Victor Costache, a declarat miercuri despre Sorina Pintea, fost ministru al Sănătății arestat preventiv pentru 30 de zile în urma unui flagrant de luare de mită, că "este regretabil să încătușăm oameni bolnavi". Victor Costache spune că nu a văzut imaginile cu Sorina Pintea, dar a aflat despre ele de la jurnaliști: "Am să discut cu ministrul de Interne. Nu putem încătușa persoane bolnave, care nu prezintă risc. Trebuie adaptate procedurile. Nu sunt un expert în domeniu."

Victor Costache a adăugat că "Știu că doamna Pintea are o afecțiune autoimună și trebuie să avem grijă cu toți pacienții din România, mai ales în acest context, când sunt fragilizați. Nu am văzut imaginile de ieri seară, dar, din spusele dumneavoastră (ale jurnalișilor - n.red.) trebuie să fim mai atenți."

Sorina Pintea suferă, potrivit declarațiilor ei publice de dinainte de a fi arestată preventiv în urma unui flagrant de luare de mită, de dermatomiozită, o boală autoimună gravă și rară, pentru care face tratament cu cortizon și imunoglobuline.

Sorina Pintea a fost prinsă în flagrant de procurorii DNA vinerea trecută, în timp ce primea 120.000 de lei mită în calitate de manager al Spitalului Județean din Baia Mare, în biroul său. Pintea a fost reținută pentru 24 de ore de procurori și, ulterior, arestată preventiv pentru 30 de zile. Avocații fostului ministru al Sănătății au contestat decizia de arestare preventivă, iar contestația va fi judecată vineri de Curtea de Apel București.

Sorina Pintea a cerut de mai multe ori să stea în arest în spital, sub pază, după ce a fost arestată preventiv.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12020 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Nu zic nu (Miercuri, 4 martie 2020, 15:10)

    war4peace [utilizator]

    O fi bolnavă, dar pe lângă cortizon și imunoglobuline se pare că face tratament și cu mite în euro și lei.
    Ambele tipuri de tratamente se plătesc, doar că în moduri diferite.
    • +22 (24 voturi)    
      Incatusarea este si pt protectia arestatului (Miercuri, 4 martie 2020, 16:25)

      mayday2020 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Sunt f multe idioti care se zgarie pe fata si dupa aia zic ca au fost batute de politie. Sau se reped cu capul in usa.
      Sorina Pintea a fost f sanatoasa sa primeasca zeci de mii de euro spaga si acum e bolnavioara. Doar din spital au arestat-o, nu? Nu de acasa.

      As jura ca un doctor corupt ii falsifica diagnosticul, fie contra unei sume mari, fie pentru ca are familia sub amenintarea unei arme acasa. Bolile autoimune sunt greu de depistat, greu de justificat.
    • +17 (19 voturi)    
      Ba eu zic nu la prima strigare (Miercuri, 4 martie 2020, 16:56)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Cum se face ca atunci cand pica "pungutele" cu bani pica si bolile netratabile in spitalul penitenciarului?
      Dc exista jurisprudenta accept. Dc nu Ministrul Sanatatii a facut trafic de influenta si tre' sa dea cu subsemnatul si el la DNA.
    • -4 (4 voturi)    
      Din momentul in care barfotecile tv te condamna (Miercuri, 4 martie 2020, 20:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      ce mai poate face un amarat de judecator in sala de judecata?
      Ai vazut bugetari curajosi?
    • 0 (0 voturi)    
      victoras tata, (Joi, 5 martie 2020, 9:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      legea nu poate fi incalcata.
      Daca-ti manifesti compasiunea pentru arestata ex-psd pintea, inseamna ca trimiti bezele lungi si calduroase catre fostul ei partid si indemni la incalcarea legii, lege pesedista care mentioneaza foarte clar in ce conditii un arestat beneficiaza de lipsa bratarilor metalice.
  • +22 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 martie 2020, 15:12)

    [anonim]

    • +16 (18 voturi)    
      Si risc de contagiune (Miercuri, 4 martie 2020, 17:10)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai, daca vorbim despre FLAGRANT, doamna ar fi trebui sa fi fost judecata pana acuma. Desigur, doamna are dreptul la un proces corect, dar RAPID. Cat priveste imaginea dansei, la asta ar fi trebuit sa se gandeasca ea insasi in primul rand atunci cand negocia spagile.

      Cu cat o lungim si o lalaim cu un caz flagrant, cu atat tot mai multi medici si bugetari se vor simti incurajati sa fure si sa ia spaga.


      Dar domnul ministru nu este oripilat de faptul ca doamna fura de la bolnavi, practic ??

      Nu am auzit o asemenea luare de pozitie din partea dansului.
    • +6 (6 voturi)    
      Ministrul penele se arata foarte grijuliu (Miercuri, 4 martie 2020, 20:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui

      Fata de infractori, si apoi se mira de ce scad in sondaje, pai uite de aia, ca sunteti la fel cu pezdeul.
      • 0 (0 voturi)    
        Somdajele? (Joi, 5 martie 2020, 9:14)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Ministrul si-a zis: "da-le in ma-sa de sondaje!", oricum pedesereul este in crestere, iar PNL scade, esential este sa creeze precedentul: cand va fi si dumnealui prins cu shpaga, sa nu fie incatusat, Justitia sa fie extrem de blinda cu marii infractori!
  • +24 (28 voturi)    
    Dar (Miercuri, 4 martie 2020, 15:15)

    sim18 [utilizator]

    Dar cati dintre pacienti nu au boli imune, nici nu fura si nici nu au bani sau nu au parte de tratament. De ce s-ar face concesii uneia ca ea????
    • -8 (14 voturi)    
      erata: (Miercuri, 4 martie 2020, 16:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      e vorba de boli autoimune, adica boli in care sistemul imunitar al organismului ataca si distruge propriile celule, ptr ca le considera ca venind din afara. Unele sunt mortale, ex lupus.
      Monica Iacob Ritzi a avut o astfel de boala, si Michel Jackson care si-a pierdut tot pigmentul din cauza bolii.
      • +6 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 martie 2020, 18:02)

        [anonim] i-a raspuns lui bancher

      • +7 (7 voturi)    
        Ciudat (Miercuri, 4 martie 2020, 19:17)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Toate sursele medicale afirma clar ca e o boala cu cauze necunoscute. Exista TEORII ca ar fi autoimuna, exista alte teorii ca ar avea o cauza virala. Nu exista terapie primara. Toate prescrierile privesc ameliorarea simptomelor. Cel mai eficient e scarpinatul si odihna. Dar departe de mine sa-l contrazic pe domnul doctor ministru desemnat care vorbeste de o boala grava. Desi ar fi putut sa citeze dintr-o lucrare stiintifica, cum ca incatusarea e absolut contraindicata.
        • 0 (0 voturi)    
          boala (Joi, 5 martie 2020, 9:44)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          de care cu certitudine sufera (diagnostic anterior cu ceva timp flagrantului DNA) nu o impiedica, pana la momentul arestarii, sa-si faca campanie pentru alegerea la primarie sau sa-si indeplineasca sarcinile de serviciu la spitalul pe care-l conducea.
          Brusc, dupa flagrant, a devenit de compatimit?
  • +33 (37 voturi)    
    Atunci, persoanele „bolnave” să NU FURE!!! (Miercuri, 4 martie 2020, 15:16)

    Tayen [utilizator]

    Să nu primească mită. Să nu înșele.
    Nu, guzgane!? Că suntem sătui de nenorociții care se molipsesc cu toate bolile de pe pământ imediat ce sunt prinși!
  • +22 (26 voturi)    
    Cine a anuntat presa...cine a (Miercuri, 4 martie 2020, 15:18)

    ggiiggii [utilizator]

    facut tot circul asta...normal ca tot Pintea si cu avocatii.
    Ca sa puna presiune pe justitie si lege.
    Stati linistiti...ca nu scapa de puscarie, si mai trage 2-3 pe langa ea
  • +33 (37 voturi)    
    Stai asa.....ca nu inteleg (Miercuri, 4 martie 2020, 15:21)

    ggiiggii [utilizator]

    Un ministru al sanatatii...ia apararea unui fost ministru al sanatatii( actualmente subordonat) care a luat spaga si dintr-o data s-a trezit ca are o boala foarte rara si incurabila si nu suporta catusele, nu suporta loganul de politie, nu suporta detentia....nu suporta multe.
    Da, Costache...acum 5 zile cand lua sute de mii de lei spaga intr-un spital in care oamenii murea cu zile din cauza jegului si nepasarii...atunci nu mai era bolnava?
  • +15 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 martie 2020, 15:22)

    [anonim]

  • +23 (27 voturi)    
    Impotenta generala (Miercuri, 4 martie 2020, 15:28)

    ABBV [utilizator]

    cand e vorba de infractor. Nu i se poate confica ceea ce nu poate dovedi, nu poate face inchisoare, nu poate plati amenzi. Si eventual daca este apostrofat te da in judecata. Fara suparare, dar tovarasi aveti aceeasi toleranta ca si tovarasi de la PSD fata de infractor.
  • +26 (28 voturi)    
    Fratie curata PSD-PNL (Miercuri, 4 martie 2020, 15:30)

    Amad [utilizator]

    Se mai intreaba unii de ce pierd in sondaje.
    Nu pierd nimic, doar castiga impreuna.
  • -7 (21 voturi)    
    apa in ploaie (Miercuri, 4 martie 2020, 15:32)

    decis [utilizator]

    Reactia si atitudinea domnului ministru sunt total disproportionate (a se citi insignifiante) in raport cu evenimentele petrecute. Nu sunt destinatarul celebrei indrumari biblice - care se simte fara pacat sa arunce cu piatra - si, indiferent de cat de vinovata se face o persoana anume, nu am dreptul moral, divin sau cum mai vreti sa.i spuneti de a umili si a degrada una dintre creatiile lui Dumnezeu. Domnii procurori si aservitii politisti-robotei s-au substituit in acest fel unei judecati superioare, invocand principiul ordinii publice prin adoptarea masurilor procedurale dure. Care ordine publica, cea a analfabetilor sociali, care nu inteleg ce se intampla cu adevarat? La iq-ul meu, mi se rupe deja de ordinea publica a procurilor, caci mi se pare mai degraba o dezordine. Trist, foaret trist. acestea sunt metode tortionare pe care le credeam uitate. Si NU, nu sunt influentat de antena 3 sau mai care nu stiu ce promotor media, am vazut cu ochii mei spectacolul terifiant. Daca judiciaristii romani ar avrea un dram de inteligenta, cu siguranta ar fi desfasurat o urmarire civilizata, cu probe concrete, in speta flagrant delict si nu flagrant provocat si, cu multa eleganta si multa demnitate ar fi pus pe masa judecatorilor un dosar valid. Spectacolul catuselor nu ajuta, asigur asta, inatarata doar opinia publica, opinie publica care deja nu mai percepe pericolul social al infractorului, ci pericolul REAL al celor care, cu o hartiuta in mana, isi satisfac setea de putere si de dominare, cu multa aroganta, de pe o treapta superioara, inchipuita evident, caci dupa judecata umana urmeaza si cea divina. Iar denuntatorul, la fel de incapabil de a purta o relatie contractuala corecta, sa nu indrazneasca sa bata la usa raiului....:P
    • +20 (20 voturi)    
      alo (Miercuri, 4 martie 2020, 16:55)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui decis

      hai sictir cu tot cu iq-ul tau divin. oamenii sunt mancati de goange in spitale si asta fura cu sutele de mii tot de la bolnavii pe care ar trebui sa-i vindece. jet
  • +30 (34 voturi)    
    Auzi dom' Costache (Miercuri, 4 martie 2020, 15:32)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Dar de mine cum ati avut voi grija cand am fost si eu pacient?
    Ca daca nu aveam bani sa ma operez in strainatate eram astazi oale si ulcele.
    Iar cand am cerut ajutorul statului roman mi s-a ridicat din umeri.
    Ca sa m exprim plastic mi-ati pus catusele la maini si mie, desi nu fizic. Doar ca eu nu am avut cui sa ma plang, nu puteam face un teatru ieftin cum faceti voi politicienii de fiecare data cand va salta DNA-ul.

    Daca insa as fi fost si eu macar medic, sau si mai bine medic si politician, atunci oare statul ma ajuta? Eu cred ca da.

    Sunteti doar o gasca de borfasi cu totii si aveti grija unii de altii, voi intre voi.

    Restul sa se descurce.

    Apropo: tanti Pintea care are nevoie de imunoglobulina si-a facut vreodata grija ca nu exista disponibila?

    Pina acuma va pregateati declaratiile de avere cu imprumuturi fictive date cine stie cui ca sa puteti justifica spagile. Acuma ati inceput sa asortati declaratiile si cu diverse boli, in caz ca este nevoie sa stie clar ca nu puteti sta la puscarie....

    Ma apuca greata cand va aud si va vad.
    • -11 (15 voturi)    
      Ai pensia babană, apevistule. (Miercuri, 4 martie 2020, 16:06)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Mai mare este pensia decât salariul, așa-i.
      De la 40 sau 45 de ani te-ai pensionat? Hai, nu fi modest, recunoaște!
      • +9 (9 voturi)    
        Oare sa ma obosesc sa iti rapsund? (Miercuri, 4 martie 2020, 17:29)

        CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Copile, daca ai avea un pic de cultura cinematografica romaneasca ai sti cine a fost Capitanul Panait.
        Desi sunt tentat, nu iti doresc sa treci prin ce am trecut eu.
        Ma gandesc cu groaza ca peste niste ani ar trebui sa imi platesti tu mie pensia, aia simpla de om al muncii.
        Dar nu imi fac iluzii ca tu vei avea loc de munca ca sa platesti ceva, cuiva.
  • +22 (24 voturi)    
    Să ne abținem de la milostivenii cu hoții (Miercuri, 4 martie 2020, 15:36)

    Tutea [utilizator]

    Câtă grijă aveți, domnule Costache, de delapidatorii bugetului public...Mai că mi-au dat lacrimile. Intenționați cumva să vă înscrieți în PSD, că acolo este corul de bocitoare al arestaților pentru fraude din banul public? Din punctul Dvs. de vedere, este regretabil că încătușăm șpăgari (sănătoși sau bolnavi ...peste noapte) dar nu este regretabil și revoltător că, în spitalele din România, mor pe capete mulți români cinstiți care, cel mai probabil, n-au trecut în viața lor nici măcar pe zebră, la culoarea roșie a semaforului. Dați-le hoților idei. Sugerați-le să facă pe bolnavii, ca să scape de cătușe. USL rămâne USL! Mai nou și la PNL compasiunea pentru hoți depășește cu mult grija pentru cetățenii cinstiți. Rușine!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca asta vrea poporul ... (Joi, 5 martie 2020, 9:17)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Daca asta vrea Maria Sa Poporul, ce putem face??

      La fel, le-a fost extrem de mila de Sorin Oprescu, care dupa arestare avea cancer in faza terminala!

      In schimb, nimeni nu a plins de mila femeii care a asteptat 16 ore pe scaun la Urgenta, pina a murit!..
  • +13 (19 voturi)    
    descatusare (Miercuri, 4 martie 2020, 15:42)

    Ademordna [utilizator]

    Are dreptate, nu poti incatusa persoane cu conditii speciale ca aceea de demnitar.
    Metalul ala de la catuse nu se asorteaza cu bijuteriile, conturile umflate din mite si bani publici dar mai ales cu carnetul de partid.
    Ce empatie are acest ministru, a fost de ajuns sa fie pusa in situatia asta jenanta o colega a dansului de la USL ca a si inteles punctul ei de vedere si a cerut sa se ia masuri. Nu conteaza ca cei arestati sunt incatusati de cand s-a inventat catusa, nu i se intamplase cuiva de care sa se simta aproape.
    Nu poti incatusa VIPuri ca pe mojici ca doar n-or fi egali in fata legii!
  • +22 (24 voturi)    
    Procedurile MI nu tin de MS (Miercuri, 4 martie 2020, 15:43)

    Calin02 [utilizator]

    Ministrul sanatatii sa isi vada de spitalele jegoase si mustind de infectii. Asta este o fumigena lansata de PSD. Procedura de transport detinuti nu tine de ministerul sanatatii, ci de ministerul de interne.

    Procedurile de tranport detinuti sunt facute pentru protectia ofiterilor si evitarea evadarilor. Sunt generale si cam aceleasi in toate tarile.

    Nu mai pierdeti timpul cu false probleme.
  • +15 (17 voturi)    
    De ce (Miercuri, 4 martie 2020, 15:43)

    unins [utilizator]

    nu se poate incatusa? Ca este din cloaca voastra? Dar la o batrana care travgerseaza strada neregulamentar, ca sufera de snilitate si alte neajunsuri specifice varstei a 3-a este imperios necesar sa aplicati Legea? Legea nu-i pentru toti la fel? Va aparati intre voi, coruptilor?
  • +17 (21 voturi)    
    Ce face? (Miercuri, 4 martie 2020, 15:45)

    omezu [utilizator]

    Cum va aparati voi scarbelor de politicieni intre voi, indiferent de partid! Da' cand a cerut si luat spaga nu se mai simtea rau?! Romanii obisnuiti mor pe capete si bolovanul asta cere tratament preferential pentru spagara psd-ista!
  • +17 (21 voturi)    
    bla bla bla... (Miercuri, 4 martie 2020, 15:46)

    rochiri [utilizator]

    dar ei cand iau mita este frumos....
    sa le facem un covor de flori...
  • +12 (16 voturi)    
    No, pai (Miercuri, 4 martie 2020, 15:56)

    Incomod3 [utilizator]

    O să-i vină rândul și își ia măsuri de precauție de pe acuma...
  • -14 (18 voturi)    
    "Nu putem încătușa (Miercuri, 4 martie 2020, 15:58)

    UpNext [utilizator]

    persoane bolnave, care nu prezintă risc". Oo, ba da, putem și chiar e bine, pentru că, nu-i așa, PSDiștii sunt răi, urâți, proști, cu rușii etc. Ce mai, niște unteri care trebuie închiși din principiu, indiferent dacă sunt sau nu vinovați, că e mai distractiv așa și dă bine la hipsterime.;)

    Acum glumesc (cinic), dar mâine s-ar putea întâmpla...
  • +14 (14 voturi)    
    Dar (Miercuri, 4 martie 2020, 16:01)

    briciu [utilizator]

    Pe unul care fura un baton de salam sigur trebuie sa l incatusati !!
  • +16 (18 voturi)    
    o lege pentru toti (Miercuri, 4 martie 2020, 16:10)

    lp [utilizator]

    tanti asta are alte drepturi decat prostimea, chiar si cand e in puscarie ?! Sa nu uitam cum trecea cu un aer superior pe langa mamele care protestau cu copii in carucioare, pentru ca nu aveau imunoglobulina. Si apoi a descoperit ca ea insasi are nevoie de medicament. Boala nu alege, numai ca Pintea nu a trebuit sa protesteze, nu a stat la coada la medic, totul a mers ca uns. Tot asa si cand a luat spaga... In orice caz, cred ca a incercat schema Beuran, dar nu i-a iesit
  • +16 (18 voturi)    
    eventual un concediu (Miercuri, 4 martie 2020, 16:23)

    NOTORIOUS [utilizator]

    intr-o tara fara accord de extradare si bineinteles pentru a se reface dupa boala. Asta doar asa ca premiu, ca hotii pesedei merita astfel de premii, au nevoie de odihna ca au obosit dupa cat tot fura de 30 de ani.
  • +14 (14 voturi)    
    Lungi sunt sforile (Miercuri, 4 martie 2020, 16:42)

    Jolly Roger [utilizator]

    Pozitia de drepti si declaratiile astea ne arata cat de lungi sunt sforile spagii, mitei si coruptiei in Romania.
    "Ma duc sa vb cu ministrul de Interne. Trebuie sa facem ceva!" zice el....
    "Aveti grija de Sorina, ca pica multi daca pica ea" citim noi printre randuri.

    Corupția nu are partid. Ea e la putere.
  • +10 (10 voturi)    
    Don Costache... (Miercuri, 4 martie 2020, 17:31)

    Tutea [utilizator]

    ...n-ați zis nimic de condițiile necorespunzătoare din pușcării și de "amărâții de deținuți". Haideți, domnule sinistru, cereți-i scuze doamnei Pintea și promiteți-i că nu se va mai întâmpla o asemenea ofensă. Și cereți-le scuze și celor din pușcării care au alergie la fierul din brățările statului de drept. Eventual, vorbiți cu domnul Vela să ia măsuri drastice împotriva angajaților din subordine care-și permit să pună cătușele alea reci și urâte pe gingașele încheieturi tămâiate pentru pupat cu finețuri pariziene, ale colegelor domniei voastre. Hai că puteți! N-aveți pic de rușine. N-aveți pic de respect pentru România, români, legi și reguli. Cred că o să vă acuze Liviu Dragnea că i-ați furat discursul politic :)!
    Asta ne pregătește europeanu și reformatorul PNL, "Prostitutio in integrum"?.
  • +7 (7 voturi)    
    Catuse (Miercuri, 4 martie 2020, 20:32)

    Padova [utilizator]

    Cine a vazut catusele de la miinile doamnei Sorina Pintea sa ridice doua degete!