Anchetă la Spitalul Județean Satu Mare, după ce un vierme a fost găsit în mâncarea bolnavilor / Reacția managerului: Viermele trăia, deși alimentele sunt prelucrate termic. Nu îmi explic / Am îndoieli

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2020, 19:18 Actualitate | Sanatate


macaroane cu viermi
Foto: captura PresaSM
Pacienții de la Spitalul Județean Satu Mare și la Spitalul de Boli Contagioase ar fi primit duminică mâncare cu viermi, scrie PresaSM, publicând imagini cu o porție de macaroane în care se vede un vierme. Managerul Spitalului Județean Satu Mare, Adrian Marc, a anunțat că s-a demarat o anchetă de urgență și se fac verificări, în schimb, acesta subliniază că nu s-ar fi găsit decât un singur vierme, într-o singură caserolă și și-a exprimat îndoieli în legătură cu cazul.

”Doar o singură persoană ar fi remarcat un vierme, un singur vierme. Mâncarea este pregătită în bucătăria noastră de doi ani de zile. Am avut doar semnale bune. Un singur exemplar. Și trăia. Nu îmi explic de ce este unul singur și de ce este viu. Am mari îndoieli. Și DSP desfășoară o anchetă. Eu cred că ziua de mâine va aduce un răspuns. Nu vreau să acuz pe nimeni. Nu înțeleg de ce era viu, când alimentele sunt prelucrate termic. Caserola a fost aruncată la gunoi”, a declarat managerul Spitalului Județean la Digi24.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8014 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    "viermele trăia... nu îmi explic" (Duminică, 1 martie 2020, 19:34)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Nebănuite sunt căile Domnului.... În armată, un coleg își cumpărase din talcioc un ceas electronic antiacvatic și ne arăta, mândru, eticheta pe care scria că ceasul nu ia apă pînă la o adâncime de 200m. Eh, după două zile, miracolul s-a produs: înăuntrul ceasului, chiar pe display, și-a făcut apariția o furnică - care se plimba p-acolo bine-mersi. Colegul nostru nu-și putea explica, pentru că, în condițiile specificate pe etichetă, singura explicație - implauzibilă - era că furnica rezista sub apă la adâncimi mai mari de 200 de metri.
    • +7 (11 voturi)    
      Asta este (Duminică, 1 martie 2020, 21:08)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      viermi au votat, viermi li se da la mancat!
      Nu poti continua sa pui botul la minciuna sperand ca totul va fi bine. Cand nivelul de educatie, cel civic, cel de cultura si de bun simt sunt scazute, cand votezi cu lenea si nu cu munca, cand admiri puturiosi si smecheri, iar cei care merita sunt scuipati, la ce va asteptati?
      Ati vrut rosu, ia cu viermi.
      Bine ca nu sunt de natura coproparazitologica.
      Atunci erati de... rahat!
  • +15 (21 voturi)    
    Pai e clar (Duminică, 1 martie 2020, 19:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa cum s-a dovedit (?) de nenumarate ori, spitalele sunt mai luxoase decat Hilton, dar nenorocitii astia de pacienti care umbla cu gandaci si viermi in buzunare cara pui. Eh si puii aia se inmultesc. Si iata de unde a aparut. Mystery solved.

    Nu asta a fost scuza spitalelor de nu sti ucati ani incoace? De ce ar fi acum altfel. Uitati ce scrie ca nu intelege cum, ca mereu a fost ok, ca nu intelege, ca de ce unul... ca si cand ar fi o conspiratie a viermilor.

    Eh, singurii viermi pe care ii stiu eu sa conspire sunt pilosii numiti in pozitii de sefie fara sa faca nimic si lasand totul sa ajunga in paragina.

    In rest, noi sa fim sanatosi. Ah wait... damn, nici asta nu putem!
  • +10 (12 voturi)    
    Si eu am indoieli (Duminică, 1 martie 2020, 19:37)

    gigiduru_ [utilizator]

    Alea nu erau macaroane, erau viermi intestinali
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 1 martie 2020, 20:58)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Gluma asta ar fi mers in cazul spaghetelor...
  • +12 (18 voturi)    
    ! (Duminică, 1 martie 2020, 19:43)

    chiuaua [utilizator]

    Citez: -Nu imi explic de ce este viu !?
    Pai luati-l la intrebari ! Nu mai stati ,ca poate se sinucide.
    • +10 (10 voturi)    
      Sau mai rau (Duminică, 1 martie 2020, 20:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Se imbolnaveste de la nozocomiale.
  • +10 (10 voturi)    
    Toti cauta scuze... (Duminică, 1 martie 2020, 20:06)

    ggiiggii [utilizator]

    Nu am vazut niciun directoras/manager sa iasa in presa sa zica...da mah, Viermele ala este real, nu avea ce sa caute in farfuri, este vina noastra, ne cerem scuze...am gresit, vom imbunatati conditiile de igiena..
    NU frate, toti au dubii, toti dau vina, toti viseaza conspiratii impotriva lor....toti sunt nevinovati.
    Vinovati tot amaratii aia din spital sunt.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Duminică, 1 martie 2020, 20:27)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Evident, a venit bolnavul cu el de-acasă. Păi cum să lași viermele singur, dacă se plictisea? La spital mai vede și el fețe noi, mai mănâncă o macaroană...
  • +9 (9 voturi)    
    Vierme... (Duminică, 1 martie 2020, 20:39)

    blackarrow [utilizator]

    termorezistent ?! La noi si viermii au pielea groasa , s-au adaptat ...
    Sau mancarea nu prea e tratata termic sau e veche ? Poate ca ailalti viermi au sters-o cand au mirosit mancarea ...
    Oricum , daca cineva l-a plantat in mancare , nu a avut imaginatie, trebuia sa-l omoare inainte si sa fi plantat mai multi , pe ici -pe colo , nu ?
    Mancare de spital = boala curata .
    • +7 (7 voturi)    
      macaroanele erau de saptamana trecuta... (Duminică, 1 martie 2020, 21:47)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      si tinute la "racoarea" iernii.
      Au fost doar reincalzite, si "desteptul ala" de vierme n-a murit.
  • +9 (9 voturi)    
    E simplu (Duminică, 1 martie 2020, 21:42)

    ac [utilizator]

    Era Liviu Pop deghizat in vierme.
  • +3 (3 voturi)    
    a fost de fapt o gogoasa (Luni, 2 martie 2020, 0:26)

    Kosmos [utilizator]

    Din gogoasa a iesit larva care traieste putin .
  • +7 (7 voturi)    
    Viermi vii peste tot (Luni, 2 martie 2020, 1:35)

    DLX [utilizator]

    De ce să ne mirăm. Parlamentul, poliția, guvernul, primăriile sunt pline de viermi. Și toți sunt vii și mișcă :-)
    Că să nu mai zic de orice funcție ocupată prin numire, nu prin competență. Și când, literalmente, apare și un vierme într-o farfurie nimeni nu își explică. Managerul știe că nu el l-a pus în funcție, deci e inexplicabil. HAHAHAHA
  • +3 (3 voturi)    
    Cu o astfel de replică, mai este în funcție? (Luni, 2 martie 2020, 8:30)

    asavreau [utilizator]

    După o astfel de funcție managerul trebuia zburat din funcție.Ăsta nu știe că viermii trăiesc și se dezvoltă pe mortăciuni.Este spital ori Societate de Pompe Funebre?
  • 0 (0 voturi)    
    E clar! (Luni, 2 martie 2020, 11:47)

    JustinCase [utilizator]

    Pacientii au venit cu viermele-n in lesa, de acasa!
  • 0 (0 voturi)    
    DIN BRANZA... (Luni, 2 martie 2020, 14:52)

    sim18 [utilizator]

    viermele din branza... chiar daca e vidata... viermele traieste....