Ministrul Sănătății: Nerespectarea carantinei, pedepsită penal / Regulile pentru românii care vin din zonele afectate de coronavirus

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 12:59 Actualitate | Sanatate


Victor Costache
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Victor Costache, a anunțat marți că nerespectarea măsurilor privind carantina de către românii care revin în țară din zonele afectate de coronavirus va fi sancționată penal.

Ministrul a invocat articolul 352 din codul penal care prevede inclusiv pedeapsa cu închisoarea pentru „zădărnicirea combaterii bolilor”.
  • Nerespectarea măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, dacă a avut ca urmare răspândirea unei asemenea boli, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  • Dacă fapta prevăzută în alin. (1) este săvârşită din culpă, pedeapsa este închisoarea de la o lună la 6 luni sau amenda.
Măsurile instituite de autorități pentru românii care vin din zonele afectate de coronavirus:
  • La sosirea pe teritoriul României, toți călătorii asimptomatici din zonele afectate, respectiv Hubei (China), cele 11 localități din Italia, dar și persoanele care încă se mai află pe nava de croazieră Diamond Princess vor intra direct în carantină, pentru o perioadă de 14 zile.
  • Celelalte persoane care vin din regiunile Lombardia și Veneto vor intra în izolare voluntară la domiciliu timp de 14 zile, la sosirea în România.
“Toate persoanele din carantină vor primi materiale informative cu un set de reguli pe care trebuie să îl urmeze, la fel și cele care vor fi izolate la domiciliu care vor primi un alt set de reguli. Aceste materiale vor fi elaborate de către reprezentanții Institutului de Sănătate Publică și transmise în timp util. Tot la institut va funcționa un telverde care va putea fi apelat de către cei interesați să obțină măsuri suplimentare despre noul tip de infecție cu coronavirus” a mai spus Costache, în videoconferința de urgență cu reprezentanții direcțiilor de sănătate publică din teritoriu și municipiul București cu privire la gestionarea modului de prevenire a infecției COVID-19.

Și Ministrul de Interne, Marcel Vela, a declarat, luni seară, că se va introduce în chestionarul primit de pasagerii ce vin din Italia și articolul din Codul Penal, pentru cei care fac declarații false.

„Vom introduce și rubrica cu Codul penal, pentru cei care fac declarații false. Recunosc că nu am introdus în formular o clauză în care să prezentăm măsurile coercitive, crezând că fiecare cetățean e responsabil. Dar după cazul de la Sadova și de mâine (marți – n.r.) vom face acest lucru. Vor suporta rigorile legii”, a spus ministrul de Interne.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14760 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    perfect! (Marţi, 25 februarie 2020, 13:38)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie, acum pe scara mai larga! si urla ciuma rosie ca pnl-ul nu are program de guvernare
    • +8 (8 voturi)    
      Sa se duca dl ministru in jud Iasi, (Marţi, 25 februarie 2020, 15:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Unde tocmai a venit ,,o delegatie'' de rromi din Italia, delegatie care a declarat ca vine din Spania. Asa au scapat de carantina, ba si-au adus si copiii la scoala, sa ii imbolnaveasca si pe altii.
      De ce nu incepe cu puscaria de acolo??
      PS: rromii au fost dat in gat de vecinii lor, care stiau ca veneau din Italia si nu din Spania.
      • -1 (1 vot)    
        k (Marţi, 25 februarie 2020, 17:35)

        cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cum sa mearga la ...romi ??? facultate umf de iasi care scoate ..sa nu spun ce medici...jenant rau ...caractere de socola ...
  • +1 (13 voturi)    
    k (Marţi, 25 februarie 2020, 13:57)

    cartofiprajiti [utilizator]

    dati masti gratuite ...nu vorbe dupa care sa va ascundeti ..tovarasi liberali ...pff
  • +3 (13 voturi)    
    Asa da masuri (Marţi, 25 februarie 2020, 14:31)

    CosminJeler [anonim]

    Fix de rigorile legii sunt interesati cei infectati.

    Ca in majoritatea cazurilor, in loc sa isi faca treaba, statul pune cetatenii sa semneze documente peste documente pasand responsabilitatea pe care o are fata de contribuabili tot in spatele lor.
  • +4 (16 voturi)    
    cum? (Marţi, 25 februarie 2020, 14:36)

    ovidiudif [utilizator]

    ca deobicei statul arunca toata vina asupra cetatenilor. Nu zic ca unii nu sunt dobitoci dar sa arunci asa vina este o perversitate tipic psd-ista pe care o adopta si pln.
    Sa luam exemplu ca sunt bolnav de varicela... legislatia prevede in prezent ca pentru a putea beneficia de concediu medical trebuie sa aduc o adeverinta de la locul de munca pe care sa o depun la medicul de familie iar acesta sau un medic de specialitate sa elibereze certificatul medical. Deci eu bolnav contagios, trebuie sa merg personal la serviciu si la medic si in drum sa le dau tuturor virusul. La coronavirus nu cred ca s-a modificat legislatia. Deci cum pot eu obtine in mod legal concediu medical daca nu am voie sa ies din casa?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu exagera! (Marţi, 25 februarie 2020, 15:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ovidiudif

      Am fost si eu in medical, ultima data in februarie, si nici nu am dat pe la serviciu. Medicul m-a consultat la cabinet si mi-a dat concediu medical pe baza cuvantului de onoare ca in cateva zile ii duc adeverinta de salariat. Am sunat la serviciu la resurse umane, mi-au emis adevernita de salariat, un coleg binevoitor a venit cu ea acasa, si un membru al familiei a dus-o la medicul de familie.
      In viata trebuie sa ne mai bazam si pe colegi, familie etc, nu poti face totul de unul singur, mai ales cand esti bolnav. Daca nu vrea nimeni sa te ajute, scuze, dar cred ca ai o problema de relationare.
      • 0 (0 voturi)    
        nu are o problema de relationare (Marţi, 25 februarie 2020, 21:59)

        BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        E pur si simplu burlac!
      • 0 (0 voturi)    
        ca aia era problema (Miercuri, 26 februarie 2020, 1:37)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sa judecam oamenii singuri. si daca au pb de relationare sau alte pb, sunt mai putin contagiosi? sistemul trebuie sa functioneze pt toata lumea. ca sa nu mai zic ca, privind altfel, o pb de relationare poate fi si sa chemi colegul acasa, sa-i dai si lui virusul. sau na, mai bine chemi direct seful.
  • -1 (15 voturi)    
    statistic (Marţi, 25 februarie 2020, 14:40)

    Kosmos [utilizator]

    Coronavirus nu ucide mai mult decat gripa sezoniera pe cei cu probl existinte sau cu sistem imunitar slabit
    Carantina s-a dovedit ca nu opreste raspandirea unui virus.
    Cu ce drept instituiti voi pedepse penale ?
    • +1 (3 voturi)    
      cu dreptul statului de a emite (Marţi, 25 februarie 2020, 15:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      legi. Acest drept exista de la inventarea instrumentului numit stat.
      • -2 (4 voturi)    
        ghilotina atunci (Marţi, 25 februarie 2020, 16:41)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        pt ca cei de la putere nu gandesc cu capul
        • +1 (1 vot)    
          e si asta o idee (Marţi, 25 februarie 2020, 17:12)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          facem referendum, votam...
          ln Republica romana, consulii nu raspundeau in fata nimanui in timpul celor 4 ani de mandat. Apoi puteau fi trasi la raspundere...
    • -3 (3 voturi)    
      baba aglaia (Marţi, 25 februarie 2020, 17:07)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ai cumva un glob de cristal de cunosti mortalitatea acestui virus? INCETATI SA COMPARATI ACEST VIRUS CU GRIPA SAU ORICE ALTCEVA! deci, este vorba de un virus nou, nu se stie la ora actuala mortalitatea, nu se stie cum infecteaza, sunt cateva banuieli dar cam subtiri, nu se stie cum va evolua, ce se intampla cu organismul la reinfectare, etc ... din cauza asta toate statele din lume iau aceste masuri care par disproportionate. avem de-a face cu ceva despre care nu stim mare lucru. gripa, pe de alta parte, in primul rand ca putem sa facem vaccin pentru ea si in al doilea rand e mult mai mult studiata si se cunosc mult mai multe aspecte comparativ cu acest coronavirus
  • +11 (13 voturi)    
    Chiar numai atat ? (Marţi, 25 februarie 2020, 15:08)

    sareta [utilizator]

    Stie dl.Ministru ca sunt DSP-uri conduse de economisti agronomi si orice, numai doctori NU ? In aceste cazuri grave de pericol public, cum crede domnia sa ca se vor organiza si actiona acestia ?
  • 0 (2 voturi)    
    testoasa (Marţi, 25 februarie 2020, 15:35)

    comehe [utilizator]

    cam tarziu v-ati trezit
  • -4 (4 voturi)    
    In vami sa aduca direct plutoanele de executie.... (Marţi, 25 februarie 2020, 16:16)

    KTerinca [utilizator]

    .... si sa fie coordonate toate de neamt si de ungur.
    Sictir !
  • -2 (4 voturi)    
    sunteti prosti tare ! (Marţi, 25 februarie 2020, 16:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    v-ati dus dupa fenta cu virusul de o sa va rupeti gatul fara sa stiti cine v-a lovit!
  • -2 (2 voturi)    
    Barosano in corpore Polisano o sa desopere..... (Marţi, 25 februarie 2020, 16:41)

    KTerinca [utilizator]

    ….. ca la noi nici macar nu au existat suspecti.
    Ce perioada de incubatie, ce carantina, ce kterinca ….
    Am fost dintr-odata data gata infestati.
    Cica se transmite si prin proastia guvernantilor si asta colcaie la noi.