DOCUMENT Ministerul Sănătății recomandă Parlamentului să nu interzică reclamele la țigări și expunerea țigărilor în magazine

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2020, 14:10 Actualitate | Sanatate


Fumat
Foto: Hotnews
Ministerul Sănătății recomandă Parlamentului să nu interzică expunerea țigărilor în magazine, reclamele la țigări, acțiunile de promovare și distribuirea gratuită de mostre de produse din tutun, precum și sponsorizarea de evenimente de către companiile producătoare de tutun, așa cum prevede un proiect de lege inițiat anul trecut și aflat în procedură parlamentară, se arată într-un document obținut de HotNews.ro.

  • Documentul, semnat de un secretar de stat, nu de ministrul Sănătății
Documentul obținut de HotNews.ro în care Ministerul Sănătății face această recomandare către Parlament nu este semnat de ministrul Sănătății, Victor Costache, ci de secretarul de stat Nelu Tătaru.

  • Motivul invocat de Ministerul Sănătății: legislația în domeniul tutunului se modifică doar după directive europene
În documentul în care Ministerul Sănătății recomandă Parlamentului să respingă proiectul de lege este invocat faptul că modificarea legislației în acest domeniu ar trebui făcută de statele membre ale Uniunii Europene punând în aplicare directive europene, nu pe cont propriu: "Este necesară protejarea populației, dar mai ales a copiilor, de efectele toxice ale inhalării nicotinei și ale produselor de degradare termică a tutunului; cu toate acestea, demersurile pentru modificarea legislației naționale, conform procedurilor Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene, se realizează mai întâi prin modificarea directivei, pe baza unor justificări prezentate de statele membre în grupurile de lucru și comitetele permanente, după care, odată ce au fost adoptate respectivele modificări, toate statele membre le agreează și transpun în legislația națională."



Proiectul de lege inițiat în iunie anul trecut propunea ca expunerea țigărilor în magazine, reclamele la țigări, acțiunile de promovare și distribuirea gratuită de mostre de produse din tutun, precum și sponsorizarea de evenimente de către companiile producătoare de tutun să fie interzise.

Proiectul de lege a fost inițiat de parlamentarii USR Emanuel Ungureanu, Adrian Wiener și Tudor Pop, toți 3 membri ai Comisiilor de Sănătate din Parlament.

Inițiatorii spuneau, anul trecut, că proiectul de lege a fost cerut insistent din zona societății civile.


Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12839 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    mf=sclavii producatorilor de tutun=cancer (Joi, 20 februarie 2020, 14:23)

    FlorinMiron1 [anonim]

    mf- numele tau e șpaga!
    • -3 (19 voturi)    
      Hai bună dimineața ! (Joi, 20 februarie 2020, 15:50)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui FlorinMiron1

      Nu-i vorba de nici o șpagă. Dar se pare că unii află abia acum că statul (nu neapărat cel român, ci în general) nu are nici un interes să omoare industria tutunului. Dacă ar vrea, statului i-ar fi foarte simplu - ar scoate fumatul în afara legii, și gata. Exact ca drogurile. Dar ar fi cam nasol pentru bugetul țării să rămână peste noapte fără venituri de peste 1 miliard de euro anual doar din accize (TVA-ul e bașca). Dvs. ce-ați face dacă ați fi ministru (al Sănătății, al Finanțelor...) ? Dar sincer...
      Pentru mine, ca nefumător, e suficient că fumatul a fost interzis în spațiile publice. Nu văd cui folosește să fie hăituiți fumătorii precum hoții de cai. Dacă vor să-și distrugă sănătatea lor (nu pe a mea), n-au decât. Sincer acum, chiar credeți că se vor lăsa oamenii de fumat doar pentru că nu mai apar postere publicitare în Mega ? Sau că vreunul s-ar apuca doar pentru că l-a convins reclama de la casă ?...
      • +9 (17 voturi)    
        Bietii copii merita totusi o sansa... (Joi, 20 februarie 2020, 16:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Legea are scop preventiv. Pentru cei care sunt deja fumatori, e clar ca reclamele nu mai conteaza, dar tocmai aici e problema - reclamele sunt gandite exclusiv pentru a convinge adolescentii sa se apuce de fumat.
      • +8 (16 voturi)    
        fumatul genereaza alte costuri (Joi, 20 februarie 2020, 16:32)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Gandeste-te ca o buna parte din fumatori vor umple mai tarziu spitalele. Nu neaparat cu cancer la plamani, insa fumatul genereaza o serie de afectiuni cronice la plamani, inima si chiar la oase.
        Ca sa nu mai spun ca unii fumatori sfarsesc prematur datoritata cancerului, iar tratarea acestei boli nu numai ca este in multe cazuri fara succes, dar este si extrem de costititoare.

        Ce este mai bine, sa adune statul niste maruntis de pe urma tutunului sau sa aveam oameni mai sanatosi?
        • 0 (0 voturi)    
          Sună frumos ce spuneți (Vineri, 21 februarie 2020, 17:08)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          ...dar hai să coborâm cu picioarele pe pământ.

          1. Există vreun studiu cantitativ care să arate clar, cu o marjă de eroare de +/-10%, câți bani costă tratarea afecțiunilor cauzate ÎN MOD DIRECT de fumat ? Exemplu, ca să fiu mai bine înțeles: unul are probleme cu inima, fără legătură cu fumatul. Între timp se apucă și de fumat. Evident că fumatul induce un risc suplimentar pentru el. La un moment dat trebuie tratat și operat de niște complicații la inimă. Întrebare: sunt imputabili acești bani fumatului sau nu ? Teoretic omul ar fi putut ajunge în aceeași situație și fără să fumeze.

          2. Nu vreau să fiu înțeles greșit - cu toții știm că fumatul aduce riscuri suplimentare importante pentru sănătate. Dar soluția de bun simț aici este ca oamenii să aibă asigurări de sănătate diferențiate pe grad de risc, fumător/nefumător. Ideal - asigurări private. Dar vrea statul să facă asta ? Evident că nu.
    • +1 (5 voturi)    
      doar? (Joi, 20 februarie 2020, 17:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui FlorinMiron1

      Despre industria pharma nimic?. M|F actioneaza ca agent pt producatorii pharma.
  • +24 (36 voturi)    
    Spaga sa traiasca. (Joi, 20 februarie 2020, 14:25)

    feroviarul123 [utilizator]

    Pai ce nu da Kent un bănuț la publicitate si la băieții deștepți?
    • +2 (8 voturi)    
      ? (Joi, 20 februarie 2020, 16:10)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Du-te ba ca nu dau nici un ban ...
  • +39 (47 voturi)    
    fix pe dos ! "comparatii" ministerului (Joi, 20 februarie 2020, 14:27)

    mirceacr [utilizator]

    Este deci mai mult decat evident cat de "cumparati" sunt functionarii ministerului din moment ce se impotrivesc unei initiative pe care prin definitie nu numai ca ar trebui sa o sustina, ci chiar sa fie initiatorii ei !

    Dovada clara ca mafia din sanatate este intretinuta si finantata de companiile de tutun ...printre altele !
    • +6 (12 voturi)    
      banu... (Joi, 20 februarie 2020, 14:57)

      DoarEUEUEU [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      E clar ca esti manjit.... cand din documentele alea (institutul national de Pneuologie, alte instituții, etc) scrie negru pe alb ca trebuie descurajat si ca sunt riscuri, etc - concluzia ta sa fie fix pe dos, mai mult sa spui ca asta reiese din cele scrise acolo. Alo, domnu' doctor Tataru, ca vad ca dvs. sunteți cel care a semnat foaia...sunteți analfabet functional sau șpăgar? Sa citesti un text si concluzia sa o tragi pe dos nu ma duce cu logica decat in aceste directii.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu stiu daca s-a ajuns pana aici, (Joi, 20 februarie 2020, 16:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Insa e de rasul curcilor ca Ministerul sanatatii sa se opuna interzicerii reclamei la tigari. Inteleg sa se opuna Min de Finante, ptr ca impozitele pe tigari sunt foarte mari si impozitarea tutunului aduce venituri mari la buget...dar sa se opuna Min Sanatatii? Cel care ar trebui sa aiba grija de noi? E cam ciudat.
    • -1 (5 voturi)    
      Echivalenta (Joi, 20 februarie 2020, 18:13)

      KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      PSD si PNL aceeasi mizerie. Sau nu vedeti asta din cauza fumului de tigare!?. :))
  • -7 (19 voturi)    
    /// (Joi, 20 februarie 2020, 14:30)

    GemstonePig [utilizator]

    Fumatul de tutun va disparea total din Europa undeva in 20-25 de ani iar in restul lumii poate in 50-60 de ani.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Joi, 20 februarie 2020, 15:40)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Teoretic ar trebui sa ai dreptate. Practic... nu o sa ai.
    • -1 (5 voturi)    
      Putin plauzibil cu pachetul de Ji Ling la 5 lei (Joi, 20 februarie 2020, 15:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      rromanica va fi un paradis al duhanitorilor.
  • +4 (10 voturi)    
    DA.... (Joi, 20 februarie 2020, 14:37)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nu cred ca Ministerul Sanatatii a zis asta.
    JT sau Philip Morris sau...Prea e in interesul lor!
    Nu se vede cine a dat Forward la emailul ala?
    Ia cereti redactia HN mailul ca poate cineva se sesesizeaza si bagam Militia pe fir!
  • +4 (8 voturi)    
    as intelege (Joi, 20 februarie 2020, 14:39)

    Adri4n [utilizator]

    recomandarea asta daca venea de la ministerul finantelor, ca na, taxe si accize. Dar sa vina asa ceva de la ministerul sanatatii, asta chiar e mizerie...
  • +6 (12 voturi)    
    Fu*k (Joi, 20 februarie 2020, 14:40)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Ministerul Bolii!
  • +7 (11 voturi)    
    Continuitate in politică (Joi, 20 februarie 2020, 14:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    MF este complice la miile de morti anual (in spitalele devenite bombe biologice si unde daca nu dai șpaga mori pe scări) isi continua politica sa CRIMINALA. Nimic nou. Tovarasul Costache privatizeaza proogramele oncologice si pulmonare si are nevoie de cât mai multe victime ca sa se imbuibe clientela lui.
  • -6 (10 voturi)    
    Partial de acord (Joi, 20 februarie 2020, 14:48)

    Soro [utilizator]

    Seunt de acord cu interzicerea de mostre gratuite. Daca s-a ajuns ca plasa de nailon sa nu mai poata fi distribuita gratuit nu vad de ce fumatul sa aiba aceeasi interdictie.
    Dispunerea in magazine ... discutabil. Poate reclamele exagerate (limitate de o marime standard si absolut interzicerea afisarii oamenilor care fumeaza ca si reclama).
    Sponsorizarea e cumva ipocrita (poti sponsoriza evenimente legate de sport, sanatate, educatie, ...) dar nu as opri sponsorizarea din cauza asta atata timp cat limitarea reclamelor este satisfacuta.
  • +12 (14 voturi)    
    Mda (Joi, 20 februarie 2020, 14:56)

    TheFaime [utilizator]

    Da sumedenia aia de reclame la tot felul de medicamante si sumplimente cand le reglementati? Ca din 10 reclame, 7 is cu medicamente...
  • +6 (8 voturi)    
    CV-ul individului Nelu Tataru (Joi, 20 februarie 2020, 15:21)

    NickyPeaky [utilizator]

    Da' voi ati vazut ce CV dubios are j.odia?
    http://www.ms.ro/wp-content/uploads/2020/01/CV_tataru.pdf
  • +8 (12 voturi)    
    Demiterea de indata! (Joi, 20 februarie 2020, 15:21)

    alunescu [utilizator]

    Ce mai cauta acest individ la Ministerul Sanatatii? Daca ministrul nu il demite urgent, inseamna ca e partas!
    • +2 (4 voturi)    
      Plus de asta (Joi, 20 februarie 2020, 17:43)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Miroase a dedicatie/spaga de la o posta. Cine ar trebui sa se autosesizeze?
  • +7 (11 voturi)    
    PeNeLe (Joi, 20 februarie 2020, 15:21)

    Dan Oantea [utilizator]

    Orban l-a numit secretar de stat pe acest Nelu, presedinte PNL Vaslui

    Interesant e ca Nelu Tataru e chiar medic! Deci un medic care se opune eliminarii reclamei la tutun!
  • +5 (9 voturi)    
    out (Joi, 20 februarie 2020, 15:33)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    indobitociti poporul cu televizorul

    trebuia eliminata de peste tot
  • +6 (8 voturi)    
    victoras in facultate (Joi, 20 februarie 2020, 15:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    a fost reprezentant la o firma de tigari , poate au pastrat legatura!
  • +5 (11 voturi)    
    Mai plauzibil ar fi fost sa dea MS comunicate (Joi, 20 februarie 2020, 15:46)

    ruskimushki [utilizator]

    prin care tigara este laudata ca si leac si doza de aer curat.
    15 ani de fumat, am scapat de doza.
    Romanii fumeaza ca idiotii.
    Pentru ca asta sunt.
  • +5 (9 voturi)    
    Asta e prost, bou sau vandut. Alta nu exista. (Joi, 20 februarie 2020, 16:16)

    danduta [utilizator]

    Sper ca l-a demis Ministrul Sanatatii pana acum.
    • +2 (4 voturi)    
      Si aia care cumpara tiruri de Ji Ling ce sunt ? (Vineri, 21 februarie 2020, 0:17)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      fumeaza ca chiorii pana si-n curtea spitalelor, la maternitate se fumeaza, am vazut mame care bagau un pachet pe zi, portarii traiesc intr-un nor de fum in gheretele lor, farmacistele fumeaza... de toata damblaua. Popor de dobitoci.
      • +2 (2 voturi)    
        deci in opinia cititorilor (Vineri, 21 februarie 2020, 8:19)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        e ok sa fumezi la maternitate, in spitale, samd.
        progresism curat.
        aceiasi propovaduiesc uciderea fiintei umane in burtica mamei chiar de catre mama.
        ce lume brava !
  • +5 (9 voturi)    
    Nu opresc ei arderile de noapte din Bucuresti! (Joi, 20 februarie 2020, 16:19)

    mircea112 [utilizator]

    Tutunul e frectie la picior de lemn, pe langa arderile de noapte in Bucuresti, si toata lumea stie asta!
    Asa ca lasa-i pe amarati sa fumeze, avem un alibi pentru poluarea de noapte!
  • +2 (6 voturi)    
    "In sfarsit nefumator" (Joi, 20 februarie 2020, 17:37)

    alunescu [utilizator]

    Cititi cartea si veti scapa de dependenta de nicotina. Eu ajunsesem sa fumez 2 pachete pe zi. Mare sarlatanie "industria" asta a mortii!
    • +2 (4 voturi)    
      se pare ca doi dobitoci nu sunt de acord (Vineri, 21 februarie 2020, 0:17)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      .
  • +1 (5 voturi)    
    Lobby... (Joi, 20 februarie 2020, 18:40)

    spirache [utilizator]

    Actualul ministru al sănătății se evidențiază ca in lobbyst fara scrupule cu buzunare foarte largi. Mandatul său vine după mandatul Sorinei Pintea, care de bine, de rău a avut un PR bun prin vizitele surpriza prin diverse spitale. Îmi face impresia că pe timpul PSD banul public se fura de aparatul de stat, iar acum pe timpul PNL banul public se fura de către aparatul de stat și companiile private. Pe timpul PSD trebuia să cunoști pe cineva să intri mai in față la un spital de stat, pe timpul PNL trebuie să știi pe cineva să intri mai in față la un spital privat, prin translatarea fondurilor publice. Acum, asta cu tigarile spune totul. Cele electronice și încălzite sunt nocive(corect, dar sunt mai ieftine). Cele clasice(scumpe), nu se pot reglementa prin lege, ci prin directive, MS devenind un veritabil Consiliu Legislativ. Aștept guvern USR, poate or fi mai cinstiți.
    • +1 (1 vot)    
      timpul psd n-a trecut (Vineri, 21 februarie 2020, 8:20)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      psd este poporul.
  • +1 (1 vot)    
    Reclame (Vineri, 21 februarie 2020, 3:53)

    NicioLae2 [utilizator]

    Reclame la tutun? Care reclame?
    N-am mai văzut reclame la tutun din ani '90.
    Acum, tinerii nu se mai apucă de fumat, ci de "vaporizat".
    Ar trebui dusă o campanie împotriva inhalării nicotinei lichide cu țigările electronice!
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie maximă (Vineri, 21 februarie 2020, 17:15)

    Tescovin [utilizator]

    Cine se bate cu pumnii în piept că moare de grija sănătății publice amenințate de fenomenul fumatului și propune ca soluție interzicerea reclamelor la țigări nu e nimic mai mult decât un ipocrit. Interzicerea reclamelor nu ajută la nimic.
    Dacă vă pasă de sănătatea publică, de banii de la buget care se duc pe tratarea bolilor provocate de fumat, de banii care nu mai vin la buget pentru că contribuabilii fumători o mierlesc subit, scoateți fumatul în afara legii și interziceți producția de tutun. Simplu.

    Ce ziceți ? Se bagă cineva ?....
    Exact... Așa mă gândeam și eu.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuna (Luni, 24 februarie 2020, 12:06)

    Maria Ciucu [anonim]

    minciuna lansata de ong-istii in cautare de faima inainte de inceputul campaniei electorale.