Șeful Institutului Cantacuzino: Nu vom putea produce vaccin mai devreme de 7-8 ani

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2020, 14:18 Actualitate | Sanatate


Vaccin
Foto: Agerpres
Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino” nu va putea produce un vaccin gripal mai devreme de 7 – 8 ani, admite pentru Europa FM, locțiitorul comandantului instituţiei, colonelul Dragoș-Alexandru Necula.

Institutul a fost transferat acum mai bine de 2 ani de la Ministerul Sănătăţii la Ministerul Apărării, devenind astfel unitate militară.

Până la crearea unui vaccin, măcar a celui gripal, e cale lungă. Colonelul Dragoș-Alexandru Necula spune că e nevoie de 150 de milioane de euro pentru echipamente, bani ce ar putea fi atraşi de la Uniunea Europeană. În plus, trebuie aduşi noi cercetători care să găsească noi formule pentru vaccinuri, mai ales că o parte dintre substanţele folosite în trecut la Cantacuzino au fost interzise între timp.

„Nu putem să spunem că se scoate într-un an, doi. Trebuie studii preclinice, în vivo, în vitro, sunt o sumedenie de activităţi premergătoare pentru a scoate acest vaccin pe piaţă. Ori, Armata va scoate un produs la o tehnologie la fel sau mai performantă decât ceea ce este pe piaţă. Acesta este nivelul nostru de ambiţie”, a spus Necula, la Europa FM.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11427 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    DE CE AȘA MULT? (Vineri, 14 februarie 2020, 14:21)

    prec [utilizator]

    Doar nu vor să trimită rachete pe lună?
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:26)

      [anonim] i-a raspuns lui prec

  • +14 (18 voturi)    
    in ce hal (Vineri, 14 februarie 2020, 14:24)

    DiDiRo [utilizator]

    a ajuns Romania sub pesederau.
  • +11 (17 voturi)    
    hmm (Vineri, 14 februarie 2020, 14:25)

    dum_i [utilizator]

    mama ce ambitiosi sunteti.

    rromania, tara curcilor.
    • +10 (12 voturi)    
      producerea vaccinului 1an (Vineri, 14 februarie 2020, 16:01)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      cu pregatoirea dosarului cu sina se ajunge la 7
  • +7 (9 voturi)    
    iti dau 2 milioane dolari (Vineri, 14 februarie 2020, 14:58)

    Kosmos [utilizator]

    Ok va fi gata in 6 luni
  • +10 (10 voturi)    
    zxzxzxz (Vineri, 14 februarie 2020, 15:44)

    solar [utilizator]

    E putin 7-8 ani la nivelul cercetărilor medicale și tehnologiilor de astăzi . Asta e ! Si când te gândești că Institutul Canatcuzino era la vremea când regalitatea românească l-a convins pe celebrul savant să renunțe la Franța si să pună umărul pentru ROMANIA e o distanță ca de la cer la pământ ! Savantul a renunțat de fapt la un ...PREMIU NOBEL pe care-l putea realiza sigur in țara formării sale ca somitate in materie de virusologie !
  • +3 (3 voturi)    
    Declarație de manageri? (Vineri, 14 februarie 2020, 16:26)

    CSO [utilizator]

    Uau, pai asta este o declarație de manager al cărui plan de activitate ar fi trebuit reînnoit la fiecare 4 ani? Exact, niste etape: avem nevoie de 1 an pentru a face "reverse engineering" la vaccinurile gripale existente acum pe piata. Apoi inca 2 ani pentru a ajunge la nivelul de a reproduce noi vaccinurile antigripale existente pe piata acum. Apoi inca 1 an sa aducem îmbunătățiri și să ne patentam propriul vaccin. Și încă 2 ani sa facem studiile clinice și para-clinice pe el. Dar na, prostimea nu trebuie să știe prea multe. Doar așa, să își ia gândul și să nu mai pună presiune asupra lui vreo 7-8 ani până va ieși la pensie.
  • -2 (6 voturi)    
    Trebuie noi cercetători. (Vineri, 14 februarie 2020, 18:36)

    asavreau [utilizator]

    Dacă cercetătorii actuali nu pot cerceta și descoperi un vaccin,de ce mai sunt ținuți?:Nu aveți cum cheltui banii?
    • 0 (0 voturi)    
      fug astia ca draciii (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:46)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      din tara...cercetatori ma refer...fug ca draci de conditiile din tare unde sunt platiti mai prost ca paznicii si femeile de servici din primariile locale si voi va plangeti acum ca nu aveti cercetare.
      Ce sa faceti mah in 7-8 ani...ca la anul mai apare un virus si peste 2 ani inca unul nou...si voi veti fi mereu luati prin surprindere si cu sete de bani si ciubucuri.
      Nu va ganditi ca daca vorbim despre armata aia nu iau spaga si nu trantesc contracte.....ati fi uimiti ce coruptie si serparie este si in armata asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:31)

        [anonim] i-a raspuns lui ggiiggii

  • +2 (2 voturi)    
    Unde sunt condamnarile pt cei care au stricat (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:57)

    D-or [utilizator]

    linia de productie?

    Unde sunt condamnarile pentru cei care au renuntat la patentele pt CANTASTIM si POLIDIN?

    E o nedreptate pentru cetatenii cinstiti, daca nu se iau masuri contra sabotorilor.

    Romania se descalifica daca nu da nicio pedeapsa celor care din coruptie sau prostie au distrus economia.

    Asta inteleg eu prin "Stat de drept": Unde exista o fapta ticaloasa, trebuie sa existe si condamnati.

    Nicio fapta rea nepedepsita!
  • +1 (1 vot)    
    Trist (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 19:19)

    romanulcelnaiv [utilizator]

    Este un alt mod de a spune Adio unui institut de prestigiu care a pazit cu strasnicie sanatatea acestui popor. Cercetatori sunt, oameni cu idei de asemeni, dar nu suntem in stare sa-i cautam si sa-i gasim. Lipseste in totalitate transparenta privind activitatea acestui institut. Mai mult dupa ce a fost si militarizat....
  • +1 (3 voturi)    
    Coronavirus (Duminică, 16 februarie 2020, 16:08)

    dandantheman [utilizator]

    Sa zicem mersi ca nu sta soarta omenirii in sistemul medical din Romania. Am fi toti pierduti...