Brașov: Doi gemeni de două luni și jumătate au murit la câteva zile după ce au ieșit din spital

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 18:30 Actualitate | Sanatate


Bebelus
Foto: Salvati Copiii
Procurorii din Rupea fac cercetări pentru ucidere din culpă după ce doi gemeni de două luni și jumătate au murit la câteva zile de la externarea din spital. Unul dintre ei a murit acasă, iar al doilea a decedat joi la spital, transmite Mediafax.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat pentru Mediafax că procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rupea fac cercetări pentru ucidere din culpă după ce doi gemeni de două luni și jumătate au murit la câteva zile de la externarea din spital.

Unul dintre bebeluși a murit acasă, iar celălalt a decedat joi, la spital, unde a fost dus în stare gravă.

Sursele citate au precizat că deocamdată nu se știe care este cauza morții, urmând să fie făcute necropsii în acest caz.

La rândul lor, reprezentanții Poliției Brașov au transmis că polițiștii au fost sesizați că un copil în vârstă de două luni și două săptămâni a decedat la domiciliul său din localitatea Apața.

„La fața locului a intervenit un echipaj medical care a constatat decesul, cadavrul fiind preluat și transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Brașov pentru efectuarea autopsiei și stabilirii cauzei reale a decesului. Ulterior, la data de 13.02.2020, în jurul orei 16.00, IPJ Brașov a fost sesizat de către reprezentanți ai Spitalului de Copii Brașov cu privire la faptul că sora geamănă a minorului anterior menționat a fost adusă la această unitate medicală în jurul orei 12.15, decedând la scurt timp după ce a fost adusă”, a transmis IPJ Brașov.

În urma cercetărilor s-a stabilit faptul că ambii copii au fost internați în Spitalul de Copii Brașov în perioada 2-11 februarie.

Cercetările sunt continuate în acest caz de polițiștii din cadrul Postului Apața sub coordonarea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Rupea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13145 vizualizari

  • -14 (14 voturi)    
    coronavirus... (Joi, 13 februarie 2020, 18:39)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... a venit fratilor si la noi.. e gata.
    • +9 (9 voturi)    
      doi copii morti si ai chef de glume proaste? (Joi, 13 februarie 2020, 19:16)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      data viitoare dupa “send” trage apa, dar mai bine sa tragi apa decat sa scrii ceva!
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo (Joi, 13 februarie 2020, 19:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ai scos-o din bezna mintii. Data viitoare las-o acolo.
    • +1 (1 vot)    
      Iar ai "gavarit" ceva despre virus? (Vineri, 14 februarie 2020, 9:20)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Te-ai mai facut de ras pe subiectul asta.
      Parca mai deunazi te declarai "programator", chipurile...
      Acum esti doctor ? Ce te recomanda sa-ti dai cu parerea la stilul asta de "umor" ?
  • +3 (5 voturi)    
    O fi trend-ul? (Joi, 13 februarie 2020, 19:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Iarasi un spital de stat care e "la fel ca la privat"? Sau se vor da toti loviti si vor spune ca parintii l-au ucis ca au "adus moartea" d-acasa si a facut pui si a afectat bebelusii cum vedem in fiecare articol deja?

    Cand ma duc pe portalul lor, certificatul digital e expirat din 18.12. Incercand sa fac o programare in intervalul februarie 2020 - ianuarie 2022 (da 2022) la ORL imi spune ca nu exista interval liber pentru niciunul din medici. Se pare ca lumea isi programeaza "ORL-iza" pe urmatorii 2 ani. Am mai incercat cateva cabinete. E cam hit or miss.

    Semn ca e condus exceptional si are numai profesionisti.

    Acum normal ca sunt sanse sa fie si de la parinti, vecini, animale de casa, solutie de deratizare de prin bloc si tot asa.

    Dar pana acum, inclin sa cred ca spitalul are ceva vina.
  • +5 (5 voturi)    
    SISTEM CRIMINAL (Joi, 13 februarie 2020, 21:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Medici șperțari, incompetenti, ticalosi, CRIMINALI. Apărati de Colegiul Medicilor, o cloaca de complici la infractiuni si CRIME. Sistemul de Sanatate românesc este profund corupt si criminal. Adunătură de Beurani ticălosi
    • 0 (0 voturi)    
      "Cetateni de onoare" ai Capitalei, (Vineri, 14 februarie 2020, 11:03)

      Verdier [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      primaria PSD are grija de ei, sa-i adauge, cu "mandrie" ceausista, Cantarii Romaniei.