UPDATE Medic ginecolog din Târgoviște, prins în flagrant când primea 1.400 de lei de la soțul unei femei pe care urma să o asiste la naștere / Pacienta acuză că a fost înjurată și hărțuită de personalul medical, după ce a făcut denunțul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 12:25 Actualitate | Sanatate


Spital
Foto: Pixabay
Un medic ginecolog de la spitalul din Târgoviște a fost prins în flagrant de ofițerii Direcției Generale Anticorupție când primea 1.400 lei de la soțul unei femei pe care urma să o asiste la naștere. Suma cerută inițial de medic ar fi fost de 1.750 de lei. Denunțul a fost făcut chiar de femeia care urma să nască prin cezariană. Pacienta, care a născut între timp și este internată în spitalul din Târgoviște, acuză că a fost înjurată și hărțuită de personalul medical, după ce a făcut denunțul. De cealaltă parte, managerul spitalului, Claudiu Dumitrescu, a declarat pentru HotNews.ro că s-a dus personal astăzi pe secție și a pus în vedere personalului medical să nu mai facă niciun fel de presiuni asupra femeii, în cazul în care aceste acuzații sunt adevărate.

Denunțul a fost făcut chiar de femeia care urma să nască prin cezariană, iar procurorii și ofițerii DGA au organizat flagrantul, care a avut loc la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște.

Medicul ginecolog a fost reținut, iar ulterior plasat în arest la domiciliu.

Medicul este pensionar, dar avea încheiat un contract de servicii cu spitalul.

  • Soțul femeii care a făcut denunțul acuză faptul că soția sa a fost înjurată în spital și că se fac presiuni asupra sa
Soțul femeii care l-a denunțat pe medicul ginecolog care a cerut mită acuză faptul că soția sa a fost înjurată în spital și că personalul medical ar face presiuni asupra ei: "Să trăiți, ma scuzați ca va deranj din nou dar este o problema foarte gravă din punctul meu de vedere cu soția mea la spital, de dimineață la ora 6:30 o asistentă și nu prea voia sa ii facă tratamentul pe motiv ca "l-a aranjat pe doctor" iar acum 30 de minute a venit un domn doctor ginecolog Tomescu a întrebat-o dacă ea e ....... iar când a ieșit din salon a înjurat-o de toate alea și avea și el o pacienta cu soția în salon operata ieri și a mutat-o din acel salon".

Mesajul soțului femeii a fost publicat de deputatul USR Emanuel Ungureanu pe pagina sa de Facebook. Emanuel Ungureanu dezvăluie că el este cel care a îndemnat familia să îl denunțe pe medicul care a cerut mită.

Cronologia evenimentelor, potrivit soțului femeii:

"1. Asistenta a întrebat-o pe femeie daca îi face un calmant, chiar daca l-a "aranjat" pe medic.
2. Seful secției a spus că nu raspunde pentru razbunarea corpului medical.
3. Seful secției a venit in salon și a injurat- o de toti mortii si ranitii."

De cealaltă parte, managerul spitalului, Claudiu Dumitrescu, a declarat HotNews.ro că s-a dus personal pe secție și a pus în vedere personalului medical să nu mai facă niciun fel de presiuni asupra femeii, în cazul în care aceste acuzații sunt adevărate.

Claudiu Dumitrescu a mai declarat, pentru HotNews.ro, că i-a lăsat pacientei numărul său de telefon pentru ca aceasta să îi sune imediat, în cazul în care va mai avea neplăceri. Managerul spitalului a promis și că va reveni pe secție în această seară, pentru a verifica din nou situația.

"Astăzi, ofițerii DGA Târgoviște au arestat un medic ginecolog care a pretins 1500 de lei mită unui cuplu sărac dintr-un sat din Dâmbovița. Medicul i-a pretins bani soțului, șpaga trebuia dată după intervenție și a fost împărțită ulterior între ginecolog, anestezist și o asistentă de la sală. Medicii și asistentele din spital au reacționat prompt împotriva victimei șpăgarilor, colegial, frumos, nu?", a scris Emanuel Ungureanu.

"Rog public instituțiile statului să protejeze această familie și medicii și asistentele care le plâng de milă colegilor șpăgari și fac presiuni asupra acestei familii să fie aspru pedepsiți!" este mesajul postat de Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, pe pagina sa de Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7609 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    la puscarie cu imputitul... (Joi, 13 februarie 2020, 12:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    la puscarie cu imputitul...
  • +32 (32 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 13 februarie 2020, 12:40)

    ggiiggii [utilizator]

    Salarii marite, pot munci si in spital public si privat, isi pot face cabinete medicale particulare...sunt vazuti ca niste dumnezei....atat de pacienti cat si de colegii din spital( asistente, etc)....si nenorocitii tot iau spaga, tot conditioneaza actul medical de anumite atentii...
    Sa se duca frate toti la puscarie.....decat un medic corupt mai bine deloc....
  • +30 (30 voturi)    
    ... & anularea unor drepturi (Joi, 13 februarie 2020, 12:54)

    Stapanu [utilizator]

    cum ar fi interzicerea exercitarii profesiei, pe viata!
  • +25 (25 voturi)    
    Bravo! (Joi, 13 februarie 2020, 13:34)

    t4v1 [utilizator]

    Nu-i ajungea nici pensia nici salariul de la Județean marit de doamna Pintea.. mai cerea si-n plic.

    Pai 1750 lei e un salariu in Targoviste!

    Astia-s puricii de care trebuie sa scapam. Astia-s votantii PSD.
    • +7 (7 voturi)    
      O problemă gravă, la nivel national de gândire! (Joi, 13 februarie 2020, 21:02)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      În subconștientul cetățeanului de rând, s a împământenit ideea că la popă și la doctor trebuie să le dai cât iți cer ei / vezi o naștere s au o înmormântare pt că ei zic că e o dată și că merită efortul financiar// pt servicii,care în mod real trebuie să fie gratis. Pe partea cealaltă popii și doctorii cred că li se cuvine toate aceste atenții, pt că fără ei acești,,coate goale,, nu au unde se duce , institutiile statului roman nu au existat până acum în a interveni și pedepsi pe acești șpăgari. Așa s a ajuns în acest stadiu de cangrenă! O va rezolva cineva in viitor această problemă în România?
  • -6 (12 voturi)    
    hei (Joi, 13 februarie 2020, 14:57)

    john70 [utilizator]

    Toate problemele astea ar disparea fara scandal daca intreg sistemul medical de stat ar fi privat.
    • +2 (10 voturi)    
      Sigur sigur? (Joi, 13 februarie 2020, 16:45)

      raleigh [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Si toate serviciile ar costa triplu fata de preturile cu care sunt decontate de catre casa de asigurari. Bravo boss.
      • +2 (4 voturi)    
        Pai, (Joi, 13 februarie 2020, 20:35)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui raleigh

        spaga la stat e mai mare,ma,decat costurile oficiale la privat.Doamne,ce te-as injura...!
        • -1 (3 voturi)    
          Vorbesti prostii (Vineri, 14 februarie 2020, 8:02)

          raleigh [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Unde gasesti cezariana la privat care costa 1750? Injura, dar vezi sa nu te enervezi prea tare ...
  • +7 (7 voturi)    
    lucrurile astea nu s-ar intampla daca statul (Joi, 13 februarie 2020, 18:55)

    qwerasdf [utilizator]

    ar reglementa, sub forma unor licente de operare, serviciile medicale

    dar statul e format din spagari, care nu pot rezista la spagi... de aceea privatul da spagi

    nici unii, nici altii nu patesc nimic in tara asta (spagarii!)
  • +11 (11 voturi)    
    Deci seful de sectie (Joi, 13 februarie 2020, 19:12)

    TheFreeOne [utilizator]

    S-a dus personal la subalterni si "i-a rugat" sa nu mai jigneasca si hartuiasca denuntatorii?

    Angajatii astia par niste salbatici necivilizati!
  • +2 (2 voturi)    
    asasin (Joi, 13 februarie 2020, 19:36)

    nash pandelica [utilizator]

    platit.
    rutina era jumate inainte, jumate dupa pronuntarea decesului...:-(
  • +6 (6 voturi)    
    Puscarie si confiscarea averii (Joi, 13 februarie 2020, 21:52)

    Klaus_ [utilizator]

    La gunoaiele astea care se cred medici, dar sunt doar niste talhari imputiti, ar trebui aplicat algoritmul urmator: ai fost prins in flagrant, iti calculam salariile tale si ale familiei pe care le-ai incasat in ultimii 30 de ani, verificam pe extrasul de cont sau estimam cat ai folosit sa-ti cumperi mancare, bunuri de stricta necesitate, utilitati, restul adunam si comparam cu averea: imobile, masini, bijuterii, ale tale si ale copiilor. Ce depaseste veniturile trebuie sa demonstrezi ca ai castigat corect banii. Nu poti, confiscat! Iar condamnarea la puscarie sa fie cu executare iar daca esti medic, politist, judecator sau politician sa iei de doua ori mai mult decat un amarat de controlor de tren care ia mita.
  • +1 (1 vot)    
    cat mai este un salariu de ginecolog? (Joi, 13 februarie 2020, 23:00)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    chair ma intreb.