Un copil în vârstă de doi ani din București a murit din cauza gripei. Nu era vaccinat anti-gripal

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2020, 20:27 Actualitate | Sanatate


Vaccin
Foto: Agerpres
​Un copil în vârstă de doi ani, din București, a murit din cauza infecției cu virusul gripal tip B, cel mic fiind nevaccinat anti-gripal. Există suspiciunea că micuțul s-a îmbolnăvit în timp ce era internat în spital, pentru o altă afecțiune, au declarat, pentru Mediafax, oficiali ai MS.

Băiețelul, în vârstă de doi ani, era cunoscut cu afecțiuni medicale. Decesul copilului a avut loc sâmbătă, arată sursa citată.

„Infecția are caracter de IAAM (infecție asociată asistenței medicale -n.red.), iar sursa proabilă pare a fi un aparținător”, menționează sursa citată.

De la începutul sezonului, au fost confirmate la nivel național peste 240 de cazuri de gripă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5614 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Se putea vaccina? (Luni, 27 ianuarie 2020, 20:54)

    cris22 [utilizator]

    In primul rand imi pare rau pentru parinti, stiu ca o sa urmeze o lunga perioada grea pentru ei.

    Din titlu pare ca s-au gasit vinovatii: parintii care nu l-au vaccinat.
    Am si eu un copil de doi ani care nu e vaccinat pt gripa desi e cu toate vaccinurile la zi (inclusiv cu cele optionale si care se gasesc cu greu in farmacii). Nu e vaccinat pt gripa. De ce? E deja la cresa si singura perioada fara muci pe care am avut-o a fost una in care nu am gasit vaccin in farmacii si optiunea era sa comandam special - pana venea vaccinul avea muci din nou.
    • +5 (11 voturi)    
      probabil se putea vaccina (Luni, 27 ianuarie 2020, 21:50)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui cris22

      cum de altfel probabil ca si al dvs putea fi vaccinat, "mucii" nefiind o contraindicatie

      Din pacate acest mit este propagat de multi medici. Copilul nu trebuie sa fie complet sanatos pt a fi vaccinat. Nici macar febra nu este contraindicatie absoluta.
      • +3 (3 voturi)    
        Practic, oricine, oricand poate fi vaccinat (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:33)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui hemostatic

        Interdictia este doar sub 6 luni si in caz de alergii specifice vaccinului. Daca organismul este slabit din cauza unei boli, este foarte posibil ca vaccinul sa nu-si faca efectul scontat (anticorpii), dar nici nu te va inbolnavi de gripa.
        O simpla raceala nu este motiv de amanare a vaccinarii. Rinita ("mucii") poate avea multiple cauze - virale, bacteriene, poluare (in special in Bucuresti), diverse alergii etc. - dar iarna poate fi pur si simplu cazuata de aerul uscat!
    • 0 (14 voturi)    
      Hai sa ne scuzam imbecilitatea! (Luni, 27 ianuarie 2020, 22:24)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui cris22

      Il iei in toamna cand se gaseste, il tii intr-o punga cu gheata pana ajungi acasa (5 minute) sunt 2 milioane de farmacii in Bucuresti, deci probabilitatea sa fie una la 5 minute de tine e mare, apoi il pastrezi in frigider.
      Frigiderele moderne tin temperatura 12 ore chiar daca se intrerupe curentul.
      Cand nu are muci, il iei din frigider si-l duci la medicul de familie.
      Asta e solutia 1. Solutia 2 care trebuia sa fie solutia 1 este ca oricand nu are muci sa mergi la mediul de familie si acesta sa aiba de la DSP suficient vaccin. Cum rromanistan este un stat esuat in care ai doar obligatii si bani se gasesc doar cand e rost de furat solutia 2 e mai imposibila. Dar tu ca parinte responsabil apelezi la solutia 1, stii ca romanii sunt niste jeguri nenorocite si niciodata nu asigura asistenta pentru proprii copii, nu te bazezi pe statul de jeguri.
      Ce faci aici in comment nu este decat un fel de scuze pentru psihicul tau. Scuze pentru lene si comoditate si nepasare.
      • -1 (13 voturi)    
        Putina decenta, Marioneta (Luni, 27 ianuarie 2020, 23:49)

        cris22 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        M-ati jignit gratuit ca sa va simtiti important pe internet. Daca era vorba de un vaccin din schema, sau nici macar, ceva recomandat de pediatri, as fi facut ca atare. Dar cand din cei 3 pediatrii vazuti din toamna doi mi-au zis ca poate fi util (posibil sa acopere 1% din posibilele cazuri de gripa) iar al treilea mi-a zis ca nu are sens de loc, revin la intrebarea mea: ce relevanta are ca a fost copilul vaccinat sau nu?
        • +2 (4 voturi)    
          Doar 3? (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui cris22

          Eu zic sa incerci macar 7 pediatri pe anotimp!.. pana la urma se se gaseste unul care sa spuna si ce vrei sa auzi. ;)

          Acum, serios vorbind, cand medicul pediatru ti-a spus ca este "posibil sa acopere 1% din posibilele cazuri de gripa" (de 2 ori "posibil", sa accentuam incertitudinea?), nu l-ai intrebat si tu, de curiozitate, ce tulpina a gripei are doar 1% din cazuri?

          Mai important, copilul din articol a contactat o infectie in spital - celebra "infectie nosocomiala" - si aia i-a fost fatala, nu gripa. Pericolul cel mai mare in cazul gripei il reprezinta complicatiile, nu virusul in sine. Chiar daca un copil vaccinat se imbolnaveste ulterior de gripa din diverse motive, anticorpii il ajuta sa lupte mai eficient cu virusul si scad riscul de complicatii.
      • -7 (9 voturi)    
        iaca (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:47)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        noul furher ecologisto-progresivist care-ti taie capul mai dihai ca isis,daca nu-ti faci vaccinurile pe care le vrea el.la el limbajul moderat nu inseamna nimic,el zbiara si injura,cu spumele de rigoare,contra a tot ce nu intelege.el blesteama cu foc pamantul care nu l-a facut,Tara pe care nu a avut-o,poporul din care nu face parte.
        heil marioneta!!!
    • +2 (2 voturi)    
      in plus (Luni, 27 ianuarie 2020, 22:32)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui cris22

      Protectia optima nu apare imediat dupa vaccin, ci la 2-3 saptamani.
  • -6 (12 voturi)    
    Vaccin antigripal (Luni, 27 ianuarie 2020, 22:31)

    Pampa Teodor [anonim]

    Nu , nu , de zeci de ori , nu ! Copilul a trecut in lumea dreptilor pentru ca a fost depistat tarziu, nu din cauza ca "nu a fost vaccinat antigripal" . Sunt adeptul vaccinarilor , dar vaccinul antigripal nu poate avea efecte scontate pentru ca nu trateaza decat tulpinile 'vechi " !! Repet , sunt pentru vaccinuri , dar nu pentru cel antigripal !!!
  • -3 (13 voturi)    
    mda (Luni, 27 ianuarie 2020, 23:02)

    Kosmos [utilizator]

    Ce convenabil ...copilul avea sistemul imunitar slabit? Suferea de altceva? Cum sa spui ca a murit ca n a fost vaccinat?
    • +6 (6 voturi)    
      si daca (Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:26)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Si daca ar fi avut sistemul imunitar slabit sau ar fi suferit de ceva, ce? Merita sa moara in cazul asta? Ce logica au unii...

      Tocmai la cei cu sistemul imunitar slabit si cu boli cronice se recomanda vaccinarea gripala, din cate stiu eu.

      Daca ar fi fost vaccinat ar fi avut totusi o sansa la viata. Asa, nu a avut nici una :(
      • -4 (6 voturi)    
        arata-mi studiul care (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:52)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        demonstreaza ca un copil cu sistem imunitar slabit si vaccinat ar avea mai multe sanse de supravietuire
        • +4 (6 voturi)    
          alta acum (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:41)

          KayT [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          TOATE studiile arata ca vaccinarea antigripala, chiar in cazurile in care nu ofera 100% imunitate, scurteaza durata bolii si amelioreaza simptomele.

          Uitati totusi un studiu, daca vreti ceva concret:

          https://academic.oup.com/jid/article/210/5/674/2908613

          Cautarea mi-a luat fix 10 secunde, probabil ca exista alte studii mai recente si mai relevante.
          • -6 (8 voturi)    
            daca citeai atent (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:45)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui KayT

            Nu are eficienta la copii sub 3 ani.
            Si nu sunt studii dupa cum relateaza acest studiu care sa dovedeasca protectia IN URMA VACCINARII IN CAZURILE INCARE COPIII AU FOST ADMISI LA TERAPIE INTENSIVA SAU IN CAZURILE IN CARE A SURVENIT MOARTEA

            ''Hadler et al observed an 82% reduction in influenza hospitalization among children aged 3–9 years, but no reduction in influenza hospitalization among children <3 years old from a single dose of monovalent H1N1pdm influenza vaccine during the 2009 pandemic [29]. No studies to our knowledge have examined the protection conferred by influenza vaccine against ICU admission or death from influenza infection among children.''
            • +1 (1 vot)    
              vai ce bazaconii spuneti (Marţi, 28 ianuarie 2020, 15:13)

              KayT [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              Citatul ala e din introducerea studiului si vorbeste de studii PRECEDENTE. De ex. Halder et al. Nu sunt rezultatele studiului curent.

              In studiul curent rezultatele sunt clare: "We observed no interaction between vaccination status and age". Subiectii studiului au intre 6 luni si 17 ani. Adica eficacitatea vaccinului a fost la toti subiectii, indiferent de varsta, de cel putin 2/3.

              Ca sa nu mai vorbesc de: "Fifty-five percent of cases and 69% of PICU controls had at least 1 underlying chronic medical condition".

              Asta apropo de sistemul imunitar slabit.
        • +3 (5 voturi)    
          de parca (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:41)

          KayT [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          lipsa studiilor va face pe dv., antivaccinistii, sa respingeti vaccinarea. Haidade.
          • -6 (8 voturi)    
            Adica tu vrei sa spui (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:47)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui KayT

            ca -ti vaccinezi copiii pe baza a ce? ca asa face lumea ? nu vrei sa stii eficienta acelui vaccin? si de ce nu se fac studii? asta nu ridica semne de intrebare????
            • +1 (1 vot)    
              ii vaccinez (Marţi, 28 ianuarie 2020, 15:15)

              KayT [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              In baza recomandarilor EXPERTILOR, care se bazeaza pe studii solide si pe statistici care nu mint.

              Dv. pe ce va bazati?
              • 0 (2 voturi)    
                vaccineaza-te omule (Marţi, 28 ianuarie 2020, 17:58)

                Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui KayT

                si vei fi protejat.
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Acu doua zile aparuse un articol despre un cetatean care murise desi era vaccinat. Presupun ca la articolul ala ai zis ca murise din cauza vaccinului?
      Nu prea moare nimeni doar din cauza gripei, intotdeauna vor exista niste alte cauze care sunt agravate de prezenta virusului.
      Ar fi ajutat vaccinul? Posibil, nu vom sti cu siguranta. Probabil mai mult ar fi ajutat sa avem spitale normale, in care nu imbolnavesti mai tare decat erai. Mie mi-e groaza de momentul in care va trebui sa imi duc copilul la spital. Condoleante familiei, nu vreau sa imi imaginez ce e in sufletul lor.
      • -6 (8 voturi)    
        asta demonstreaza (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:53)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca vaccinul nu face diferenta. vaccinat sau nu , poti muri pt ca sistemul imunitar este compromis. Si de ce nu. vaccinul ar fi putut sa-i slabeasca sistemul imunitar