Iohannis, despre extinderea programelor de sănătate la privat: E corect ca sistemul privat să intre în colaborare cu sistemul de stat

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2020, 18:50 Actualitate | Sanatate


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
​Președintele Klaus Iohannis califică „cel puțin ciudată” abordarea PSD față de proiectul Ministerului Sănătății de a extinde programele naționale de sănătate și în sistemul privat, susținând că acesta „funcționează la parametri buni”, motiv pentru care poate intra „în colaborare cu sistemul de stat”. ​

„Serviciile medicale trebuie asigurate de stat, toate, dar în România avem și un sistem privat care funcționează la parametri buni. Și fiindcă avem acest sistem privat, care funcționează la parametri buni, eu cred că este corect ca și sistemul privat să intre în colaborare cu sistemul de stat și împreună să realizeze servicii medicale în beneficiul populației. Am văzut acea abordare pesedistă, mi se pare cel puțin ciudată. Din moment ce avem medici foarte buni la stat și medici foarte buni la privat, eu cred că trebuie să avem înțelepciunea să deschidem calea și unora, și celorlalți, către pacient, în beneficiul pacientului”, a declarat luni președintele Klaus Iohannis.

Ministerul Sănătății a publicat, în dezbatere publică, un proiect de Ordonanță pentru modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul sănătății, respectiv modificarea anumitor reglementări necesare funcţionării Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România, ce prevede extinderea tratamentelor acordate în cadrul programelor naționale de sănătate și la spitalele și clinicile private.

Pacienții români tratați în cadrul programelor naționale de sănătate nu vor plăti niciun ban în plus din buzunar în urma extinderii tratamentului din cadrul programelor și în spitalele și clinicile private, așa cum prevede un proiect de Ordonanță de modificare a Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, elaborat de Ministerul Sănătății, dă asigurări ministrul Victor Costache. Potrivit acestuia, "de câte ori se reformează ceva în sănătate, se scoate această utopie a privatizării". Victor Costache a subliniat că, potrivit legii, în programele naționale de sănătate coplata este interzisă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1847 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    "sistemul privat să intre în colaborare cu (Luni, 27 ianuarie 2020, 20:01)

    ty [utilizator]

    sistemul de stat" Astia colaboreaza de ani de zile: cine lucreaza la stat are si cabinet privat.
  • -1 (1 vot)    
    Korect (Luni, 27 ianuarie 2020, 20:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu condiția să fie șpaga mai mică.
  • +1 (3 voturi)    
    Adio spitale de stat, noroc saracilor (Luni, 27 ianuarie 2020, 22:20)

    Fides [utilizator]

    Sanatatea va fi privatizata, un vis mai vechi, de pe vremea lui Basescu. Saracii vor fi luati cu ambulanta numai dupa ce-si antameaza un rinichi.
    • 0 (0 voturi)    
      singura solutie corecta in sanatate (Marţi, 28 ianuarie 2020, 8:52)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      ar fi invers, nationalizarea sistemului privat.
    • -1 (1 vot)    
      minus. (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Nu pot da plus pentru prostie.Înțeleg să fii împotriva PNL și Iohannis dar să vii cu comentarii prostești nu se face.Hai că poți mai mult.Uite îți sugerez asta,numirea directorilor de spitale//de stat//,angajarea personalului, ți se pare că este ca la o unitate de stat sau se numește și angajează pe cine vrea baronul?
      • 0 (0 voturi)    
        Baronul PSD ori cel PNL, maine poate va fi USR (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:59)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Eu zic sa dai plus pt. inteligenta guvernantilor - idiferent de culoare. Iar in paralel sa pui bani la ciorap, pt. coplata mascata. Ah, da iar cei saraci sa devina obligatoriu donatori de organe.
      • 0 (0 voturi)    
        nu-l bagati in seama ... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 16:30)

        mbananna [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        asta nu trebuie bagat in seama , e vorba de k.I. !asa stia si ceausesci , expert in toate domeniile ! sunt oameni dedicati fiecarui segment , el e dedicat meditatiilor , daca o fi si nu e vrajeala !
  • 0 (0 voturi)    
    despre (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:15)

    costelo999 [utilizator]

    medicul de la stat este si la privat deci te va directiona la privat, unde pretul este mult mai mare, privatul va minca toti banii pentru ca dom doctor sa isi ia salariutzul, va intirzia procedurile la stat iar spitalul de stat va ramine fara banuti, celebra fraza "nu sunt bani" deci nu avem programe de stat, mergeti la privat, deci cine are bani se trateaza cine nu cu plante medicinale. nu mi se pare corect, privatu sa fie privat sa isi cistige banii, nu sa stea cu mina intinsa la stat,
  • 0 (0 voturi)