Primele măsuri luate de România împotriva coronavirusului din China: Autoritătile vor să cumpere pentru aeroporturi camere cu termoviziune, care identifică persoanele cu febră

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:48 Actualitate | Sanatate


Ministerul Sanatatii
Foto: Ministerul Sanatatii
România ia primele măsuri pentru a preveni posibilitatea ca noul tip de coronavirus din China, care a ucis până acum 9 oameni, să ajungă și în tara noastră. Autoritățile intentionează să cumpere camere cu termoviziune, ce identifică persoanele care au febră, si să le monteze în aeroporturi.

Decizia a fost luată miercuri dimineață într-o întâlnire care a avut loc la Ministerul Sănătății între experti în sănătate publică, în boli infecțioase si microbiologie si secretarul de stat Nelu Tătaru.

Prezent la întâlnire, medicul Adrian Streinu Cercel, președintele Institutului de Boli Infectioase Matei Balș, a declarat că Organizația Mondială a Sănătății va emite, cel mai probabil, în cursul zilei de miercuri o alertă la nivel mondial privind coronavirusul din China și va recomanda, la rândul său, un set de măsuri.

Ministerul Sănătății urmează să revină, în cursul zilei de astăzi, cu informații privind întregul set de măsuri pentru combaterea coronavirusului din China.

Ministrul Sănătății, Victor Costache, le-a solicitat specialiștilor în sănătate publică un Plan de acțiune, suplimentar, pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor prin gripă, precum și pregăirea unui set de măsuri pentru intervenția sistemului de sănătate publică în cazul apariției îmbolnăvirilor cauzate de noul coronavirus.

Până în acest moment, Institutul Național de Sănătate Publică a luat următoarele măsuri în ceea ce privește noul tip de coronavirus: a trimis direcțiilor de sănătate publică definiția de caz pentru a putea fi informate unitățile sanitare de la nivel național și, în colaborare cu Ministerul Afacerilor Externe, au fost emise atenționări de călătorie.

În plus, în România ar urma să fie disponibile, în curând, teste care să depisteze rapid eventuala prezență a virusului gripal care a dus la decesul a 6 oameni în China, a anunțat marți medicul Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie. Testele urmează să fie disponibile, cel mai probabil, la Institutul de Boli Infecțioase "Matei Balș" din București.

"În momentul de față au devenit disponibile teste pentru identificarea infecției cu acest virus, dar gândiți-va că discutăm despre un organism care abia a fost izolat. Mai durează până când vor fi disponibile teste comerciale, le numim noi. Deci există un acces limitat la teste, în momentul de față. Dar cred că în curând vom avea și în țară noastră și poate chiar la Institutul 'Matei Balș', teste care să poată să depisteze acest tip de virus", a declarat marți, pentru Mediafax, medicul Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie.

Organizația Mondială a Sănătății a anunțat că va organiza o reuniune miercuri, urmând să decidă dacă va fi declarată stare de urgență internațională, în condițiile în care specialiști din China au stabilit că noul tip de virus se transmite de la om la om.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3551 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    vand crema (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:57)

    Kosmos [utilizator]

    Care raceste
    • +3 (3 voturi)    
      Nu vei avea clienti (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:47)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Pana cumpara astia camere (licitatie, sapte randuri de contestatii, etc.), trece epidemia...
      • 0 (0 voturi)    
        problema e (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:31)

        gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        cine vinde camerele si cu cit? ca e vreo firma de apartament si le da cu un milion de euro bucata, fac si ei un ban cinstit
    • +1 (1 vot)    
      Crema? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:16)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      La ce sa te complici cu crema cand poti sa iei 1-2 pastile de paracetamol
  • +12 (18 voturi)    
    Interesant. (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:08)

    Alexos [utilizator]

    Camera-l identifica, ce faci in continuare? Il rapesti si-l bagi in carantina? Il testezi rapid cu un test minune pe care nu-l ai? Ce faci cu restul pasagerilor? Ii rapesti si pe ei? Dar personalul cu care a intrat in contact? Unde-i duci? Ai spatii? Ai medici pregatiti? Este legal? E putin mai complicat decat o camera in infrarosu...
  • +17 (21 voturi)    
    Primele masuri... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:10)

    gore474 [utilizator]

    Dorinta de a face ceva nu e o masura luata. Pana fac licitatia, pana e contestata, pana repeta procedura de cateva ori... Trec cativa ani pana monteaza prima camera. Mai repede fac programe de cercetare, sa inventam vaccinul pentru virus si sa-l vindem in toata lumea :-)
    • -1 (3 voturi)    
      Tichie de margaritar (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui gore474

      Tichie de margaritar: In Talibanatul Romania, numai astea lipseau: camere cu termoviziune.
      Poporului ii place si voteaza catusele, conform genelor de sluga. Sa fie!

      In rest sunt de toate!
  • +3 (15 voturi)    
    Normal (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:22)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Sigur ca da, este o urgenta absoluta.

    Situatie de criza, se ocoleste licitatia, se va face atribuire directa. Pret? Oricat, ca doar este pentru binele poporului.

    Ce mi-a PSD, ce mi-e PNL ...............

    Astia au deraiat complet.

    Adica ai si tu o leaca de febra te salta Sanepidu' din aeroport si direct la izolare...

    Pai sa puna si la punctele de frontiera, ca vine lumea bolnava cu masina. Si sa puna si in gari, la metrou, autobuz etc.

    Esti pe strada si ai febra? La spital cu tine!
    • +7 (7 voturi)    
      pe pariu (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:43)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      ca daca ajunge virusul in Romania si ca daca o singura persoana moare si se produce panica, toti o sa urle ca de ce nu s-au luat masuri la timp?

      Masurile astea nu sunt ceva extraordinar. Camere si scanari de-astea sunt standard prin Africa, sau cel putin erau in timpul epidemiei de Ebola. Am trecut si eu printr-un punct de-asta de scanare acum cativa ani.

      Se pun pe aeoroport pentru ca acolo se poate ajunge direct din zonele afectate. Cu masina e mai greu sa vina cineva din China...
  • -1 (7 voturi)    
    Romania...te mai miri (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:05)

    ggiiggii [utilizator]

    Aici este ridicata prostia la rand de arta.
    Ce camere de termoviziune vizati mah tembelilor?
    Nici macar nu stiti despre ce este vorba, cum se manifesta, cum se transmite....sau macar daca exista sa zisul virus de care vb toata lumea si voi repede sa faceti o achizitie cu dedicatie.

    Tocmai ce este infintata firma care va vinde aceste camere de termoviziune...mai asteptam putin sa iasa actele si gata achizitia.
  • +2 (4 voturi)    
    Cred ca punerea in carantina (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:27)

    Idealistu [utilizator]

    A celor care vin din tarile cu epidemie ar fi mai sigura.
    • -4 (6 voturi)    
      Sau te pun pe tine in carantina (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:40)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      la cat de prost esti...posibil sa infectezi si pe altii
  • +2 (4 voturi)    
    Poza in spectru infrarosu (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:21)

    gie [utilizator]

    Acu au motiv sa ne faca si poze si in spectrul infrarosu... Nu-s destule alea in spectrul vizibil...
  • +1 (1 vot)    
    eficienta mica (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:32)

    Wheelwright [utilizator]

    Citeam ca in Filipine un copil chinez a intrat de curand in tara, printr-un aeroport care avea astfel de camere. Nu au vazut nimic suspect si dupa vreo 2-3 zile copilul a ajuns la spital pentru ca se simtea rau si au descoperit virusul.
    Pare destul de slaba apararea in modul asta, sa nu mai vorbim ca acel suspect deja a intrat in contact intr-un mediu foarte inchis (avionul) cu o gramada de alti oameni.
  • +1 (1 vot)    
    Pfffff (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:01)

    Typhon [utilizator]

    Detectarea persoanelor cu febră ar trebui făcută și la îmbarcare, și la coborâre.
    O persoană infectată are șanse mari să contamineze și alți călători din acel avion. Așa că, nu doar România ar trebui să facă lucrul ăsta și nu doar pe sensul de intrare în țară.
    Per ansamblu, este o măsură destul de subțire. Dar e mai bine decât nimic.