Spitalul Universitar din București, amendat cu 20.000 de lei după ce trupul unui pacient mort a fost abandonat pe scara de incendiu

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:50 Actualitate | Sanatate


Spitalul Universitar
Foto: Facebook - Emanuel Ungureanu
Spitalul Universitar de Urgență București a fost amendat cu 20.000 de lei, după ce inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică a Municipiului București au constatat neregulile în manipularea pacienților decedați. Controlul a fost făcut după ce în spațiul public au apărut imagini cu trupul neînsuflețit al unui pacient abandonat cu orele pe scările interioare.

”Echipa de inspectori a constatat că imaginile apărute corespund realității, brancarda cu pacientul decedat a fost amplasată de către o asistentă medicală, într-un loc neadecvat, pe o scară de evacuare în caz de incediu. Urmare a neregulilor constatate, inspectorii sanitari au amendat SUUB cu suma 20.000 de lei, conform HG nr. 857/2011, art.32., lit.k, iar asistenta care a abandonat brancarda cu pacientul decedat, într-un spațiu neadecvat, cu suma de 1.000 de lei, conform aceluiași act normativ”, se arată într-un comunicat de presă.

De asemenea, conducerea SUUB are termen 30 de zile pentru a identifica și amenaja un spațiu special pentru pacienții decedați. Spitalul trebuie să revizuiască procedura de manipulare a pacienților decedați, cât și să instruiască personalul medical care se ocupă de astfel de situații.

Deputatul USR Emanuel Ungureanu a publicat, joi, pe pagina sa de Facebook, imagini cu trupul unui pacient "abandonat cu orele pe scările interioare, în dispreț total față de cel decedat" după ce a murit la spitalul Universitar din București. Ministerul Sănătății anunța că, la solicitarea ministrului Sănătății, Victor Costache, Direcția de Sănătate Publică din București a trimis o echipă de inspectori sanitari la Spitalul Universitar de Urgență București pentru a verifica situatia la fata locului, respectarea legislației si a procedurilor în caz de deces.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4269 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Important e că au salarii ca afară. (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:01)

    prec [utilizator]

    Doar munca este ca în Africa.
  • +8 (8 voturi)    
    Asteptam (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asteptam protestul Colegiului Medicilor, binecunoscut pentru a pune presul pe țambal. Salarii nesimtite si indolenta maxima. Plus mita mita si iar mita. RUSINE::::
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate asta e practica la Municipal (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acesta nu e primul lasat acolo.
  • +8 (8 voturi)    
    cine suporta aceste (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:06)

    zigot [utilizator]

    amenzi?
    conducerea, seful de sectie, sau spitalul?
    daca spitalul suporta, din ce fonduri: de salarii, din
    hrana pacientilor, din fondurile ptr medicamente?
    explicatia mi se pare necesara ptr a intelege latura
    educativa (disciplinara) a pedepsei.
    • +6 (8 voturi)    
      Oprescu (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Cheltuie atât pe ora
    • 0 (0 voturi)    
      din bugetul spitalului (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Adica vor lua bani din rezerva spitalului (daca mai are bani in fondul de rezerva). daca nu are, taie din mancarea pacientilor, din cheltuielile ptr caldura, medicamente etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari denuntatorului (Duminică, 19 ianuarie 2020, 22:08)

    TheFreeOne [utilizator]

    dl. Emanuel Ungureanu.

    Unii spun ca uraste sistemul medical, dar cred ca este fix invers. Daca nu ar face nimeni publice neregulile, acestea nu ar fi rezolvate niciodata, probabil...

    Cu toate ca dupa cateva zile/saptamani se revine la vechile practici, santem blestemati sa nu invatam niciodata!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu inteleg... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 22:54)

    Grigore [utilizator]

    "SUUB are termen 30 de zile pentru a identifica și amenaja un spațiu special pentru pacienții decedați."
    Eu stiam ca orice spital chiar si in Romania are un atare "spatiu special" de aproape 100 de ani denumit popular MORGA.Poate ma insel si sunt o victima "inocenta" a filmelor americane cu spitale,medici,legisti etc in care caz imi cer scuze.
  • +1 (1 vot)    
    Ma-ta e cu cratima ! (Luni, 20 ianuarie 2020, 9:41)

    andrei31 [utilizator]

    Nu se pune virgula intre subiect si predicat !
    NU "Spitalul Universitar {virgula} amendat cu...", ci "Spitalul Universitar amendat cu...".
    La fel cum nu scriu "Eu{virgula} merg la mare !"
    Cat despre subiectul in sine, oamenii vii nu sunt respectati, ce sa mai zicem de cei morti !
  • 0 (0 voturi)    
    Cam ca marele guru de la ISU (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:54)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Pai cam aceeasi gandire si acelasi respect fata de morti precum marele sef de ISU (care se referea la copiii morti la Colectiv si intansi pe asfalt): ''Lasa-i in p...a mea''.
    Si daca le spui unora sau altora, stai sa vezi ca este scoasa din context afirmatia /abandonarea mortilor pe culoare.

    Acesta este de fapt nivelul de respect al romanilor fata de romani. Asa ne purtam unii fata de altii si de aceea a ajuns Romania si natiunea romana in pragul disolutiei.