Un IT-ist elibera rețete și trimiteri în locul soției sale, medic de familie. El ar fi consultat și zeci de pacienți (Digi 24)

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 9:49 Actualitate | Sanatate


Caz Predeal
Foto: Captura Digi 24
Un programator IT îi ținea locul la serviciu soției sale, medic de familie în Predeal, eliberând rețete compensate și trimiteri, potrivit unei anchete Digi 24. În plus, ar fi consultat zeci de pacienți, în locul medicului, aflat în concediu medical.

„Pot face bilet de trimitere, pot face rețetă, dar identică cu cea de luna trecută, pe câte luni doriți, pe una, pe 30 de zile, pe 60 de zile sau pe 90 de zile rețeta, dar fără să schimb tratamentul, medicația”, spune bărbatul când era filmat cu camera ascunsă.

Echipa Digi 24 a anunțat poliția despre cazul descoperit, iar oamenii legii au intrat în cabinetul așa zisului medic pentru a-i cere explicații. Polițiștii au descoperit că bărbatul a dat, in ultimele nouă zile, peste două sute de bilete de trimitere, rețete compensate și prescripții medicale.

În plus, ar fi consultat zeci de pacienți, în locul medicului.

Mai multe detalii pe Digi 24






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6154 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Nu are cum (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:12)

    robyzs [utilizator]

    Sunt curios cum arata CV-ul ITstului, programator, qa, project manager, doctor in timpul liber, intership la IBM, 2 luni la Endava, 6 ani la Siveco.
  • -3 (3 voturi)    
    IT (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:16)

    costelo999 [utilizator]

    aitistul era si corporatist ?
  • +2 (4 voturi)    
    Medic de familie = Familie de medic (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:26)

    Amad [utilizator]

    Ce-i asa anormal in tara asta?

    Veniti si voi cu stiri cu adevarat anormale. :)
  • +1 (3 voturi)    
    Hmmm (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:29)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Doctor sunt. Diagnoza fac. Asistenti am. Cum de nu m-am gandit sa fac si eu asta?
  • +1 (3 voturi)    
    Nelamurire (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:07)

    ipolitic [utilizator]

    Daca sunt doctor in filosofie si vine la mine un pacient cu dureri existentiale, pot prescrie un sartre dimineata si doi heideggere seara? Compensate, bineinteles.
    • 0 (0 voturi)    
      Beuran si Ciomu (Vineri, 17 ianuarie 2020, 14:44)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Ar prescrie un satar dimineata si incendiere seara.
  • +2 (4 voturi)    
    ha! (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:13)

    codyrocco [utilizator]

    de fapt treaba e mai simpla; doctoreasa era in conced, barbat'so da retete _identice_ in prelungire. nu tre' sa fii medic pentru asta - cunosc cazuri in care asistenta medicului de familie face asta [nu, nu are facultate, ca sa vezi].
    e simpla scriptologie, nu facea ala medicina.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai informati-va (Vineri, 17 ianuarie 2020, 20:23)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      conform legii medicului de familie acesta NU ARE DREPT la concediu ( de odihna, medical sau de studii) decat dupa isi gaseste inlocuitor !!!! Adica degeaba te imbolnavesti, nu ai voie sa pleci - probabil chiar era bolnava, nu pleca singura cu sotul la munca. Unde sa gaseasca inlocuitor care sa aiba timp liber ? la oras mai gasesti un rezident, un coleg - in orasele mici e o pacoste. Toti pacientii AU DREPTURI, vor retete compensate, trimiteri, analize - dar doctorul nu are nicic un drept. Nici macar nu li s-a marit si lor leafa de catre PSD, ei fiind CMI. Cine n-a trecut prin asta, sa ai o urgenta in familie si sa nu poti pleca pt ca...trebuie sa le asiguri retetele compensate oligofrenilor de mai sus, sa taca din gura - sau sa dea minusuri ca atat stiu