Deputatul Emanuel Ungureanu prezintă imagini cu infirmiere de la spitalul Bagdasar Arseni, care "mânjesc pereții cu mopuri jegoase"

de CP     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:36 Actualitate | Sanatate


Imagini de la Spitalul Areseni Bagdasar
Foto: Facebook
Deputatul USR Emanuel Ungureanu a prezentat pe pagina sa de Facebook imagini care arată cum sunt spălați pereții spitalului Bagdasar Arseni din București. "Infirmierele mânjesc pereții cu mopuri jegoase după ce au întins mizeria și pe culoare. Cu aceleași instrumente infecte se face așa zisa curățenie și prin saloane", scrie Emanuel Ungureanu.

Potrivit acestuia, Conducerea Spitalului neagă orice responsabilitate "pentru mopul jegos care umblă pe pereți de unul singur", susținând că de vină ar fi o firmă de curățenie. Deputatul USR spune că așteaptă raportul DSP București în acest sens.



În urmă cu două zile, Emanuel Ungureanu a publicat și imagini din blocul operator al Spitalului Universitar din București, unde "deși sălile sunt noi, mopul jegos care nu ar trebui folosit nici la intrarea în spital s-a întors în forță", cu îndemnul "Scoateți mopurile jegoase din spitalele României!"

"Ieri a venit în vizită secretarul de stat Tătaru, a vrut omul să vadă noul bloc operator, a fost mulțumit în general chiar dacă, în 2 săli nu functioneaza sistemul de ventilație și în timp ce se operează vine miros de cârnați, nu îl deranjează nici că o parte din personalul care a operat deja în unele săli, nu fusese instruit să îl folosească", a mai scris Emanuel Ungureanu, pe pagina sa de Facebook.

Emanuel Ungureanu are și un mesaj pentru Adriana Nica, managerul Spitalului Universitar din București: "Era să uit, doamna Nica, în imagini am atașat și un instantaneu cu mizeria care este în apa care curge prin robineții din spital, trimit inspecția sanitară în control sau interveniți? Cum facem?"




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29840 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Nu neaga nimeni nimic (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Este clasica "mortul e de vina". E simplu.

    Daca cineva se imbolnaveste sau moare din cauza microbilor, sigur era bolnav de dinainte sa vina in spital. Daca apar gandaci, sigur au fost adusi de pacienti (pentru cine nu stie da, a fost un caz in care codnucerea spitalului a spus ca una dintre mamele copiiilor care se plangea de gandaci i-a adus chiar ea ca sa strice imaginea spitalului) si asa mai departe.

    Nu e vina firmei contractate sau a femeilor de servici. Este vina pacinetilor ca vin la spital. E vina #rezist si a martienilor reptilieni LGBT. Oricine mai putin cine conteaza. Toti se ascund in spatele "nu stiu", |nu eu ma ocup", "asa era"," vorbiti cu colegul", "am treaba nu pot vorbi" etc.

    Intre timp, oamenii care se plang de situatie si de starea deplorabila din spitale nu merg la vot. Deci, ce mai conteaza?

    Intre timp eu zic sa asteptam sa mai moara copii ca apoi sa ne agitam toti si sa tipam "cum de s-a intamplat?" pentru ca aparent 30 de ani spitalele erau mai luxoase ca Hilton, si brusc peste noapte au ajuns cum au ajuns is d-aia e lumea surprinsa. In niciun caz nu sunt asa de atata timp. Important e ca nimeni sa nu ia masuri pentru ca romanilor le place asa.

    Nici nu ma mira cat de dispretuit si urat este Ungureanu de foarte multi in loc sa vada realitatea crunta in care traim. E mai usor sa te iei de un om care incearca sa schimbe ceva sau macar sa arate ce se intampla decat sa incerci sa schimbi si tu.

    Abia astept postacii sa spuna ca USR vrea voturi, ca Ungureanu vrea post si tot asa. Tin sa aduc aminte postacilor ca un mare filosof ne explica acum un an ca PSD a reusit sa faca la stat ca la privat.
    • +11 (15 voturi)    
      Sistemul de Sanatate (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      in ROMANIA e un sistem CRIMINAL.
    • -2 (18 voturi)    
      Vor vedea realitatea crunta. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:00)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cand vor marca 15.000 lei pe operatia de apendicita la spitalul privat.
    • -2 (26 voturi)    
      Mopurile din poze sunt curate! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:17)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Din imagini nu se vede dacă mopurile acelea cu care sunt șterși pereții sunt curate sau murdare iar mopurile din gălețile de pe podeaua albastra sunt albe și curate. De asemenea, spatiile din fotografii sunt curate. Ce reclama Emanuel Ungureanu?!
      • 0 (2 voturi)    
        Iar tu esti un bou! (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:01)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Suntem in 2020!
        Oricat de "curat" ar fi un mop ( si dupa prim aultizare sigur nu se mai poate numi curat!) nu se foloseste peste tot.
        Un mop plimbat aiurea pe orice suprafata dintr-un spital de o proasta neinstruita nu face decat sa imprastie mizeria si microbii!
        Daca tot au renovat in spital, oare nu puteau finaliza si sistemul de ventilatie?
        Nu putea cumpara si niste sisteme de igienizare la nivelul anilor la care ne aflam? Oare in spitalele din Austrai/Anglia/Italia se face curatenie in spaital cu mopul?
        Alea sunt sali de operatie, nu sali de asteptare ale garii!
        Alea sunt infirmierea sau niste femei de serviciu angalate pe baza de plic, sa manace si gura lor ceva?
        • 0 (0 voturi)    
          Unde vezi ca e plimbat peste tot? (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:50)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui provest

          1. Nicaieri nu se vede ca acele mopuri curate au fost plimbate peste tot. Asta ar trebui sa dovedesti. Nici macar din filmare nu reiese asta.
          2. Omul a zis ca mopurile sunt curate si asa este nu este ok sa-i zici ca este bou pentru asta. Denota lipsa de bun simt.
    • 0 (0 voturi)    
      In spitalele din Bucuresti (Luni, 13 ianuarie 2020, 21:58)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      nu vei primi nici un raspuns. Firea a interzis sa se raspunda. Ea merge dupa principiul mafiot al omertei !
  • +11 (23 voturi)    
    trist, dar adevarat (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:08)

    andimi [utilizator]

    sa vad eu cati indraznesc sa conteste ca acesta e adevarul din spitale? Cred ca am vazut cu totii mizeria care domneste acolo, nimic nu merge cum trebuie, managementul si doctorii doar incaseaza, responsabilitate zero. Femei de servici depasite, inca se lucreaza cu mopul si maturoiul, oameni care intra si ies de capul lor fara vreun control, poarta bacteriile peste tot. Nu am sa uit toata viata o scena recenta, in care la un spital pt copii, la un etaj de clinica, cu hol plin de oameni cu de toate, trece prin mijloc un carucior cu un copil adus de la terapie intensiva, mutat la salon. Deci copil care cu 24 ore inainte fusese in operatie era plimbat printre zeci de oameni si copii potential purtatori de boli (era si iarna)! Cum credeti ca s-au gandit infirmierele sa il protejeze? L-au acoperit cu un cearceaf. Am crezut ca e mort! Efectiv, iti sta mintea in loc! Din acel moment am zis ca nu mai imi duc copilul la un spital de stat! Cotizez degeaba la stat, scot alti bani pentru privat, asta e, nu mai risc.
    • +11 (19 voturi)    
      Stii ceva? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:25)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Cotizarea ar trebui sa fie optionala. D-aia isi permit nenorocitii astia. Ca stiu ca suntem obligati prin lege. Dar cum oricum nu beneficiem de nimic, eu, daca as putea, as retrage cotnributia si m-as muta full pe privat. apoi poate s-ar apuca astia de treaba daca ar vedea ca e groasa si nu le mai da nimeni bani pe stat la poker si site-uri cu cumparaturi sau pariuri.
    • -11 (23 voturi)    
      E minciuna si propaganda. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:48)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Daca nu spala si e mizerie de ce nu spala. Daca nu e mizerie cum se vede in poze ca nu e de ce sunt jegoase mopurile! Singura solutie pe placul USR este sa functioneze doar spitalele private unde apendicita este 15.000 lei.
      Apropos, ce parere are deputatul USR despre baietelul omorat la Sanador?
      • -2 (10 voturi)    
        in viata mea n-am vazut ceva constructiv (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:59)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        de la un membru al acestui partid. Numai certuri, reclamatii, procese..
        • -1 (7 voturi)    
          Corect, nu-i voi mai vota. (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:08)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          Se pare ca sunt finantati din partea de medicina privata din Romania ca toti au pata pusa pe spitale. Daca in unele cazuri era justificat, acum se devoaleaza tot mai clar ca ei ataca chiar daca nu e cazul. Asta e noua:"de ce sunt mopurile <<jegoase>>".
          Partidul in afara de a-si urmari interesele private tace malc atunci cand e vorba de secretizarea salariilor securistilor si militienilor si in loc sa desfiinteze pensiile speciale mai creaza o categorie de "speciali" soferii de pe mijloacele de transport in comun ale statului!!!
          Este ultima oara cand i-am votat, de acum nu-i voi mai vota. Partea trista este ca PNL nu este optiune (ei secretizeaza salariile securistilor), PSD nu este optiune (astia taceau malc atunci cand Dragnea fura cu ordonanta de urgenta), PMP nu este optiune (astia s-au luptat pentru scaparea de puscarie a fostilor membri PDL), ProRomania nu este optiune (vorbim de Ponta), ALDE nici nu mai argumentez de ce nu e optiune.
  • +3 (21 voturi)    
    Cui nu ii place? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:37)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Si ce daca?

    Cui nu ii place, nu are decat sa se interneze in alt spital!
  • -1 (23 voturi)    
    fragezirea spitalelor (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:01)

    Je__ [utilizator]

    numai bune de privatizat


    spitalele de stat fac concurenta
    spitalele private mine de aur cand tot sitemul medical al unei tari e privat.....cand esti bolnav ai de ales...marci banul sau popa
    • -5 (17 voturi)    
      Exact. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:40)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Chestia asta e atat de subiectiva ... Cica mop jegos acum. Daca nu spala de ce nu spala, daca spala de ce spala - cu stalinistii si usr-istii cum o dai cum o intorci nu iese. Doar interesul primeaza.
  • +5 (11 voturi)    
    Spitalele din RO (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O mizerie crunta, adevarate bombe biologice, sustinute de INIDIFERENTA medicilor si a personalului sanitar, interesat doar de sporuri, salarii NESIMTITE si șpaga cât se poate. Recenta marire a salariilor a fost o gluma proasta prin care sistemul s-a imbuibat in dauna populimii care plateste si din care anual cad victime zeci de mii de indivizi ca urmare a CRIMELOR din spitale.
  • -6 (14 voturi)    
    Vreo parere oficiala a USR? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:56)

    Marionette [utilizator]

    Referitor la secretizarea salariilor securistilor?
  • +1 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:59)

    chiuaua [utilizator]

    Eu cred ca persoanele care dau cu mopul pe pereti isi marcheaza teritoriul precum pisicile.
    Ce-i rau in asta ?
    Daca si acasa fac la fel, de ce nu si la locul de munca ?
  • -3 (15 voturi)    
    Unii vor doar private (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:31)

    VMuntean [utilizator]

    Nu suporta spitalele de stat pentru ca ele ii trateaza gratis pe oamenii de rand.
    Cei mai multi dintre cei care iubesc privatele au legaturi directe cu banii care sunt incasati de aceste afaceri extrem de productive.
  • +7 (9 voturi)    
    Murphology de baza. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:57)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ca sa cureti ceva, trebuie sa murdaresti altceva.

    (In schimb, ca sa murdaresti ceva nu e necesar sa cureti nimic).
  • -3 (13 voturi)    
    chiar (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:18)

    codrean [utilizator]

    nu cred ca pozitia apucatului asta reprezinta punctul de vedere al USR. Ar fi trist. Nu cred ca sistemul medical din Romania care, totusi, asigura sanatatea a milioanelor de romani merita injuriile zilnice ale acestui obsedat si frustrat care n-are alta treaba decat sa caute mizerii. Oare pentru asta il platim pe acest deputat ? N-am auzit de vre-o idee, propunere, initiativa. Doar mopul si zoaiele ...? Atata o fi stiind !?
    • 0 (0 voturi)    
      dupa minusurile primite (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      sa pare ca n'ai dreptate, este pozitia majoritatii progresiste.
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:04)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      N-ai auzit de vreo idee, propunere, initiativa a omului pentru ca esti postac sau prost gramada.
      Iti dorim sa te operezi intr-o sala de operatie igienizata astfel!
      Iti garantez ca vei crapa "curat".
  • +3 (5 voturi)    
    parere (Luni, 13 ianuarie 2020, 7:41)

    iq100 [utilizator]

    Du-te mai aproape de casa : la * spitalul * Campia Turzii , sa vezi tu acolo , medicina !!!!!
  • +1 (7 voturi)    
    e clar cat pricepe asta (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:14)

    nash pandelica [utilizator]

    infirmiere care spala holuri si pereti.
    alea sunt femei de serviciu, nu infirmiere.
    infirmierele sunt cadre medicale, asista si ajuta asistentele medicale.
    notiunea de asistenta medicacala a fost introdusa pe vremea lui Ceausescu.
    se numeau surori de caritate.
    o infirmiera, felcer, cum se numea la sate, trebuie sa se ocupe de ingrijirea bolnavilor, nu de curatenia spitalului.
    in frantza si Quebec, numesc l'infirmiere ceea ce noi numim asistenta medica, nurse la engezi si americani.
    deci, domnu depucat a vazut femei de serviciu spaland peretii, nu infirmiere.
    s'a specializat, sau i s'a pus pata pe spitale ?!
    f.bine, sa recomande colegilor labarali, pe care'i sprijina si le'a votat bujetu', sa aloce mai multi bani spitalelor, asa incat sa poata angaja personal si sa achizitioneze materiale consumabile de calitate.
    dar nu numai. mai ales medicamente, pansamente, in asa fel incat sa nu mai fie nevoit pacientul sa le achizitioneze de la farmacia de peste drum.
    sa observati, in jurul spitalelor exista una, sau chiar mai multe farmacii.
    multe spitale nu au paturi, sau satele, sau cearceafuri suficiente....
    sa nu mai taie de la sanatate sau invatamant sa dea la...servicii. ca serviciile servesc puterea, nu cetateanul.