VIDEO La Spitalul Județean Constanța, ”plouă” cu pisici din tavan / Felinele au început să iasă, după ce o bucată de tavan fals a căzut peste un pacient

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:26 Actualitate | Sanatate


pisica Spitalul Judetean Constanta
Foto: Captura video
O bucată de tavan fals a căzut peste un pacient care se afla pe o targă, la Spitalul de Urgență Constanța, iar în momentul următor din tavan au început să iasă mai multe pisici. Tavanul ar fi căzut sub greutatea animalelor.

Conform reprezentanților Spitalului Județean Constanța, în secția de Radiologie se lucrează la sistemul de ventilație, iar mai multe bucăți de tavan au fost îndepărtate. Astfel, pisicile au reușit să se infiltreze în plafonul fals și, sub greutatea lor, s-au dărâmat și alte părți ale tavanului. În urma accidentului, nimeni nu a fost rănit, însă reprezentanții spitalului au demarat o anchetă, scrie Mediafax.

Reprezentanții Spitalului Constanța spun că vor chema o firmă specializată pentru a îndepărta felinele din spital.

”Ne pare rău pentru incidentul creat. S-a demarat o anchetă în acest caz. Va aducem la cunoștință că s-a ajuns la această situație din pricina faptului că se lucrează la sistemul de ventilație din imediată apropiere a locației în cauză iar piesele lipsă de plafon fals au fost îndepărtate de către muncitori. Având în vedere situația creată, plafonul va fi completat la loc. De altfel, vom contacta o firma specializată pentru a îndepărta animalele, în condiții de siguranță, astfel încât să nu se mai întâmple incidente de acest gen”, au transmis reprezentanții Spitalului de Urgență Constanța pentru Constanța News.

Prefectul Constanței, George Niculescu, spune că incidentul este provocat de lipsa de investiții în reabilitarea spitalului.

“Am luat legătura cu conducerea Spitalului Județean și am aflat faptul că acest incident a avut loc pe un culoar ce duce spre zona de radiologie. Am primit asigurări ca nici o persoană nu a avut de suferit. De altfel, nici o persoană nu s-a prezentat la UPU pentru a solicita îngrijiri medicale în urma acestui eveniment.Din punctul meu de vedere, incapacitatea autorităților locale/județene de a rezolva problemele din sistemul de sănătate, de peste 30 de ani, începe să producă efecte negative. În cazul unei unități medicale, veche de aproximativ 50 de ani, consider că astfel de evenimente se pot evita doar prin realizarea unor investiții considerabile în reabilitarea completă a Spitalului Județean”, a transmis prefectul George Niculescu la solicitarea jurnaliștilor Constanța NEWS.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8468 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Uraaa! Mai așteptăm și câinii și... (Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:50)

    comentatordiletant [utilizator]

    ...am ajuns la nivelul Angliei feudale: expresia „it's raining cats and dogs” își are originea în acele vremuri când casele erau acoperite cu paie, iar animalele care-și făceau sălaș în ele ieșeau din acoperișuri în timpul ploilor torențiale.
  • +4 (12 voturi)    
    “Tavan PRABUSIT intr-un spital...” (Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:52)

    fdaniel [utilizator]

    Breaking news: Adică a căzut niște rigips,
    După care media se plânge și se miră că nu e credibilă
    • +7 (9 voturi)    
      Este primul nivel (Vineri, 3 ianuarie 2020, 17:02)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      functional, practic subsolul/parter (unde exista doar radiologia si MULT mai incolo UPU) intrucat policlinica si toate incep de la etajul 1. Spitalul are 50 de ani vechime, trebuia de mult altul (multumim PSD) iar un tavan fals de rigips a fost pus ca sa mascheze conductele inerente si cablurile electrice. Ca s-a umezit, ca umbla pe acolo soareci si pisici.... stire de rahat. In acel spital nu se pot face alte circuite si toate reparatiile sunt de fatada
    • +6 (12 voturi)    
      Exagerezi. (Vineri, 3 ianuarie 2020, 17:19)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      A cazut niste vopsea de pe pereti. Sub ea traiau niste pisici, caini, oi, vaci si putin orez. Care-i problema? Este ceva normal, doar este un spital...

      Tu ai mancat vreodata spital prajit?
    • +2 (8 voturi)    
      Tavanul FALS - scrie în titlu, (Vineri, 3 ianuarie 2020, 18:15)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      deci e evident o bucată de rigips, nu poți pretinde că e fake news:
      - a căzut peste un pacient aflat pe targă;
      - adăopstea animale care nu au ce căuta într-o unitate sanitară (nici în farmacii nu ai voie cu animale);
      - acele animale erau hrănite de sau cu aprobarea personalului spitalului; nu cred că erau și vaccinate și igienizate, deci sunt un focar de infecție;
      - dumneavoastră ce funcție dețineți în acest spital? Sau sunteți avocat în căutare de clienți? Că altfel nu-mi explic cum o astfel de întâmplare nu vă pune pe gânduri.
  • +5 (7 voturi)    
    Încă o dovada (Vineri, 3 ianuarie 2020, 18:27)

    Observatory [utilizator]

    ca România este o țara unica , “Ca la noi , la nimeni”
  • +5 (5 voturi)    
    Pisicile (Vineri, 3 ianuarie 2020, 23:15)

    billy34 [utilizator]

    nu trebuie blamate, ci dimpotriva. Starpeau, probono, soarecii...
    • 0 (4 voturi)    
      Ba, trebuiesc arse pe rug!! (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 11:50)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Sunt de fapt niste vrajitoare sub acoperire.

      Tavanele ale de rigips nu au ce cauta intr-un spital, de fapt.
      Pentru mascarea conductelor trebuiesc folosite canale din materiale carora li se poate asigura igieniarea. Rigipsul ala poros colecteaza prin constructie, tot soiul de germeni ... in primul rand sunt colectoare de praf.
  • +1 (1 vot)    
    Plangere pisiceasca: (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:00)

    Namaste [utilizator]

    nu probati zicala cu cele 9 vieti, nu prin tavan, nicidecum! ;-);-);-)