VIDEO "5 minute de mizerie absolută": Imagini de la Spitalul Județean Brașov, publicate de un deputat USR. "N-am văzut în viața mea atât de mare jegul"/ Spital: Suntem în reabilitare. Capacele de WC lipsesc pentru că se fură - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 decembrie 2019, 12:44 Actualitate | Sanatate


imagini din Spitalul Judetean Brasov
Foto: Captura
Imagini cu "mizeria absolută" și cu "jegul gros" din Spitalul Județean Brașov au fost publicate pe Facebook de către deputatul USR Emanuel Ungureanu. "Ce este dezolant e modul în care tolereaza personalul această mizerie", afirmă el. Reprezentanții spitalului susțin că vestiarele unor cadre medicale sunt amenajate temporar la subsol, pentru că unitatea medicală este în reabilitare, iar capacele de WC lipsesc pentru că se fură. Ei mai spun că luni se va întruni Comitetul director, pentru a vedea cum a avut acces deputatul la subsol.

Imaginile au fost filmate atât la subsolul spitalului, acolo unde se află vestiarele personalului medical care lucrează pe secții, cât și la parterul unității. Filmulețul arată o imagine de nedescris, cu dulapuri vechi, cu praful pe ele, cu o cutie pe post de coș de gunoi, gunoaie aruncate, vestiare cu uși strâmbe sau pereți scorojiți.


  • "JEG GROS la Spitalul Județean de Urgență Brașov! Priviți cum arată subsolul Spitalului Județean Brașov, locul unde se află vestiarele personalului care lucrează pe secții.
  • Din această COCINĂ medicii și asistenții pleacă în spital, la patul bolnavilor.
  • Mai poate mira pe cineva că pacienții vin aici cu o boală și pleacă cu trei, după ce contactează bacterii multirezistente la antibiotice?
  • (...) Nu vă puteți imagina cât de NEGRE de jeg sunt mopurile cu care se șterge pe jos, în băi sau pe secții", a scris Ungureanu.
El spune că a făcut această filmare sâmbătă seară, după ce a vorbit cu o pacientă infectată cu stafilococ auriu în luna mai, în secția de Ortopedie a acestei "bombe biologice".

Deputatul USR a declarat, la Digi 24, că acest filmuleț este doar o parte din "imaginea unei cocine". "Acolo este o catastrofă pentru toți brașovenii. N-am văzut în viața mea atât de mare jegul. Ce e dezolant este modul în care tolerează personalul medical această mizerie. Este un pericol de contaminare", a adăugat el.

Directorul spitalului: Suntem în reabilitare/ Capacele de WC lipsesc pentru că se fură

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență din Brașov susțin că vestiarele unor cadre medicale sunt amenajate temporar la subsol, pentru că unitatea medicală este în reabilitare.

"Spitalul este în reabilitare. În subsol nu se schimbă nici un medic. Sunt dulapuri pentru brancardieri, infirmieră și câteva asistente care nu au spații în secție pentru vestiar. Spațiul este temporar destinat pentru așa zis vestiar. În privința curățeniei există personal angajat care are atribuție. Capace la toaletă o să vă comunic mâine ( luni - n.r.) câte se cumpără pe luna și sunt furate. Întrece orice imaginație”, au declarat pentru Mediafax reprezentanții SJU Brașov.

Potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, Marius Leonte, luni se va întruni Comitetul director, pentru a vedea cum a avut acces deputatul la subsolul spitalului.

"O aripă, cea mare, a spitalului este în reabilitare. Este închisă. Toate activitățile se desfășoară în aripa mică. Ce s-a filmat este locul unde se schimbă infirmiere, brancardieri și câteva asistente, restul vestiarelor fiind pe secții. Medicii pe secții se schimbă. Mi se pare o filmare tendențioasă. Când se lucrează într-un spital este normal să fie și praf. În privința toaletelor, acolo intră cine vrea și când vrea, se pleacă și cu capacele de WC. Luni se întrunește Comitetul director. Vom vedea și cum s-a filmat în subsol, cum au avut acces”, a declarat Leonte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13735 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    NU e vorba de sistem (Duminică, 8 decembrie 2019, 13:00)

    fdaniel [utilizator]

    E vorba de oameni!
    E vorba de neam prost, de mârlănie, de grobianism și mitocănie.
    Toate învingătoare în lupta cu antonimele pe care le clamăm și dorim.

    Faptul că e mizerie nu se datorează lipsei de fonduri, înseamnă că ești un jegos pe care nu-l deranjează jegul.
    Angajații de acolo stau la spital cam tot atât ca acasă. Poți lua o mătură și un mop și să faci curat, dar dacă ești jegos "în cuget și simțiri" nu simți o atari nevoie.
    • +12 (12 voturi)    
      Daca sofezi (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:08)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      vei observa la fiecare stop pe unul care isi arunca tigara sau chiar paharul de cafea uneori. Asta spune mult despre gradul de civilizatie. Vorbesc mai ales de Bucuresti recunosc. Probabil ca si la Brasov e acelasi fenomen.
    • -6 (12 voturi)    
      Inteleg. (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Deci medicii ar fi trebuit sa mature si sunt jegosi pentru ca nu matura. Revenim la generalizari idioate. Medicii sunt jegosi, farmacistii sunt hoti sa plece din tara, judecatorii si procurorii toti sunt corupti, bugetarii toti sunt niste lipitori nenorocite, toti profesorii imbecilizeaza copii, toti politistii sunt militieni si vina este a categoriei sociale in sine, sistemul e excelent, dar oamenii pana la unul sunt jeguri pentru ca nu functioneaza dupa alte reguli. Dupa alte reguli dar aceleasi legi. Deci sistemul, legile, tot ce tine de cleptocratie e perfect, dar oamenii sunt jegosi. E ca si cum si spune: PSD incalzirea ca intrati la guvernare. Sper ca senatorul USR nu gandeste ca tine.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu generalizează nimeni (Luni, 9 decembrie 2019, 12:15)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Nu toți medicii sunt jegoși, doar cei care trăiesc în jeg, or astfel de imagini arată că medicii de la Brașov care folosesc acele facilități sunt jegoși (pentru mine acesta este motiv să le tai salariile angajaților).
        Eu am cereri clare pentru personalul administrativ când vine vorba de curățenia biroului meu - asta pentru că plătesc pentru aceasta - însă chiar și când eram angajatul altora aveam grijă să nu stau cu nasul în praf, hârtii, stropi, polen etc, aveam grijă să șterg scaunele vizitatorilor după ce se așeza o persoană care transpira ș.a.
  • +12 (18 voturi)    
    ...asa e in toata roMANIA ... sau mai rau. (Duminică, 8 decembrie 2019, 13:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ...asa e in toata roMANIA ... sau mai rau.
  • +14 (16 voturi)    
    Fake (Duminică, 8 decembrie 2019, 13:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E inscenare. Stiu eu sigur ca spitalele de stat s-au imbunatatit si sunt chiar la fel ca la privat. Ne-a spus Ciordache. Asta e film fuotoshuopat. Poti face orice pe calculator in zilele de azi, asa cum zicea si NoUrica cand erau dovezi clare de jandarmi ce bateau oameni pasnici la 10 august.

    Eu nu inteleg de ce nu ies cei din PSD sa dezminta aceste filme fake si sa ne arate asa cum este un spital adevarat, curat, facut de PSD. Ah stai, nu au facut niciunul. Pai da, ei voiau, dar nu ii lasau oamenii.

    Norocul nostru e ca au timp totusi sa atace acele doamen care chiar au terminat un spital in timp record.

    Deci intrebare: mergeti la vot la Local si Parlamentare si scapati tara de ciuma sau preferati clipuri ce celel de mai sus cu texte sarcastice ca ale mele?
    • -4 (10 voturi)    
      Am votat USR si USB dar tehnica asta e ridicola (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ne ducem , cautam ceva, orice, oriunde care ne ajuta sa ne facem reclama. Nu stiu care e realitatea acolo, poate are dreptate si dl Ungureanu, poate are dreptate si directorul care spune ca e in reabilitare, habar n-am. Chestia cu furatul nu o cred, se pot pune camere de luat vederi la intrare, la iesire, se pot pune paznici. Pe de alta parte, sunt spitale in Bucuresti care arata foarte bine, renovate, la fel cele private dar in Bucuresti, primaria are resurse mult mai mari si isi permite sa investeasca in spitalele care sunt in subordinea ei.
      • +7 (7 voturi)    
        Pai asta e ideea (Duminică, 8 decembrie 2019, 19:47)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Sunt resusrse dar se risipesc, conducerea tot "zice" dar nu prea face.

        Ungureanu nu face reclama la USR pentru ca el are alta agenda. El nu vrea sa fie politician, ci se foloseste de pozitia sa pentru a-i facilita imbunatatirea sistemului sanatatii.

        El arata doar ce se vede si cum lumea se complace si nu vrea sa deranjeze pe nimeni. Cand incep demersuri toti sar "da da asa e, era mizerie, stim noi, am vazut" dar niciunul nu zice cand trebuie.

        Povestea e lunga dar te pot redirectiona aici ca sa prinzi ideea:
        https://www.youtube.com/watch?v=n_M0Pbby51g
      • 0 (0 voturi)    
        Unde ai văzut tu jeg (Luni, 9 decembrie 2019, 12:19)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        acolo unde se face reabilitare?
        Mizeria aceea apare, pentru că a fost neglijată curățenia, nu pentru că se „reabilitează”.
        Ce naiba, suntem proști cu toții?!
  • -10 (16 voturi)    
    CIRC (Duminică, 8 decembrie 2019, 14:24)

    Kornell [utilizator]

    preelectoral din partea acestui deputat, refulat ca nu a ajuns si el doctor. El practic lunar merge in cate un spital, (vezi Deva, Tg Jiu, nu mai zic de Cluj de unde a plecat), se prevaleaza de faptul ca este membru in comisia de sanatate a Camerei ca sa filmeze (interzis orice ai fi fara acord) din unghiuri alese ca apoi sa dea bine si spectaculors pe net. Nu ma intelegeti gresit, sunt fan USR+ chiar inaintea PNL, dar cu oameni ca asta sau VV care umbla doar dupa reclama si cultul imaginii...Altele sunt problemele reale in sanatate.
    • -3 (7 voturi)    
      Absolut corect (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:39)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      D-aia nu-l voi vota pe VV la Primarie. Mi se pare ca ND e mult mai rational ( a avut si el o perioada in care critica absolut orice) , ba chiar l-am auzit spunand ca anumite firme facute de Firea ar trebui pastrate. E ok, prefer un om care nu face totul doar pentru reclama.
  • -7 (11 voturi)    
    Jegul romanesc il dezgusta pe dl. Ungureanu (Duminică, 8 decembrie 2019, 14:27)

    Emil Gheata [anonim]

    Ma intreb si eu oare unde o fi trait pana la aceasta varsta, de-a ajuns si deputat USR, dl. Emanuel Ungureanu de a ajuns la concluzia ca ''n-am vazut in viata mea atat de mare jegul''. Propozitia avand ea insasi o constructie nu prea romaneasca. In limba romana se formuleaza corect: un jeg atat de mare.
  • -4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 8 decembrie 2019, 17:08)

    [anonim]

  • -3 (11 voturi)    
    Nu stiu cui serveste . . . (Duminică, 8 decembrie 2019, 17:40)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa filmezi intr-un subsol nenorocit si sa spui ca in tot spitalule este mizerie si jeg! USR-istii ar trebui sa se abtina de la astfel de ,, dezvaluiri" pentru ca risca sa nu mai faca 12% la urmatoarele alegeri ci vreo 5%! Probabil ca au uitat ca in sase luni de zile au pierdut 9% din electorat! Tafna si atitudinea de gica contra nu place romanilor, sa stii Domnule Barna!
  • +9 (11 voturi)    
    Comitetule Director - alta ar fi grija dumitale (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:15)

    Marinake [utilizator]

    Nu cum a intrat deputatul in subsol si v-a expus mizeria de sub pres, ci cum sa curatati mizeria poate ca ar trebui sa va preocupe.

    Oricine (nu doar doctorii ci chiar si ingrijitoarele si brancardierii) ar trebui sa aiba dreptul la un WC decent - altfel va laudati toti ca sunteti descendenti ai romanilor dar la capitolele canalizare si drumuri .....

    Nu puteti sa inchideti wc-urile cu cheie si sa le dati copii doar infirmierelor, brancardierilor si celor ce fac curatenie? Nu va preocupa ca aveti focare de infectie in spital si ca ii obligati pe oamenii care intra in contact cu bolnavii sa iasa contaminati de acolo?
  • +1 (1 vot)    
    Exceptia (Luni, 9 decembrie 2019, 8:37)

    Alfabetix [utilizator]

    este spitalul de copii tot din Brasov!
    Curatenie, strictete in privinta vizitatorilor si orelor, produse igienice in bai, personal amabil si “neprimitor de spaga”, pat pentru mamele copiilor bolnavi (la Bucuresti in spitalul Grigore Alexandrescu mamele dorm noaptea pe un scaun).
    Omul sfinteste locul!