Ministrul Sănătății nu crede că vaccinarea obligatorie ar trebui impusă, dar crede în "campanii foarte bune de comunicare și în instinctul părinților"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 13:54 Actualitate | Sanatate


Vaccinarea la copii
Foto: pixnio.com
Ministrul Sănătății, Victor Costache, spune că nu susține vaccinarea obligatorie deoarece "nu crede în nimic din ce este impus", dar crede, în schimb, în "campanii bune de comunicare și în dorința părinților de a le oferi copiilor tot ce e mai bun".

"Numai o parte din statele membre ale UE au impus vaccinarea. Eu nu cred în nimic din ce este restrictiv şi ce este impus. Sunt reprezentantul unui guvern liberal, or a impune compromite orice noțiune de liberalism, dar cred în campanii foarte bune de comunicare și în instinctul părinților și în dorința lor de a asigura ce e mai bun pentru copiii lor. Lucrăm împreună cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi vom prezenta în perioada următoare mai multe campanii pentru a apăra conceptul de vaccinare", a declarat Victor Costache într-o emisiune la B1 Tv.

Ministrul Sănătății mai spune că în jur de un milion de români au primit vaccinul antigripal achiziţionat de Ministerul Sănătăţii, dar, din păcate, dozele au ajuns mult prea târziu: "Medicii de familie mi-au spus că au estimat un aproximativ de 2,2 milioane de doze de vaccin antigripal. Din păcate, Ministerul Sănătăţii a achiziţionat 1,5 milioane de doze şi nu asta este cea mai mare problemă. Cea mai mare problemă este că dozele au ajuns foarte târziu, şi au fost livrate şi mai târziu. În momentul de faţă sunt vaccinate aproximativ 980.000 de persoane şi toate aceste 1,5 milioane de doze au fost achiziţionate şi distribuite. Nu trebuie să repetăm greşelile din anii anteriori, pentru că această criză a vaccinurilor este recurentă."


  • Proiectul legii vaccinării, blocat de 2 ani în Parlament

România are un proiect de lege a vaccinării blocat de doi ani în Parlament, chiar dacă a trecut prin cea mai gravă epidemie de rujeolă din Europa, soldată cu 64 de morți - majoritatea copii nevaccinați.

Proiectul de lege aduce câteva prevederi-cheie: obligativitatea vaccinării copiilor cu vaccinurile prevazute in Calendarul National de Vaccinare, posibilitatea ca părinții care refuză să își vaccineze copiii să fie amendați și obligativitatea ca Ministerul Sănătății să asigure, în avans, un stoc de vaccinuri cel puțin egal cu necesarul anual și interzicerea accesului unui copil nevaccinat în comunitate (grădiniță sau școală) în cazul în care în comunitatea respectivă are loc o epidemie.

Fostul ministru al Sănătăţii, Sorina Pintea declara, în luna iunie, că este pro-vaccinare și sublinia că, în opinia sa, în textul legii ar trebui să apară cuvântul 'obligativitate' a informării sau a vaccinării. În caz contrar, spunea fostul ministru al Sănătății, "nu vom rezolva problema": "Sunt pro vaccinare, pro obligativitate ca şi cuvânt, dacă nu o să avem în legea vaccinării cuvântul obligativitate a informării, a vaccinării, rămâne să dezbatem, nu vom rezolva problema. Gradul de acoperire vaccinală optim este 95%, după cum spun experţii OMS, foarte puţine ţări vor ajunge la acel grad, dar nici un grad de vaccinare ca şi în Ţăndărei, judeţul Ialomiţa, de 1,2% - un singur vaccin făcut în luna martie în condiţiile în care avem cinci cabinete de medici de familie", afirma Sorina Pintea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2399 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:05)

    andipetre [anonim]

    • +3 (17 voturi)    
      Obtii pe dracu (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:27)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Obligativitate si gata. Lasa ca sunt altii mai destepti ca noi care au impus obligativitatea : Germania, Ungaria, Italia. 95% din populatie este pentru obligativitate.
      • +2 (12 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:46)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui Maspp

        • 0 (12 voturi)    
          Stupid (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:09)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Sunt lucruri care trebuie impuse, altele nu. Cand e vorba de copii, trebuie impus. La fel cum trebuie luati copiii din familii dezorganizate in care sunt tinuti infometati si batuti de parinti betivi. Repet, despre ce dracu nostalgie vorbesti cand Germania si Italia au impus obligativitatea vaccinarii. Aiureli.
          • +2 (6 voturi)    
            Domnule Maspp, (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 1:16)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            sunteti sigur ca fabricantii de vaccinuri (cu venituri de multe miliarde de euro/an) ne spun adevarul? Ei le fac si "ai lor" spun ca-s bune !
            Cunoasteti independenti, care sa testeze in general medicamentele.
            Cum sa-i crezi, cind fac testele pe barbati si femei amestecati? Chiar n-or fi diferente reactiile, functie de sex?
            Lobiul bancar ne domina; vreti sa ne conduca si lobiul farmaceutic?
            Organizatia Mondiala a Sanatatii a decretat intr-o zi, ca cifra buna pentru colesterol este mai mica decit cea in vigoare si a doua zi au aparut 20 de milioane de noi bolnavi, desigur, de tratat !
      • +4 (10 voturi)    
        Germania (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:50)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        nu are vaccinare obligatorie. Acum se gandesc daca sa faca ROR-ul (si atat) obligatoriu. Tarile cu vaccinare obligatorie sunt mult mai putine decat cele fara. Ideea e ca nu poti avea si scoala obligatorie si vaccinarea obligatorie, pentru ca, oricat ar fi de neplacut pt unii sa auda asta, nu poti impune fortat proceduri medicale.
        • -1 (7 voturi)    
          Ba este daca vrei la scoala publica (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:25)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

          "Vaccinarea în școli este o chestiune aparte, ilustrată foarte bine de cazul Germaniei. Nu există o politică guvernamentală a vaccinării, însă aceasta e obligatorie în sistemul școlar. Cum școlarizarea acasă nu este permisă, toți copiii germani sfârșesc prin a fi vaccinați, chiar dacă tehnic guvernul nu o impune.". Pai cum altfel , tu vii cu copilul in colectivitate si vrei sa spui ca nu ai chef sa-l vaccinezi. Adica ii expui si pe altii.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 1:14)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Domnu' andipetre, aici nu e vorba institutii care imbunatatesc viata cetatenilor, e vorba de a nu lasa copii nevaccinati ai cetatenilor stupizi sa puna in pericol si viata altora.
      FFS
  • +2 (16 voturi)    
    ba este (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:12)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca altfel nu o poti combate pe al de olivia steer.

    daca oamenii ar avea un gram de creier si nu ar mai crede in toate tampeniile, atunci vaccinarea nu ar fi nevoie sa fie obligatorie, dar cand oamenii sunt prosti...
    • +7 (15 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:28)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      • 0 (8 voturi)    
        intr-o societate civilizata (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:15)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        nu se ia lumea dupa ei?!

        serios?! d-aia se gandesc la oblgiativitatea vaccinarii aia din australia, germania s.a.m.d.?!

        Da, campaniile de informare sunt utile si necesare, dar nu sunt suficiente. Mintea omului e mult mai atenta la "nenorocitu de vaccin mi-a nenorocit copilul!" decat la "nu exista statistici care arate legaturi intre vaccinare si autism".

        Esti obligat sa nu omora si uite ca nu suntem o tara de criminali. As zice si exemplul cu furatul, dar aici e debatable!

        Democratiile negociaza?! Sa caut pe internet articole cu condamnari ale oamenilor care au spus ce nu trebuie (gen injurat imigranti)?!
        Dictatura impune mai mult decat democratia, dar si democratia impune destul de multe. in fine, divagam!

        Ideea obligativitatii este ca cei nevaccinati sa fie izolati de societate, si nu neaaparat ca o pedeapsa, ci ca o masura de precautie pentru cei care nu pot fi vaccinati din motive obiective (de obicei varsta)!

        Obligativitatea suna urat, dar uneori este necesara...
  • +4 (8 voturi)    
    este un esec al educatiei (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca in scoala iti explica ce este cum functioneaza un vaccin , ca adult nu ai fi reticent . Atat cat la noi in scoala e foarte importanta geneza si ora de religie ( la copilul meu la scoala cand era intr-a opta au fost pedepsiti de director ca au daramat icoana !) si rezultatele sunt pe masura!
  • +2 (12 voturi)    
    copii (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:42)

    traiang [utilizator]

    Pentru sanatatea copiilor binele se face si cu ''de-a sila'' Esenta democratiei sunt regulile si respectarea lor opusul este haosul si anarhia Uitati de milioane de de morti dn boli cumplite care au fost salvati tocmai prin inventarea vaccinului !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 3:44)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui traiang

  • +2 (4 voturi)    
    de ce principiul nu se aplica si la impozite?! (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:54)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • +1 (3 voturi)    
      se aplica (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:19)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Daca nu ai impozite nu ai nici armata, politie, educatie, protectie sanitara etc si etc.
      Acum alege.
  • 0 (8 voturi)    
    liberal = impotent? (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:24)

    Ademordna [utilizator]

    Aici nu e vorba de libertate, aici e vorba de riscuri de epidemie.
    Nu iti vaccinezi copiii doar pentru ei ci si pentru ca sa nu participe la raspandirea unei epidemii si sa imbolnaveasca pe altii.
    Cand un procent suficient (destul de mic) din populatie ramane nevaccinat epidemia e posibila si boala supravietuieste.
    Asa ca ce zice liberalul acolo e doar expresia ignorrantei, lenei si a "merge si asa" damboviteana. Hai sa vedem ce o sa zica atunci cand vor muri din nou copii nevaccinati. Ce o sa zica din puscarie.
  • +4 (10 voturi)    
    Multe felicitari! (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:02)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Iata in fine un Ministru care nu se lasa subjugat de Big Pharma!
    Multe felicitari, domnule Ministru!
    Ar trebui sa o puneti Consilier pe doamna Olivia!
    Bugetul ar avea numai de castigat daca renunatm definitiv la asa-zisle medicamente alopate, de fapt numai otravuri, si tratam orice boala asa cum se cuvine, cu mamaliga vartoasa!
  • -3 (7 voturi)    
    Vaccinarea (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:52)

    Azra [utilizator]

    Domnule ministru Costache, ati auzit declaratia de chiar azi dimineata, a Directorului Generalal OMS, care se pronunta pentru obligativitatea vaccinarii, spunand ca daca moare si un singur copil acest lucru nu ar trebui sa se intample intrucat exista vaccinuri eficiente care protejaza 100% copiii de imbolnavire de rujeola.
    Nu mai promovati "campanii de comunicare" si"instinctul parintilor"; la noi si-au dovedit deja inutilitatea in fata rezistentei. Rezultatul este ca pana acum au murit in Romania aproape de 60 de ori mai multi copii decat mentiona Directorul general al OMS si acest lucru nu trebuia sa se intample si NU VA TREBUI SA SE MAI INTAMPLE .Si asa avem o natalitate in scadere prin plecarea din tara a peste 4 milioane de cetateni, cei multi cu familii.
    • 0 (2 voturi)    
      Vaccinarea (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 12:07)

      Florinsunset [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Tu ești idiot mare, ca să încep direct cu o insultă , deși nu îmi place!
      Eu sunt dovada "vie" că acel "100 %" este 100 % o minciună .Cu toate vaccinurile făcute , am făcut de 3 ori rujeola. Asta nu înseamnă că sunt împotriva vaccinării . Sistemul imunitar este foarte complex și deocamdată greu de înțeles. Este foarte clar că în România , banul primează in locul pacientului. Dacă vreți să fiți "importanți" in sistemul medical , mergeți în Elveția.
  • 0 (6 voturi)    
    pt toti astia cu vaccinarea obligatorie (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:44)

    Kosmos [utilizator]

    Ar trebui sa iasa in fata si sa accepte sa fie cobai .
    Asta inseamna ca trebuie sa fie injectati dcu 20 de doze vaccin toate facute intr-un tur. si la distanta de 6 luni inca o tura de 20 sa vedem ce efecte ar avea,
  • -1 (5 voturi)    
    vaccin (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:32)

    Georgiana1995 [utilizator]

    ăştia anti-vaxxerii,ţineţi-vă boracii departe de părinţii normali la cap. nu trebuie să sufere toată populaţia .
  • +1 (7 voturi)    
    Dl. Ministru are dreptate! (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:56)

    gie [utilizator]

    Si cine va raspunde daca ulterior se constata ca vaccinul nu este bun? Si a dus chiar si la decesul sau distrugerea vietii sau a calitatii vietii chiar si a unui singur copil. Si daca acel copil este al tau? Ehh?
    Ce, sa nu ziceti ca nu s-a mai intamplat niciodata in existenta omenirii? Si a medicinei. Vedeti in Japonia h_p_v.
    Nimic nu ar trebui sa se poata impune impotriva vointei pacientului.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai, o idee ar fi... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 1:30)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gie

      ... sa raspunda exact aceleasi personaje care raspund si pentru ca, pentru prima data dupa niste multe zeci de ani, au inceput iarasi sa moara copii datorita unor boli considerate eradicate sau prevenite prin vaccinare. Sau copii aia nu conteaza, sunt un soi de jertfe platite pe altarul dreptului sacrosanct de a lua decizii de viata si de moarte pe care nu esti calificat sa le iei?
      De cand cu Internetul asta, s-a umplut lumea de experti universali, care sunt absolut si, culmea, sincer convinsi ca dupa cinci sau zece ore de lecturi pe Internet se pricep mai bine decat medici cu zeci de ani de carte si experienta...
  • 0 (2 voturi)    
    mai bine emigrez (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 5:32)

    dintosu [utilizator]

    decat sa imi vad al doilea copil (care se va naste in ianuarie) in convulsii dupa vaccinuri cum l-am vazut pe primul!