​​SONDAJ Propunere a ministrului Sănătății: desfacerea contractului de muncă pentru angajații din spitale prinși cu șpagă. S-ar rezolva problema?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 11:47 Actualitate | Sanatate


Sondaj coruptie spitale
Foto: Hotnews
Ministrul Sănătății, Victor Costache, spune că o idee luată în considerare pentru combaterea corupției în spitale este introducerea, în contractele de muncă, a unei prevederi prin care angajații din sistemul medical care primesc șpagă să rămână fără contract. Credeți că o astfel de măsură ar rezolva, măcar în parte, problema?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3204 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    dublata cu eliminarea din system ...definitiv (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:53)

    mnicku [utilizator]

    la fel si pt sIstemul ASA ZIS JURIDIC , CEL DE DREPT, mai bine zis stramb

    ... AVOCATI ,
    JUDECATORI,
    PROCURORI ,
    POLITISTI,
    JANDARMI ............

    in max 1 an va fi curatenie generala
    • -1 (5 voturi)    
      Trebuie hotarare judecatoreasca pt. desfacere (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:28)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Soluția ar fi buna însă este inaplicabilă. Pentru desfacerea contractului de munca pe motivul savarsirii unei infractiuni de către angajat trebuie o hotarare judecatoreasca. Acuzatorul trebuie sa dovedeasca în fața instanței frauda cu pricina, lucru care ia timp. Trec ani pana la pronuntarea sentintei care se finalizează cu achitare sau închisoare, fie ea și cu suspendare, pentru luare de mită. Tot tribunalul decide dacă doctorul își poate continua sau nu activitatea.
      • 0 (2 voturi)    
        cum (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:52)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        sa fie solutie "buna" daca este inaplicabila?
    • -2 (6 voturi)    
      Dublata dar cu altceva (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:38)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Cu pierderea dreptului la pensie de stat.
    • -1 (3 voturi)    
      cel ce da spaga (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:45)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      la puscarie 50 de ani. Si asa scapam de spagi. Ce sa faca doctorul cand i se arunca in buzunar plicul? Sa-i dea cu el in cap pacientului si sa sune la politie?
    • 0 (0 voturi)    
      Așa e... (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:45)

      Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      dar ce pui în loc?
  • -14 (20 voturi)    
    te supara colegul? trimiti un pacient cu spaga (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:01)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    si gata, ai rezolvat problema, l-ai dat afara
    • +8 (10 voturi)    
      Dac-o primește, da! (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:23)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      De ce nu!?
      • -8 (8 voturi)    
        Ce faci (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:56)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        daca medicul nu pune mana pe bani si ii sunt lasati pe birou sau bagati in buzunar ? Cum dovedesti ca dorea sa primeasca acea mita?
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie facut ceva (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:54)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    In aceasta directie. In orice caz, medicul sau asistentul care iau spaga NU pleaca din tara ! Sunt mult prea obisnuiti cu sistemul de aici. Chiar daca sunt prinsi , dupa un timp, o iau de la capat ! Le a intrat in sange !
    • +1 (1 vot)    
      Nu ! (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:17)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Nu se poate compara doctorii din occident cu cei din România !
      Exigenta este mică in comparație cu Occidentul !
      In occident ai nevoie de examene peste examene, și in fiecare an cursuri de perfecționare, dacă nu treci aceste baremuri ești pe tusha !
      Salariile sunt însă de zeci de ori mai mari...
      Ex. Doctor venit din România , a continuat sa treacă examene dificile timp de 4 ani ...
      Salariu actual ( după ce examinările au fost trecute cu succes in fiecare an)
      $ 125.000 salariul anual !
      Cam 500.000 de lei pe an !
      Nu se compara cu salariile din România dar și exigenta este mult scăzută .
      Aceste baremuri anuale de progres, este absolut obligatoriu !
  • -1 (1 vot)    
    Soluția, oameni buni, ... (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:56)

    Popeye_the_Sailor [utilizator]

    e să nu mai dați șpagă. Cunosc mult mai mulți oameni care dau șpagă fără să le ceară nimeni, decât medici și funcționari care o cer. E drept că merg mai mult la clinici private.