Victor Costache promite "toleranță zero" față de șpaga din spitale: E un fenomen adânc înrădăcinat în societatea medicală. Mai este o singură țară europeană unde se practică

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 noiembrie 2019, 9:28 Actualitate | Sanatate


Mita
Foto: Pixabay.com
Noul ministru al Sănătății, Victor Costache, promite "toleranță zero" față de șpaga din spitale, despre care afirmă că reprezintă "un fenomen adânc înrădăcinat în societatea medicală și în societatea românească". El a adăugat că între țările europene "mai este una singură unde se practică acest obicei, pe care nu vreau să o numesc".

Victor Costache mai spune că "nu știu care este cea mai bună soluție la acest fenomen", adăugând că până acum "S-a mers pe un sistem represiv. Nu știu dacă aceste sisteme au funcționat."

"Dintre țările europene mai este una singură unde se practică acest obicei, pe care nu vreau să o numesc. Vom lupta împotriva acestui fenomen și toleranța va fi zero", a mai spus Victor Costache.

Întrebat de jurnaliști cum va lupta împotriva fenomenului șpăgii din spitale, Victor Costache a replicat că "Dacă vă spun cum, nu vom mai lupta."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6863 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    FANARIOŢI (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:59)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    cei 200 de ani de domnie fanariotă şi-au pus amprenta puternic asupra caracterului acestui popor. A mai venit şi comunismul peste noi care ne-a învăţat să ne "descurcăm".
    Greu vom scăpa de peşcheşuri, ciubucuri, plocoane
    • -2 (6 voturi)    
      hai sa facem un calcul (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Fanariotii (denumiti asa dupa numele cartierului grecesc Fanar, din Istanbul), au venit in Tara Romaneasca la 2 ani dupa executia lui Brancoveanu (adica in 1711). In Moldova au fost adusi in 1716.
      Motivatia era faptul ca sultanii nu mai aveau incredere in domnitorii romani, si preferau sa lucreze cu greci.
      Domnia fanariota s-a incheiat in 1821, la revolutia lui Tudor Vladimirescu, cand s-a revenit la domnii pamanteni.
      Deci fanariotii au stat aici 110 ani (si nu 200)
      • +3 (3 voturi)    
        Strict matematic e corect! (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:52)

        ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar în istoria noastră se vorbeşte cam de 200 ani...pentru că, caracteristici care sunt proprii perioadei fanariote s-au făcut simțite de cu mult timp înainte. Sultanii otomani au făcut presiuni pentru alegerea domnilor de-a lungul mai multor secole, chiar din secolul al XV-lea, iar nobilii greci sau levantini au concurat cu boierii români locali încă de la începutul secolului al XVI-lea
    • +5 (5 voturi)    
      Nu uita insa (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:34)

      Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Ca daca pui bucluc langa ciubuc, s-ar putea ca ciubucul sa nu mai fie asa de dorit.
  • -2 (4 voturi)    
    gata (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:24)

    Getbeget [utilizator]

    2019 este anul in care se va aboli spaga
    De fapt daca e asa mai amanati boala pana in 2020 cand cu siguranta spaga nu va mai trebui
  • +8 (8 voturi)    
    ca sa se elimine spaga din sistemu medical (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:29)

    bancher [utilizator]

    Trebuie ca in primul rand sa se schimbe mentalitatea doctorilor si, mai ales, a asistentelor. In ziua de azi, daca te duci in spital/politlinica etc nu se uita la tine pana nu dai. Bineinteles ca sunt si exceptii (ex la Militar), doctorii au inceput sa nu mai accepte spaga, insa cu asistentele este jale. Nu le dai, nu se uita la tine. Iti spun ca nu au pat disponibil, nu au materiale, si te invita la usa ,,pana va chemeam noi''. Dar nu te cheama pana nu le dai...te prinde seara la usa asistentelor, si , daca nu le dai bani in buzunar, acolo ramai. De cum intri la ele, se vaieta ca au salarii mici, ca salariile s-au marit doar la doctori, si ele nu au din ce sa traiasca (batand pe fata apropos la spaga).
    Ele ar trebui educate sa trateze pacientii in mod egal, in functie de progrmare sau ora venirii, nu dupa prioritarile lor proprii.
    • +1 (5 voturi)    
      Las că nici cu pacienții nu mi-e rușine... (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:53)

      Tiberiu Marian Teodorescu [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Sunt destui care dacă nu dau șpagă simt, așa, o frustrare...
      Personal până acum n-am dat nici un ban șpagă și iaca miracol: încă n-am crăpat!
      Cât despre asistente... mai ducă-se nu zic unde că mă moderează: iau de la 4000 RON lunar în sus, adică dublu, triplu sau chiar cvadruplu decât amărăștenii de la care așteaptă să capete... Dacă nu le convine, să poftească la fabrică - sau pe centură, că mai sunt destule locuri și acolo !!!!